Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα.. Σε αυτή την χώρα είναι ολα φτιαγμένα για να έχουν δουλειά οι δικηγόροι. Ο άλλος εντωμεταξύ έχει κάνει κανονική κατάληψη στο σπίτι μου. Δεν απαντάει ούτε στο τηλέφωνο, ούτε πληρώνει νοίκι, ούτε μου επιτρέπει να μπω έστω να δω το σπίτι αν ειναι σε καλή κατάσταση, και καιει ρεύμα που δεν θα πληρώσει ποτέ γιατί είναι στο όνομα μού. Στην υγεία του κοροϊδου του ιδιοκτήτη. Τέλεια
    Φταις και εσυ βεβαια, στο κομματι του ηλεκτρικου. Κακη, κακιστη πρακτικη αυτη το να παραμενει το ρευμα στο ονομα του ιδιοκτητη. Σε πολλες περιπτωσεις βεβαια υπαρχουν αλλα εμποδια που δυσκολευουν καποιον να το γυρισει στο ονομα του, πχ κληρονομικα χρεη κτλ αλλα σε φυσιολογικες συνθηκες, το ρευμα ποτε στο ονομα του ιδιοκτητη. Το ιδιο οπως και με το τηλεφωνο.

    Στα ουσιαστικα, κοιτα να πνιξεις την αγανακτηση που αισθανεσαι, πρωι πρωι τη Δευτερα απευθυνσου σε δικηγορο και κοιτα να παρεις το ακινητο στα χερια σου ΑΜΕΣΑ. Και - οπως τα περιγραφεις τουλαχιστον - μην χασεις περισσοτερο χρονο ελπιζοντας σε καποιου ειδους επιλυση.

  2. #17
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν είχα εξελίξεις στο θέμα.

    Μετά απο πάρα πολλές προσπάθειες να επικοινωνήσω μαζί του, και τηλεφωνικά και με μηνύματα και με σημειώματα στην πόρτα που τα έβγαζε και με έγραφε μην πω που, χτες βράδυ έκανε πάρτυ το ζωον με δυνατή μουσική. Ε δεν άντεξα άλλο, κατέβηκα στο υπόγειο και έκλεισα την παροχή ρεύματος στο διαμέρισμα. Χάρηκα απίστευτα να βλέπω κόσμο να φεύγει σαστισμένος και αυτόν να βρίζει. Προς το παρόν δεν έχω καμία επικοινωνία απο αυτόν ακόμα και αν με ρωτησει θα κάνω τον ανιδεο και θα πω οτι μάλλον θα του το έκοψε η ΔΕΗ γιατί έχει απλήρωτο λογαριασμό (το εχω τσεκάρει).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gladiator : 24-11-19 στις 13:38.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.750
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εφοσον ο ενοικιαστης εχει στα χερια του συμβολαιο, ο ιδιοκτητης εχει καθε δικαιωμα να διακόψει το ρεύμα. Οχι μονος του, αλλα με καταγγελια της συμβασης στη ΔΕΗ.
    Δεν προκειται ουτε περι αυτοδικιας ουτε κατι αλλο, πολυ απλά γιατι και ο ενοικιαστης μπορεί να το ξανασυνδεσει στο ονομά του κανοντας χρηση του συμβολαιου.
    Συνηθιζεται αυτά να γινονται σε συννενόηση για προφανεις λόγους, όμως απο τη στιγμη που υπάρχει συμβόλαιο, ειναι υποχρέωση του ενοικιαστή να μεριμνήσει για την σύνδεση με το δίκτυο του ρεύματος.

    Εαν τωρα το συμβολαιο ειναι παλιό, πιθανον ο πάροχος να το ζητήσει επικαιροποιμένο και έτσι να ασκηθει έμμεσα πίεση.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-03-2013
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    το ότι έκλεισες το ρευμα ειναι "αυτοδικία" και τιμωρείται από τον Π.Κ αν το κυνηγήσει..Για μένα αύριο κιόλας στον δικηγόρο για έξωση και απόδοση των ενοικίων που χρωστά..
    Εχω ενα σπιτι ανοίκιστο εδώ και 10 χρόνια για να μην ασχολόυμαι με σιχάματα που από δυστροπία δεν πληρώνουν ενοίκια,κοινόχρηστα και κάνουν εσκεμμένα ζημιές στο διαμερίσμα..το μόνο δυσάρεστο είναι οτι πληρωνω ΕΝΦΙΑ και δημο..αλλά και τα κοινοχρηστα..
    Αν το rbnb υπαρχει δικλειδα ασφαλειας για φθορες και κλοπες εξοπλισμου?

  5. #20
    Εγγραφή
    07-12-2011
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    Speedport 2i - Asus AC68U
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τον είδα πρίν λίγο να φορτώνει τα πράγματα του σε ενα βανάκι. Δεν μου ειπε τίποτα για το ρεύμα, και έκανα και εγώ τον ανηξερο επειδή ηταν ψιλοπαρανομο αυτό που έκανα. Το διαμέρισμα ευτυχώς δεν έχει σοβαρές ζημιές, οπότε δεν είπα τίποτα για τα νοίκια που έφαγε συμψηφίζοντας τα με την εγγύηση. Χαλάλι και τα 500 ευρώ ΔΕΗ που μου έφαγε ,απλα χαίρομαι που τον ξεφορτωθηκα και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να ξαναασχοληθω με ενοικίαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gladiator : 24-11-19 στις 16:05.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξακολουθει και εχει την ιδιοτητα του ενοικιαστη καθως ενω το παλιο συμβολαιο με τον καθορισμενο, ελαχιστο βασικα, χρονο της μισθωσης εχει ληξει, αυτο μετατρεπεται πλεον σε αοριστου. Δηλαδη, ειτε ο ενοικιαστης μπορει πλεον να αποχωρησει οποτε θελει, ειτε ο ιδιοκτητης να ζητησει πισω το ακινητο. Αυτο που δεν καταλαβαινεις νομιζω, ειναι πως καποιος πρεπει να το ζητησει και στην περιπτωση του ιδιοκτητη, εαν προφορικα δεν βρισκει κατανοηση , χρειαζεται να παει δικαστικα.

    Η δε αστυνομια ειναι σε καθε περιπτωση εκτελεστικο οργανο και δεν αποφασιζει για κατι ή για το δικηο καποιου, ενω σε αυτες τις περιπτωσεις δεν εχει την παραμικρη σχεση. Αρμοδιο οργανο ειναι ο δικαστικος κλητηρας που θα εκτελεσει και δικαστικη αποφαση, εαν φυσικα το πραμα καταληξει μακρια.

    Και φυσικα, σε τετοιες απλες περιπτωσεις, εαν ενας ιδιοκτητης παει στο αστυνομικο τμημα ή καλεσει το 100 για "αγνωστους που εχουν καταλαβει το ακινητο του", το πιθανοτερο ειναι να βρεθει φορτωμενος με καμια μηνυση και προβληματα. Καθως το ληγμενο συμβολαιο ισχυει πληρως και σε δικαιωματα και σε υποχρεωσεις.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είχες δίκιο στο bold

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας