Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 182
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα,
    Πηρα το θαρρος να γραψω στο φορουμ μιας και ολες οι αλλες ιδεες μου στερεψαν!
    Ειμαι κ εγω απο τους πολλους που γυρισαν Ελλαδα μετα απο χρονια εξω. Οχι δεν ηξερα οτι ηταν τοσο δυσκολα τα πραματα εδω..πριν με ρωτησετε! Δεν ειχα προλαβει να δουλεψω εδω, εφυγα λιγο πριν την κριση. Και οι γνωστοι μου βρισκανε ευκολα εργασια Ελλαδα.
    Η απορια μου ειναι η εξης..υπαρχει περιπτωση να βρει καποιος εργασια χωρις μεσο? Παιζει να προσλαβουν καποιον με μεγαλυτερη προυπηρεσια απο οτι οι μανατζερς?
    Εχω προσπαθησει σχεδον τα παντα και δεν καταφερα πολλα..Εδωσα βιογραφικα, πηρα τηλεφωνα,εστειλα σε αγγελιες, πηγα σε καριρ ντειζ(οπου μου ειπαν πως δεν προκειτε να βρω κατι Ελλαδα γιατι λεει εχω .. πολυ καλη προυπηρεσια..(ανεκδοτο))...καταφερα να κανω μια διμηνη πρακτικη. Δεν με πειραξε που ηταν πρακτικη καθως ηταν αλλο αντικειμενο. Αλλα τπτ αλλο. Για να προλαβω την ερωτηση...εχω στειλει σε ολους τους κλαδους σχεδον, αλλαζω το βιογραφικο μου κτλ κτλ

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Χωρίς μέσο ξέχασε το, ειδικά τώρα που οι πλήρους απασχόλησης θέσεις εργασίας είναι σαφώς λιγότερες. Σε πολυεθνικές ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες.

    Επίσης κάτι σημαντικό, το ότι έχεις προϋπηρεσία ναι μεν είναι θετικό, μη ξεχνάς όμως ότι για αρκετές εταιρίες, ειδικά οικογενειακές, θα είσαι overqualified.

    Στην Ελλάδα πάνω-κάτω ισχύει το

    Ζητείται νεαρός ως 25 ετών με PhD αγγλικά γερμανικά, απαραίτητα κάτοχο Νόμπελ, Όσκαρ, Πούλιτζερ και χρυσό σε ολυμπιάδα για εργασία σε γρήγορα αναπτυσσόμενη εταιρία (μηχανάκι απαραίτητο , ημιαπασχόληση)

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Welcome back to Greece. Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος. Αν όπως λες έχεις και σοβαρή προυπηρεσία, ακόμα χειρότερα αφού αυτήν δεν θέλουν να την πληρώσουν και προτιμούν "φτηνούς". ανειδίκευτους που θα δουλεύουν 8ωρα plus και θα πληρώνονται σαν 4ωροι/6ωροι.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Το προσπαθησα και εγω. Δεν γυρισα πισω αλλα εστελνα CV στην Ελλαδα να δω τη κατασταση επικρατει. Δυστυχως για μενα δεν ειναι καλη και ετσι εγκατελειψα την ιδεα να γυρισω πισω. Μονο αν κανεις κατι μονος μπορει να αξιζει να ασχοληθεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επρεπε να γυρισω για καποιους σοβαρους λογους. Αλλα..οπως παει θα πρεπει να ξαναψαξω για εξω και δεν θελω. Ειναι δυσκολο να ξαναφυγω. Ψυχολογικα κυριως.
    Δηλαδη τοσο βυσμα? Με εχει σοκαρει, νιωθω τελειως ηλιθια.
    Και να σας πω και μια εμπειρια μου να γελασουμε...μια εταιρια μου ειπε να κατεβω Αθηνα και να ξεκινησω ως assistant με 680ε μαζι με τα νεαρα παιδια. Φυσικα με απερριψαν στο τελος και πηραν τα νεαρα

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Έτσι όπως κατήντησαν τα πράγματα, μόνο στην Αττική και ίσως Βοιωτία αν θα βρείς κάτι.

    Η άλλη επιλογή δυστυχώς είναι το εξωτερικό, παρ'ότι και έξω έχουν αρχίσει να σφίγγουν τα πράγματα. Γενικά πάντως προοπτική στην Ελλάδα δεν υπάρχει, ό,τι και αν κάνουν για να σταματήσουν το brain drain.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με δυσκολευει το να κατανοησω πως ακομα ολα γινονται με βυσμα. Γιατι ομως να μην θελουν καποιον να βοηθησει την εταιρια με τις γνωσεις που φερνει? Με ποια λογικη παντα προτιμουν την πιο ασχετη προυπηρεσια και φυσικα τους πιο νεους? Ειναι το μεσο και τα χρηματα?

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Δεν θέλουν να πληρώνουν αγαπητή, αλλά όλο κλαίγονται που δεν βρίσκουν εξειδικευμένο προσωπικό.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δυσκολευει το να κατανοησω πως ακομα ολα γινονται με βυσμα. Γιατι ομως να μην θελουν καποιον να βοηθησει την εταιρια με τις γνωσεις που φερνει? Με ποια λογικη παντα προτιμουν την πιο ασχετη προυπηρεσια και φυσικα τους πιο νεους? Ειναι το μεσο και τα χρηματα?
    Aν εισαι οκ με μισθο στα 600 ευρω περιπου η και πιο κατω θα βρεις. Προσωπικα αν το κυνηγουσα πιο πολυ μπορει να εβρισκα με 800 περιπου αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω. Αν ειναι δες να ανοιξεις τη δικη σου εταιρια αφου εχεις τοση εμπειρια.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σιγουρα αν εβρισκα Θεσνικη με τοσα θα ηταν καπως οκ. Γιατι Αθηνα δεν εχω σπιτι. Αλλα .. με πληγωνει αυτη τη φορα το οτι πρεπει να φυγω. Φαινεται πως καποιοι γεννιομαστε πληβειοι για την ελλαδα, και πριγκιπισσες/ες για εξω.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Εξαρτάται το τι θες , πολυεθνικές ειναι πιο εύκολα, mid to small, δυσκολα, start up δε θα πηγαινα με τη καμία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται το τι θες , πολυεθνικές ειναι πιο εύκολα, mid to small, δυσκολα, start up δε θα πηγαινα με τη καμία.
    γιατί όχι start up (και το taxi beat start up ήταν) και οι πολυεθνικές έτσι ξεκίνησαν, κανένας δεν γεννιέται επιτυχημένος, στην πορεία γίνεται.
    Το δύσκολο δεν είναι να φτάσεις στην κορυφή αλλά να κρατηθείς εκεί πάνω.

    - - - Updated - - -

    οι ΜΜΕ είναι ευκίνητες και ευέλικτες ενώ οι πολυεθνικές δυσκίνητες.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #13
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί όχι start up (και το taxi beat start up ήταν) και οι πολυεθνικές έτσι ξεκίνησαν, κανένας δεν γεννιέται επιτυχημένος, στην πορεία γίνεται.
    Το δύσκολο δεν είναι να φτάσεις στην κορυφή αλλά να κρατηθείς εκεί πάνω.
    Για κάθε taxibeat υπάρχουν 100 αποτυχημένες startups από φαντασμένους nontrepreneurs που τους φταίνε όλοι οι άλλοι (συμπεριλαμβανομένων των υπαλλήλων ΦΥΣΙΚΑ) εκτός από το κούφιο τους το κεφάλι.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάθε taxibeat υπάρχουν 100 αποτυχημένες startups από φαντασμένους nontrepreneurs που τους φταίνε όλοι οι άλλοι (συμπεριλαμβανομένων των υπαλλήλων ΦΥΣΙΚΑ) εκτός από το κούφιο τους το κεφάλι.
    απλά τα VC & BA είναι σε βρεφικό στάδιο στην Ελλάδα αλλά μια χάρα πάνε μέχρι στιγμής έχουν δημιουργηθεί αρκετές εταιρείες
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #15
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται το τι θες , πολυεθνικές ειναι πιο εύκολα, mid to small, δυσκολα, start up δε θα πηγαινα με τη καμία.
    τις εχω προσπαθησει ολες. αλλα δεν...πολυεθνικη ηταν αυτη που μου ειπε να ξεκινησω ως assistant με τα νεαρα παιδια. το οποιο θα εκανα αν ηταν αλλο αντικειμενο. αλλα στο αντικειμενο που κανω 7 χρονια να ξεκινησω απο σχεδον πρακτικη, θα το ελεγα και προσβλητικο.
    γενικα ειδα πως προτιμουν παιδια νεαρα(γιατι οσοι ειμαστε ανω των 30 μαλλον ειμαστε για αποσυρση εδω) και παιδια με πιο καθημερινη και ελληνικη προυπηρεσια. πχ. εχω χασει θεση απο παιδι που ηταν στα ζαρα πριν, και η θεση ηταν μανατζερ σε πολυεθνικη

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας