Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    6.5(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους, τις τελευταίες μέρες έχει παρουσιαστεί ένα θέμα στην ταχύτητα download της γραμμής μου τις βραδινές ώρες και δεν μπορώ να βρω τι φταίει. Ακολουθεί ένα backstory και μετά το πρόβλημα.
    Ήμουν συνδρομητής nova adsl για μερικά χρόνια, σε προάστιο της Αθήνας. Μπήκαν καμπίνες fiber to the cabinet wind το 2018 στην περιοχή. Ενεργοποιήθηκαν πριν μερικούς μήνες απ όσο γνωρίζω. Αναβάθμισα τη γραμμή σε 100mbps πριν από 2 βδομάδες περίπου. Εγινε η αλλαγή, μου έστειλαν το κινεζο-ZTE (20€ παρεμπιπτόντως γι αυτό το ρούτερ, αυτό είναι ιστορία για άλλη φορα) και συνδέθηκα. Όλα καλά, το ρούτερ συγχρονίζει 110mbps down 11up,στα speedtest με ethernet πιάνω καθαρά 95 down 10 up. Αρχεία κατεβαίνουν με 10mb/s+. Latency αρκετά καλό, attenuation χαμηλό αφού η καμπίνα ειναι 20μ από το σπίτι μου. Πάνε αυτά.
    Όλα πήγαιναν καλά, μέχρι πριν από μερικές μέρες, ένα βράδυ, κατά τις 10-11, πήγα να κατεβάσω ένα αρχειακι περίπου 15mb. Η ταχύτητα ήταν στα 100kb/s και ίσως πιο κάτω. Το θεώρησα τυχαίο γεγονός η θέμα του σέρβερ και το αγνόησα μέχρι που στο επόμενο αρχείο έκανε το ίδιο. Να μην τα πολυλογώ έκανα speedtests και κατέβασα αρχεία από πολλούς ftp, συμπεριλαμβανομένων των ftp forthnet και ote, τα ίδια αποτελέσματα. Έβγαλα όλες τις συσκευές από το ρούτερ και το 1-2 restart, το ίδιο. Τελικά τα παρατησα και την επομένη μερα ειχε στρωσει, παλι full speeds. Το άλλο βράδυ τα ίδια.
    Τέλος πάντων, αφού το παρακολούθησα για μερικές μέρες διαπίστωσα το εξης: κάθε βράδυ από τις 8-9 περίπου μέχρι μετά τα μεσάνυχτα και ισως έως και τις 3 το ξημέρωμα, οι ταχύτητες του download πέφτουν στα ~100kb/s, άλλες φορές στα 40kb, άλλες φορές στα 500kb. Πάντως πολύ κάτω από το φυσιολογικό.
    Αυτό συμβαίνει σε ολα ανεξαιρέτως τα σάιτ, είτε από wifi είτε από ethernet, ακόμα και να μην είναι καμία άλλη συσκευή στο ρούτερ. Επίσης γίνεται μόνο σε http ή ftp downloads,δηλαδή η ταχύτητα ενός torrent δεν επηρεάζεται σε αυτες τις ωρες. Upload και latency παραμένουν στο κανονικό.
    Το ρούτερ δείχνει ότι παραμένει συγχρονισμένο στα 110, αλλά πολύ πιθανό να είναι λάθος ένδειξη καθώς στα μηχανήματα φτάνει εντελώς διαφορετική ταχύτητα.
    Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της nova,έκαναν reset τη γραμμή αλλά δεν έφτιαξε, και το πέρασαν στην τεχνική υποστήριξη ως πρόβλημα (φοβάμαι πως ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι παίζει).

    Μου έχουν τελειώσει οι επιλογές οπότε χρειάζομαι τα φώτα σας.. έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρομοιο;

    *δεν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιου και δεν εχω crc errors, ούτε αποσυνδεσεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mπούκομα σε καμπίνες wind...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ς-Wind/page3

  3. #3
    Εγγραφή
    14-12-2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    6.5(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τουλάχιστον δεν είμαι μόνος. Μου φαίνεται λιγο περίεργο να μπουκωνει το down μόνο σε http/ftp και οχι σε p2p. Ας ελπίσουμε να φτάσει μέχρι τη wind μήπως και γίνει τίποτα..

  4. #4
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Τα ίδια ακριβώς και εδώ (Βόλος) με wind 100.Μα ακριβώς!!!! Πολλές επικοινωνίες, τηλέφωνα, email, έχει δωθεί το πρόβλημα στην vodafone. (Καμπίνες vodafone). Βλέπουμε. Πολύ πόνος.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα με Forthnet vdsl 50 στη Σερρες και μαλιστα το προβλημα χειροτερευει Παρασκευη Σαββατο Κυριακη. Εχω επικοινωνησει μαζι τους και κανουν τους ανηξερους. Επιπλεον απο προχθες τις ωρες του champions League εκτος απο την ταχυτητα μου κοβουνε την προσβαση στα IPTV καναλια που εχω, μολις τελειωσουνε οι αγωνες μπορω παλι και βλεπω τα καναλια μου κανονικα. Αυτο δεν ειναι προβλημα του IPTV provider μου γιατι με 4G απο το κινητο τα βλεπω κανονικα τα καναλια την ιδια στιγμη. Το VPN πλεον ειναι μονοδρομος. Εχει δοκιμασει κανεις με VPN μηπως δεν κοβεται η ταχυτητα τα βραδια? Μολις κανω τη δοκιμη θα επανερθω.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα με Forthnet vdsl 50 στη Σερρες και μαλιστα το προβλημα χειροτερευει Παρασκευη Σαββατο Κυριακη. Εχω επικοινωνησει μαζι τους και κανουν τους ανηξερους. Επιπλεον απο προχθες τις ωρες του champions League εκτος απο την ταχυτητα μου κοβουνε την προσβαση στα IPTV καναλια που εχω, μολις τελειωσουνε οι αγωνες μπορω παλι και βλεπω τα καναλια μου κανονικα. Αυτο δεν ειναι προβλημα του IPTV provider μου γιατι με 4G απο το κινητο τα βλεπω κανονικα τα καναλια την ιδια στιγμη. Το VPN πλεον ειναι μονοδρομος. Εχει δοκιμασει κανεις με VPN μηπως δεν κοβεται η ταχυτητα τα βραδια? Μολις κανω τη δοκιμη θα επανερθω.
    Έχουμε μπλέξει άσχημα. Κι εγώ με iptv δεν περπατάει τίποτα το βράδυ. Το πρωί μια χαρά.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #7
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τετοια να διαβαζω.... και μολις εκανα αιτηση φορητοτητας απο cosmote σε wind fiber 100 λογω προσφορας black friday στα 35 ευρω μαζι με vision στα 12 συνολο 47 οσα πληρωνω μονο για double play 100 στη cosmote δλδ μπουκωνουν οι γραμμες σε βαθμο που δε βλεπεις?

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τετοια να διαβαζω.... και μολις εκανα αιτηση φορητοτητας απο cosmote σε wind fiber 100 λογω προσφορας black friday στα 35 ευρω μαζι με vision στα 12 συνολο 47 οσα πληρωνω μονο για double play 100 στη cosmote δλδ μπουκωνουν οι γραμμες σε βαθμο που δε βλεπεις?
    Οχι, σε εμενα ολα πανε σφαιρα, browsing, youtube, netflix αλλα μονο το download το βραδυ μεχρι 24:00 με 00:30 παει με kb. Μετα στρωνει.
    Περιμενω αναβαθμηση απο vodafone στην καμπινα μου. Ετσι μου ειπαν τουλαχιστον.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  9. #9
    Εγγραφή
    14-12-2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    6.5(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια ενημέρωση, στην περιοχή μου φαινεται να έστρωσε, τουλάχιστον εδω και μια βδομάδα δεν έχω παρατηρήσει καμία πτώση τέτοια κλίμακας. Ποτέ δεν έμαθα τι έφταιγε (παρόλο που είμαι του κλάδου αυτού δεν μπορώ να το εξηγήσω), πως, ποιοι και αν το έφτιαξαν.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alphagamerz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ενημέρωση, στην περιοχή μου φαινεται να έστρωσε, τουλάχιστον εδω και μια βδομάδα δεν έχω παρατηρήσει καμία πτώση τέτοια κλίμακας. Ποτέ δεν έμαθα τι έφταιγε (παρόλο που είμαι του κλάδου αυτού δεν μπορώ να το εξηγήσω), πως, ποιοι και αν το έφτιαξαν.
    Αυτα ειναι καλα νεα,
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδή κι εγώ έχω μια από τα ίδια και χειρότερα και είμαι νέος συνδρομητής nova vdsl100 από nova vdsl50 τι λέτε πάμε για μια ομαδική καταγγελία παιδιά?
    Μόνο έτσι καταλαβαίνουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε μένα το πρόβλημα παραμένει κάθε μέρα από τις 19:00 μέχρι τις 01:00 κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα 250kb/s. Αν βάλω και δεύτερο αρχείο να κατεβάσω κατεβάζει με άλλα 250kb/s όποτε πιστεύω ότι τις ώρες αιχμής βάζουν όριο στο download και στο streaming. Το έχω δηλώσει βλάβη αλλά δεν πήρα ακόμα απάντηση. Σκέφτομαι για καταγγελία στην ΕΕΤΤ και καταγγελία της σύμβασης ώστε να μπορέσω να αλλάξω πάροχο.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τι ακριβώς εννοείς?
    Για καντο πιο λιανά αυτό ώστε να μάθουμε και όσοι δεν ξέρουμε.

    Υπάρχει τρόπος αν αποδείξεις(Το πως δεν ξέρω γιατί στην ουσία ότι σου πει ο εκάστοτε πάροχος θα πιστέψεις) ότι έχεις βλάβες να μπορείς να φύγεις από έναν παροχο που έχεις 2 ετη συμβόλαιο χωρίς πρόστιμα κ.τ.λ.?

  14. #14
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα το πρόβλημα παραμένει κάθε μέρα από τις 19:00 μέχρι τις 01:00 κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα 250kb/s. Αν βάλω και δεύτερο αρχείο να κατεβάσω κατεβάζει με άλλα 250kb/s όποτε πιστεύω ότι τις ώρες αιχμής βάζουν όριο στο download και στο streaming. Το έχω δηλώσει βλάβη αλλά δεν πήρα ακόμα απάντηση. Σκέφτομαι για καταγγελία στην ΕΕΤΤ και καταγγελία της σύμβασης ώστε να μπορέσω να αλλάξω πάροχο.
    Ετσι και σε εμενα για ενα μηνα.
    Φαινεται να εφτιαξε, εδω και 2 μερες μετα απο πολλα τηλεφωνα και καταγγελια στην ΕΕΤΤ.
    Σε ποιο παροχο να πας. Ολοι ιδιοι ειναι.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για να κάνεις καταγγελία στο EETT τι ακριβώς χρειάζεσαι?

    Και στο EETT θα πιστέψουν εσένα ή την εταιρία ίντερνετ αν τους πει ότι ήρθε σπίτι σου και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα γιατί απλά όταν ήρθαν η γραμμή δούλευε κανονικά?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας