Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-11-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας

    Είναι το πρώτο μου άρθρο εδώ, οπότε συγχωρέστε μου τυχόν λάθος θέμα για το συγκεκριμένο forum.
    Πρόσφατα έβαλα 200άρα VDSL στον ΟΤΕ (Cosmote) και όπως ολα τα προηγούμενα χρόνια το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να χρησιμοποιώ ένα router εμπορίου κι όχι του κατασκευαστή.
    Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απο το Speedport Plus της cosmote και αν γνωρίζει (ή χρησιμοποιεί καποιος ακομα καλυτερα) router με τα παρακατω χαρακτηριστικά.

    Vdsl προφανως (200mbps, δεν ξερω αν εχει σχέση)
    ISDN γραμμη (Annex B)
    1000άρι ethernet
    και 2 γραμμές VoIp

    *το voip ξερω οτι μπορει να δουλέψει σιγουρα με bridge στο ρουτερ της cosmote και το internet στο δικό μου, Θα προτιμουσα να ειναι στο ίδιο παρολαυτα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν δεν έχεις πλέον ISDN από την στιγμή που έχεις VoIP τηλεφωνία. Το Annex B που αναφέρει η σύνδεση, αφορά εντελώς διαφορετικό πράγμα.

    Σε Bridge Mode του Speedport, επιβεβαιωμένα δεν δουλεύει η VoIP τηλεφωνία σε Cosmote. Υποχρεωτικά πρέπει να δουλεύει ως router.
    Άρα αναφέρεσαι σε άλλο πράγμα και μάλλον για σύνδεση Speedport με δικό σου router πίσω του, που κακώς αναφέρεται συνήθως ως bridge.

    Για 200άρι πακέτο θέλεις ένα DSL Router που να έχει δυνατότητα Super Vectoring (προφίλ 35b). Παράλληλα να έχει και δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας και Gigabit (που υπάρχει σε όλες σχεδόν πλέον).
    Υπάρχουν λύσεις σε Asus, Draytek, Fritz και TP-Link. Στα μόνα που δουλεύει αυτόματα η τηλεφωνία, είναι στα Fritz, ενώ στα άλλα θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της από την Cosmote.

    Γιατί θέλεις ντε και καλά να πας σε λύση μίας συσκευής (που θα είναι και σχετικά ακριβή βάσει των απαιτήσεων) σε αντίθεση με την τωρινή κατάσταση με απλό ασύρματο router πίσω από το Speedport;

    Καλώς ήλθες!

  3. #3
    Εγγραφή
    22-11-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σχετικά με τη διασύνδεση με δική μου συσκευή για το ιντερνετ και το speedport για VoIp το ειχα διαβάσει στο παρελθόν οτι δουλέυει και ρώτησα και τον τεχνικό όταν έφερε το ρούτερ και μου ειπε ακριβως αυτο, οτι απλα θα χρειαστεί να μου δώσουν τους κωδικούς.
    Ο λόγος που θέλω να αλλάξω είναι το Interface του speedport, δεν μ'αρεσει, δε μπορώ να το δουλέψω καθόλου, με εκνευρίζει, εχω ψιλοδεί τιμές και είμαι προετοιμασμένος (αγγίζουν και τα 200 ευρώ κάποια, δεν με πειράζει αυτο), επισης απο προηγουμενα χρονια με τα speedport δεν εχω καλές εμπειρίες, προχθες χρειάστηκε να το κανω επανεκκίνηση και δεν ξανασυνδέθηκε στο ιντερνετ ετσι απλα (συγχρόνιζε η γραμμη) μετα απο επικοινωνία με τον οτε αναγκαστηκα να κανω factory reset και δουλεψε, εχω καμια 20αρια πορτες ανοιχτες και διαφορες αλλες ρυθμισεις οποτε ειχα backup, μαντεψε τι εγινε οταν το ξαναεριξα, μετα απο 2η επανεκκινση παλι τα ιδια και δεν εχω αυτη την "πολυτέλεια", ειναι σε επαγγελματικό χώρο με servers, τερματικά, καμερες κλπ και δεν μπορω να καθομαι να τα ξανακανω απο την αρχη γτ το speedport δεν του αρεσε η επανεκκινηση το πρωι, θελω μεγαλύτερη ασφάλεια, σταθερότητα αλλα και βολή για τις ρυθμισεις που κανω, οπότε η αλλαγή δεν γλιτώνεται.

    Αρα για να ανακεφαλαιώσουμε να ψαχνω annex b (καποια ειδα οτι εχουν και a και b) και προφιλ 35b, για να μην ψαχνω και κωδικους για το voip να παω σε fritz, ξεχασα κατι;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για "επαγγελματικό χώρο με servers" κλπ, ιδανικά:
    Κρατάς το cpe του provider (αναγκαστικά, λόγω voip), ενεργοποιείς pppoe passthrough,
    και βάζεις από "πίσω" ένα εξίσου "επαγγελματικο" router να κάνει ppp και τα υπόλοιπα (routing/dns/dhcp/firewalling/filtering/whatever).
    Οπότε δεν ψάχνεις για συσκευή όλα-σε-ένα και consumer συσκευές τύπου fritzbox/asus/tp-link/whatever.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikfregs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τη διασύνδεση με δική μου συσκευή για το ιντερνετ και το speedport για VoIp το ειχα διαβάσει στο παρελθόν οτι δουλέυει και ρώτησα και τον τεχνικό όταν έφερε το ρούτερ και μου ειπε ακριβως αυτο, οτι απλα θα χρειαστεί να μου δώσουν τους κωδικούς.
    Τώρα το αλλάζεις το πράγμα. Σωστά αυτά που αναφέρει ο τεχνικός, αλλά υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά με το τι έγραψες πριν.
    Βάζοντας σε Bridge Mode το Speedport, θα κάνει μόνο συγχρονισμό σε DSL και δεν θα έχει καθόλου σύνδεση στο διαδίκτυο και για τον λόγο αυτό δεν θα δουλεύει η VoIP τηλεφωνία.
    Με χρήση πίσω του άλλου δικού μας router, γίνεται η κλήση ΡΡΡ, παίρνει δημόσια ΙΡ και κατ' επέκταση αποκτούμε πρόσβαση στο διαδίκτυο. Αλλά και πάλι η τηλεφωνία αρνείται πεισματικά να δουλέψει στο Speedport.
    Οπότε έρχεται αυτό που ανέφερε ο τεχνικός, δηλαδή να πάρουμε τον κωδικό της τηλεφωνίας και να την ρυθμίσουμε σε μία άλλη 3η συσκευή πίσω από τον δικό μας router.

    (όλη η 2η παράγραφος) Ο λόγος που θέλω να αλλάξω ... οπότε η αλλαγή δεν γλιτώνεται.
    Κατανοητό αυτό που αναφέρεις, αλλά άλλο πράγμα σε ρώτησα.

    Αρα για να ανακεφαλαιώσουμε να ψαχνω annex b (καποια ειδα οτι εχουν και a και b) και προφιλ 35b, για να μην ψαχνω και κωδικους για το voip να παω σε fritz, ξεχασα κατι;
    Θα το ξαναγράψω. Σε VDSL δεν έχει καμία σχέση το Annex και αυτό που αναφέρεται ως Β είναι άλλο πράγμα. Κοιτάμε για συσκευή συμβατή με Annex A ή Β, μόνο σε ADSL συνδέσεις.

    Όσον αφορά τις απαιτήσεις που μόλις ανέφερες (έπρεπε εξαρχής να το κάνεις) κι εφόσον πρόκειται για επαγγελματικό χώρο, θα συμφωνήσω με τον K1mon, ότι μην κοιτάς την λύση μίας συσκευής για όλα, όσο super-dumper και ακριβή είναι αυτή. Αλλά δεν συμφωνώ να παίζει το Speedport κανονικά ως router (μαζί και η τηλεφωνία) και μέσω PPPoE Passthrough να έχεις όλα τα υπόλοιπα στον δικό σου router. Αυτό το θεωρώ λύση ανάγκης για οικιακές εγκαταστάσεις, όπου κάποιος θέλει την μικρότερη όχληση και το ελάχιστο κόστος (διαφορά μερικών καφέδων).

    Δική μου πρόταση και χωρίς να χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας, είναι να βρεις ένα ακόμη Speedport (οποιοδήποτε μοντέλο). Υπάρχουν δεκάδες αγγελίες στο διαδίκτυο με πολύ χαμηλό κόστος (20-30€).
    α. Βάζεις το Speedport Plus που έχεις στην γραμμή, σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem κάνοντας συγχρονισμό και εξασφαλίζεις ότι είναι ανενεργή η τηλεφωνία στο μενού της συσκευής.
    β. Βάζεις το δικό σου router, πίσω από το Speedport, να κάνει την κλήση ΡΡΡ και να παίζει ως μοναδικό router του δικτύου σου. Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση Mikrotik, Ubiquiti ή software pFsense, Sophos, OpwnWrt.
    γ. Πίσω από τον router συνδέεις το άλλο Speedport, μόνο για την τηλεφωνία που θα δουλεύει αυτόματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    ^και αυτό επίσης μια χαρά.
    Γενικά αν έχεις απαιτήσεις αξιοπιστίας μην κοιτάς τον οικιακό εξοπλισμό,
    ειδικά αν δεν έχεις όρεξη να ασχολείσαι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας