Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καταρχήν για αυτό που λες @sweet dreams,εννοείς ότι τα 1500 VA είναι υπερβολικά πολλά για το PC μου και δεν χρειάζονται τόσα; Απλώς το βρήκα σε black Friday και καλά και θεώρησα ότι για 1500VA είναι πολύ καλή τιμή λίγο πάνω από 100€.
    Τώρα για το μετρητή κατανάλωσης να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να παίρνω πολλά περιττά "μπιχλιμπίδια", δεν είναι θέμα τα λεφτά αν είναι τόσα λίγα, απλά επειδή δεν ξέρω και πολλά από ηλεκτρολογικά (το καταλάβατε άλλωστε,χαχα...) δεν θα μου χρειαστεί πιστεύω ποτέ άλλη φορά οπότε λέω να μην πάρω...
    Δεν περίμενα να είναι τόσο περίπλοκη η όλη διαδικασία για επιλογή ups πάντως, νόμιζα ότι απλά αναφέροντας τα χαρακτηριστικά του PC,θα μου προτείνατε κάποια και θα επέλεγα.Μαλλον δεν είναι έτσι...
    Τώρα φίλε @panoc ναι αυτό που προτείνεις προφανώς και (φαίνεται πως) είναι καλύτερο, αλλά δεν ξέρω 140€ περίπου για 900VA μου φαίνεται ακριβό.
    Επίσης επειδή βλέπω να το αναφέρετε όλοι σας για το true/pure sine wave,να ρωτήσω είναι τόσο σημαντικό χαρακτηριστικό και παίζει σημαντικό ρόλο στην προστασία από το ups;
    Τελικά δεν ξέρω,τί λέτε να κάνω;Να το ακυρώσω από το E-shop,(δεν υπάρχει κανένα θέμα), μπορείτε όμως να μου προτείνετε κάποια καλύτερα, χωρίς να ξεφεύγουν σε τιμή;Απλά πρέπει αν είναι να το παραγγείλω σήμερα οπωσδήποτε για να μου έρθει μέχρι Τρίτη άντε Τετάρτη...

    - - - Updated - - -

    Εκτός από αυτό που πρότεινε ο panoc, έψαξα και βρήκα αυτά: https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC...o.html#reviews
    Είναι APC μεν,κρατάει το σύστημά μου (είναι 950VA);

    https://www.skroutz.gr/s/17287405/Po...-1000-STL.html

    https://www.skroutz.gr/s/10174703/Cy...0VA.html#specs

    https://www.skroutz.gr/s/20912419/Cy...-UT1050EG.html
    Είναι κάποιο από αυτά καλύτερο από αυτό που παρήγγειλα,που να αξίζει να το ακυρώσω από E-shop και να πάρω αυτό;
    Όποιος μπορεί να μου πει να το παραγγείλω σήμερα κιόλας.Ευχαριστω...

  2. #17
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα φίλε @panoc ναι αυτό που προτείνεις προφανώς και (φαίνεται πως) είναι καλύτερο, αλλά δεν ξέρω 140€ περίπου για 900VA μου φαίνεται ακριβό.
    Επίσης επειδή βλέπω να το αναφέρετε όλοι σας για το true/pure sine wave,να ρωτήσω είναι τόσο σημαντικό χαρακτηριστικό και παίζει σημαντικό ρόλο στην προστασία από το ups;
    Εξ ορισμου ο inverter και τα ηλεκτρονικα ενος κυκλωματος καθαρου ημιτινου ειναι πιο ποιοτικα επως ενος square/modified. Το sine wave ειναι σημαντικο το τι θα ειναι οσον αφορα την αποδοση και τη καταπονηση του τροφοδοτουμενο εξοπλισμου. 140Ε ειναι ακριβα για 900VA αλλά τα VA εχουν νοημα στη περιπτωση μας (μιας και η καταναλωση τους εξοπλισμου μας δε τα πλησιαζει καν) μονο για οσον αφορα το χρονο τροφοδοσιας εκτος πριζας. Εφοσον ειναι αρκετα μεγαλο νουμερο ωστε να σου παρεχουν αρκετο χρονο να κλεισεις στο υπολογιστη με ασφλαεια αλλα και αρκετο χρονο ωστε να γλιτωνεις τις μικροδιακοπες της ΔΕΗ δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από αυτό που πρότεινε ο panoc, έψαξα και βρήκα αυτά: https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC...o.html#reviews
    Είναι APC μεν,κρατάει το σύστημά μου (είναι 950VA);

    https://www.skroutz.gr/s/17287405/Po...-1000-STL.html

    https://www.skroutz.gr/s/10174703/Cy...0VA.html#specs

    https://www.skroutz.gr/s/20912419/Cy...-UT1050EG.html
    Είναι κάποιο από αυτά καλύτερο από αυτό που παρήγγειλα,που να αξίζει να το ακυρώσω από E-shop και να πάρω αυτό;
    Όποιος μπορεί να μου πει να το παραγγείλω σήμερα κιόλας.Ευχαριστω...
    Ολα αυτα ειναι στην ιδια κατηγορια με το αρχικο που εχεις παραγγειλει και διαφοροποιουνται στη τιμη λογω ονοματος. Ειδικα τα APC της φθηνης σειρας για μενα ειναι overpriced κινεζιες δεν αξιζουν τα χρηματα τους.


  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικα τα APC της φθηνης σειρας για μενα ειναι overpriced κινεζιες δεν αξιζουν τα χρηματα τους.
    Mήπως είσαι λίγο υπερβολικός;; ότι APC έχω πάρει ή έχω ανοίξει για να πάρω μια ιδέα από την υλοποίηση δεν έχω δει χαμηλής ποιότητας υλικά ή συναρμολόγηση.
    Έχω ανοίξει και έχω ανεβάσει φωτογραφίες κι' εδώ από αντικεραυνικά, AVR, κ.λ.π.
    Έχει κάποια χαρακτηριστικά τα οποία είναι κατώτερα από τις άλλες μάρκες στα Links;; εκτός των βασικών specs το συγκεκριμένο APC έχει Surge energy rating 273Joules ενώ το CyberPower UT1050EG έχει 150Joules, για τα άλλα δεν μπορώ να βρω που το αναφέρουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εμένα με προβληματίζει που λέει 1500 VA / 900W.
    Δεν βγαίνουν τα νούμερα...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα νούμερα πάνε ανάλογα το power factor της κάθε συσκευής, αυτό γράφει στα specs Output Power Factor 0.60, οπότε 1500Χ0.60 =900.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά.Απλά επειδή πρέπει οπωσδήποτε να πάρω ΑΜΕΣΑ κάποιο ups, τελικά αξίζει να ακυρώσω αυτό που παρήγγειλα από το E-shop και να παραγγείλω κάποιο από αυτά;

    Ας πούμε τα APC είναι τα κορυφαία σαν εταιρεία,το συγκεκριμένο όμως που έβαλα είναι καλύτερο από το Powerwalker που πήρα; Επίσης είναι απ'ότι λέει 480Watt, δεν είναι λίγα,ή όχι;

    Τα άλλα 2 τα Cyberpower που είναι και 1050 VA, τί λένε; Cyberpower είναι και αυτό που πρότεινες,οπότε είναι ποιοτικά προφανώς,απλά επιμένω ότι είναι αρκετά ακριβό, οπότε αυτά τα 2 αξίζουν,ή είναι φθηνιάρικα;

    Σόρρυ που επιμένω παιδιά, αλλά έχω μόνο το κινητό, οπότε δεν μπορώ να ψάχνω specs και οτιδήποτε άλλο, γι'αυτό αν μπορείτε πείτε μου τι είναι καλύτερο...Να ακυρώσω από το E-shop, και να πάρω το APC,ή κάποιο από τα 2 Cyberpower;;Αν είναι κάποιο αρκετά καλύτερο από αυτό που πήρα,ok...
    Thanks...

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να ξέρεις την πραγματική κατανάλωση, κανένας δεν μπορεί να σου πει με ασφάλεια τα VA/WATT που χρειάζεσαι, μετά πάμε στην μάρκα.

    Βρίσκεις την πραγματική κατανάλωση, προσθέτεις ένα 25~30% για ασφάλεια και διαιρείς με το Power Factor που δίνει ο κατασκευαστής(συνήθως 0.60% στα Line Interactive).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νούμερα πάνε ανάλογα το power factor της κάθε συσκευής, αυτό γράφει στα specs Output Power Factor 0.60, οπότε 1500Χ0.60 =900.
    Έχεις δίκιο βέβαια, my bad, δεν είχα δει ότι το δίνει με 0,6.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #24
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Το έψαξα...490 Watt πραγματική κατανάλωση,το PC μαζί με οθόνη και τα υπόλοιπα περιφερειακά (ηχεία, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ρούτερ).
    Πες βάζω ένα 20% παραπάνω, άρα περίπου 588 Watt...διά 0.6 είναι 980 VA.
    Άρα λογικά αυτά θα είναι τα μέγιστα VA που μπορεί να χρειαστώ... Έτσι δεν είναι;
    Τώρα μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια ups αξιόπιστα,που δεν θα ξεφεύγουν πολύ σε τιμή;

    Π.χ. το APC που έβαλα πιο πάνω, είναι σε καλή τιμή, αλλά λέει ότι είναι 480 Watt, άρα το απορρίπτω;
    Αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC...o.html#reviews

    Αυτό εδώ, https://www.skroutz.gr/s/17287405/Po...-1000-STL.html
    1000VA/600Watt...με καλύπτει, είναι καλό όμως ποιοτικά;

    Και τα 2 Cyberpower που έβαλα είναι
    1050VA/630Watt, είναι όμως Modified Sine Wave...

    Τί προτείνετε;;

  10. #25
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παντως αν το ups εχει factor=0,6 και λεφτα να σου δινουν, μη το παρεις.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έψαξα...490 Watt πραγματική κατανάλωση,το PC μαζί με οθόνη και τα υπόλοιπα περιφερειακά (ηχεία, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ρούτερ).
    Πες βάζω ένα 20% παραπάνω, άρα περίπου 588 Watt...διά 0.6 είναι 980 VA.
    Άρα λογικά αυτά θα είναι τα μέγιστα VA που μπορεί να χρειαστώ... Έτσι δεν είναι;
    Τώρα μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια ups αξιόπιστα,που δεν θα ξεφεύγουν πολύ σε τιμή;

    Π.χ. το APC που έβαλα πιο πάνω, είναι σε καλή τιμή, αλλά λέει ότι είναι 480 Watt, άρα το απορρίπτω;
    Αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC...o.html#reviews

    Αυτό εδώ, https://www.skroutz.gr/s/17287405/Po...-1000-STL.html
    1000VA/600Watt...με καλύπτει, είναι καλό όμως ποιοτικά;

    Και τα 2 Cyberpower που έβαλα είναι
    1050VA/630Watt, είναι όμως Modified Sine Wave...

    Τί προτείνετε;;
    To Line Interactive UPS θα σου δώσει τάση μέσω των μπαταριών για 1~2 λεπτά που θα κάνεις να τερματίσεις τον υπολογιστή ή θα τον τερματίσει μόνο του(αν διαθέτει τέτοια δυνατότητα), μην φαντάζεσαι ότι το σύστημα σου τροφοδοτείται συνεχώς από το Modified Sine Wave και φυσικά μην τρομάζεις πιστεύοντας ότι θα ανατιναχτεί το τροφοδοτικό σου από αυτό.
    Το 90% από εμάς τους φτωχούς δουλεύουμε για χρόνια ατελείωτα τέτοια UPS και τα Active PFC τροφοδοτικά μας δεν πάθανε τίποτα, όταν τα κονομήσουμε θα πάρουμε κι' εμείς τα high-end UPS μας και θα είμαστε όλοι μια χαρά.
    Σαν μάρκα θα σου πρότεινα και την EATON, βγάζει καλά μηχανήματα και στην οικονομική σειρά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Λοιπόν, τελικά το ακύρωσα το Powerwalker, από το E-shop. Θα πάω πιθανότατα στο APC που έβαλα πιο πάνω το λινκ.Είναι και σε καλή τιμή...

    Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για την βοήθεια....

    Υ.Γ.: Λογικά τα Watt που έγραψα σαν κατανάλωση στο τελευταίο σχόλιο ήταν υπερβολικά για το σύστημά μου.Προφανως και θα καίει λιγότερα θεωρώ, οπότε ok, μια χαρά θα είμαι με 900-950 VA...

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, τελικά το ακύρωσα το Powerwalker, από το E-shop. Θα πάω πιθανότατα στο APC που έβαλα πιο πάνω το λινκ.Είναι και σε καλή τιμή...

    Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για την βοήθεια....

    Υ.Γ.: Λογικά τα Watt που έγραψα σαν κατανάλωση στο τελευταίο σχόλιο ήταν υπερβολικά για το σύστημά μου.Προφανως και θα καίει λιγότερα θεωρώ, οπότε ok, μια χαρά θα είμαι με 900-950 VA...
    Mας την έφερες φίλε Λευτεράκη με την "πραγματική" κατανάλωση που μας έγραψες, την πραγματικά πραγματική την βλέπεις με όργανο, δεν την υπολογίζεις στο περίπου αλλά δεν πειράζει.
    Γράψε αν θυμηθείς εντυπώσεις από ότι πάρεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Η αγορά ups με έξοδο καθαρό ημιτονο είναι μονόδρομος. Δεν χρειάζεται να μετρήσεις τίποτα δες το τροφοδοτικό σου πόσα watt είναι και αθροισε με οθόνη κλπ ότι βάλεις πάνω στο ups. Θα ξέρεις ότι αυτο είναι το μέγιστο φορτίο πραγματικής ισχύς (watt) και με αυτό θα ψαχτείς για το ups. Μην ασχολείσαι με φαινόμενη ισχύ (VA) δεν σε ενδιαφέρει για το budget της επιλογής σου.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα WATT του τροφοδοτικού δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματική κατανάλωση του συστήματος, δεν χρειάζεται να έχεις ειδικές γνώσεις για να το καταλάβεις, είναι απλή λογική.
    Στο post #2 και στο post #5 υπάρχει αναφορά για το συγκεκριμένο θέμα και αναλυτικά test και μετρήσεις στο Link, δεν χρειάζεται να τα γράφουμε πάλι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας