Σελ. 82 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 6272778081828384 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1273
  1. #1216
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστο αυτο αλλα τα κεντρικα link τους δεν δουλευουν στα 5 αλλα παραπανω....
    Είχα διαβάσει ότι έχετε Sky Telecom, πως είναι την παρούσα στιγμή; Αν δε κάνω λάθος είχατε βάλει 100άρα. Από σταθερότητα και διακοπές;

  2. #1217
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστο αυτο αλλα τα κεντρικα link τους δεν δουλευουν στα 5 αλλα παραπανω....
    για να ανέβουν στο βουνο?

    δινουν και ubnt ltu-pro στους client στις μεγαλυτερες γραμμες αν δεν κανω λαθος αλλα δεν πρεπει να πηγαινουν και τοσο καλα.
    εχεις ακουσει κατι?

  3. #1218
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να ανέβουν στο βουνο?

    δινουν και ubnt ltu-pro στους client στις μεγαλυτερες γραμμες αν δεν κανω λαθος αλλα δεν πρεπει να πηγαινουν και τοσο καλα.
    εχεις ακουσει κατι?
    Ναι ακριβως. Με τα UI εστελναν απο την οπτικη στο βουνο στα 11Ghz. Τωρα που βαζουν siklu μαλλον θα ανεβηκαν λιγο.
    LTU εχουν χρησιμοποιησει μονο Θεσ/νικη κ Χανια απο οσο γνωριζω. Ηρακλειο μονο κλασσικα Powerbeam και Cambium 3-4 μοντελα.

    Ωστοσο μιας που το ανεφερες με την datanet παιρνω απο ltu rocket κομβο (Ρογδια) και σε μενα καταληγει με μια LTU-LR. Τα αποτελεσματα ειναι αρκετα καλα. Κ η 100αρα παει πολυ καλα με αυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα διαβάσει ότι έχετε Sky Telecom, πως είναι την παρούσα στιγμή; Αν δε κάνω λάθος είχατε βάλει 100άρα. Από σταθερότητα και διακοπές;
    Δυστυχως δεν κρατησε για πολυ η 100αρα με Sky. Βασικα οι μονοι που εχουν νορμαλ 100αρα ειναι οσοι παιρνουν απο κοντα στον κομβο Αγιου Μηνα. Και ισως καποιοι λιγοι τυχεροι που τυχαινει να εχουν καθαρο σημα στην περιοχη τους. Απο Ρογδια τωρα εχω 35/3. Εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα στο bb τους καθως κ παροχο ιντερνετ. Αυτη τη στιγμη εχει κλασσικα σκαμπανευασματα καθως οι εργασιες κρατανε μηνες τωρα κ δεν εχουν τελειωσει ακομα. Προσωπικα δεν εχω διακοπες (τουλαχιστον οχι πολλες κ που να τις παιρνω χαμπαρι), ομως αρκετοι χρηστες παραπονιουνται για αρκετα disconnects, απο οτι βλεπω κ στο γκρουπακι που εχουμε δημιουργησει στο fb για τους wisp Κρητης. Θα προτεινα αν ηθελες να το δοκιμασεις να τους πεις αν μπορεις να κανεις try&buy για ενα μηνα τουλαχιστον.

  4. #1219
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβως. Με τα UI εστελναν απο την οπτικη στο βουνο στα 11Ghz. Τωρα που βαζουν siklu μαλλον θα ανεβηκαν λιγο.
    LTU εχουν χρησιμοποιησει μονο Θεσ/νικη κ Χανια απο οσο γνωριζω. Ηρακλειο μονο κλασσικα Powerbeam και Cambium 3-4 μοντελα.

    Ωστοσο μιας που το ανεφερες με την datanet παιρνω απο ltu rocket κομβο (Ρογδια) και σε μενα καταληγει με μια LTU-LR. Τα αποτελεσματα ειναι αρκετα καλα. Κ η 100αρα παει πολυ καλα με αυτο.

    - - - Updated - - -



    Δυστυχως δεν κρατησε για πολυ η 100αρα με Sky. Βασικα οι μονοι που εχουν νορμαλ 100αρα ειναι οσοι παιρνουν απο κοντα στον κομβο Αγιου Μηνα. Και ισως καποιοι λιγοι τυχεροι που τυχαινει να εχουν καθαρο σημα στην περιοχη τους. Απο Ρογδια τωρα εχω 35/3. Εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα στο bb τους καθως κ παροχο ιντερνετ. Αυτη τη στιγμη εχει κλασσικα σκαμπανευασματα καθως οι εργασιες κρατανε μηνες τωρα κ δεν εχουν τελειωσει ακομα. Προσωπικα δεν εχω διακοπες (τουλαχιστον οχι πολλες κ που να τις παιρνω χαμπαρι), ομως αρκετοι χρηστες παραπονιουνται για αρκετα disconnects, απο οτι βλεπω κ στο γκρουπακι που εχουμε δημιουργησει στο fb για τους wisp Κρητης. Θα προτεινα αν ηθελες να το δοκιμασεις να τους πεις αν μπορεις να κανεις try&buy για ενα μηνα τουλαχιστον.
    Κατάλαβα, είναι ένα ρίσκο που σκέφτομαι να πάρω εδώ και καιρό όμως τα αρνητικά σχόλια για disconnects είναι υπέρ αρκετά.. Σήμερα που καλώς ή κακώς εξαρτόμαστε όλοι από το internet, δεν ξέρω αν πρέπει να το πάρω. Για try and buy, μόνο 3 ημέρες μου είπαν είναι εφικτό

  5. #1220
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, είναι ένα ρίσκο που σκέφτομαι να πάρω εδώ και καιρό όμως τα αρνητικά σχόλια για disconnects είναι υπέρ αρκετά.. Σήμερα που καλώς ή κακώς εξαρτόμαστε όλοι από το internet, δεν ξέρω αν πρέπει να το πάρω. Για try and buy, μόνο 3 ημέρες μου είπαν είναι εφικτό
    Με την datanetworks δεν εχεις συμβολαιο. Πληρωνεις τον εξοπλισμο κ ειναι pay as you go. Οποτε αν φοβασαι την δεσμευση ειναι και αυτη μια καλη λυση. Αν θες τη γνωμη μου 3 μερες δε προλαβαινεις να καταλαβεις τπτ. Εδω ενα χρονο τη μελεταμε τη Sky και τωρα βγαζουμε συμπερασματα πλεον.

  6. #1221
    Εγγραφή
    29-10-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Θέλω να σπάσω το συμβόλαιο αλλά δεν θέλω να πληρωσω κατι σε αυτη την εταιρία.. οποιος αλλος ειναι σε τετοια φαση ας δει εδω https://www.ipetitions.com/petition/...ancel-contract μπορει αν μαζευτούμε πολλοι κάτι να γινει

  7. #1222
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Νομίζω ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες αν απευθυνθείς στο Συνήγορο του Καταναλωτή, παρά με διάφορα petitions...

  8. #1223
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_stef_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να σπάσω το συμβόλαιο αλλά δεν θέλω να πληρωσω κατι σε αυτη την εταιρία.. οποιος αλλος ειναι σε τετοια φαση ας δει εδω https://www.ipetitions.com/petition/...ancel-contract μπορει αν μαζευτούμε πολλοι κάτι να γινει
    Στο συμβολαιο τι αναγραφεται ακριβως ως προς τις παροχες?

    Ας το ανεβασει καποιος (τους ορους) για να δουμε αν υπαρχει τροπος "σπασιματος" .
    The gr81 .

  9. #1224
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συμβολαιο τι αναγραφεται ακριβως ως προς τις παροχες?

    Ας το ανεβασει καποιος (τους ορους) για να δουμε αν υπαρχει τροπος "σπασιματος" .
    Υπό λογικά πλαίσια, εφόσον ο πάροχος δεν ανταποκρίνεται στα προσυμφωνηθέντα, έχει στην διάθεσή του ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να επιδιορθώσει τυχόν βλάβες κ.ο.κ. Από εκεί και πέρα, το συμβόλαιο μπορεί να λυθεί. Νομικός δεν είμαι, από ότι διαβάζω όμως ρε παιδιά, έχετε Sky 1 χρόνο και του 9 μήνες είστε χωρίς ίντερνετ. Τραγικό το ότι σας λένε μονίμως πως εκτελούν ενέργεις βελτίωσης ή αποκατάστασης του δικτύου...

  10. #1225
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπό λογικά πλαίσια, εφόσον ο πάροχος δεν ανταποκρίνεται στα προσυμφωνηθέντα,
    Τα οποια ειναι ποια? αυτα ρωταω τι γραφει στο συμβολαιο . Επισης απο που προκυπτει οτι ΔΕΝ εχουν ιντερνετ για μεγαλο χρονικο διαστημα ?
    The gr81 .

  11. #1226
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα οποια ειναι ποια? αυτα ρωταω τι γραφει στο συμβολαιο . Επισης απο που προκυπτει οτι ΔΕΝ εχουν ιντερνετ για μεγαλο χρονικο διαστημα ?
    Από τα λεγόμενα των ίδιων προκύπτει. Επίσης, εμένα και φαντάζομαι και σε αυτούς, μου είπαν ότι απόκλιση κάτω από 10% θεωρείται βλάβη. Στην φβ σελίδα των χρηστών της Sky 9 στους 10 ποστάρουν speedtests με ταχύτητες adsl 10ετιας. Βλέπω δηλαδή κάτι speedtests με ταχύτητες 6/0.3 την στιγμή που το κατώτερο πακέτο τους είναι 24/2 αν δεν απατώμαι. Ναι μεν δηλαδή θεωρείται βλάβη το να έχεις απόκλιση από τις ταχύτητες που έχουν συμφωνηθεί, πρέπει όμως και να ορίζεται ένα εύλογο χρονικό διάστημα αποκατάστασης αυτής. Δε μπορεί δηλαδή 5 μήνες να σου λένε είναι βλάβη θα φτιαχτεί, λίγο υπομονή αλλάζουμε κεραίες, λίγο υπομονή ο τεχνικός πήρε άδεια εγκυμοσύνης κοκ.. «κάπου ώπα»

  12. #1227
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Α μπραβο, εκει ηθελα να καταληξω .
    Αλλο το να εχω προβληματικη συνδεση και αλλο το ΔΕΝ εχω συνδεση.

    Σαφως ειναι πολυ μεγαλο προβλημα ειδικα για οσους καταργησανε και την σταθερη γραμμη τους.
    Αλλα απο εκει και περα, εγω θα ηθελα να δω τι ακριβως γραφει στους ορους του συμβολαιου.

    Γιατι καλα τα λεμε εμεις. και αυτο ειναι το λογικο. αλλα αν αναγραφει κατι αλλο στο συμβολαιο , τοτε υπερισχυει οτι ειναι γραμμενο.
    Οπως αυτο για το 10% , πρωτη φορα το ακουω. Ισως να ισχυει .... αλλα αν δεν ειναι γραμμενο δεν εχει καμμια σημασια.
    The gr81 .

  13. #1228
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Οποιος εχει συνεχομενα θεματα θα πρεπει να τα αναφερει στο τηλεφωνο / τσατ / μαιλ της εταιριας. Συνεχεια ομως. Αν δεν μπορει να επιλυθει το προβλημα ή τα προβληματα του κ ζητησει διακοπη δεν νομιζω οτι θα του την αρνηθουν εφοσον δεν επερχεται λυση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα λεγόμενα των ίδιων προκύπτει. Επίσης, εμένα και φαντάζομαι και σε αυτούς, μου είπαν ότι απόκλιση κάτω από 10% θεωρείται βλάβη. Στην φβ σελίδα των χρηστών της Sky 9 στους 10 ποστάρουν speedtests με ταχύτητες adsl 10ετιας. Βλέπω δηλαδή κάτι speedtests με ταχύτητες 6/0.3 την στιγμή που το κατώτερο πακέτο τους είναι 24/2 αν δεν απατώμαι. Ναι μεν δηλαδή θεωρείται βλάβη το να έχεις απόκλιση από τις ταχύτητες που έχουν συμφωνηθεί, πρέπει όμως και να ορίζεται ένα εύλογο χρονικό διάστημα αποκατάστασης αυτής. Δε μπορεί δηλαδή 5 μήνες να σου λένε είναι βλάβη θα φτιαχτεί, λίγο υπομονή αλλάζουμε κεραίες, λίγο υπομονή ο τεχνικός πήρε άδεια εγκυμοσύνης κοκ.. «κάπου ώπα»
    Μικρη διορθωση. Αν κ το γκρουπ φτιαχτηκε στην αρχη μονο για Sky (δεν ειχε σχεση με την εταιρεια) , τωρα ειναι για ολους τους Wisp Κρητης.

    Η αληθεια ειναι η εξης. Το μαρκετινγκ ειναι εντελως off και πιθανοτατα δεν εχει επαφη με το τι γινεται πραγματικα. Απο εκει ξεκιναν ολα τα προβληματα.

    Απο εκει κ περα η κατασταση ειναι λιγο hit or miss , οπως κ με τις adsl. Καποιοι εχουν καθαρο σημα κ καλυτερη οπτικη επαφη σε μερικους κομβους οπως κ πιθανοτατα ειναι σε sector με λιγοτερους κ με καλυτερο σημα αλλους συνδρομητες. Αυτοι παιζουν καλα. Υπαρχουν ομως αρκετοι που ΔΕΝ παιζουν καλα για διαφορους λογους.

    Δυστυχως μεσα σε ενα χρονο μετα την πρωτη εγκατασταση κομβων, η οποια δεν εφτανε ουτε για το ζητω βασει της ζητησης που υπηρξε, εχουν γινει αλλες 2 μεγαλες αναβαθμισεις. Η δευτερη τρεχει ακομα. Εχουν αλλαξει απο κεντρικα λινκ (siklu) μεχρι κ κεντρικο παροχο (lamda helix). Αυτα ναι μεν θελουν χρονο να ρυθμιστουν, αλλα εχει κρατησει μηνες η αναβαθμιση. Ολα αυτα στο Ηρακλειο συγκεκριμενα. Αυτο εχει κανει την ολη κατασταση να ειναι ασταθη.

    Η προσωπικη μου προταση ειναι αν καποιος θελει να βαλει να προτιμησει συμμετρικες γραμμες που φαινεται πως λειτουργουν καλυτερα. Στη Θεσ/νικη δεν ξερω τι ακριβως χρησιμοποιουν , αλλα σιγουρα χρησιμοποιουν κ εξοπλισμο Ubi LTU. Στο Ηρακλειο οι συμμετρικες δινονται συνυθως με Cambium PMP 450b (medusa) και καποιες 24/24 με Ubi powerbeam. Φανταζομαι κατι αντιστοιχο θα εχει κ Θεσ/νικη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FGuile : 19-11-20 στις 11:58.

  14. #1229
    Εγγραφή
    23-04-2008
    Περιοχή
    Σκαλάνι
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Lamda Helix
    Καλησπέρα,

    είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς όπως βλέπω δυσαρεστημένους συνδρομητές της Lamda Helix πλέον και όχι Skytelecom.
    Είμαι 1 τετράμηνο μαζί τους και προχθές τους έκανα καταγγελία στο ΕΕΤΤ.
    Πληρώνω για 35/3 και αυτό που καταφέρνουν να μου δώσουν είναι στη καλύτερη 6/0,15 με συνεχόμενες διακοπές. Δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω και 1,5/0. Η κατάσταση αυτή είναι για 2 εβδομάδες τώρα. Πριν από αυτές ήμουν στα 12/1,5.
    Το μήνα αυτό δεν πρόκειται να τους πληρώσω τη συνδρομή μου μπας και συγκινηθούν. Κάθε μέρα τους στέλνω τα αποτελέσματα των τεστ που κάνω αλλά ούτε απαντούν. Αν απαντήσουν θα στείλουν ένα μήνυμα του στιλ θα δούμε το πρόβλημά σας και θα σας ενημερώσουμε για την εξέλιξή του. Μάλιστα ύστερα στέλνουν και εμαιλ για να αξιολογήσω τον τεχνικό που έκανε την επικοινωνία μαζί μου.
    Προς υποψήφιους συνδρομητές το μόνο που έχω να τους συμβουλέψω, είναι μακριά!

  15. #1230
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtsop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς όπως βλέπω δυσαρεστημένους συνδρομητές της Lamda Helix πλέον και όχι Skytelecom.
    Είμαι 1 τετράμηνο μαζί τους και προχθές τους έκανα καταγγελία στο ΕΕΤΤ.
    Πληρώνω για 35/3 και αυτό που καταφέρνουν να μου δώσουν είναι στη καλύτερη 6/0,15 με συνεχόμενες διακοπές. Δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω και 1,5/0. Η κατάσταση αυτή είναι για 2 εβδομάδες τώρα. Πριν από αυτές ήμουν στα 12/1,5.
    Το μήνα αυτό δεν πρόκειται να τους πληρώσω τη συνδρομή μου μπας και συγκινηθούν. Κάθε μέρα τους στέλνω τα αποτελέσματα των τεστ που κάνω αλλά ούτε απαντούν. Αν απαντήσουν θα στείλουν ένα μήνυμα του στιλ θα δούμε το πρόβλημά σας και θα σας ενημερώσουμε για την εξέλιξή του. Μάλιστα ύστερα στέλνουν και εμαιλ για να αξιολογήσω τον τεχνικό που έκανε την επικοινωνία μαζί μου.
    Προς υποψήφιους συνδρομητές το μόνο που έχω να τους συμβουλέψω, είναι μακριά!
    Δυστυχως το μονο που θα καταφερεις αν δεν πληρωσεις ειναι να διακοπει αυτοματα σε 10μερες απο το αυτοματο συστημα. Συνεχισε να τους ενοχλεις μηπως κ βγαλεις ακρη. Αν δεν μπορουν να το λυσουν προτεινε τους λυση συμβολαιου. Αν δεν μπορουν να το φτιαξουν δεν υπαρχει λογος να συνεχισετε τη συνεργασια.

    H Lamda ειναι παροχος χονδρικης ιντερνετ οπως κ η synapsecom. Απλα αλλαξε τον βασικο παροχο για Ηρακλειο η Sky , δεν εγινε Lamda.

    Δυστυχως το να παιξεις οκ φαινεται πλεον οτι ειναι και θεμα τυχης ως προς την καθαροτητα του σηματος του καθενος.

    Ευχομαι να βγαλεις ακρη.

Σελ. 82 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 6272778081828384 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας