Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στην ομάδα. Θέλω να πάρω ίντερνετ από το τελευταίο σπίτι που βρισκεται η γραμμή του ΟΤΕ σε δύο ξεχωριστά σπίτια με απόσταση 300 και 500 μέτρων. Υπάρχει καθαρή οπτική επαφή μεταξυ και των τριών οικιων. Όπως επίσης οι μοίρες της γωνίας του κεντρικού σπιτιού με το ενα σπίτι και το άλλο δεν είναι μεγάλη (=30 μοίρες). Η ερώτηση μου είναι τι κεραιες χρειάζεται. Γίνεται με τρεις ή τέσσερις κεραιες. Τι κόστος έχουν και τι άλλα εξαρτήματα χρειάζομαι.εχψ να επισυνάψω φωτογραφίες αλλά δεν γνωρίζω πως.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν τα 2 σπίτια είναι εντός τόξου με τις μοίρες που ανέφερες και υπάρχει καθαρή οπτική επαφή, είναι δυνατόν να γίνει σύνδεση με 3 μόνο ΑΡ. Διαφορετικά θέλετε 4 ΑΡ.
    Να έχεις υπόψη ότι με 3 ΑΡ, η ζεύξη του κεντρικού θα μοιράζεται στα άλλα 2, ενώ με 4 δεν συμβαίνει αυτό καθώς θα δουλεύουν ανά ζευγάρι ξεχωριστά.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-11-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρώτα απ όλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχεις να μου προτείνεις κάποια AP. Τι κόστος έχουν για τις αποστάσεις που χρειάζομαι(500μ)

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν παίξεις με 3, πας για Nanostation AC Loco, διαφορετικά με 4 στο LiteBeam AC Gen2.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-11-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν θα παίξω με τρεις ή τέσσερις εξαρτάται από την ταχύτητα που θέλω να έχω? Δηλαδή αν θα μοιράζομαι ήοχι τα mbps

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από το μέγιστο bandwidth, την ταχύτητα και την απόκριση που θέλεις να έχουν ταυτόχρονα τα 2 απομακρυσμένα σημεία ή/και το συνολικό κόστος του εξοπλισμού.
    Πάντα όμως το ασύρματο θα υπολείπεται του ενσύρματου, λόγω της λειτουργίας του.

    Στα ενσύρματα δίκτυα έχουμε duplex επικοινωνία. Δηλαδή στέλνουμε και λαμβάνουμε ταυτόχρονα στην ίδια μονάδα του χρόνου.
    Στα ασύρματα από την άλλη, η επικοινωνία είναι half duplex. Κάθε ΑΡ σε δεδομένη χρονική στιγμή, είτε θα λαμβάνει είτε θα στέλνει δεδομένα σε μία άλλη συσκευή.
    Οπότε στην περίπτωση που έχεις 1 μόνο κεντρικό ΑΡ, αυτό θα μοιράζει τον χρόνο επικοινωνίας μεταξύ των άλλων 2 ΑΡ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας