Σελ. 36 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 1273
  1. #526
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giodi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εμένα ένας τεχνικός τους μου είπε οτι γίνεται στην κεραία όταν τον ρώτησα!
    Μα αυτο ειναι το φυσιολογικο και το πιο σωστο.
    The gr81 .

  2. #527
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    @griniaris θα σου πω πως το σκεφτομαι εγω απλα. Εστω οτι καποιος διαπραττει ηλ. εγκλημα. Οταν το εξετασει η διωξη, θα ζητησει καποια στοιχεια κ θα γινει και καποιος ελεγχος στον isp. Αν δεν τηρει καποια πραγματα, κινδυνευουν μεχρι κ με φυλακιση οι υπευθυνοι. Η Sky ειναι ενας μικρος παροχος κ λογικο ειναι να προσπαθει να καλυψει τα νωτα της με οποιο τροπο μπορει. Επισης, το κλειδωμα των κεραιων μπορει να ειναι κανονας του προμηθευτη τους κεραιων και οχι αποκλειστικα δικη τους επιλογη.

  3. #528
    Εγγραφή
    15-12-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτο ειναι το φυσιολογικο και το πιο σωστο.
    Η πλάκα είναι πως αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας την κεραία, εγώ κατάλαβα στην δικά μου κεραία όπως μου το είπε, εσύ καταλαβαίνεις στο AP-σταθμό εκπομπής και ο τεχνικός μπορεί να εννοούσε κάτι άλλο.

  4. #529
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    @griniaris θα σου πω πως το σκεφτομαι εγω απλα. Εστω οτι καποιος διαπραττει ηλ. εγκλημα. Οταν το εξετασει η διωξη, θα ζητησει καποια στοιχεια κ θα γινει και καποιος ελεγχος στον isp. Αν δεν τηρει καποια πραγματα, κινδυνευουν μεχρι κ με φυλακιση οι υπευθυνοι. Η Sky ειναι ενας μικρος παροχος κ λογικο ειναι να προσπαθει να καλυψει τα νωτα της με οποιο τροπο μπορει. Επισης, το κλειδωμα των κεραιων μπορει να ειναι κανονας του προμηθευτη τους κεραιων και οχι αποκλειστικα δικη τους επιλογη.
    Μα αυτο δεν αλλαζει κατι. Οταν διαπραχθει το εγκλημα (οποιασδηποτε μορφης ) τοτε ο παροχος δεινει τα στοιχεια του κατοχου της "ταδε" public ΙΡ " την συγκεκριμενη στιγμη.
    Επομενως ειτε στην sky telecoms εχουμε public ip είτε μας εχουν πισω απο NAT.... παλι μπορει να βρει ποιος το εκανε βαση ιστορικου που ειναι υποχρεωμενοι να κρατανε .

    Ο πάροχός μας κρατάει επίσης πληροφορίες σχετικά με τις δραστηριότητές μας. Αυτές περιλαμβάνουν στοιχεία όπως ημερομηνίες, την δική μας διεύθυνση IP καθώς επίσης και την διεύθυνση IP της σελίδας που επισκεπτόμαστε. Εξαιρούνται τα δεδομένα που ανταλλάσσουμε στην μεταξύ μας επικοινωνία. Συνεπώς σε περίπτωση που αυτό ζητηθεί (συνήθως από διωκτικές αρχές) είναι γνωστό πότε και σε ποια σελίδα πλοηγηθήκαμε. Οι πάροχοι υπηρεσιών διαδικτύου στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένοι από την νομοθεσία να διατηρούν αυτού του είδους τα δεδομένα για δώδεκα μήνες. Παρόμοια πολιτική ακολουθούν και οι πάροχοι ασύρματων τηλεπικοινωνιών.
    Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/10350...B6%CE%B5%CE%B9
    Επομενως ξαναλεω... το να μην δινουν προσβαση στον εξοπλισμο... δεν εχει λογικη. Μπορει απλα ετσι ντε και καλα να μην θελουν. Αλλα δεν υφισταται νομικος λογος.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giodi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι πως αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας την κεραία, εγώ κατάλαβα στην δικά μου κεραία όπως μου το είπε, εσύ καταλαβαίνεις στο AP-σταθμό εκπομπής και ο τεχνικός μπορεί να εννοούσε κάτι άλλο.
    ισχυει. το νομισμα εχει 2 πλευρες.
    The gr81 .

  5. #530
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ότι δεν είναι θέμα GDPR, δεν είναι. Είναι επιλογή του WISP και εγώ θα έκανα το ίδιο στην θέση τους.

    Για το real only. Δικτυακά βλέπετε τα ubiquiti από το ρουτερ σας;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 20-01-20 στις 18:38.

  6. #531
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Full access δεν παίζει να έδιναν και δεν θα έδινα ούτε εγώ.. αυτό έχει πολλές εξηγήσεις...

    Κεραία εννοούν το access point και ναι έχουν ικανό εξοπλισμό στην άλλη πλευρά που είναι προτιμότερο να "θυσιάζεται" στην κυρία του δουλειά που είναι το routing παρά το throttling που εφόσον το κάνει η κεραία και αξιοπρεπεστατα γλυτώνει από μεγάλο φόρτο τον υπόλοιπο εξοπλισμό...

    Το read only στο συγκεκριμένο λειτουργικό (AirOS) έχει καθαρά λόγο monitoring και ευκολίας στην εγκατάσταση... Δεν είναι καθόλου χαζοί αυτοί που το έφτιαξαν.. ελπίζω η Sky κάποια στιγμή να ξυπνήσει καθώς οι ίδιοι θα διευκολυνθούν αν το χρησιμοποιήσουν σωστά (θυμηθείτε πως σας το εγκατέστησε ο "τεχνικός") ενώ θα διευκολύνουν και αρκετούς από εμάς και ταυτόχρονα θα γλυτώσουν από άσκοπες κλήσεις.. (δεν πάει γρήγορα, δεν πιάνει κλπ)

    Πιθανολογω οτι απο την πλευρα τους εχουν κατι τετοιο https://www.ui.com/airmax/rocket-ac/ σε συνδιασμο με την πλευρα μας https://www.ui.com/airmax/powerbeam-ac-gen2/ για οσους εχουν αυτο η το LiteBeam για τις μικροτερες ταχυτητες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gsp : 21-01-20 στις 10:07.

  7. #532
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μάλλον έχω μπερδευτεί από αυτά που λέτε, δεν μπορώ δηλαδή να αλλάξω ονομασία και κωδικούς στο wifi του σπιτιού μου; Δεν μπορώ να αλλάξω το wpa2 σε wep πχ αν χρειαστεί; Δεν μπορώ να παίξω τις ipcam που έχω σπίτι η λόγο ίδιας ip θα τις βλέπουν κ άλλοι; Το ίδιο ισχύει και με το έξυπνο σπίτι πχ; Δεν μπορώ να streamαρω μια ταινία; Γενικά τι δεν μπορεί ένας απλός χρήστης να κάνει που έκανε μέχρι σήμερα, με απλούς όρους όμως..
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  8. #533
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έχω μπερδευτεί από αυτά που λέτε, δεν μπορώ δηλαδή να αλλάξω ονομασία και κωδικούς στο wifi του σπιτιού μου; Δεν μπορώ να αλλάξω το wpa2 σε wep πχ αν χρειαστεί; Δεν μπορώ να παίξω τις ipcam που έχω σπίτι η λόγο ίδιας ip θα τις βλέπουν κ άλλοι; Το ίδιο ισχύει και με το έξυπνο σπίτι πχ; Δεν μπορώ να streamαρω μια ταινία; Γενικά τι δεν μπορεί ένας απλός χρήστης να κάνει που έκανε μέχρι σήμερα, με απλούς όρους όμως..
    Οχι καμια σχεση. Ολα αυτα που αναφερεις γινονται. Αλλιως δεν θα ειχε νοημα να ασχολουμαστε και οι υπολοιποι.

    Τα παιδια παραπανω αναφερονται αποκελιστικα στην κεραια ζευξης. Φαντασου το ως εξης. Ο Οτε σου δινει ενα modem-router. Το modem ειναι κλειδωμενο, δεν μπορεις να το πειραξεις παρα μονο να δεις τα "στατιστικα" του. Το router του ειναι σχεδον ξεκλειδωτο κ κανεις σχεδον οτι θες. Τωρα οπου modem βαλε κεραια και οπου "σχεδον ξεκλειδωτο router" βαλε "εντελως ξεκλειδωτο router" και αυτο ουσιαστικα σου δινει η Sky. Απλα προς το παρων η Sky , δεν σε αφηνει να δεις ουτε τα στατιστικα.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι δεν είναι θέμα GDPR, δεν είναι. Είναι επιλογή του WISP και εγώ θα έκανα το ίδιο στην θέση τους.

    Για το real only. Δικτυακά βλέπετε τα ubiquiti από το ρουτερ σας;

    Αν πχ συνδεσεις απευθειας την κεραια με ενα pc ή εχεις ενα εκ των mikrotik / tplink του παροχου σε wisp mode (bridge), τοτε ναι εχεις default gateway την κεραια απευθειας. Αν λοιπον πληκτρολογησεις 192.168.1.1 σε βγαζει στη log screen της ubiquiti που ομως δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι δεν εχεις κωδικους προσβασης. Αν βαλεις αλλο ρουτερ δικο σου τοτε βλεπεις το ρουτερ αυτο κ το ρουτερ παιρνει μια ip απο την κεραια.

  9. #534
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως επισης τα "ορια" κλειδωνουν απο το ΑΡ και οχι απο τon client.
    Αλιμονο αν ολα αυτα γινονται απο τον client και οχι απο το ΑΡ. Και αν ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ στο AP απο την Sky telecom ... τοτε υπαρχει προβλημα.
    Στο ΑΡ συνδέονται πολλαπλοί clients και δεν μπορεί να γίνει κλείδωμα της ταχύτητας σε μεμονωμένους clients. Προφανώς γίνεται σε κάποιον router πίσω από το ΑΡ.
    Υπάρχει όμως η δυνατότητα ορισμού σε κάθε client ποιο να είναι το μέγιστο MCS Index, αλλά αυτό είναι γενικό και όχι ακριβής ρύθμιση.

  10. #535
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν υποθεσουμε οτι χρησιμοποιουν ubiquiti εξοπλισμο για access point τοτε εκει γινεται ευκολα το Traffic Bandwidth Limit . Ειτε με User-Based Limits ειτε με Group-Based Limits
    Σαφως γινεται και σε router οπως αναφερεις , αλλα δεν εχουμε στοιχεια για να το ξερουμε πως το εχουν υλοποιησει.
    The gr81 .

  11. #536
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτά που αναφέρεις είναι για τα Unifi. Στα Airmax που κάνει χρήση η Sky είναι διαφορετικά
    Δε μπορεί να το κάνουν στο κεντρικό ΑΡ. Στο καθένα κάνεις περιορισμού ανά interface, άρα για όλους όσους συνδέονται πάνω του.
    Οπότε είτε το εφαρμόζουν ανά πελάτη στο δικό του ΑΡ, είτε σε κεντρικό router που το θεωρώ και καλύτερο από άποψης διαχείρισης και δυνατοτήτων.

  12. #537
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, νέο μέλος και θα ήθελα να την βοήθεια σας. Μετακομίζω στις τρεις βαγιές και μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι δεν έχω και πολλές επιλογές για αξιόπιστη λύση internet και διαβάζοντας μερικά από τα σχόλια σας κλείνω στο να δοκιμάσω την Skytelecom.

    Μίλησα σήμερα στο τηλέφωνο με μια κοπέλα από την εταιρία αυτή και με ενημέρωσε ότι θα συνδέομαι με Μαραθίτη . Σκοπός μου είναι να πάω η σε 24 η σε 35 mbps. Έχω διαβάσει αρκετά σχόλια και τα περισσότερα είναι θετικά αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

    Παίρνει κανείς από Μαραθίτη ?? Υπάρχει κάποιος στις Τρεις Βαγιές που να έχει χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό να μου πει αν όντως υπάρχει σταθερή ταχύτητα όπως διαφημίζουν??

  13. #538
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaHaKa4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, νέο μέλος και θα ήθελα να την βοήθεια σας. Μετακομίζω στις τρεις βαγιές και μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι δεν έχω και πολλές επιλογές για αξιόπιστη λύση internet και διαβάζοντας μερικά από τα σχόλια σας κλείνω στο να δοκιμάσω την Skytelecom.

    Μίλησα σήμερα στο τηλέφωνο με μια κοπέλα από την εταιρία αυτή και με ενημέρωσε ότι θα συνδέομαι με Μαραθίτη . Σκοπός μου είναι να πάω η σε 24 η σε 35 mbps. Έχω διαβάσει αρκετά σχόλια και τα περισσότερα είναι θετικά αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

    Παίρνει κανείς από Μαραθίτη ?? Υπάρχει κάποιος στις Τρεις Βαγιές που να έχει χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό να μου πει αν όντως υπάρχει σταθερή ταχύτητα όπως διαφημίζουν??
    Καλημερα. Ο Μαραθιτης ειναι ο κομβος που αναφερομαστε εδω στο φορουμ σαν Γιουχτα. Ειναι αρκετα καλος κομβος , αλλα απο οσο ξερω δεν δινουν 24αρες απο εκει. Εκτος κ αν αλλαξε πλεον αυτο. Αρα λογικα μπορεις να βαλεις 35-50-100 πακετο. Ο gsp απο το φορουμ παιρνει απο εκει 50αρι πακετο , οποτε μπορει κ ο ιδιος να σου επιβεβαιωσει οτι ειναι σταθερος κομβος. Εισαι στα 4,5 περιπου χλμ αποσταση που σημαινει αν δεν εχεις κατι μεγαλο να παρεμβαλεται στην οπτικη επαφη απο την ταρατσα σου , θα πηγαινεις σφαιρα.

    - - - Updated - - -

    Παρεπιπτοντως απο σημερα ξεκιναει νεα επεκταση δικτυου απο την Sky στο Ηρακλειο. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εκπλαγουμε ευχαριστα. Θα δειξει!

  14. #539
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Περιοχή
    Amoudara-ΘΕΡΙΣΣΟΣ (THER)
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εκπλαγουμε ευχαριστα. Θα δειξει!
    Δωρεάν εξοπλισμός στους νέους συνδρομητές;

  15. #540
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα. Ο Μαραθιτης ειναι ο κομβος που αναφερομαστε εδω στο φορουμ σαν Γιουχτα. Ειναι αρκετα καλος κομβος , αλλα απο οσο ξερω δεν δινουν 24αρες απο εκει. Εκτος κ αν αλλαξε πλεον αυτο. Αρα λογικα μπορεις να βαλεις 35-50-100 πακετο. Ο gsp απο το φορουμ παιρνει απο εκει 50αρι πακετο , οποτε μπορει κ ο ιδιος να σου επιβεβαιωσει οτι ειναι σταθερος κομβος. Εισαι στα 4,5 περιπου χλμ αποσταση που σημαινει αν δεν εχεις κατι μεγαλο να παρεμβαλεται στην οπτικη επαφη απο την ταρατσα σου , θα πηγαινεις σφαιρα.

    - - - Updated - - -

    Παρεπιπτοντως απο σημερα ξεκιναει νεα επεκταση δικτυου απο την Sky στο Ηρακλειο. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εκπλαγουμε ευχαριστα. Θα δειξει!

    Ευχαριστώ. Μια άλλη ερώτηση, επειδή ήμουν καιρό συνδρομητής στον ΟΤΕ και είδα ότι υπάρχει κάποιο θέμα για το static IP , υπάρχει κάποια άλλη ουσιώδης διαφορά από τις γνωστές συνδέσεις ADSL/ VDSL??

Σελ. 36 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας