Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παιδιά είμαι σε δίλημμα ειλικρινά. Και μέρες που είναι και έχουμε καλύτερες τιμές λόγω μαύρης Παρασκευής θα ήθελα όσο μπορείτε πιο γρήγορα απαντήσεις για να προλάβω να ψωνίσω. Είμαι με VoIP vdsl 100mbps Nova και έχω την μπούρδα το ZTE H267Ν το οποίο έχει 3 θύρες lan κατοσταρες αλλά η τέταρτη η Wan/Lan ευτυχώς είναι gigabit. Θέλω να κάνω κάτι απλό. Να αφήσω το router του παρόχου όπως είναι λόγω VoIP τηλεφωνιας και να συνδέσω επάνω του κάτι καλό που να δίνει 5ghz wifi και φυσικά να βγάζει gigabit Ethernet. Πάνω σε αυτό το κάτι καλό (θα εξηγήσω σε λίγο γιατί το λέω έτσι) θα παίζει μέσω gigabit Ethernet η τηλεόραση το Nvidia shield tv για streaming και σε άλλη μια Ethernet σκέφτομαι να βάλω ένα ubiquity access point που θα δίνει 2 ορόφους κάτω ίντερνετ. Δεν έχω προβλήματα αποσυνδεσεων με το ρούτερ του παρόχου και κλειδώνει καλά. Ποια είναι η ερώτηση τώρα. Τι πρέπει να αγοράσω και ποια η διαφορά τους. Modem router ή απλό router. Ρωτάω γιατί έχουν διαφορά στην τιμή και ίσως να μη χρειάζομαι modem router vdsl 2 αφού θα παίζει από πίσω του παρόχου. Γενικά διαβάζω ότι οι περισσότεροι κάνουν bridge από του παρόχου σε vdsl modem routers και όχι σε απλά. Γιατι όμως? Έχει νόημα η λειτουργία του modem αν πχ δεν έχεις πολλές αποσυνδεσεις και κλειδώνεις καλά? Θα μπορώ να κάνω αυτά που σας έστειλα με ένα καλό αλλά μόνο router? Υπενθυμίζω ότι του παρόχου βγάζει μόνο μια gigabit Ethernet τη wan lan. Οι άλλες είναι απλές. Εγώ φαντάζομαι θα συνδεθώ μόνο στη μία και όλα τα άλλα από το καινούριο. Θέλει bridge και παραμετροποίηση και το απλό ρούτερ ή απλά το καρφώνω στη gigabit του router του παρόχου και παίζω κατευθείαν??? Ποιες τελικά είναι οι διαφορές??? Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό δεν είναι χαζή ερώτηση, ούτε κάτι που μπορεί να σου απαντήσει κάποιος έτσι απλά.
    έχεις πρόσβαση root ώστε να το γυρίσεις το Modem του παρόχου σε Bridge;

    Λόγο του voip μάλλον δεν θα μπορέσεις να κάνεις χρήση κάποιου modem router (αυτή την στιγμή μόνο στον ΟΤΕ μπορεί να το βάλεις όπως θέλεις), αλλά μόνο απλού router, όποτε μπορείς να επιλέξεις το απλό ethernet router

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι χαζή ερώτηση, ούτε κάτι που μπορεί να σου απαντήσει κάποιος έτσι απλά.
    έχεις πρόσβαση root ώστε να το γυρίσεις το Modem του παρόχου σε Bridge;

    Λόγο του voip μάλλον δεν θα μπορέσεις να κάνεις χρήση κάποιου modem router (αυτή την στιγμή μόνο στον ΟΤΕ μπορεί να το βάλεις όπως θέλεις), αλλά μόνο απλού router, όποτε μπορείς να επιλέξεις το απλό ethernet router
    καλησπέρα. Ναι έχω πρόσβαση για να το γυρίσω σε bridge. Υποτίθεται ότι όσοι έχω διαβάσει πως κάνουν χρήση κάποιου modem router σε bridge εκτός ΟΤΕ (καθώς μόνο ΟΤΕ δίνει sip κωδικούς), διαγράφουν το προφίλ του ίντερνετ από το router του παρόχου και αφήνουν μόνο την τηλεφωνία για να έχουν τηλέφωνο. Γιατί όμως το κάνουν αυτό και μεταφέρουν το ίντερνετ στο καινούργιο? Φαντάζομαι για σταθερότητα γραμμής?? Αυτό λέω λοιπόν εμένα που είναι σταθερή η γραμμή και κλειδώνει καλά το ρουτερ του παρόχου...έχω λόγο να πάρω modem router ή να τη βγάλω με το απλό?? Και από ότι καταλαβαίνω είτε modem router είτε router το bridge είναι απαραίτητο δεν το γλυτώνω σωστά?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν η συσκευή του παρόχου παίζει μια χαρά σε όλα κα σε καλύπτει, δεν θέλεις modem/router ή σκέτο router, αλλά ένα Gigabit switch. Το συνδέεις στην αντίστοιχη θύρα του ZTE και όλες οι άλλες συσκευές συνδέονται πάνω του.

    Παρένθεση για το ασύρματο. Πόσο σίγουρος είσαι ότι ένα ΑΡ θα καλύψει μόνο του 2 ορόφους παρακάτω; Καλώδιο δεν μπορείς να περάσεις εκεί;

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η συσκευή του παρόχου παίζει μια χαρά σε όλα κα σε καλύπτει, δεν θέλεις modem/router ή σκέτο router, αλλά ένα Gigabit switch. Το συνδέεις στην αντίστοιχη θύρα του ZTE και όλες οι άλλες συσκευές συνδέονται πάνω του.

    Παρένθεση για το ασύρματο. Πόσο σίγουρος είσαι ότι ένα ΑΡ θα καλύψει μόνο του 2 ορόφους παρακάτω; Καλώδιο δεν μπορείς να περάσεις εκεί;
    καλησπερα και ευχαριστω για την απάντηση. Λοιπόν ενα τριωροφο. Πανω πανω θα παιζει το ρουτερ του ISP σε bridge mode γιατι εκει ειναι και η κεντρικη πριζα. Απο εκει θα φευγει καλωδιο ethernet απο τη WAN/LAN θυρα του ISP router και θα πηγαινει σε ενα TP LINK VR900 στον κατω οροφο (σαλονι) (εχω τρυπησει και ειναι ετοιμο το καλωδιο, περιμενει το tp link) . Επειδη δεν ημουν σιγουρος και βρηκα καλη τιμη στο TP LINK ήδη το αγόρασα οπότε αυτό θα στήσω που ειναι και modem αρα παει η σκεψη για απλο ρουτερ ή η προταση για gigabit switch. Ετσι κι αλλιως το VR900 εχει πανω του αλλες 3 ethernet θυρες gigabit. Και απο το πατωμα του σαλονιου που θα καθεται το tp link θα φευγει μεσω τρυπας ethernet καλωδιο προς το ubiquity access point που θα το κουμπωσω στην οροφη του κατω οροφου (υπογειου) και θα δινει wifi σε αλλες συσκευες. Στο υπογειο ενα access point υπερκαλυπτει το χωρο με wifi γιατι ειναι ενιαιος. Είναι εφικτό όλο αυτό που σκέφτομαι να κάνω ή οχι. Δηλαδή θα στήσω το tp link στο μεσαιο οροφο με το προφιλ του ιντερνετ. Θα αφησω στον πανω οροφο το ρουτερ του παροχου μονο με το προφιλ τηλεφωνιας. Μετά μπορώ να βάλω το access point σε μια απο τις ethernet θυρες του TP LINK και να δινω ασυρματο ιντερνετ στον κατω οροφο ή μπορεί να εχω προβληματα με NAT και Double NAT και τετοια???? Στις 2 απο τις 3 ethernet θυρες του tp link θα βαλω δυο συσκευες δικες μου και στην τριτη το access point.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα δεν μιλάς για ασύρματη κάλυψη όλων των ορόφων με ένα μόνο ΑΡ (που κατάλαβα όπως το είχες γράψει πριν), αλλά έχει κανονικά καλωδίωση μεταξύ των ορόφων.
    Θα δουλέψει μια χαρά όπως το σκέφτεσαι και δεν θα έχεις θέμα με 2πλό ΝΑΤ κλπ.
    Το θέμα είναι να μπορείς να βάλεις σε Bridge Mode το ZTE και να μην είναι κλειδωμένο, αν και αυτό λύνεται με το κωδικό του υπερχρήστη forthnet.

    Θα πρέπει όμως να γίνουν και κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις σε αυτό:
    1. Στο ZTE διαγράφεις την σύνδεση "Internet2_VDSL". Τις άλλες τις αφήνεις όπως έχουν (ειδικά αυτές που αναφέρονται στην τηλεφωνία).
    2. Δημιουργείς μία νέα Bridge σύνδεση (όπως στην εικόνα) αλλά με ενεργό το VLAN και τιμή 835.
    3. Στο μενού "Internet -> Port Binding -> Bridge", επιλέγεις μόνο την LAN4 θύρα.
    4. Κάνεις επανεκκίνηση το ΖΤΕ και θα χάσεις την σύνδεση στο Internet. Η τηλεφωνία θα δουλεύει κανονικά.
    5. Ρυθμίζεις το VR900 να κάνει ως router κλήση ΡΡΡοΕ με τα δικά σου στοιχεία σύνδεσης (που πριν τα είχε το ΖΤΕ).
    6. Συνδέεις την LAN4 του ΖΤΕ στην LAN4/WAN του VR900 και κάνεις στο 2ο επανεκκίνηση.

    Αν όλα έχουν πάει καλά, όποια συσκευή συνδέεται ενσύρματα ή ασύρματα στο VR900 θα έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο και μόνο η τηλεφωνία θα δουλεύει στο ΖΤΕ.
    Μπορείς να κλείσεις το WiFi και DHCP του ZTE, αφού πλέον αυτό δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν μιλάς για ασύρματη κάλυψη όλων των ορόφων με ένα μόνο ΑΡ (που κατάλαβα όπως το είχες γράψει πριν), αλλά έχει κανονικά καλωδίωση μεταξύ των ορόφων.
    Θα δουλέψει μια χαρά όπως το σκέφτεσαι και δεν θα έχεις θέμα με 2πλό ΝΑΤ κλπ.
    Το θέμα είναι να μπορείς να βάλεις σε Bridge Mode το ZTE και να μην είναι κλειδωμένο, αν και αυτό λύνεται με το κωδικό του υπερχρήστη forthnet.

    Θα πρέπει όμως να γίνουν και κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις σε αυτό:
    1. Στο ZTE διαγράφεις την σύνδεση "Internet2_VDSL". Τις άλλες τις αφήνεις όπως έχουν (ειδικά αυτές που αναφέρονται στην τηλεφωνία).
    2. Δημιουργείς μία νέα Bridge σύνδεση (όπως στην εικόνα) αλλά με ενεργό το VLAN και τιμή 835.
    3. Στο μενού "Internet -> Port Binding -> Bridge", επιλέγεις μόνο την LAN4 θύρα.
    4. Κάνεις επανεκκίνηση το ΖΤΕ και θα χάσεις την σύνδεση στο Internet. Η τηλεφωνία θα δουλεύει κανονικά.
    5. Ρυθμίζεις το VR900 να κάνει ως router κλήση ΡΡΡοΕ με τα δικά σου στοιχεία σύνδεσης (που πριν τα είχε το ΖΤΕ).
    6. Συνδέεις την LAN4 του ΖΤΕ στην LAN4/WAN του VR900 και κάνεις στο 2ο επανεκκίνηση.

    Αν όλα έχουν πάει καλά, όποια συσκευή συνδέεται ενσύρματα ή ασύρματα στο VR900 θα έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο και μόνο η τηλεφωνία θα δουλεύει στο ΖΤΕ.
    Μπορείς να κλείσεις το WiFi και DHCP του ZTE, αφού πλέον αυτό δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο.
    @jkoukos δεν εχω λογια πραγματικα αψογος. Ομως μετα απο ολα αυτα μπορώ να βάλω το ubiquity access point σε μια απο τις ethernet θυρες του TP LINK και να δινω ασυρματο ιντερνετ στον κατω οροφο ή μπορεί να εχω προβληματα με NAT και Double NAT. Εννοω για το κομματι VR900---->Ubiquity. Φαντάζομαι το ubiquity θα παιρνει μια ip απο το VR900. Οι συσκευές που θα πέφτουν πάνω στο ubiquity θα παίρνουν αυτόματα ip χωρίς θέματα?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Ubiquiti AP θα παίρνει ΙΡ από το VR900 και δεν είναι router για να έχει το δικό του υποδίκτυο. Οπότε δεν θα υπάρχει περίπτωση 2πλού ΝΑΤ κλπ.
    Όσες συσκευές συνδέονται στο ΑΡ, θα παίρνουν ΙΡ από το VR900.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ubiquiti AP θα παίρνει ΙΡ από το VR900 και δεν είναι router για να έχει το δικό του υποδίκτυο. Οπότε δεν θα υπάρχει περίπτωση 2πλού ΝΑΤ κλπ.
    Όσες συσκευές συνδέονται στο ΑΡ, θα παίρνουν ΙΡ από το VR900.
    και παλι ευχαριστω. να εισαι καλα....

  10. #10
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ubiquiti AP θα παίρνει ΙΡ από το VR900 και δεν είναι router για να έχει το δικό του υποδίκτυο. Οπότε δεν θα υπάρχει περίπτωση 2πλού ΝΑΤ κλπ.
    Όσες συσκευές συνδέονται στο ΑΡ, θα παίρνουν ΙΡ από το VR900.
    @jkoukos Θα πρέπει όμως να κλείσω το wifi του VR900 όταν βάλω το Ubiquiti AP ή όχι? Γιατι εγω θέλω να χρησιμοποιώ το wifi του VR900 στο σαλόνι....στο υπόγειο μόνο το Ubiquiti...

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι θέλεις κάνεις και όπως σε βολεύει. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας