Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    93
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    15000/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    TD5136v2
    Ψάχνω εδώ και μέρες πληκτρολόγιο για να αντικαταστήσω το Microsoft Confort Curve Keyboard 2000 v1 (αυτό κράτησε περίπου 10 χρόνια (σκυλί!) και ήμουν πλήρως ικανοποιημένος - και, αν δεν είχαν χαλάσει (δεν λειτουργούν ή δεν πατιούνται πλέον καλά) 4-5 πλήκτρα θα το κρατούσα κι άλλο!)

    Θα το χρησιμοποιώ κυρίως για προγραμματισμό, web development, και σε λιγότερο βαθμό gaming. Διαθέτω έως 50 € .

    Θέλω να:

    • είναι το δυνατόν πιο καλής ποιότητας κατασκευής
    • είναι οπωσδήποτε ενσύρματο
    • έχει οπωσδήποτε διάταξη πλήκτρων αμερικάνικη (ANSI) --> όπου δηλ, το μεγάλο πλήκτρο "Enter" είναι μακρόστενο ορθογώνιο -- απορρίπτεται αν είναι σαν "L" (δηλ αγγλική διάταξη/ISO)
    • έχει οπωσδήποτε numpad
    • μην είναι στριμωγμένα τα πλήκτρα ούτε να έχει low profile πλήκτρα (όπως αυτά ενός laptop), ειδικά τα function keys ( π.χ. δυστυχώς έχει το Microsoft Wired Keyboard 600 )


    Επιθυμητό να:

    • είναι Microsoft
    • είναι curved και split
    • να έχει media keys (βασικά πάντως προτιμώ να έχει key 'calc')
    • να έχει και ελληνικά γράμματα στα πλήκτρα
    • είναι μηχανικό


    Τέλος, δεν με ενδιαφέρει να είναι σετ με mouse.


    Σαν πρώτη επιλογή έχω το Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 (~ 50 €), αν και διαβάζω σε κριτικές skroutz και amazon ότι η ποιότητα κατασκευής στο εν λόγω μοντέλο έχει πέσει κατά πολύ τα τελευταία χρόνια, και δυστυχώς εμφανίζει συχνά βλάβες γρήγορα.

    Σε μηχανικά πληκτρολόγια, σε καλά μοντέλα/μάρκες γενικά βλέπω τιμές από 110 μερι 200 ευρώ, και όσα έχουν χαμηλότερη τιμή, λ.χ. 50-70 ευρώ, είναι εις βάρος της ποιότητας και βγάζουν γρήγορα βλάβες,
    λ.χ. Motospeed Inflictor CK104 (Red/Blue Switches), οτιδήποτε από Zeroground, το Logitech G413 (Carbon Red)

    Σε απλά πληκτρολόγια έχω υπόψιν και το Logitech K120 (~10 €) (αν και, δεν το βρίσκω σε ANSI διάταξη, δεν έχει καθόλου media keys ουτε φυσικά πλήκτρο calc),
    καθώς και το Dell KB-522 (~17 €) (καλύτερη αίσθηση στα πλήκτρα από του Logitech, έχει και media keys, αλλά, δεν έχει ψηλά ποδαράκια, και δεν έχει και ελληνικά στα πλήκτρα).
    Μεταξύ των δυο θα επέλεγα το Dell, αν και θα προτιμούσα να αγοράσω κάποιο άλλο, καλύτερο, αν γίνεται.



    Τι μου προτείνετε;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Hash Bang Slash
    Bin Slash Bash

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Εγω εχω το Sades Neo Blademail και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα οι αναγκες μου διαφοροποιουνται απο τις δικες σου.

    https://www.skroutz.gr/s/11617263/Sa...Blademail.html

    Ειναι Ansi, αλλα οχι μηχανικο. Εμενα προσωπικα με ενοχλει το κλικι κλικιτι κλικ. Επισης δεν εχει ελληνικα, μιας και ειναι φωτιζομενο, αλλα μετα απο τοσα χρονια το χερι ξερει που ειναι τα κουμπια.

    Calculator βγαζει με FN+F3. Media keys εχει σε καποια F keys, μαζι με το FN παλι. Mute, volume +/-.

    Ικανοποιητικο nkey rollover, μιας και προκειται για gaming πληκτρολογιο, αλλα δεν εχει per key scan για ολα τα κουμπια. Μαλλον ειναι σε groups, με το αριστερο κομματι να ειναι πιο ικανο. Δηλαδη μπορεις να πατησεις 10-12 κουμπια ταυτοχρονα στο αριστερο κομματι. Δηλαδη μπορεις ολα τα νουμερα απο 1 εως το 0 μαζι. Μπορεις q,a,w,e,r,s,d,f μαζι κλπ. Γενικα δεν εχει χρηστικο θεμα στο gaming. Στο δεξι κομματι παιρνει 4-5 πατηματα και στο αριθμητικο 3.

    Καλη κατασκευη φαινεται. Βαρουτσικο ειναι, με μεταλικη βαση. Τα φωτακια του μετρια, αλλα δε με ενδιαφερουν. Για την τιμη του και τις αναγκες μου, με καλυψε πιο πολυ απο πληρως, θα ελεγα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μήπως να κοίταγες στο e-bay για κάνα παλιό ibm?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    93
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    15000/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    TD5136v2
    @psolord
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το πληκτρολόγιο που προτείνεις δεν ταιριάζει στις ανάγκες μου.

    @K1m0n
    Ενδιαφέρομαι μόνο για καινούργιο.



    Τελικά κατέληξα στο νέο μοντέλο Microsoft Ergonomic Keyboard (review). Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θέλω, απλά είναι μη μηχανικό.
    Ελπίζω να γίνει σύντομα διαθέσιμο στην Ελλάδα.
    Hash Bang Slash
    Bin Slash Bash

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Eχω το ck108 στη δουλειά κάνα χρόνο και είναι πολύ ευχαριστημένος για τα 47 ευρώ που έδωσα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας