Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα.Επειδη έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω ups,όποιος ξέρει ας προτείνει κάποια...Το PC έχει:Mobo:MSI B450 gaming Pro Carbon,Ryzen 5 3600, Samsung 970 EVO plus 500 GB nvme,2 σκληρους WD 500Gb & 2Tb...GPU:MSI R9 380 4GB....Αυτές τις RAM https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-...t-p-PER.559230

    Και το τροφοδοτικό: Gigabyte G750H 750W 14cm Fan Semi-Modular 80+ Gold GP-G750H...
    Επίσης πάνω θα έχω την οθόνη LG 27EA63V-P,κλασσικά mouse, πληκτρολόγιο,ηχεία και το ρούτερ.Τιποτα άλλο...
    Επειδή εδώ,ειδικά το χειμώνα έχουμε αρκετές διακοπές ρεύματος,αυξομειώσεις κτλ,πόσα VA/Watt θα πρέπει να έχει το ups,για να κρατήσει το PC αν χρειαστεί;
    Κάπου διάβασα ότι θα πρέπει το VA του ups=συνολικα Watt συσκευών (επί) 1,6... ισχύει;Πόσα Watt θα "καίει" όλο το σύστημα,ξέρουμε;
    Με ένα "μπακαλιστικο" υπολογισμό λέω γύρω στα 700 Watt,οπότε πάμε για 1100 VA ups περίπου,τα οποία ψάχνοντας λίγο είναι πανάκριβα.Τι πιστεύετε;Και αν μπορείτε να προτείνετε κάποια αξιόπιστα ups,όχι όμως πολύ ακριβά,μέχρι 90€,μάξιμουμ 100€.
    Ευχαριστω...

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πόσο θα καίει πραγματικά μπορείς να το δεις με έναν μετρητή κατανάλωσης και ένα απλό stress test, από κει και πέρα αποφασίζεις πόσα WATT παραπάνω θα πάρεις ώστε να σε καλύψουν σε περίπτωση αναβάθμισης του συστήματος σε πιο ενεργοβόρο.
    Κοίταξε πρώτα το θέμα της κατανάλωσης και μετά βλέπεις για μάρκα, απλά αν μπορείς δώσε κάτι παραπάνω για κάτι καλό, αφού υπάρχει και τόσο σοβαρό πρόβλημα με το ρεύμα.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...85%CF%8E%CE%BD

    Ρίξε μια ματιά και πόσο καταναλώνει πραγματικά το δικό μου σύστημα.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...90#post6323790
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά που μου λες είναι αρκετά δύσκολα.Λοιπον η κατάσταση έχει ως εξής:πριν 15-20 μέρες περίπου πέρασε ρεύμα λόγω κακοκαιρίας ενώ το PC ήταν κλειστό απλά πάνω σε ένα πολυμπριζο ασφαλείας και έκαψε (ευτυχώς) μόνο το τροφοδοτικό.Εγω επειδή δεν ξέρω να στεινω PC,το πήγα στο "γιατρό" του...
    Επειδή το PC έτσι κι αλλιώς -πλην της κάρτας γραφικών την οποία και κράτησα+τους 2 HDD- ήταν αρκετά παλιό και έπρεπε να κάνω αναβάθμιση, είπα επ' ευκαιριας να την κάνω τώρα. Οπότε όλα τα parts που αναφέρω στο πρώτο μήνυμα (πλην GPU και HDD όπως προείπα) είναι ολοκαίνουργια και το PC βρίσκεται στον "ειδικό" από προχτές για "χτίσιμο".Άρα δεν τίθεται θέμα αναβάθμισης για το άμεσο μέλλον(ίσως μόνο GPU)...
    Μου είπε αύριο-μεθαυριο θα είναι έτοιμο.Ολες αυτές τις μέρες έχω μόνο το κινητό οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα από όλα αυτά.Απλα έλεγα μήπως μπορεί να υπολογιστεί στο περίπου, βάσει των κομματιών που έχει και ίσως και λόγω του τροφοδοτικου που είναι 750 Watt, τί ups θα χρειαστώ ούτως ώστε να το παραγγείλω σήμερα-αυριο για να έρθει τις επόμενες μέρες... Έψαξα σε Σκρουτζ,E-shop και βρήκα αρκετά και η αλήθεια είναι ότι είναι ακριβά,αλλά ήθελα και μια άλλη γνώμη....

  4. #4
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Γενικά για pc αγοραζεις online ups 1000VA, αλλα δεν τα λες και φθηνά.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά που μου λες είναι αρκετά δύσκολα.Λοιπον η κατάσταση έχει ως εξής:πριν 15-20 μέρες περίπου πέρασε ρεύμα λόγω κακοκαιρίας ενώ το PC ήταν κλειστό απλά πάνω σε ένα πολυμπριζο ασφαλείας και έκαψε (ευτυχώς) μόνο το τροφοδοτικό.Εγω επειδή δεν ξέρω να στεινω PC,το πήγα στο "γιατρό" του...
    Επειδή το PC έτσι κι αλλιώς -πλην της κάρτας γραφικών την οποία και κράτησα+τους 2 HDD- ήταν αρκετά παλιό και έπρεπε να κάνω αναβάθμιση, είπα επ' ευκαιριας να την κάνω τώρα. Οπότε όλα τα parts που αναφέρω στο πρώτο μήνυμα (πλην GPU και HDD όπως προείπα) είναι ολοκαίνουργια και το PC βρίσκεται στον "ειδικό" από προχτές για "χτίσιμο".Άρα δεν τίθεται θέμα αναβάθμισης για το άμεσο μέλλον(ίσως μόνο GPU)...
    Μου είπε αύριο-μεθαυριο θα είναι έτοιμο.Ολες αυτές τις μέρες έχω μόνο το κινητό οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα από όλα αυτά.Απλα έλεγα μήπως μπορεί να υπολογιστεί στο περίπου, βάσει των κομματιών που έχει και ίσως και λόγω του τροφοδοτικου που είναι 750 Watt, τί ups θα χρειαστώ ούτως ώστε να το παραγγείλω σήμερα-αυριο για να έρθει τις επόμενες μέρες... Έψαξα σε Σκρουτζ,E-shop και βρήκα αρκετά και η αλήθεια είναι ότι είναι ακριβά,αλλά ήθελα και μια άλλη γνώμη....
    Yπολογισμό μπορείς να κάνεις και μόνος σου με διάφορα calculator που κυκλοφορούν. To πόσα WATT είναι το τροφοδοτικό δεν έχει καμία σχέση με το πόσο καταναλώνει πραγματικά ο υπολογιστής, κι' εγώ έχω τροφοδοτικό 550 Watt και ο υπολογιστής σε Stress Test χρειάζεται μόνο 100 Watt, το πήρα τόσο για δικούς μου λόγους.

    https://outervision.com/power-supply-calculator

    - - - Updated - - -

    Παρεμπιπτόντως, το πολύπριζο ασφαλείας ήταν κάποια γνωστή μάρκα και κυρίως σωστά γειωμένο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μάλλον δεν θα το έκαψε υπέρταση αλλά το απότομο άναψε σβήσε τίναξε το ετοιμόρροπο τροφοδοτικό.

    Το ζήτημα είναι πόσο θες να κρατήσει ανοιχτό το PC χωρίς ρεύμα κα να μπορεί να κρατήσει και το φορτίο σου.

    Επίσης να έχει και AVR αφού έχεις συνεχείς πτώσεις τάσης.

    εγώ έχω το APC 550 PRO και ειμαι ευχαριστημένος.

    Max Configurable Power (Watts)
    330Watts / 550VA

    Αν δεν σου κάνουν τα 330 watt θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο

  7. #7
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    @lady_in_black Όχι online, δεν το χρειάζομαι...line-interactive είναι μια χαρά, θα κάνω τη δουλειά μου.


    Όσον αφορά το consumption,στο λινκ που έβαλες έκανα πρόχειρο υπολογισμό και έβγαλε 520 Watt.Λιγα μου φαίνονται.
    Για το πόσα Watt είναι το τροφοδοτικό έτσι απλά το ανέφερα λογικά δεν θα χρειαστεί 750 Watt ποτέ (δεν είμαι σίγουρος, αλλά έτσι νομίζω)...
    Το πολυμπριζο ασφαλείας θεωρώ ότι είναι καλό, για την γείωση που λες δεν ξέρω καν αν έπρεπε να κάνω κάτι, το έχω ακούσει σαν όρο αλλά μέχρι εκεί.

    @k.m. Τώρα το AVR που λες δεν ξέρω καν τί είναι...
    Ήρθε ηλεκτρολόγος εκείνη τη μέρα, γιατί είχαμε και άλλα θέματα, κάηκε και το σταθερό τηλέφωνο του σπιτιού μεταξύ άλλων και είπε ότι πέρασε πολύ μεγαλύτερο ρεύμα σε κάποιες φάσεις, μαζί με διακοπές ρεύματος όλη τη μέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris13 : 26-11-19 στις 11:56.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο μετρητής κατανάλωσης λογικά θα σου βγάλει λιγότερα.

    Όλα τα καλά UPS έχουν ενσωματωμένο AVR.
    Ο Σταθεροποιητής Τάσης (AVR , Automatic Voltage Regulator ) είναι μια ηλεκτρονική συσκευή σχεδιασμένη να ρυθμίζει αυτόματα και να διατηρεί σταθερή την τάση στα φορτία που συνδέονται σε αυτόν. Οι σταθεροποιητές τάσης διαθέτουν μεγάλο εύρος τάσης στην είσοδό τους προστατεύοντας τα συνδεόμενα φορτία από τις διακυμάνσεις (αιχμές , βυθίσματα) της τάσης του δικτύου και από τους ηλεκτρονικούς θορύβους.
    Για το πολύπριζο ασφαλείας, την γείωση, κ.λ.π. ρίξε μια ματιά στο Link
    https://www.adslgr.com/forum/threads...61#post6671761
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Αν το τροφοδοτικο σου εχει Active PFC τοτε ειναι καλύτερο να πας σε UPS με true sine wave για λογους συμβατοτητας.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  10. #10
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτα τα χαρακτηριστικά που ανέφερες...
    Το τροφοδοτικό μου είναι αυτό: https://www.e-gate.gr/631673/gigabyt...nRhZ3MiOiIifV0

    Και απ'ότι βλέπω έχει Active PFC...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris13 : 28-11-19 στις 18:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα τα καλά και επώνυμα τροφοδοτικά έχουν Active PFC, το δικό σου το γράφει και στα specs του Link που έχεις βάλει, τώρα από την άλλη, για να πας σε Pure Sine Wave UPS θέλεις πολλά.
    Αν το UPS είναι καλό και επώνυμο συνεργάζεται σωστά με Active PFC τροφοδοτικό και ας είναι Modified Sine Wave, έχω NRG UPS εδώ και μια δεκαετία και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Active PFC τροφοδοτικά μου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Eγω δεν θα ταιζα σκουπιδια το τροφοδοτικο μου για να δω αν απλα μπορει να τα καταφερει (και για ποσο).
    I'm getting low on beans and marmalade..

  13. #13
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Τελικα παρήγγειλα χθες αυτό το ups...
    https://www.e-shop.gr/powerwalker-vi...s-p-PER.664473

    Θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό... Εσείς τί λέτε;Θα μου έρθει τη Δευτέρα προφανώς.
    Θεωρώ ότι με 1500VA / 900Watt που έχει,θα υπερκαλύπτει τις ανάγκες του PC,μαζί με οθόνη και περιφερειακά.

    Είναι και γνωστή μάρκα,Powerwalker, θέλω να πιστεύω ότι δεν έκανα τάπα επιλογή.
    Περισσότερα λεφτά δεν ήθελα να δώσω για ups,διότι κόστισε αρκετά η όλη αναβάθμιση του PC,οπότε ok ελπίζω να φανεί αξιόπιστο...
    Πείτε μου γνώμη εσείς που ξέρετε από ups,καλό είναι ή έκανα κακή παραγγελία; Άμα είναι να την ακυρώσω αύριο, προλαβαίνω... χεχεχε...

  14. #14
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Όταν με ελάχιστα παραπάνω μπορείς να αγοράσεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/374109/Cybe...00EPFCLCD.html το οποίο είναι τάξεις ανώτερο στα πάντα, καθαρό ημιτονο, ελάχιστοι χρόνοι διαμεταγωγής κλπ μάλλον έκανες κακή αγορά.

    Ναι είναι λιγότερα VA αλλά δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για το σύστημα σου.

    Το συγκεκριμένο κρατάει το σύστημα της υπογραφής μαζί με 2 ρουτερ ένα access point 2 εξωτερικούς άνετα 15 λεπτα στο desktop (όχι in game δηλαδή) και περίπου 4-5 σε gaming. Χρόνοι αρκετοί για να κλείσει κάποιος με ασφάλεια τον υπολογιστή του.


  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Τελικα παρήγγειλα χθες αυτό το ups...
    https://www.e-shop.gr/powerwalker-vi...s-p-PER.664473

    Θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό... Εσείς τί λέτε;Θα μου έρθει τη Δευτέρα προφανώς.
    Θεωρώ ότι με 1500VA / 900Watt που έχει,θα υπερκαλύπτει τις ανάγκες του PC,μαζί με οθόνη και περιφερειακά.

    Είναι και γνωστή μάρκα,Powerwalker, θέλω να πιστεύω ότι δεν έκανα τάπα επιλογή.
    Περισσότερα λεφτά δεν ήθελα να δώσω για ups,διότι κόστισε αρκετά η όλη αναβάθμιση του PC,οπότε ok ελπίζω να φανεί αξιόπιστο...
    Πείτε μου γνώμη εσείς που ξέρετε από ups,καλό είναι ή έκανα κακή παραγγελία; Άμα είναι να την ακυρώσω αύριο, προλαβαίνω... χεχεχε...
    1500VA UPS για το δικό σου σύστημα;;

    Τόσα έχεις δώσει για τον υπολογιστή και γενικά για άλλα πράγματα, δώσε 10 ευρώ και πάρε έναν μετρητή κατανάλωσης να μετρήσεις την πραγματική κατανάλωση και θα σου φανεί χρήσιμος και σε ένα σωρό άλλες μετρήσεις, τόσα πολλά λεφτά είναι..........
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας