Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15277 / 1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, ο πατέρας μου έχει αναπηρία σε ποσοστό 67 % επ' αόριστον και δεν γνωρίζω αν λαμβάνει αναπηρική σύνταξη. Λόγω του ότι δεν έχω πλέον καμία επαφή μαζί του, με ποιον τρόπο μπορώ να λάβω την βεβαίωση αναπηρίας. Ως υιός και με μια βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης θα ήταν δυνατόν; Η βεβαίωση θα χρησιμοποιηθεί για υπηρεσιακή χρήση στην δουλειά μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Η αναπηρία δεν δίδεται επ' αόριστο, κάθε 3-5 χρόνια το πολύ πρέπει να περνά επιτροπή. Απίθανο να παίρνει αναπηρική σύνταξη με 67% αναπηρία.
    Αυτό που ζητάς είναι προσωπικά δεδομένα άρα δεν μπορεί να τα πάρει τρίτος χωρίς θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής εξουσιοδότηση. Δοκίμασε με δικηγόρο, πιθανόν να υπάρχει κάποια πρόβλεψη στην νομοθεσία.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αναπηρία δεν δίδεται επ' αόριστο, κάθε 3-5 χρόνια το πολύ πρέπει να περνά επιτροπή. Απίθανο να παίρνει αναπηρική σύνταξη με 67% αναπηρία.
    Αυτό που ζητάς είναι προσωπικά δεδομένα άρα δεν μπορεί να τα πάρει τρίτος χωρίς θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής εξουσιοδότηση. Δοκίμασε με δικηγόρο, πιθανόν να υπάρχει κάποια πρόβλεψη στην νομοθεσία.
    Υπάρχουν παθήσεις που είναι στον πίνακα των μη αναστρέψιμων που δίνουν το "εφ' όρου ζωής"
    Αναπηρική σύνταξη δίνετε με ποσοστό αναπηρίας στο ΙΚΑ απο 50% και πάνω, το θέμα είναι τι χρήματα παίρνεις με 50%, με 67% και άνω δίνουν όλα τα ταμεία και ειναι κάπως καλλίτερη αλλά και εκεί μειωμένη είναι αν δεν έχεις ικανό χρόνο ασφαλίσης
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος νόμιμα να πάρεις πιστοποιητικό αναπηρίας κάποιου άλλου χωρίς εξουσιοδότηση/πληρεξούσιο.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν παθήσεις που είναι στον πίνακα των μη αναστρέψιμων που δίνουν το "εφ' όρου ζωής"
    Αναπηρική σύνταξη δίνετε με ποσοστό αναπηρίας στο ΙΚΑ απο 50% και πάνω, το θέμα είναι τι χρήματα παίρνεις με 50%, με 67% και άνω δίνουν όλα τα ταμεία και ειναι κάπως καλλίτερη αλλά και εκεί μειωμένη είναι αν δεν έχεις ικανό χρόνο ασφαλίσης
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος νόμιμα να πάρεις πιστοποιητικό αναπηρίας κάποιου άλλου χωρίς εξουσιοδότηση/πληρεξούσιο.
    Τα παραπάνω τα έγραψα απ[ό πείρα, τη σχετική νομοθεσία δεν την ξέρω. Είχα ένα καλό φίλο πολλά χρόνια, ο οποίος είχε χάσει το πόδι του από λίγο πιο πάνω από τη μέση του μηρού όταν ήταν παιδί, περνούσε από επιτροπή κάθε 5 χρόνια, δούλευε και κατάφερε να πάρει αναπηρική σύνταξη μετά τα 59 χρόνια του και 25 έτη υπηρεσίας, από τη δευτεροβάθμια επιτροπή.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sorcerer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ο πατέρας μου έχει αναπηρία σε ποσοστό 67 % επ' αόριστον και δεν γνωρίζω αν λαμβάνει αναπηρική σύνταξη. Λόγω του ότι δεν έχω πλέον καμία επαφή μαζί του, με ποιον τρόπο μπορώ να λάβω την βεβαίωση αναπηρίας. Ως υιός και με μια βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης θα ήταν δυνατόν; Η βεβαίωση θα χρησιμοποιηθεί για υπηρεσιακή χρήση στην δουλειά μου.
    Είναι και ευαίσθητα και προσωπικά δεδομένα, πιο ευαίσθητα και πιο προσωπικά δεν έχει.
    Παίζει να χρειαστείς εντολή από εισαγγελέα (αν υποθέσουμε δύναται να δοθεί τέτοια για την περίσταση).
    Πάνε με αγαθό ύφος στο ταμείο του και ρώτα μία, θα σε κατευθύνουν σχετικά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραπάνω τα έγραψα απ[ό πείρα, τη σχετική νομοθεσία δεν την ξέρω. Είχα ένα καλό φίλο πολλά χρόνια, ο οποίος είχε χάσει το πόδι του από λίγο πιο πάνω από τη μέση του μηρού όταν ήταν παιδί, περνούσε από επιτροπή κάθε 5 χρόνια, δούλευε και κατάφερε να πάρει αναπηρική σύνταξη μετά τα 59 χρόνια του και 25 έτη υπηρεσίας, από τη δευτεροβάθμια επιτροπή.
    Μεχρι πριν το 2009, 2010 ετσι ηταν. Επειδή συνόδευα συγγενικό μου πρόσωπο στις τότε νομαρχιακές επιτροπές κάθε 2 χρόνια (τοσο συνήθως εδιναν) έβλεπα ατομα που τους έλειπε κάποιο μέλος (χέρι, πόδι) να περνάνε κάθε 2 χρόνια μηπως και έχει φυτρώσει το μέλος που τους έλειπε. Μετα το 2010 και με τα ΚΕΠΑ βγήκε ο πίνακας μη αναστρέψιμων που δίνει σε συγκεκριμένες παθήσεις το "εφ' όρου ζωής"

    Όσο για το αν μπορεί να πάρει απόφαση αναπηρίας επαναλαμβάνω οτι νόμιμα τουλάχιστον δεν μπορεί χωρίς εξουσιοδότηση/πληρεξούσιο
    Κάποια φορά κατέθεσα στα ΚΕΠΑ με εξουσιοδότηση δικαιολογητικά του συγγενικού μου προσώπου που ανέγραφε να παραλάβω και την απόφαση. Δεν μου την έδιναν αν δεν πήγαινα νέα εξουσιοδότηση που να αναφέρει αποκλειστικά την παραλαβή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoT : 11-12-19 στις 02:56.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, είχα μείνει στις Νομαρχιακές επιτροπές.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας