Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα. Ανοιγω 2η φορα ενα δικο μου νημα για να μοιραστω ενα θεμα το οποιο δεν μου φαινεται και πολυ λογικο και νομιζω οτι εχω δικιο να αισθανομαι αδικημενος. Μπορει να κανω και λαθος.. Για συντομη βερσιον κοιταξτε το τιτλο του νηματος, για πιο αναλυτικη διαβαστε απο κατω.

    Καταρχας αφορα το σπιτι του πεθερου μου που ειναι πολυ κοντα στο δικο μου και εχει και αυτος οπως και εγω νοβα κια μαλιστα την τελευταια φορα (αυτο το Φλεβαρη) τα ανανεωσαμε μαζι τα δυο σπιτια με νεα διετη προγραμματα στα 23 ευρω δηλ ιντερνετ 24αρι και απεριοριστα τηλ Απλα ασχοληθηκα εγω με το θεμα σαν νεωτερος και ισως πιο γνωστης (τρομαρα μου) για θεματα ιντερνετ κτλ

    3/10 (Πεμπτη) παινρουν το πεθερο μου τηλ και τον τουμπαρουν να αναβαθμιζει σε vdsl με 34 ευρω το μηνα. Εξωτερικςο συνεργατης ηταν και φυσικα χρησιμοποιησε διαφορα γνωστα τεχνασματα και ψεμματακια του τυπου "οτι ειναι δωρεαν εντελως" (ενω ο εξοπλισμος ειχε χρεωση 20 ευρω) και "οτι με 3 ευρω παραπανω στα 34 καθως πληρωνετε τωρα 31 (ενω πληρωνουμε 23 τωρα) θα εχετε διπλασιο ιντερνετ κτλ" Νομιζε κιολας ο πεθερος μου οτι τελειωνε το συμβολαιο του και οτι ηταν απο τα κεντρικα της νοβα και δεχτηκε. Μας το λεει πηγαινω απο το σπιτι το κουβεντιαζουμε κα του εξηγουμε οτι δεν χρειαζεται vdsl ουτε να πληρωνουμε 11 ευρω παραπανω το μηνα για κατι αχρειαστο και ετσι παιρνω τηλ την ΙΔΙΑ μερα ωστε να κανω υπαναχωρηση. Κανω την υπαναχωρηση και μου λενε ολα καλα. Με συμβουλευουν μαλιστα αν τυχον ερθει ειδοποιηση απο κουριερ ΝΑ ΜΗΝ παραλαβουμε (τελικα δεν ηρθε καποια ειδοποιηση εκτος απο την 1η μερα που ελεγε για τα 20 ευρω) και επισης να εχουμε το νου μας στο λογαριασμο καθως αν καταλαθος χρεωσουν τελη διακοπης να τους ενημερωσουμε οτι εχουμε υπαναχωρησει εγκαιρως.

    7/10 Λαμβανει μηνυμα στο κινητο οτι η υπηρεσια θα ενεργοποιηθει στις 10/10. Παιρνω τηλ και λεω υπαναχωρησαμε στις 3/10 την ιδια μερα. Μου λενε "Ναι ειναι περασμενη η υπαναχωρηση αλλα εχει δρομολογηθει η αναβαθμιση κια δεν μπορει να ακυρωθει. Απλα θα γινει αναγκαστικα vdsl και μετα αμεσως θα γινει "υποβαθμιση" ξανα σε adsl". Μου φανηκε κουλο αλλα επιμενανε οτι ετσι ειναι η διαδικασια γιατι το ραντεβου με τεχνικο δρομολογειται αμεσως οποτε ακομα κα αν υπαναχωρησεις την ιδια μερα (οπως εμεις) δεν μπορει να ακυρωθει και δεν θα επηρεαστουν οι υπηρεσιες μου. Τι να κανω το δεχομαι αφου μου το λενε.

    8/10 Μου ερχεται φλασια οτι πως θα λειτουργησει το vdsl με το απλο ρουτερ οποτε ξαναπαιρνω τηλ να ρωτησω τι θα γινει. Η απαντηση ηταν οτι αφου δεν εχουμε vdsl ρουτερ μαλλον θα διακοπει το ιντερνετ αλλα δεν μπορει να γινει κι αλλιως και οτι ε μερικες μερες θα επανελθει. Εξακολουθει και μου φαινεται κουλο το πραγμα και τους λεω οτι ειναι εντελως απαραδεκτο αφου εχω ηδη υπαναχωρησει να μην μπορουν να ακυρωσουν την αναβαθμιση.

    10/10 κοβεται το ιντερνετ οπως ηταν λογικο αλλα ευτυχως το τηλ λειτουργει.

    12/10 (Σαββατο) παιρνω τηλ να ρωτησω αν εχουν εικονα ποτε θα επανελθει και μου λενε οτι απο τις 10 του μηνα δηλ αμεσως μετα την αναβαθμιση μπηκε αιτημα για επαναφορα της γραμμης σε adsl και να μην ανυσηχω.

    15/10 και 18/10 εκανα τηλεφωνα αφου δεν ειχε ερθει το ιντερνετ και μου ειπαν να κανω υπομονη.

    21/10 (Δευτερα) μου λενε οτι εμπορικα δεν εχουν καποια εκκρεμοτητα και οτι αν δεν λειτουργει να παρω το τεχνικο τμημα για βοηθεια (σημειωση οτι μεχρι τις 10/10 το ιντερνετ λειτουργουσε απολυτως κανονικα χωρις καποιο θεμα). Παρνω το τεχνικο τμημα μου λεει να ανοιγοκλεισω ρουτερ κανει κατι μετρησεις κτλ και μου λεει οτι πρεπει να μπω στο ρουτερ μεσω browser. Ζηταει κωδικο το ρουτερ, ο τεχνικος μου λεει οτι η νοβα αυτα τα δινει χωρις Password και μαλλον ειχαμε βαλει εμεις, του λεδω δεν θυμαμαι (ή μαλλον δεν ξερω γιατι δεν το ειχα συνδεσει εγω) οποτε μου λεει να κανουμε ρεσετ. Κανω ρεσετ 2-3 φορες συνολικα (με δοντογλυφιδα κτλ) και εξακολουθει και ζηταει κωδικο. Λεει ο τεχνικος τελικα η γραμμη ειναι μια χαρα και ειναι προφανες οτι το ρουτερ ειναι χαλασμενο. Λεω και εγω ξαφνικα χαλασε και συμπτωματικα οταν κανατε την αναβαθμιση σε vdsl, απαντηση "ετσι ειναι αυτα".

    22/10 (Τριτη) παω σε καταστημα Νοβα (εχουμε ευτυχως κοντα μας) και αγοραζω ενα zte (συμφωνα με υποδειξεις του τεχνικου αφου μπορουν να το παραμετροποιησουν και εξ αποστασεως) και το συνδεω. Δεν λειτουργει (ω τι παραξενο) και παιρνω τηλ το τεχνικο τμημα. Κανει κατι μετρησεις, συνδεω αποσυνδεω καλωδια και τελικα χαλαει και το σταθερο τηλεφωνο και αφου βλεπει βραχυκυκλωμα (και το ρουτερ ειναι του κουτου) το δηλωνει βλαβη να ερθει τεχνικος (με ενημερωσε πολυ ΣΩΣΤΑ ο ανθρωπος οτι αν ευθυνεται η εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου θα χρεωθουμε επισκεψη)

    24/10 (Πεμπτη) ερχεται ο τεχνικος της νοβα (ευγενεστατο παιδι δεν εχω παραπονο) τα κοιταει τα ψαχνει και ετυτυχως δεν ειχαμε καποιο θεμα με το σπιτι αλλα ηταν εξωτερικη βλαβη και τη δηλωσε να ερθει τεχνικος του ΟΤΕ να το φτιαξει. Συγχρονως επανεφερε και το σταθερο τηλ να εχουμε αυτο τουλαχιστον.

    30/10 (Τεταρτη) ερχεται και ο τεχνικος του ΟΤΕ (επισης ευγενεστατο παιδι δεν εχω παραπονο) και ευτυχως το επισκευαζει και εκτοτε ξανα λειτουργουν ολα φυσιολογικα.

    4/11 λαμβανουμε sms οτι εκδοθηκε ο λογαριασμος και ειναι υπερογκος. Ενταξει καταλαβα οτι χρεωσαν τελη διακοπης κτλ οποτε παιρνω τηλεφωνο και στελνουν αιτημα στο λογιστηριο να το ξαναδουν.

    12/11 παιρνω τηλ ξανα αφου δεν εχει ερθει καποιο sms με την απαντηση για το αν μας σβησαν τα τελη διακοπης και μου λεει εχει εκδοθει νεος λογαριαμσος μικροτερος αρα αφαιρεθηκαν. Το ποσο ομως και παλι ηταν πιο μεγαλο καπου 25 ευρω απο οτι περιμενα οποτε ειπα στην κοπελα αν βλεπει αναλυτικα τι μας εχουν χρεωση. Και μου λεει οτι αφαιρεθηκαν μεν τα τελη διακοπης αφου υπαναχωρησαμε εγκαιρως αλλα πρεπει να πληρωσουμε τα τελη ενεργοποιησης του vdsl που μας κανανε στις 10/10...!!!! Ομολογω νευριασα και τους ειπα οτι ειναι απαραδεκτη μια τετοια χρεωση γιατι καταρχας δεν επρεπε να γινει ποτε η ενεργοποιηση στις 10/10 αφου ειχα υπαναχωρησει μια εβδομαδα πριν στις 3/10 και αφετερου μας αφησε τελικα και χωρις ιντερνετ για 20 μερες.

    Και ερχομαι και ρωταω αν και που ειμαι παραλογος. Τελικα αν υπαναχωρησεις ειναι αζημιως ή οχι?

    Και στη δικη μου περιπτωση αισθανομαι παραπονο γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο επρεπε να γινει με το ζορι η ενεργοποιηση σφοσον ειχε ακυρωθει η αναβαθμιση σε vdsl μια εβδομαδα πριν και τους πηρα και δυο τηλ για αυτο το θεμα 3-4 μερες ΠΡΙΝ γινει. Δηλ αν ημουν σε αλλη εταιρια και υπαναχωρουσα σε πιθανη προταση της νοβα θα μαι συνδεανε στο δικτυο τους με το ζορι και μετα θα με ξαναδινανε στην προηγουμενη εταιρια? Μου φαινεται κουλο οπως ξαναπα. Να υπαναχωρουσα μετα την ενεργοποιηση να το καταλαβαινα, αλλα να το ξερουν απο τις 3/10 οτι υπαναχωρησα και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ενεργοποιηση και να τους ενημερωνω ξανα και ξανα και τελικα να κανουν ενεργοποιηση 10/10 (δηλ μια βδομαδα μετα) και να με χρεωνουν κιολας το βρισκω τραγικο.

    Και ελικρινα δεν ξερω αν πρεπει να το ψαξω κυνηγησω περαιτερω γιατι για μκρο ποσο και αφου δεν εγινε χαζομαρα να μας ζητανε και τελη διακοπης δεν ξερω αν αξιζει κιολας. Απλα ειπα να τα μοιραστω μαζι σας και αφου περασανε καμποσες μερες για να δω τουλαχιστον ηθικα αν εχω δικιο ή σφαλλω καπου.



    ΥΓ Ο πεθερος μου παντως την ταλαιπωρια την φυσαει και δεν κρυωνει. και 20 μερες χωρις ιντερνετ και τελικα χρεωση απο το πουθενα 20 ευρω καινουριο ρουτερ συν 25 (περιπου) τελη ενεργοποιησης.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και επανερχομαι για να σας πω την καταληξη (αν ενδιαφερει καποιον δεν ξερω αφου δεν ειχα και καμια απαντηση αλλα καλο ειναι εφοσον μοιραζομαστε εμπειριες να μην αφηνουμε την υποθεση στη μεση και να ενημερωνουμε για το τι εγινε)

    Επισκεφτηκα καταστημα ΝΟΒΑ (πολυ κοντα στο σπιτι μου) και αφου τους εξηγησα την κατασταση μου ειπαν οτι δεν μπορουν απο κει να κανουν καποιο αιτημα αλλα καλο θα ειναι να ξαναδοκιμασω τηλεφωνικα και να ξανααιτηθω να δωθει στο λογιστηριο παλι η υποθεση να ελεγχθει και οτι θα εβρισκα το δικιο μου κατα πασα πιθανοτητα. Εδω να σημειωσω οτι στο τελευταιο τηλεφωνημα εκει ηταν κατηγορηματικοι οτι πρεπει να πληρωσουμε τα τελη ενεργοποιησης αλλα στο καταστημα επιμεναν οτι ηταν λαθος του υπαλληλου να μου το πει αυτο και που δεν μου ξαναπροτεινε για επαναλεγχο στο λογιστηριο. Τελικα αυτο επραξα και πηρα τηλεφωνο ξανα και μετα απο 10 μερες περιπου που ξανατσεκαρα την υποθεση στο καταστημα (ειχα παει να πληρωσω για το αλλο σπιτι) ειδαμε οτι εχει βγει πιστωτικο αρα δικαιωθηκαμε

    Οποτε για να απαντησω στο ερωτημα μου ΝΑΙ η υπαναχωρηση ειναι αζημιως αλλα με καποιες συνθηκες και αφου πρεπει να τους παρεις πολλα τηλεφωνα και να δικεδικησεις το δικιο σου. Αυτοματως δεν γινεται τιποτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Φιλαράκι δεν απαντήσαμε , γιατί όντως εγώ τουλάχιστον δεν είχα να προτείνω κάτι. Με τα πολλά τηλεφωνήματα , και τις ενοχλήσεις τελικά έβγαλες άκρη. Πάλι καλά! Έτσι θέλει , και καλά έκανες και το έγραψες , για να διαπιστώσουμε για μια ακόμα φορά ότι οι εταιρίες τα κάνουν και σε 2-3 να πιάσει από 10-20€ , κέρδος είναι!

  4. #4
    Εγγραφή
    28-11-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σκέψου τι ταλαιπωρία θα είχατε γλυτώσει αν ο πεθερος σου δεν είχε σηκώσει αυτό το τηλέφωνο.
    Μακράν η καλύτερη λύση να μην σηκώνουμε ποτέ τα τηλέφωνα. Φραγή και τέλος.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2016
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου τι ταλαιπωρία θα είχατε γλυτώσει αν ο πεθερος σου δεν είχε σηκώσει αυτό το τηλέφωνο.
    Μακράν η καλύτερη λύση να μην σηκώνουμε ποτέ τα τηλέφωνα. Φραγή και τέλος.
    Χρόνια πολλά καλή χρονιά. Δυστυχώς μιλάμε για καρτέλ. Οι εταιρίες κάνουν ότι θέλουν εκεί που βρίσκουν και μπορούν.Μία συμβουλή για να μην μπορούν να σε κοροϊδέψουν. Ότι κάνεις θα το κάνεις εγγράφως, είτε με email είτε με φάξ και θα κρατάς ότι στέλνεις σε ένα φακελάκι και όταν έρθει η στιγμή της λυπητερής τα αναφέρεις και τους λες ότι θα κάνεις καταγγελία αν δεν συμμορφωθούν.Σε τηλεφωνικές παραγγελίες έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημέρες από την στιγμή της παραγγελίας.Στηρίζονται στην έλλειψη ενημέρωσης που έχουμε. Αυτά τα ολίγα, καλό βράδυ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας