Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αντιμετωπίζω την εξής κατάσταση: Το μισθωτήριο του ενοικιαστή μου έχει λήξει εδώ και 2 μήνες και μου λέει συνεχώς δικαιολογίες οτι δήθεν ψάχνει σπίτι και δεν βρίσκει, και επίσης δεν πληρώνει νοίκι ισχυριζόμενος οτι κλείνει την εγγύηση των δυο ενοίκων που είχε καταβάλλει στην αρχή. Εντωμεταξύ, εντελώς τυχαία ανακάλυψα οτι δεν έχει γυρίσει ποτέ το ρεύμα στο όνομά του ως όφειλε. Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με αγωγες εξωσης και δικηγόρους, και επειδή ο τύπος μου έχει σπάσει τα νεύρα, σκέφτομαι να διακόψω το ρεύμα αφού είναι στο όνομα μου για να τον αναγκάσω να φύγει. Θα έχω πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο; Ενας φίλος μου είπε οτι μπορεί να μου κάνει μήνυση αν κάνω κάτι τέτοιο. Ισχύει;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι δηλαδή ήδη 3 χρόνια και 2 μήνες ενοικιαστής σου και τώρα μόνο ξεκίνησε να έχεις θέμα?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  3. #3
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δηλαδή ήδη 3 χρόνια και 2 μήνες ενοικιαστής σου και τώρα μόνο ξεκίνησε να έχεις θέμα?
    Ναι έχει κλείσει τριετία και πάντα ήταν δύστροπος. Γκρίνιαζε για το παραμικρό και έκοβε απο μόνος του λεφτά απο τα ενοίκια για αναλώσιμα του σπιτιού (λάμπες,βρύσες,επισκευές υδραυλικών κλπ) . Επίσης τον έχω ειδοποιήσει εδώ και καιρό ότι θέλω να φύγει και ότι δεν πρόκειται να του ανανεώσω το μισθωτήριο και μου απαντάει με αγένεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    κάποτε με είχε απασχολήσει το θέμα και είχα διαβάσει ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο (ενώ ο ενοικιαστής έχει όλα τα δικαιώματα, ο ιδιοκτήτης κανένα), αλλά περιμένω και γω να διαβάσω τις απαντήσεις των άλλων!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Δεν έχεις δικαίωμα να του κόψεις το ρεύμα, μπορεί να σου κάνει μήνυση και αγωγή.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Απλά στείλε του δικηγόρο. Αν και συνηθισμένη πρακτική, είναι λάθος να σου κρατάει ενοίκια για να συμψηφίσει την εγγύηση. Τι θα γίνει δηλαδή αν όταν φύγει βρεις ζημιές; Με τι εγγύηση θα τις καλύψεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις δικαίωμα να του κόψεις το ρεύμα, μπορεί να σου κάνει μήνυση και αγωγή.
    Δηλαδή ο μόνος τρόπος να τον διώξω είναι να πληρώσω ενα 500ρικο σε δικηγόρο για αγωγή και να περιμένω δεν ξέρω και εγω πόσο καιρό μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και αυτός εντωμεταξύ μπορεί να συνεχίσει να μένει χωρίς να πληρώνει τίποτα ενω έχει λήξει το μισθωτήριο του και χρωστάει ήδη 2 νοίκια;

    Τρομεροί νόμοι..

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ο μόνος τρόπος να τον διώξω είναι να πληρώσω ενα 500ρικο σε δικηγόρο για αγωγή και να περιμένω δεν ξέρω και εγω πόσο καιρό μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και αυτός εντωμεταξύ μπορεί να συνεχίσει να μένει χωρίς να πληρώνει τίποτα ενω έχει λήξει το μισθωτήριο του και χρωστάει ήδη 2 νοίκια;

    Τρομεροί νόμοι..
    Δεν έχεις κανένα φίλο δικηγόρο; Ένα τηλέφωνο μπορεί να τον τρομάξει.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις κανένα φίλο δικηγόρο; Ένα τηλέφωνο μπορεί να τον τρομάξει.
    Θα το δοκιμάσω, αλλά το θεωρώ τραγικό και ειλικρινά δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με ενοικιάσεις.

    Αν συνυπολογίσεις τους φόρους, αυτά που σου χρεώνουν ως έξοδα του σπιτιού ενώ είναι φθορές απο δική τους χρήση και για τα οποία έχεις ήδη φορολογηθεί, τον μπελά να ασχολείσαι συνεχώς με εναν μ@λ@κα που σου ζητάει ο,τι του κατέβει και σε αντιμετωπίζει σαν room service νομίζοντας οτι ειναι σε ξενοδοχείο, τα νοίκια που σου τρώνε στο τέλος, τις ζημιές που αφήνουν και τους δικηγόρους για να τους βγάλεις σε περίπτωση που είναι γίδια, πραγματικά δεν αξίζει.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Απο τη στιγμη που εχει απληρωτα ενοικια, η χρονικη διαδικασια, εφοσον φυσικα δεν συμμορφωθει, ειναι οχι μεγαλυτερη απο 60 ημερες. Διαστημα φυσικα κατα το οποιο και θα πρεπει επισης να πληρωνεται. Και ναι, ο δικηγορος ειναι απαραιτητος, το συν πλην 500αρικο για εξωδικα και για τη διαδικασια αποδοσης μισθιου ( προσοχη εδω καθως μιλω για την γρηγορη διαδικασια και οχι για αγωγες ) μοιραιο και ελπιζοντας οτι μολις παρει το πρωτο χαρτι θα αφησει και το σπιτι.

    Λεπτομερειες θα σου πει μονον ενας δικηγορος φυσικα, καθως καθε περιπτωση εχει και ιδιαιτεροτητες και γνωμη μου ειναι εφοσον το συμβολαιο εχει ληξει, εχεις αποφασισει οτι δεν τον θελεις ως ενοικιαστη και εφοσον ειναι και δυστροπος, κανονισε Δευτερα πρωι μια επισκεψη στον δικηγορο και ξεκινημα αμεσα των διαδικασιων.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Να ρωτήσω κάτι χαζό, από περιέργεια και πληροφοριακά κυρίως: αφού δεν έχει πια την ιδιότητα του ενοικιαστή δεν είναι το ίδιο σαν να βρίσκεται ένας πχ άσχετος περαστικός μέσα ή και σε αυτήν την περίπτωση προστατεύεται από το νόμο και πρέπει να πας δικαστικά? Δηλαδή δεν μπορείς απλά να πας στην αστυνομία και να πεις είναι ένας τύπος που αρνείται να φύγει από το σπίτι μου?

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι χαζό, από περιέργεια και πληροφοριακά κυρίως: αφού δεν έχει πια την ιδιότητα του ενοικιαστή δεν είναι το ίδιο σαν να βρίσκεται ένας πχ άσχετος περαστικός μέσα ή και σε αυτήν την περίπτωση προστατεύεται από το νόμο και πρέπει να πας δικαστικά? Δηλαδή δεν μπορείς απλά να πας στην αστυνομία και να πεις είναι ένας τύπος που αρνείται να φύγει από το σπίτι μου?
    Εξακολουθει και εχει την ιδιοτητα του ενοικιαστη καθως ενω το παλιο συμβολαιο με τον καθορισμενο, ελαχιστο βασικα, χρονο της μισθωσης εχει ληξει, αυτο μετατρεπεται πλεον σε αοριστου. Δηλαδη, ειτε ο ενοικιαστης μπορει πλεον να αποχωρησει οποτε θελει, ειτε ο ιδιοκτητης να ζητησει πισω το ακινητο. Αυτο που δεν καταλαβαινεις νομιζω, ειναι πως καποιος πρεπει να το ζητησει και στην περιπτωση του ιδιοκτητη, εαν προφορικα δεν βρισκει κατανοηση , χρειαζεται να παει δικαστικα.

    Η δε αστυνομια ειναι σε καθε περιπτωση εκτελεστικο οργανο και δεν αποφασιζει για κατι ή για το δικηο καποιου, ενω σε αυτες τις περιπτωσεις δεν εχει την παραμικρη σχεση. Αρμοδιο οργανο ειναι ο δικαστικος κλητηρας που θα εκτελεσει και δικαστικη αποφαση, εαν φυσικα το πραμα καταληξει μακρια.

    Και φυσικα, σε τετοιες απλες περιπτωσεις, εαν ενας ιδιοκτητης παει στο αστυνομικο τμημα ή καλεσει το 100 για "αγνωστους που εχουν καταλαβει το ακινητο του", το πιθανοτερο ειναι να βρεθει φορτωμενος με καμια μηνυση και προβληματα. Καθως το ληγμενο συμβολαιο ισχυει πληρως και σε δικαιωματα και σε υποχρεωσεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι χαζό, από περιέργεια και πληροφοριακά κυρίως: αφού δεν έχει πια την ιδιότητα του ενοικιαστή δεν είναι το ίδιο σαν να βρίσκεται ένας πχ άσχετος περαστικός μέσα ή και σε αυτήν την περίπτωση προστατεύεται από το νόμο και πρέπει να πας δικαστικά? Δηλαδή δεν μπορείς απλά να πας στην αστυνομία και να πεις είναι ένας τύπος που αρνείται να φύγει από το σπίτι μου?
    μόνο δικαστικά.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατάλαβα.. Σε αυτή την χώρα είναι ολα φτιαγμένα για να έχουν δουλειά οι δικηγόροι. Ο άλλος εντωμεταξύ έχει κάνει κανονική κατάληψη στο σπίτι μου. Δεν απαντάει ούτε στο τηλέφωνο, ούτε πληρώνει νοίκι, ούτε μου επιτρέπει να μπω έστω να δω το σπίτι αν ειναι σε καλή κατάσταση, και καιει ρεύμα που δεν θα πληρώσει ποτέ γιατί είναι στο όνομα μού. Στην υγεία του κοροϊδου του ιδιοκτήτη. Τέλεια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gladiator : 23-11-19 στις 15:22.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    το ενοικιοστάσιο είναι υπερπροστατευμένο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας