Σελ. 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 173
  1. #16
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Δε νομίζω φίλε ότι είναι δύσκολο να ξεπεραστεί το όριο σκέψου άμα παίζεις ονλαιν η αγοράζεις ονλαιν τα παιχνίδια βλέπεις νετφλιξ 4κ κάθε μέρα κατεβάζεις ταινιες η κάνεις streaming μια χαρά το πιάνεις το όριο...

  2. #17
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι πολύ καλά θυμάσαι

    δεν έχουν πελάτες εμένα ή τον Thresh γιατί τότε θα τους βγάζαμε από την δύσκολη.
    Είναι αυτό που λέμε κατέβασα όλο το internet

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το θέμα με τον όγκο έχει αναλυθεί παλιότερα, δεν αλλάζει, όποτε πάμε παρακάτω, όποιος δεν θέλει όριο έχει άλλες επιλογές.

  4. #19
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά είναι αυτονόητο ότι θα πέσει η ταχύτητα, όταν πάρουν τηλέφωνο προτείνουν πιο ακριβό πακέτο κι ο πελάτης αρνηθεί. Αλλιώς δεν έχει νόημα το να υπάρχει όριο αφού δεν μπορούν να του επιβάλουν ακριβότερο πακέτο χωρίς εκείνος να δώσει την έγκριση του...
    Το αυτονόητο που λες δεν είναι αυτό που έχει πει ο εκπρόσωπος της Inalan.

    Θα μπορούσαν να του κάνουν επίπληξη για να μην ξαναγίνει ή να του κόψουν τη σύμβαση μονομερώς αν το κάνει 3 φορές και δεν αλλάξει πακέτο ή να τον λιθοβολήσουν ή (πολλά ή).

    Απλά δεν έχει υποθεί κάτι τέτοιο εκτός και αν κάποιος έχει φρέσκια προσωπική ενημέρωση.

  5. #20
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτονόητο που λες δεν είναι αυτό που έχει πει ο εκπρόσωπος της Inalan.

    Θα μπορούσαν να του κάνουν επίπληξη για να μην ξαναγίνει ή να του κόψουν τη σύμβαση μονομερώς αν το κάνει 3 φορές και δεν αλλάξει πακέτο ή να τον λιθοβολήσουν ή (πολλά ή).

    Απλά δεν έχει υποθεί κάτι τέτοιο εκτός και αν κάποιος έχει φρέσκια προσωπική ενημέρωση.
    Ότι και να πει θα χάσει πελάτες, εκτός αν είναι τζουφια η απειλή και μουφα το όριο...

  6. #21
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι και να πει θα χάσει πελάτες, εκτός αν είναι τζουφια η απειλή και μουφα το όριο...
    Ίσως χάσει 1-2 πελάτες αλλά σίγουρα θα πιάσει πολλούς άλλους που θέλουν γρήγορο φθηνό ίντερνετ. Άλλωστε δεν μας λέει κανείς ότι το όριο δεν θα αυξηθεί μιας και το περιεχόμενο αλλάζει (Netflix 4k, YouTube 4k) όπως και άλλα συνδρομητικά κανάλια που θα βγουν. Νομίζω ότι θα αλλάξει η πολιτική της εταιρείας όταν αλλάξει για τα καλά και το περιεχόμενο.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Η Wind λέει ότι μετά τα 15 Γίγα ρίχνει την ταχύτητα στο 1.

  8. #23
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind λέει ότι μετά τα 15 Γίγα ρίχνει την ταχύτητα στο 1.
    Ναι και η vodafone στα 100MB σε βάζει σε εταιρίκο με 200€/μήνα.


    Πέρα από την πλάκα δεν μιλάμε για κινητή τηλεφωνία.

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παιδιά δε βρισκο κάτι αρνητικό στην ιναλαν εκτός από ένα μεγάλο αρνητικό που είναι το όριο 3.5tb/μήνα...ρώτησα τι γινεται άμα ξεπεραστεί το όριο και μου είπαν θα έχεις χαμηλή ταχύτητα τώρα πόσο δε ρώτησα. Για ποιο λόγο πρέπει να υπάρχει τέτοιος περιορισμός υπάρχει κάποιος άλλος πάροχος από τους μεγάλους που το κάνει αυτο;
    καλησπέρα, αυτο εχει συζητηθει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες, και εχει απαντησει και η INALAN.
    Σε περιπτωση που δεν εχεις δει κατι, εχουν πει οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν το εχει φτασει αυτο το οριο γιαυτο και το εχουν εκει. Μιλαμε ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ για οικιακη χρηση, αλλιως γινεται να εχεις απεριοριστο αλλα κοστιζει πολλα.
    https://www.inalan.gr/100-inalan-net και εδω εχει και συμβολαιο.
    Αν τωρα καποιος το φτασει θα τον ειδοποιησουν, αλλα ειχαν πει οτι δεν υπαρχει μειωση ταχυτητας κατι που συμβαινει στα δορυφορικα πακετα ιντερνετ.
    Επισης τα διπλα μπορεις να εχεις με 200αρα γραμμη δες εδω https://www.inalan.gr/X2-inalan-net
    Η τιμη της INALAN σκιζει! δεν υπαρχει απλα, μην τα θελουμε και ολα δικα μας και ειμαστε απληστοι.
    Εγω θεωρω την συνδεση μου απεριοριστη αυτο το 3,5Τ ειναι απλα θεωρητικο για μενα.
    Οταν καποιος το φτασει να το πει εδω μεσα, γιατι ειμαι παρα παρα παρα πολυ περιεργος για το πως ακριβως μπορει να συμβει αυτο....μιλαμε ΠΑΝΤΑ για ΝΟΜΙΜΟΥΣ μονο τροπους!!! μην λεμε τα ιδια τα ευκολονοητα παραλειπονται.

    Υ.Γ απαντησα χωρις να εχω διαβασει τι εχουν γραψει οι αλλοι.

  10. #25
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Κάποιος από την Inalan πρέπει να σχολιάσει. Τα 3.5TB ήταν απεριόριστα πριν 3 χρόνια, τώρα ήδη για κάποιους είναι απλά ΟΚ, σε 3 χρόνια μπορεί να είναι λίγα.
    Συνεπώς, πάντα θα υπάρχει τέτοιο θέμα προς συζήτηση, εφόσον ξεκάθαρα τα όρια δεν ανεβαίνουν παράλληλα με τις απαιτήσεις του σύγχρονου ίντερνετ.

    Κάθε μέρα που περνάει το ίντερνετ γίνεται όλο και πιο απαιτητικό και αντίστοιχα το όριο της Inalan όλο και πιο μικρό.
    Κάθε μέρα που περνάει, η Inalan για αυτό το λόγο αξίζει όλο και λιγότερο.

    Το θέμα αυτό θα είναι πάντα ανοικτό, μέχρι να υπάρξει μια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με τα όρια, τα οποία τόσα χρόνια δεν έχουν αλλάξει.
    Θα αλλάξουν; Και αν ναι, πότε και ποια θα είναι τα νέα όρια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 23-11-19 στις 03:58.

  11. #26
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος από την Inalan πρέπει να σχολιάσει. Τα 3.5TB ήταν απεριόριστα πριν 3 χρόνια, τώρα ήδη για κάποιους είναι απλά ΟΚ, σε 3 χρόνια μπορεί να είναι λίγα.
    Συνεπώς, πάντα θα υπάρχει τέτοιο θέμα προς συζήτηση, εφόσον ξεκάθαρα τα όρια δεν ανεβαίνουν παράλληλα με τις απαιτήσεις του σύγχρονου ίντερνετ.

    Κάθε μέρα που περνάει το ίντερνετ γίνεται όλο και πιο απαιτητικό και αντίστοιχα το όριο της Inalan όλο και πιο μικρό.
    Κάθε μέρα που περνάει, η Inalan για αυτό το λόγο αξίζει όλο και λιγότερο.

    Το θέμα αυτό θα είναι πάντα ανοικτό, μέχρι να υπάρξει μια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με τα όρια, τα οποία τόσα χρόνια δεν έχουν αλλάξει.
    Θα αλλάξουν; Και αν ναι, πότε και ποια θα είναι τα νέα όρια;
    δεν θα κρίνω αν έχεις άδικο ή δίκιο αγαπητέ μου φίλε

    εγώ και ένας άλλος φίλος που δεν είμαστε συνδρομητές INALAN είπαμε την άποψη μας

    φίλοι συνδρομητές της INALAN είπανε την άποψη τους

    ο εκπρόσωπος της INALAN είπε την άποψη του (ως εταιρεία INALAN)

    δεν υπάρχει κανένας συνδρομητής της INALAN οποίος έχει πιάσει το "όριο" όταν συμβεί αυτό και θέλουν να το μοιραστούν είτε η INALAN είτε ο συνδρομητής

    εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε.

    από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει και αποφασίζει ανάλογα με τα δικά του κριτήρια (αν δεν πειράζουν τους συνδρομητές της INALAN τα όρια δεν πειράζουν ούτε εμένα)

  12. #27
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Νομίζω τώρα με 4κ περιεχόμενο πρέπει να ανεβάσουν λίγο τα όρια στα πακέτα 100/200. Το όριο αυτό μπήκε από πολύ παλιά που ξεκίνησε η εταιρία τότε που υπήρχαν μόνο adsl συνδέσεις και μονο full hd περιεχόμενο. Δε θα έπρεπε να διαμορφωθεί ανάλογα το όριο πλέον τώρα που όλα είναι 4κ;
    Για παράδειγμα θα μπορούσαν να ανεβάσουν τα ορια από 3.5/7 σε 5/10 terrabyte.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mike112 : 23-11-19 στις 12:11.

  13. #28
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω τώρα με 4κ περιεχόμενο πρέπει να ανεβάσουν λίγο τα όρια στα πακέτα 100/200

    Φίλε Mike112, από ότι θυμάμαι, η Inalan μας έχει ξεκαθαρίσει εδώ ότι μπορεί κάποιος να δώσει τα διπλά, δηλαδή 56 ευρώ, και να έχει ταυτόχρονα εκτός από τη διπλή ταχύτητα 200Mbps down/200Mbps up και το διπλό όριο στο traffic, δηλαδή 7ΤΒ. Επίσης, αν ισχύει αυτό που γράφτηκε από χρήστες της Inalan, ότι πρέπει δηλαδή κάποιος να ξεπεράσει ταυτόχρονα το όριο των 3,5ΤΒ και στο down αλλά και στο up για να δεχτεί προειδοποίηση, τότε θεωρώ ότι μιλάμε για ένα πρόβλημα που δεν υφίσταται σε πραγματικές συνθήκες.

    Γιατί, εντάξει να δεχτώ ότι κάποιος μπορεί να κατεβάζει 120GB κάθε μέρα αν κάνει τα πάντα. Στο upload πώς στο καλό θα καταφέρει κάποιος να ξεπεράσει το όριο των 3,5ΤΒ, μπορείτε να μου εξηγήσετε; Γιατί ούτε και με τα torrents μπορεί να γίνει. Πριν μερικά χρόνια είχα νοικιάσει δύο seedboxes στο 1Gbps ταχύτητα και στο down και στο up σε ssd δίσκους. Τα κράτησα για ένα μήνα και ανέβασα συνολικά 11ΤΒ και με τα δύο μαζί, ενώ ήμουν συνέχεια ο κορυφαίος seeder στον private tracker, που θεωρείται ο καλύτερος του πλανήτη! Άρα με τα 100Mbps ταχύτητα σε μία γραμμή στο upload, είναι απλά αδύνατον να ξεπεράσει κάποιος το όριο των 3,5ΤΒ σε ένα μήνα.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, το όριο των 3,5ΤΒ μπορεί να ξεπεραστεί μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά εκεί δεν υπάρχει δικαιολογία, θα πρέπει κάποιος να πάει σε επαγγελματικό πακέτο, στο οποίο δεν θα υπάρχει φυσικά κανένα όριο στο traffic...

  14. #29
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Mike112, από ότι θυμάμαι, η Inalan μας έχει ξεκαθαρίσει εδώ ότι μπορεί κάποιος να δώσει τα διπλά, δηλαδή 56 ευρώ, και να έχει ταυτόχρονα εκτός από τη διπλή ταχύτητα 200Mbps down/200Mbps up και το διπλό όριο στο traffic, δηλαδή 7ΤΒ. Επίσης, αν ισχύει αυτό που γράφτηκε από χρήστες της Inalan, ότι πρέπει δηλαδή κάποιος να ξεπεράσει ταυτόχρονα το όριο των 3,5ΤΒ και στο down αλλά και στο up για να δεχτεί προειδοποίηση, τότε θεωρώ ότι μιλάμε για ένα πρόβλημα που δεν υφίσταται σε πραγματικές συνθήκες.

    Γιατί, εντάξει να δεχτώ ότι κάποιος μπορεί να κατεβάζει 120GB κάθε μέρα αν κάνει τα πάντα. Στο upload πώς στο καλό θα καταφέρει κάποιος να ξεπεράσει το όριο των 3,5ΤΒ, μπορείτε να μου εξηγήσετε; Γιατί ούτε και με τα torrents μπορεί να γίνει. Πριν μερικά χρόνια είχα νοικιάσει δύο seedboxes στο 1Gbps ταχύτητα και στο down και στο up σε ssd δίσκους. Τα κράτησα για ένα μήνα και ανέβασα συνολικά 11ΤΒ και με τα δύο μαζί, ενώ ήμουν συνέχεια ο κορυφαίος seeder στον private tracker, που θεωρείται ο καλύτερος του πλανήτη! Άρα με τα 100Mbps ταχύτητα σε μία γραμμή στο upload, είναι απλά αδύνατον να ξεπεράσει κάποιος το όριο των 3,5ΤΒ σε ένα μήνα.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, το όριο των 3,5ΤΒ μπορεί να ξεπεραστεί μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά εκεί δεν υπάρχει δικαιολογία, θα πρέπει κάποιος να πάει σε επαγγελματικό πακέτο, στο οποίο δεν θα υπάρχει φυσικά κανένα όριο στο traffic...
    Ήσουν μέγα πειρατής δηλαδή εε;
    Άρε Jack Sparrow

  15. #30
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Zarko αν ισχύει αυτό που λες στη πρώτη παράγραφο τότε δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα κανένας γιατί πολλοί λίγοι ασχολούνται με το upload απλά η λογική λέει ότι δε λειτουργεί έτσι αλλά το κάθε όριο είναι για download/upload ξεχωριστά δηλαδή οποιοδηποτε από τα 2 περάσεις download η upload θα παρεις τη ποινη στη ταχυτητα 10/10...Ελπίζω η inalan να μας το ξεκαθαρίσει αυτό...

Σελ. 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας