Σελ. 80 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 6070757879808182 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 1273
  1. #1186
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Θα πρεπει να ρωτησεις τον ιδιο καλυτερα...

  2. #1187
    Παιδιά εγώ τεχνικός δεν είμαι. Θέλω να καταλάβω αν με την 24αρα θα πιανω 20+ mbps στην περιοχη τρεις βαγιες και με ping <=60 . Υπάρχει άλλος στην περιοχη να μου πει εμπειρία του;

  3. #1188
    Εγγραφή
    29-03-2019
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 13.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Randomly_written_nic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά εγώ τεχνικός δεν είμαι. Θέλω να καταλάβω αν με την 24αρα θα πιανω 20+ mbps στην περιοχη τρεις βαγιες και με ping <=60 . Υπάρχει άλλος στην περιοχη να μου πει εμπειρία του;
    Τρεις Βαγιές 4 - 5 το πολύ...

  4. #1189
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Τι 4-5 το πολυ? Mbps με Sky?

    Φιλε δυστυχως μονο με δοκιμη θα δεις τι παιζει. Το καλο ειναι οτι μπορεις να το δοκιμασεςι κ αν δεν παιξει γυριζουν τα λεφτα σου πισω. το ping Που λες αναφερεσαι στο speedtest? αν ναι σιγουρα θα βγαζεις γυρω στο 20+

  5. #1190
    Εγγραφή
    29-03-2019
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 13.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι 4-5 το πολυ? Mbps με Sky?

    Φιλε δυστυχως μονο με δοκιμη θα δεις τι παιζει. Το καλο ειναι οτι μπορεις να το δοκιμασεςι κ αν δεν παιξει γυριζουν τα λεφτα σου πισω. το ping Που λες αναφερεσαι στο speedtest? αν ναι σιγουρα θα βγαζεις γυρω στο 20+
    4 - 5 επίγεια.
    Τώρα με sky, ανάλογα που βρίσκεσαι. Γνωρίζω κάποιους στην περιοχή που τρέχουν 20+...

  6. #1191
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Υπαρχει και αλλος wisp με λιγους πελατες προς το παρων αλλα με πολυ καλα αποτελεσματα. Εχω ανεβασει κ στο fb στο γκρουπ απο την εμπειρια μου. Νομιζω ωστοσο οτι κατι ετοιμαζει κ η Sky για αντεπιθεση. Επισης πιθανον να αποκτησουμε κ τριτον wisp μεχρι τα Χριστουγεννα Ηρακλειο. Οποτε το πραγμα θα εχει ενδιαφερον.

  7. #1192
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και αλλος wisp με λιγους πελατες προς το παρων αλλα με πολυ καλα αποτελεσματα. Εχω ανεβασει κ στο fb στο γκρουπ απο την εμπειρια μου. Νομιζω ωστοσο οτι κατι ετοιμαζει κ η Sky για αντεπιθεση. Επισης πιθανον να αποκτησουμε κ τριτον wisp μεχρι τα Χριστουγεννα Ηρακλειο. Οποτε το πραγμα θα εχει ενδιαφερον.
    Και ταυτόχρονα προχωράνε οι εγκαταστάσεις των νέων καμπίνων για VDSL της Wind. Δεν ξέρω αν έχει χώρο η αγορά του Ηρακλείου για τόσους διαφορετικούς WISP...

  8. #1193
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ταυτόχρονα προχωράνε οι εγκαταστάσεις των νέων καμπίνων για VDSL της Wind. Δεν ξέρω αν έχει χώρο η αγορά του Ηρακλείου για τόσους διαφορετικούς WISP...
    Με το που ενεργοποιηθούν οι καμπίνες, αν τα πράγματα πάνε καλά, οι μισοί και βάλε πελάτες θα φύγουν και θα μείνουν μόνο οι απομακρυσμένοι και τα σχετικά.
    Δυστυχώς αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει πριν από χρόνια και όχι τώρα. Και τώρα έχει ανάγκη το Ηράκλειο αλλά όχι για πολύ (θεωρητικά τουλάχιστον) ακόμα.

  9. #1194
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Αυτο επρεπε να γινει απο χρονια, ωστοσο πολυ φοβαμαι οτι η τελικη υλοποιηση δεν θα ειναι τοσο ανταξια των προσδοκιων..... Μακαρι να ειχε παρει ο Οτε ολο το Ηρακλειο κ οχι μονο λιγα κομματια.

    Κυκλοφορει στην πιατσα οτι η Wind , θα δωσει μονο 50 ζευγη ανα καμπινα. Στην δευτερη φυσικη ερωτηση που ακολουθει, "Ε δεν θα προσθεσει και αλλο εξοπλισμο μεσα να δωσει κ αλλα?", η απαντηση ειναι οτι δεν ξερουμε αν εχει το backbone για να δωσει παραπανω.....

    Παντως ακομα και αν η Wind τα παει περιφημα (μακαρι) , εχει πολλα μερη οπου δεν θα μπουν καμπινες. Ναι μεν θα χασουν κοσμο οι wisp , ομως θα εχουν κοσμο να δωσουν εκει που δεν φτανει η wind. Επισης να εχετε υποψιν οτι τα τελικα αποτελεσματα μπορει να διαφερουν σε αρκετους χρηστες λογω χαλκου. Αλλοι περιμεναν 50 πηραν 30, αλλοι περιμεναν 50 πηραν 13 (εγω!) κτλ....

    Αλλα νεα λενε, οτι η Sky ετοιμαζει νεα κολπα στο Ηρακλειο (μακαρι επισης). Παντως δεν θα ειναι κ απιθανο οταν θα τελειωσουν οι καμπινες να δινουν οι wisp μεγαλυτερες ταχυτητες απο 100.

    Οριστε και ενα χθεσινο bonding που εκανα με μια Sky 50/50 και μια Datanet 100/10 , wisp απο Ρογδια και οι 2.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-09-24 010511.png 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  650,2 KB 
ID: 219130

  10. #1195
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο επρεπε να γινει απο χρονια, ωστοσο πολυ φοβαμαι οτι η τελικη υλοποιηση δεν θα ειναι τοσο ανταξια των προσδοκιων..... Μακαρι να ειχε παρει ο Οτε ολο το Ηρακλειο κ οχι μονο λιγα κομματια.

    Κυκλοφορει στην πιατσα οτι η Wind , θα δωσει μονο 50 ζευγη ανα καμπινα. Στην δευτερη φυσικη ερωτηση που ακολουθει, "Ε δεν θα προσθεσει και αλλο εξοπλισμο μεσα να δωσει κ αλλα?", η απαντηση ειναι οτι δεν ξερουμε αν εχει το backbone για να δωσει παραπανω.....

    Παντως ακομα και αν η Wind τα παει περιφημα (μακαρι) , εχει πολλα μερη οπου δεν θα μπουν καμπινες. Ναι μεν θα χασουν κοσμο οι wisp , ομως θα εχουν κοσμο να δωσουν εκει που δεν φτανει η wind. Επισης να εχετε υποψιν οτι τα τελικα αποτελεσματα μπορει να διαφερουν σε αρκετους χρηστες λογω χαλκου. Αλλοι περιμεναν 50 πηραν 30, αλλοι περιμεναν 50 πηραν 13 (εγω!) κτλ....

    Αλλα νεα λενε, οτι η Sky ετοιμαζει νεα κολπα στο Ηρακλειο (μακαρι επισης). Παντως δεν θα ειναι κ απιθανο οταν θα τελειωσουν οι καμπινες να δινουν οι wisp μεγαλυτερες ταχυτητες απο 100.

    Οριστε και ενα χθεσινο bonding που εκανα με μια Sky 50/50 και μια Datanet 100/10 , wisp απο Ρογδια και οι 2.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-09-24 010511.png 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  650,2 KB 
ID: 219130
    Η Wind (όπως όλοι οι πάροχοι FTTC) έχουν συμβατική υποχρέωση να αναβαθμίσουν άμεσα την χωρητικότητα σε ζεύγη των καμπίνων όταν φτάνουν σε συγκεκριμένη πληρότητα. Επίσης κάνουν συντομότερη απόσβεση της εγκατάστασης όσο περισσότερα ζεύγη χρησιμοποιούνται, άρα είναι και προς το δικό τους συμφέρον να δίνουν περισσότερα. Τέλος, το backbone του ιδιοκτήτη δεν αποτελεί περιοριστικό παράγοντα, αφού η δρομολόγηση των δεδομένων γίνεται για κάθε πάροχο μέσα από το δικό του backbone, από τον πλησιέστερο στην καμπίνα ρούτερ και μετά.

    Κατά τα άλλα, από τα έργα που έχω δει, οι εργολαβίες είναι αρκετά καλά υλοποιημένες, και για έναν εξωτερικό παρατηρητή δεν φαίνεται να υπολείπονται σε τίποτα τις αντίστοιχες του ΟΤΕ. Αν κάτι, οι καμπίνες είναι λίγο καλύτερες.
    Μία σημαντική παράμετρος που πρέπει να περιμένουμε για να δούμε, είναι πόσο καλή τεχνική υποστήριξη θα υπάρχει, ειδικά σε περιπτώσεις που ο πελάτης είναι σε άλλο πάροχο.

  11. #1196
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Αυτο το τελευταιο που ειπες σε συνδιασμο με το "μετα την καμπινα τι???" θα καθορισει την τελικη ποιοτητα των υπηρεσιων απο πλευρας τους. Επισης εσυ πιστευεις οτι η wind θα αναβαθμισει αν χρειαστει σε ευλογο χρονικο διαστημα?

  12. #1197
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το τελευταιο που ειπες σε συνδιασμο με το "μετα την καμπινα τι???" θα καθορισει την τελικη ποιοτητα των υπηρεσιων απο πλευρας τους. Επισης εσυ πιστευεις οτι η wind θα αναβαθμισει αν χρειαστει σε ευλογο χρονικο διαστημα?
    Νομίζω ότι θα πάει καλά, αλλά είμαι και φύσει αισόδοξος
    Ειδικά η αύξηση αριθμού καναλιών στο DSLAM είναι τόσο εύκολη, γρήγορη και ανέξοδη, που πραγματικά νομίζω ότι δεν θα τεθεί θέμα. Πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει διαθέσιμο ζευγάρι ΟΤΕ, παρά να μην υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL λόγω κορεσμού στην καμπίνα.

  13. #1198
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eδω εφτυνες αιμα να σου αλλαξουν προβληματικο ζευγος για να μην ειναι σαπιο και να περναει vdsl - αμα ησουν οτε αλλιως το πουλο με τους σαπιους χαλκους και τις ματίσεις . Δε πιστεύω τιποτα αν δε τα δω τελειωμένα να δουλευουν .
    50 ζευγη ανα καμπινα κεντρο Ηρακλειου ποιος θα πρωτοπαρει . Μηπως να κανουμε και preorder ? Και να μας πουνε μετα οτι δε γίνετε αφου σε εχουν δεσει σε συμβολαιο ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 03-10-20 στις 11:10.

  14. #1199
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παιδια πραγματικα εχω κ γω απορια να δω τι τελικα θα συμβει. Καλα στο τεχνικο κομματι θα πεσει πολυ γελιο..... καθως η wind δεν εχει τεχνικους ουσιαστικα. Ποιοι θα πηγαινουν? Λογικα οι οτετζηδες που θα πληρωνονται απο wind. Κερασακι στην τουρτα ειναι οτι οι οτετζηδες δεν θα μπορουν να αλλαξουν οριο, λογω του οτι η καμπινα ειναι της wind..... Εκει να δουμε τι ωραια θα δουν τα ματια μας. Βασιακ ευχομαι να μην ισχυει αυτο πυο ακουγεται, αλλα θα δουμε..... το Q1 2021 ειναι κοντα....

  15. #1200
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.800
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κερασακι στην τουρτα ειναι οτι οι οτετζηδες δεν θα μπορουν να αλλαξουν οριο, λογω του οτι η καμπινα ειναι της wind.....
    Μια χαρα μπορουν να αλλαξουν οριο. Τα απερχομενα καταληγουν στο κουτι του οτε και απο κει υπαρχει ενα ζευκτικο (καινουργιο,καλης ποιοτητας και μερικων μετρων μονο) με τη καμπινα της wind.
    Αλλαζουν οτι θελουν στο απερχομενο και το συνδεουν στο ιδιο ζευκτικο.

Σελ. 80 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 6070757879808182 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας