Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κάνεις καταγγελία στο EETT τι ακριβώς χρειάζεσαι?

    Και στο EETT θα πιστέψουν εσένα ή την εταιρία ίντερνετ αν τους πει ότι ήρθε σπίτι σου και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα γιατί απλά όταν ήρθαν η γραμμή δούλευε κανονικά?
    Και γιατι να μην σε πιστεψουν. Δες εδω. https://apps.eett.gr/complaints/Comp...983463443A9A9E
    Σου απανταει η εταιρια επισημα πλεον για το προβλημα σου και εσυ μετα εχεις ενα εργαλειο για να την κανεις για αλλου, αν θες, με υπαιτιότητα τους.
    Καλύτερα να στελνεις τα προβληματα σου συμπληρωνοντας την φορμα επικοινωνιας στο site. Και να κρατας αρχειο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος semola : 08-12-19 στις 22:50.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #17
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    επανερχομαι με περισσοτερες λεπτομερειες. Υπεθυμιζω οτι εχω FORTHNET VDSL 50αρα
    Ηρθε στο σπιτι ο τεχνικος της NOVA εβαλε δικο του ρουτερ και δικο του υπολογιστη και αρχισε τα τεστ.
    Διαπιστωσε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα καλωδιωσης στο σπιτι οπως και οτι δεν υπαρχει προβλημα στη γραμμη συγχρονισμος down/up 49999/4999. Διαπιστωσε επισης οτι οταν εβαζε ενα αρχειο να κατεβει κατεβαζε με μεγιστη ταχυτητα 450 kb/sec ενω οταν εβαλε και αλλα αρχεια να κατεβαινουν κατεβαιναν ολα με περιπου 450 kb/sec το καθενα πχ 10 αρχεια 450kb/sec το καθενα συνολο ολα μαζι 10*450=4.5ΜΒ/sec. Του λεω αυτο ακριβως ειναι το προβλημα καθε βραδυ απο τις 8 μεχρι τις 01:00 συμβαινει αυτο εχω μεγιστη ταχυτητα download για ενα αρχειο 300-500kb/sec ενω ολες τις υπολοιπες ωρες της ημερας κατεβαζω το ιδιο αρχειο με 5Mb/sec. Αρα του λεω με καποιο τροπο καθε βραδυ περιοριζεται η ταχυτητα του download στα 300-500kb/sec για καθε αρχειο με αποτελεσμα να μην μπορω να παρακολουθησω sreaming σε HD και FHD. Μου απανταει εχεισ δικιο το βλεπω και γω. Παιρνει τηλεφωνο στο support της NOVA να τους ρωτησει αν πρεπει να το δηλωσει βλαβη στον ΟΤΕ (για καλη μου τυχη ειχε ανοιχτη ακροαση και ακουγα) και του απανταει ο τεχνικος απο το support οτι δεν πειραζει που δεν μπορει να πιασει μεγαλη ταχυτητα σε ενα αρχειο αφου πιανει ταχυτητα καλη κατεβαζοντας πολλα αρχεια δεν υπαρχει κανενα προβλημα και να κλεισει την επισκεψη λεγοντας οτι δεν διαπιστωθηκε βλαβη. Αρχισα τα γαμωσταυριδια αρνηθηκα να υπογραψω το χαρτι της βλαβης και ο καυμενος ο τεχνικος που ηταν στο σπιτι μου ελεγε συγνωμη εχεις δικιο αλλα δεν μπορω να κανω κατι εγω. Φυσικα θα προχωρησω σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Επειδη δεν εχω ξανακανει τη συγκεκριμενη διαδικασια μπορει καποιος να μου πει τι γινεται μετα; θα μπορω να κανω καταγγελια της συμβασης και να φυγω απο τη NOVA;

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτή τη στιγμή, υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες κατεβάσματος επειδή πάλι θα μπουκώσαν τα κυκλώματα...

    Edit: 21:56 τώρα είναι πάλι οκ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 13-12-19 στις 22:59.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σημερα παλι μετα απο επικοινωνια με τεχνικο τμημα της Nova ο τεχνικος ομολογησε οτι ''ισως να υπαρχει limit στο download''. Καθε φορα που μιλαω μαζι τους μου λενε αλλα πταγματα. Τελικα θα ξαναστειλουν τεχνικο και μετα βλεπουμε.
    Δεν μπορω να περιμενω αλλο να ακουω τις βλακειες τους προχωρησα σε καταγγελια σε ΕΕΤΤ και θα προχωρησω σε καταγγελια της συμβασης για να αλλαξω παροχο

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή, υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες κατεβάσματος επειδή πάλι θα μπουκώσαν τα κυκλώματα...

    Edit: 21:56 τώρα είναι πάλι οκ!
    Τελικά έφταιγε το router που ήταν έτοιμο να παραδώσει πνεύμα και όχι πρόβλημα της Forthnet. Τουλάχιστον (και μπράβο τους) μου έστειλαν καινούργιο (???) και λύθηκε το πρόβλημα.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-10-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    H288
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα παλι μετα απο επικοινωνια με τεχνικο τμημα της Nova ο τεχνικος ομολογησε οτι ''ισως να υπαρχει limit στο download''. Καθε φορα που μιλαω μαζι τους μου λενε αλλα πταγματα. Τελικα θα ξαναστειλουν τεχνικο και μετα βλεπουμε.
    Δεν μπορω να περιμενω αλλο να ακουω τις βλακειες τους προχωρησα σε καταγγελια σε ΕΕΤΤ και θα προχωρησω σε καταγγελια της συμβασης για να αλλαξω παροχο


    Παρακολουθώ εδώ και καιρό το θέμα εδώ στο forum , ήρθε ο καιρός να γράψω. Αρχικά είμαι συνδρομητής Forthnet - Nova εδώ και 12 χρόνια (vdsl 50 απο το 2016) και αυτό που συμβαίνει πραγματικά είναι απίστευτο. Έχει εδώ και 2 μήνες που έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα . Τα πρωινά η σύνδεση είναι καρφωτά 47Mbps Down , και μετά τις μεσημεριανές ώρες προς τις 6-7 το απόγευμα η σύνδεση γίνεται χειρότερη απο adsl (πέφτει στα 8-12mbps) μέχρι τις 2-3 το βράδυ που στρώνει. Το ίδιο φαινόμενο παρατηρήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες ώρες με ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες σε γνωστό μου με Wind Vdsl 50 . Ποιο είναι το αστείο της υπόθεσης, ότι ο γνωστός μου μένει στην άλλη άκρη της πόλης και είναι συνδεμένος σε διαφορετικό DSLAM , άρα αποκλείουμε το γεγονός να είναι κάτι στην περιοχή μου, λίγο καιρό αργότερα έμαθα ότι και στο Χρυσό Σερρών σε γραμμή vdsl50 nova γίνεται ακριβώς το ίδιο . Τις ώρες αυτές είναι αδύνατο να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο , να παρακολουθήσεις 4k περιεχόμενο στο youtube , η να δεις οποιοδήποτε Live Stream με αναλυση πάνω απο 360p διότι θα σε πεθάνει στο buffering. Έχω καλέσει 5 φορές μέχρι στιγμής την Τεχνικη Υποστήριξη και άκρη δεν βρίσκω πέρα απο την πρώτη φορά που κάλεσα (Τέλη Νοέμβρη). Πέτυχα εναν τσάκαλο οπου στην αρχή μου τα είχε ζαλίσει οτι θα είναι θεμα του σταθερού μου θα κανει update και τέτοιες ....., με τα λίγα και με τα πολλά τον έπεισα και του εξήγησα τι γίνεται (ότι έγραψα πανω) . Μου λέει αυτο που μου περιγράψατε είναι αρκετά σοβαρό θα στείλω την τεχνική ομάδα στην πόλη των Σερρών να το δεί . Πέρασαν 2 μέρες και πράγματι η σύνδεση έστρωσε , και σε εμένα αλλά και στους γνωστούς όπου είχα κανει τις δοκιμές .
    Να πω οτι με κάλεσαν 2 μέρες αργότερα να με ρωτήσουν αν το πρόβλημα λύθηκε οπου και τους απάντησα ναι.Δυστηχώς κρατησε μια εβδομάδα η χαρά και πέμπτη 12 ξανά τα ίδια . Έχω καλέσει πάρα πολλές φορές απο τότε , βαρέθηκα να τους εξηγώ τα ίδια και τα ίδια και η απάντηση που παίρνω είναι να στείλουμε τον τεχνικό μας να δεί το πρόβλημα για να έχουμε μια γενικότερη εικόνα. Α επίσης να σημειώσω ότι οταν με κάλεσαν την πρωτη φορά να με ρωτήσουν αν λύθηκε το πρόβλημα τους ρώτησα την αιτία του προβλήματος και μου απάντησε πλαγίως ότι ήταν θέμα του ΟΤΕ στην ΠΟΛΗ (λες και δεν το είχαμε καταλάβει). Την παρασκευή το βράδυ κατέβηκα στον γείτονα να κάνω μια δοκιμή , ο τύπος έχει COSMOTE VDSL 50 μένει ένα όροφο κάτω , κάναμε speedtest την ιδια ώρα στον ίδιο Server Cosmote Θεσσαλονίκης και το αποτέλεσμα σε εμένα ήταν , 35ms 9,38Download 4,2Upload και στου ΟΤΕ 16ms 46,15Download 4.33Upload . Οπότε τι συμπέρασμα βγάζουμε εδώ; Ο καταραμένος ΟΤΕ κάνει Limit στις συνδέσεις άλλων παρόχων , όπως εσύ ο ίδιος έγραψες σε προηγούμενο post , με τον τεχνικό σπίτι σου που δεν μπορούσε να κάνει κάτι διότι του ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ απο τα κεντρικά να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ , όχι ότι δεν ξέρουν τι γίνεται απλά μούγκα γιατί φαίνεται δεν μπορούν να κουνηθούν εναντίων της Deutche Telekom. Κοινώς όπου και να πας (Wind , Vodafone ) για VDSL θα φας το ίδιο πρόβλημα , εκτός του ΟΤΕ φυσικά ή Optiland όπου και εκεί είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.
    Συγκεκριμένα την Πέμπτη το πρωί με κάλεσε πάλι απο το 13831 μια κοπέλα , όπου ξάνα της εξήγησα την κατάσταση αναλυτικά και μου λέει πως δεν τους έχουν αναφέρει τέτοιο πρόβλημα απο την πόλη , και άφησε το θέμα της υποστήριξης ανοιχτό μόνο για να στείλουν τεχνικό σπίτι , όπου και τους αρνούμαι διότι ξέρω που θα καταλήξει.
    Η σύνδεση είναι πραγματικά άχρηστη τις απογευματινές - βραδινές ώρες , και απο τη στιγμή που πληρώνουμε έχουμε το κάθε δικαίωμα να τους πηδ...ουμε. Λέω και εγώ να προχωρήσω σε καταγγελία για άρση σύμβασης όπως προανέφερες, μπορείς να μου πεις τι ακριβώς χρειάζεται; Αν και κάτι μου λέει πρώτα θα τελειώσει το συμβόλαιο με τη nova και μετά θα βγει η απόφαση του ΕΕΤΤ , μένει να δοκιμάσουμε.

    Και κάτι τελευταίο , Οπουδήποτε και να κάνω speedtest το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ΕΚΤΟΣ του SERVER OTE S.A ΑΘΗΝΩΝ . Κάτι τους ξέφυγε εκεί στον ΟΤΕ μάλλον , απλά κοιτάξτε τα screenshots .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  40,4 KB 
ID: 209917Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή2.PNG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 209918
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SeaZz : 22-12-19 στις 22:11. Αιτία: Quotes

  7. #22
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeaZz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολουθώ εδώ και καιρό το θέμα εδώ στο forum , ήρθε ο καιρός να γράψω. Αρχικά είμαι συνδρομητής Forthnet - Nova εδώ και 12 χρόνια (vdsl 50 απο το 2016) και αυτό που συμβαίνει πραγματικά είναι απίστευτο. Έχει εδώ και 2 μήνες που έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα . Τα πρωινά η σύνδεση είναι καρφωτά 47Mbps Down , και μετά τις μεσημεριανές ώρες προς τις 6-7 το απόγευμα η σύνδεση γίνεται χειρότερη απο adsl (πέφτει στα 8-12mbps) μέχρι τις 2-3 το βράδυ που στρώνει. Το ίδιο φαινόμενο παρατηρήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες ώρες με ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες σε γνωστό μου με Wind Vdsl 50 . Ποιο είναι το αστείο της υπόθεσης, ότι ο γνωστός μου μένει στην άλλη άκρη της πόλης και είναι συνδεμένος σε διαφορετικό DSLAM , άρα αποκλείουμε το γεγονός να είναι κάτι στην περιοχή μου, λίγο καιρό αργότερα έμαθα ότι και στο Χρυσό Σερρών σε γραμμή vdsl50 nova γίνεται ακριβώς το ίδιο . Τις ώρες αυτές είναι αδύνατο να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο , να παρακολουθήσεις 4k περιεχόμενο στο youtube , η να δεις οποιοδήποτε Live Stream με αναλυση πάνω απο 360p διότι θα σε πεθάνει στο buffering. Έχω καλέσει 5 φορές μέχρι στιγμής την Τεχνικη Υποστήριξη και άκρη δεν βρίσκω πέρα απο την πρώτη φορά που κάλεσα (Τέλη Νοέμβρη). Πέτυχα εναν τσάκαλο οπου στην αρχή μου τα είχε ζαλίσει οτι θα είναι θεμα του σταθερού μου θα κανει update και τέτοιες ....., με τα λίγα και με τα πολλά τον έπεισα και του εξήγησα τι γίνεται (ότι έγραψα πανω) . Μου λέει αυτο που μου περιγράψατε είναι αρκετά σοβαρό θα στείλω την τεχνική ομάδα στην πόλη των Σερρών να το δεί . Πέρασαν 2 μέρες και πράγματι η σύνδεση έστρωσε , και σε εμένα αλλά και στους γνωστούς όπου είχα κανει τις δοκιμές .
    Να πω οτι με κάλεσαν 2 μέρες αργότερα να με ρωτήσουν αν το πρόβλημα λύθηκε οπου και τους απάντησα ναι.Δυστηχώς κρατησε μια εβδομάδα η χαρά και πέμπτη 12 ξανά τα ίδια . Έχω καλέσει πάρα πολλές φορές απο τότε , βαρέθηκα να τους εξηγώ τα ίδια και τα ίδια και η απάντηση που παίρνω είναι να στείλουμε τον τεχνικό μας να δεί το πρόβλημα για να έχουμε μια γενικότερη εικόνα. Α επίσης να σημειώσω ότι οταν με κάλεσαν την πρωτη φορά να με ρωτήσουν αν λύθηκε το πρόβλημα τους ρώτησα την αιτία του προβλήματος και μου απάντησε πλαγίως ότι ήταν θέμα του ΟΤΕ στην ΠΟΛΗ (λες και δεν το είχαμε καταλάβει). Την παρασκευή το βράδυ κατέβηκα στον γείτονα να κάνω μια δοκιμή , ο τύπος έχει COSMOTE VDSL 50 μένει ένα όροφο κάτω , κάναμε speedtest την ιδια ώρα στον ίδιο Server Cosmote Θεσσαλονίκης και το αποτέλεσμα σε εμένα ήταν , 35ms 9,38Download 4,2Upload και στου ΟΤΕ 16ms 46,15Download 4.33Upload . Οπότε τι συμπέρασμα βγάζουμε εδώ; Ο καταραμένος ΟΤΕ κάνει Limit στις συνδέσεις άλλων παρόχων , όπως εσύ ο ίδιος έγραψες σε προηγούμενο post , με τον τεχνικό σπίτι σου που δεν μπορούσε να κάνει κάτι διότι του ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ απο τα κεντρικά να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ , όχι ότι δεν ξέρουν τι γίνεται απλά μούγκα γιατί φαίνεται δεν μπορούν να κουνηθούν εναντίων της Deutche Telekom. Κοινώς όπου και να πας (Wind , Vodafone ) για VDSL θα φας το ίδιο πρόβλημα , εκτός του ΟΤΕ φυσικά ή Optiland όπου και εκεί είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.
    Συγκεκριμένα την Πέμπτη το πρωί με κάλεσε πάλι απο το 13831 μια κοπέλα , όπου ξάνα της εξήγησα την κατάσταση αναλυτικά και μου λέει πως δεν τους έχουν αναφέρει τέτοιο πρόβλημα απο την πόλη , και άφησε το θέμα της υποστήριξης ανοιχτό μόνο για να στείλουν τεχνικό σπίτι , όπου και τους αρνούμαι διότι ξέρω που θα καταλήξει.
    Η σύνδεση είναι πραγματικά άχρηστη τις απογευματινές - βραδινές ώρες , και απο τη στιγμή που πληρώνουμε έχουμε το κάθε δικαίωμα να τους πηδ...ουμε. Λέω και εγώ να προχωρήσω σε καταγγελία για άρση σύμβασης όπως προανέφερες, μπορείς να μου πεις τι ακριβώς χρειάζεται; Αν και κάτι μου λέει πρώτα θα τελειώσει το συμβόλαιο με τη nova και μετά θα βγει η απόφαση του ΕΕΤΤ , μένει να δοκιμάσουμε.

    Και κάτι τελευταίο , Οπουδήποτε και να κάνω speedtest το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ΕΚΤΟΣ του SERVER OTE S.A ΑΘΗΝΩΝ . Κάτι τους ξέφυγε εκεί στον ΟΤΕ μάλλον , απλά κοιτάξτε τα screenshots .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  40,4 KB 
ID: 209917Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή2.PNG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 209918
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Το ιδιο συμβαινει και σε εμενα καθε μα καθε απογευμα τισ τελευταιες 3 βδομαδες που πηγα στο 100αρι της nova.Δεν κουνιεται τιποτα εκεινες τις ωρες.Με vdsl50 cosmote που ειχα πριν 1 μηνα, κανενα μα κανενα προβλημα δεν ειχα καμια ωρα της ημερας.Μαλλον πρεπει να ξυπνησουμε λιγο εδω μεσα στο φορουμ και να γινει κατι με αυτην την τραγικη κατασταση.Εχουμε ξεσκιστει να μιλαμε καθε μα καθε μερα με υπαλληλους και να μην γινεται τιποτα.Ολο τα ιδια και τα ιδια θα φερουμε τεχνικο(ενω ηρθε την δευτερη μερα που ενεργοποιηθηκα και παλι τα ιδια κανει)...

    ΑΑΑ επισησ σκεψου οτι και εγω στο 100αρι ακομα και με tplink accespoint που δοκιμασα εχω ακριβως τα ιδια αποτελεσματα στο speetest με σενα.Ας μην μιλησω και για κανονικο download...εδω δεν φορτωνει-ανοιγει ουτε σελιδες..

  8. #23
    Εγγραφή
    23-12-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Question
    Καλημέρα και από εμένα

    Έβαλα πρόσφατα vdsl 100 NOVA Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την ταχύτητα αρκετές φορές (εικόνα).
    Συγχρονίζω στα 66 Down και 9.99 Up και είναι ο λόγος που ξεκίνησα την αλλαγή του τηλεφωνικού καλωδίου εξωτερικού καλωδίου Cat5e που θα μπορούσε λέω να επηρεάσει (όχι δεν μπορεί ???? καθώς ping και Upload είναι τέλεια ) οπότε λέω θα καλέσω μετά την αλλαγή γιατί θα μπορούσε να φταίει και το ότι έχω ενεργή Fast path (fast/fast) η οποία μπορεί να αποσταθεροποιήσει την γραμμή (δύσκολα γιατί έχω Fastpath nova Vdsl 50 στο πατρικό μου χρόνια και δεν είχα θέμα) το καλό είναι ότι στρώνει πάντα με επανεκκίνηση του ρουτερ. Ελπίζω να δώσουν λύση γιατί δεν έχω υπομονή σε αυτά. Και βλέπω να φεύγω ακόμα δεν πήγα. Όσο για τα όρια που αναφέρθηκαν πάνω δεν νομίζω να μου έβαλαν όριο στα 0,04 Download, μάλλον πρόβλημα είναι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  79829507_797213057373007_8180748212986970112_n.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  74,9 KB 
ID: 209925
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 79829507_797213057373007_8180748212986970112_n.jpg  


  9. #24
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Never_B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και από εμένα

    Έβαλα πρόσφατα vdsl 100 NOVA Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την ταχύτητα αρκετές φορές (εικόνα).
    Συγχρονίζω στα 66 Down και 9.99 Up και είναι ο λόγος που ξεκίνησα την αλλαγή του τηλεφωνικού καλωδίου εξωτερικού καλωδίου Cat5e που θα μπορούσε λέω να επηρεάσει (όχι δεν μπορεί ???? καθώς ping και Upload είναι τέλεια ) οπότε λέω θα καλέσω μετά την αλλαγή γιατί θα μπορούσε να φταίει και το ότι έχω ενεργή Fast path (fast/fast) η οποία μπορεί να αποσταθεροποιήσει την γραμμή (δύσκολα γιατί έχω Fastpath nova Vdsl 50 στο πατρικό μου χρόνια και δεν είχα θέμα) το καλό είναι ότι στρώνει πάντα με επανεκκίνηση του ρουτερ. Ελπίζω να δώσουν λύση γιατί δεν έχω υπομονή σε αυτά. Και βλέπω να φεύγω ακόμα δεν πήγα. Όσο για τα όρια που αναφέρθηκαν πάνω δεν νομίζω να μου έβαλαν όριο στα 0,04 Download, μάλλον πρόβλημα είναι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  79829507_797213057373007_8180748212986970112_n.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  74,9 KB 
ID: 209925

    Στην αρχη και εμενα καμια φορα εστρωνε με restart.Τωρα ομως δεν κανει τιποτα.Πηρα απο συγγενη χθεσ να δοκιμασω το TG788n V2 γιατι δεν ειχα καθολου ιντερνετ με το 267n και με αυτο δεν εχω κανενα θεμα μεχρι τωρα
    Στο αλλο μαζευει παρα μα παρα πολλα λαθη και δεν κινειται τιποτα μετα απο 20 λεπτα περιπου.Αντιθετα ομως το technicolor μαζευει αρκετα fec , δηλαδη διορθωνει ολα σχεδον τα λαθη και κραταει την γραμμη μια χαρα.Επιμενω πως το 267n εχει και θα συνεχισει να στεναχωρει πολλουσ νεους συνδρομητες

  10. #25
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeaZz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολουθώ εδώ και καιρό το θέμα εδώ στο forum , ήρθε ο καιρός να γράψω. Αρχικά είμαι συνδρομητής Forthnet - Nova εδώ και 12 χρόνια (vdsl 50 απο το 2016) και αυτό που συμβαίνει πραγματικά είναι απίστευτο. Έχει εδώ και 2 μήνες που έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα . Τα πρωινά η σύνδεση είναι καρφωτά 47Mbps Down , και μετά τις μεσημεριανές ώρες προς τις 6-7 το απόγευμα η σύνδεση γίνεται χειρότερη απο adsl (πέφτει στα 8-12mbps) μέχρι τις 2-3 το βράδυ που στρώνει. Το ίδιο φαινόμενο παρατηρήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες ώρες με ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες σε γνωστό μου με Wind Vdsl 50 . Ποιο είναι το αστείο της υπόθεσης, ότι ο γνωστός μου μένει στην άλλη άκρη της πόλης και είναι συνδεμένος σε διαφορετικό DSLAM , άρα αποκλείουμε το γεγονός να είναι κάτι στην περιοχή μου, λίγο καιρό αργότερα έμαθα ότι και στο Χρυσό Σερρών σε γραμμή vdsl50 nova γίνεται ακριβώς το ίδιο . Τις ώρες αυτές είναι αδύνατο να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο , να παρακολουθήσεις 4k περιεχόμενο στο youtube , η να δεις οποιοδήποτε Live Stream με αναλυση πάνω απο 360p διότι θα σε πεθάνει στο buffering. Έχω καλέσει 5 φορές μέχρι στιγμής την Τεχνικη Υποστήριξη και άκρη δεν βρίσκω πέρα απο την πρώτη φορά που κάλεσα (Τέλη Νοέμβρη). Πέτυχα εναν τσάκαλο οπου στην αρχή μου τα είχε ζαλίσει οτι θα είναι θεμα του σταθερού μου θα κανει update και τέτοιες ....., με τα λίγα και με τα πολλά τον έπεισα και του εξήγησα τι γίνεται (ότι έγραψα πανω) . Μου λέει αυτο που μου περιγράψατε είναι αρκετά σοβαρό θα στείλω την τεχνική ομάδα στην πόλη των Σερρών να το δεί . Πέρασαν 2 μέρες και πράγματι η σύνδεση έστρωσε , και σε εμένα αλλά και στους γνωστούς όπου είχα κανει τις δοκιμές .
    Να πω οτι με κάλεσαν 2 μέρες αργότερα να με ρωτήσουν αν το πρόβλημα λύθηκε οπου και τους απάντησα ναι.Δυστηχώς κρατησε μια εβδομάδα η χαρά και πέμπτη 12 ξανά τα ίδια . Έχω καλέσει πάρα πολλές φορές απο τότε , βαρέθηκα να τους εξηγώ τα ίδια και τα ίδια και η απάντηση που παίρνω είναι να στείλουμε τον τεχνικό μας να δεί το πρόβλημα για να έχουμε μια γενικότερη εικόνα. Α επίσης να σημειώσω ότι οταν με κάλεσαν την πρωτη φορά να με ρωτήσουν αν λύθηκε το πρόβλημα τους ρώτησα την αιτία του προβλήματος και μου απάντησε πλαγίως ότι ήταν θέμα του ΟΤΕ στην ΠΟΛΗ (λες και δεν το είχαμε καταλάβει). Την παρασκευή το βράδυ κατέβηκα στον γείτονα να κάνω μια δοκιμή , ο τύπος έχει COSMOTE VDSL 50 μένει ένα όροφο κάτω , κάναμε speedtest την ιδια ώρα στον ίδιο Server Cosmote Θεσσαλονίκης και το αποτέλεσμα σε εμένα ήταν , 35ms 9,38Download 4,2Upload και στου ΟΤΕ 16ms 46,15Download 4.33Upload . Οπότε τι συμπέρασμα βγάζουμε εδώ; Ο καταραμένος ΟΤΕ κάνει Limit στις συνδέσεις άλλων παρόχων , όπως εσύ ο ίδιος έγραψες σε προηγούμενο post , με τον τεχνικό σπίτι σου που δεν μπορούσε να κάνει κάτι διότι του ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ απο τα κεντρικά να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ , όχι ότι δεν ξέρουν τι γίνεται απλά μούγκα γιατί φαίνεται δεν μπορούν να κουνηθούν εναντίων της Deutche Telekom. Κοινώς όπου και να πας (Wind , Vodafone ) για VDSL θα φας το ίδιο πρόβλημα , εκτός του ΟΤΕ φυσικά ή Optiland όπου και εκεί είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.
    Συγκεκριμένα την Πέμπτη το πρωί με κάλεσε πάλι απο το 13831 μια κοπέλα , όπου ξάνα της εξήγησα την κατάσταση αναλυτικά και μου λέει πως δεν τους έχουν αναφέρει τέτοιο πρόβλημα απο την πόλη , και άφησε το θέμα της υποστήριξης ανοιχτό μόνο για να στείλουν τεχνικό σπίτι , όπου και τους αρνούμαι διότι ξέρω που θα καταλήξει.
    Η σύνδεση είναι πραγματικά άχρηστη τις απογευματινές - βραδινές ώρες , και απο τη στιγμή που πληρώνουμε έχουμε το κάθε δικαίωμα να τους πηδ...ουμε. Λέω και εγώ να προχωρήσω σε καταγγελία για άρση σύμβασης όπως προανέφερες, μπορείς να μου πεις τι ακριβώς χρειάζεται; Αν και κάτι μου λέει πρώτα θα τελειώσει το συμβόλαιο με τη nova και μετά θα βγει η απόφαση του ΕΕΤΤ , μένει να δοκιμάσουμε.

    Και κάτι τελευταίο , Οπουδήποτε και να κάνω speedtest το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ΕΚΤΟΣ του SERVER OTE S.A ΑΘΗΝΩΝ . Κάτι τους ξέφυγε εκεί στον ΟΤΕ μάλλον , απλά κοιτάξτε τα screenshots .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  40,4 KB 
ID: 209917Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή2.PNG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 209918
    Εάν έχεις το μέγιστο της απόδοσης έστω και σε ένα server εντός Ελλάδος, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι αποκλειστικά της Forthnet, και όχι στο access κομμάτι του δικτύου που είναι του ΟΤΕ.

    Κάνετε επιπλέον δοκιμές και με servers εξωτερικού. Εάν παραμένει το πρόβλημα, τα διεθνή της Forthnet έχουν σοβαρό πρόβλημα χωρητικότητας, εάν όχι, το πρόβλημα είναι σε peering links εντός της Ελλάδας.

    Η χωρητικότητα στους tier 1 κοστίζει, και μάλιστα πολύ. Επίσης, τα peaks πλέον είναι σε τελείως διαφορετική διάσταση. Όποιος πάροχος δώσει μαζικά, πολύ οικονομικά, συνδέσεις με μεγάλα rates θα έχει πρόβλημα, καλή ώρα.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-10-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    H288
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχεις το μέγιστο της απόδοσης έστω και σε ένα server εντός Ελλάδος, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι αποκλειστικά της Forthnet, και όχι στο access κομμάτι του δικτύου που είναι του ΟΤΕ.

    Κάνετε επιπλέον δοκιμές και με servers εξωτερικού. Εάν παραμένει το πρόβλημα, τα διεθνή της Forthnet έχουν σοβαρό πρόβλημα χωρητικότητας, εάν όχι, το πρόβλημα είναι σε peering links εντός της Ελλάδας.

    Η χωρητικότητα στους tier 1 κοστίζει, και μάλιστα πολύ. Επίσης, τα peaks πλέον είναι σε τελείως διαφορετική διάσταση. Όποιος πάροχος δώσει μαζικά, πολύ οικονομικά, συνδέσεις με μεγάλα rates θα έχει πρόβλημα, καλή ώρα.
    Τις ώρες που ανέφερα , το download σε servers εξωτερικού δεν πηγαίνει πάνω απο 400kb/s για http συνδέσεις , σε p2p έχουμε μέχρι 1,6mb/s . Επίσης δεν είναι καθόλου σταθερή η σύνδεση , δηλαδή τα 400kb/s θα τα δεις μόνο για 4 δευτερόλεπτα στην αρχή και μετά θα κυμαίνεται απο 60-400kb/s . Το περίεργο είναι οτι αν βάλω παράλληλα 10 αρχεία για κατέβασμα κάθε αρχείο θα έχει την ίδια ταχύτητα πχ, αν όλα τα αρχεία έχουν σταθερή ταχύτητα 400kb/s και έχω 10 αρχεία (400kb * 10 4000kb/s ) μεταφορά . Άρα φένεται ότι υπάρχει limit per http connection όπου το ίδιο ισχύει και μέσα στην Ελλάδα . Από ftp forthnet κατεβάζω με 450-460kb/s , απο ftp OTE 1mb/s . Έστω ότι η Forthnet δεν είναι tier 1 (που δεν είναι για οικιακές συνδέσεις) και το traffic όλο το διαχειρίζεται κάποιος άλλος provider . Το πρόβλημα θα ήταν μόνο στους συνδρομητές forthnet, τι γίνεται όμως όταν το πρόβλημα ισχύει και στη wind αλλά και σε vodafone ταυτοχρόνως με ίδιες ταχύτητες; Μια μόνο πιθανότητα υπάρχει , να έχουν και οι 3 εταιρείες τον ίδιο provider να κάνει handle το traffic τους . Και όλα αυτά συμβαίνουν όταν ο ΟΤΕ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Πως το βλέπω εγώ; Με το που ξεκίνησαν nova - wind - vodafone διαφημίσεις 100mbps κάτω απο 40ευρώ το μήνα (Nova 29,90) η cosmote ήταν εντελώς εκτός ανταγωνισμού σε τιμές, τότε ήταν που ξεκίνησε και το πρόβλημα σε όλους. Μιας και η πλειοψηφία των υποδομών είναι του OTE σε dsl , θα κάνουν ένα ωραιότατο bandwidth control στις υπόλοιπες εταιρείες για να μην επιτύχουν ποτέ τα 50 ή 100mbps με αποτέλεσμα οι δικές του συνδέσεις να είναι μόνιμα γρήγορες . Αυτό συμβαίνει μόνο σε VDSL 50 ή 100 . Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με Adsl δοκιμασμένο (1.8MB/s στον ftp της forthnet , την ώρα που στο vdsl έχουμε 400kb/s με το ζόρι). Στα 3 χρόνια vdsl πρώτη φορά βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο και ας μην μιλήσω καλύτερα για το ping σε εξωτερικό....
    Όπως και να έχει το θέμα είναι ότι εμείς οι συνδρομητές δεν λαμβάνουμε σωστή παροχή υπηρεσιών και η τεχνική τους υποστήριξη προσπαθεί να ρίξει το σφάλμα αλλού γιατί ίσως γνωρίζουν τι γίνεται, απλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Κοινώς ; Κλείνουμε τα συμβόλαια και φεύγουμε για να βάλουν μυαλό. Εγώ βλέπω όλο και περισσότεροι βάζουν ftth πχ Inalan σε Αθήνα Θεσσαλονίκη και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Μάλιστα εδώ Σέρρες είναι πολύ διαδεδομένα τα WISP (Ermis , Optiland) αλλά η Optiland προσφέρει και ftth σε κάποιες περιοχές .

  12. #27
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω για 1 μηνα.
    Πολλα τηλεφωνα, και μετα απο καταγγελια στην ΕΕΤΤ , την ιδια μερα που τους κοινοποιηθηκε η καταγγελια, το προβλημα λυθηκε.
    Μπορει και συμπτωση. Το προβλημα ηταν γενικο μου ειπαν. Τους το ελεγα απο την πρωτη μερα αυτο. Και ενας φιλος, απο αλλη γειτονια ειχε το ιδιο προβλημα.
    Wind και οι δυο. Ολο μετρησεις και μετρησεις, να περναει η ωρα. Δεν μπορει να μην ηξεραν το προβλημα. Αλλα τι να πεις.
    ΠΑΡΟΧΟΣ WIND, ΚΑΦΑΟ VODAFON, ΧΑΛΚΟΣ COSMOTE.
    Δεσαμε απο κουνια.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  13. #28
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επανερχομαι με περισσοτερες λεπτομερειες. Υπεθυμιζω οτι εχω FORTHNET VDSL 50αρα
    Ηρθε στο σπιτι ο τεχνικος της NOVA εβαλε δικο του ρουτερ και δικο του υπολογιστη και αρχισε τα τεστ.
    Διαπιστωσε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα καλωδιωσης στο σπιτι οπως και οτι δεν υπαρχει προβλημα στη γραμμη συγχρονισμος down/up 49999/4999. Διαπιστωσε επισης οτι οταν εβαζε ενα αρχειο να κατεβει κατεβαζε με μεγιστη ταχυτητα 450 kb/sec ενω οταν εβαλε και αλλα αρχεια να κατεβαινουν κατεβαιναν ολα με περιπου 450 kb/sec το καθενα πχ 10 αρχεια 450kb/sec το καθενα συνολο ολα μαζι 10*450=4.5ΜΒ/sec. Του λεω αυτο ακριβως ειναι το προβλημα καθε βραδυ απο τις 8 μεχρι τις 01:00 συμβαινει αυτο εχω μεγιστη ταχυτητα download για ενα αρχειο 300-500kb/sec ενω ολες τις υπολοιπες ωρες της ημερας κατεβαζω το ιδιο αρχειο με 5Mb/sec. Αρα του λεω με καποιο τροπο καθε βραδυ περιοριζεται η ταχυτητα του download στα 300-500kb/sec για καθε αρχειο με αποτελεσμα να μην μπορω να παρακολουθησω sreaming σε HD και FHD. Μου απανταει εχεισ δικιο το βλεπω και γω. Παιρνει τηλεφωνο στο support της NOVA να τους ρωτησει αν πρεπει να το δηλωσει βλαβη στον ΟΤΕ (για καλη μου τυχη ειχε ανοιχτη ακροαση και ακουγα) και του απανταει ο τεχνικος απο το support οτι δεν πειραζει που δεν μπορει να πιασει μεγαλη ταχυτητα σε ενα αρχειο αφου πιανει ταχυτητα καλη κατεβαζοντας πολλα αρχεια δεν υπαρχει κανενα προβλημα και να κλεισει την επισκεψη λεγοντας οτι δεν διαπιστωθηκε βλαβη. Αρχισα τα γαμωσταυριδια αρνηθηκα να υπογραψω το χαρτι της βλαβης και ο καυμενος ο τεχνικος που ηταν στο σπιτι μου ελεγε συγνωμη εχεις δικιο αλλα δεν μπορω να κανω κατι εγω. Φυσικα θα προχωρησω σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Επειδη δεν εχω ξανακανει τη συγκεκριμενη διαδικασια μπορει καποιος να μου πει τι γινεται μετα; θα μπορω να κανω καταγγελια της συμβασης και να φυγω απο τη NOVA;
    Εχω παρομοιο προβλημα. Συγκεκριμένα χωρις να ειναι συγκεκειμενες ωρες, εχω μειωση ταχυτητας download απο 92 εως και 3-0mbps με ταλαιπωρει η κατασταση 3 μηνες τωρα και με ενα restart το ρουτερ διορθωνεται. Συμβαινει καθε 2-1 ωρες ή αν ειμαι τυχερος ανα μια μερα. Η τεχνικη υποστηριξη εφοσον δεν βρισκει προβλημα στους ιδιους μου ειπαν οτι θα χρεωθω. Εσενα ο κυριος μετα απο το τηλεφωνο που εκανε, σε χρεωσε?

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας