Σελ. 77 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 576772757677787982 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.141-1.155 από 1273
  1. #1141
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απο ότι περιγράφετε οι εγκαταστατες δε ξέρουν τα συστήματα που έχουν οι κεραίες για να στοχεύσουν και κάνουν μπακαλίστικο "χεριασμα" . Μαζόχες είναι να πρέπει να έρχονται να διορθώνουν η πληρωνονται με την επίσκεψη ? Και το γμτο είναι ότι η μόνη κεραία που μπορώ να "βλεπω" ειναι του Αγ. Μηνα και εγω με extra ιστό . Δηλαδή αν είναι να αρχίσουμε πειραματισμους ανέβα κατέβα ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 28-05-20 στις 23:45.

  2. #1142
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Δεν πληρωνονται εξτρα. Απλα για να εχουν πιο καλη στοχευση χρειαζεται και πιο ειδικευμενο προσωπικο μαζι με κανενα εξτρα εργαλειο. Οποτε καταλαβαινεις. Η κεραια του Αγ. Μηνα ειναι απο τις πιο αξιοπιστες μεχρι τωρα.

  3. #1143
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ότι περιγράφετε οι εγκαταστατες δε ξέρουν τα συστήματα που έχουν οι κεραίες για να στοχεύσουν και κάνουν μπακαλίστικο "χεριασμα" . Μαζόχες είναι να πρέπει να έρχονται να διορθώνουν η πληρωνονται με την επίσκεψη ? Και το γμτο είναι ότι η μόνη κεραία που μπορώ να "βλεπω" ειναι του Αγ. Μηνα και εγω με extra ιστό . Δηλαδή αν είναι να αρχίσουμε πειραματισμους ανέβα κατέβα ...
    Από παλιότερες περιγραφές, θυμάμαι ότι χρησιμοποιούν και τις μετρήσεις στο interface για βελτιστοποίηση στόχευσης, δεν το κάνουν (μόνο?) μπακαλίστικα...

  4. #1144
    Εγγραφή
    30-03-2020
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    943/8831
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    8db(dB) / 30db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απο δικια μου εμπειρια η "στοχευση" εγινε μεσα απο το interface της cambium οπου ο ενας εγκαταστατης ηταν στο πορταλ και ο αλλος στη κεραια και αναλογα τις ενδειξεις κουνουσαν τη κεραια. Βεβαια αναλογα τη ποιοτητα της εγκαταστασης/ιστου αυτο ειναι επηρεπες στο να φυγει το allignment πχ απο ενα δυνατο ανεμο αν δεν ειναι lockαρισμενο σωστα.

  5. #1145
    Εγγραφή
    08-05-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    αφηστε "κατω" τη στοχευση και δε ξερω γω τι...

    αυτο θα το φτιαξετε αργα η γρηγορα...και γω ειχα θεμα και τελικα το φτιαξαμε...προτιματε να πατε πισω σε 24αρες γραμμες που πιανεις 11-12mbps με ουριο ανεμο?

    να υποχρεωθουν να παιξουν τα χερια τους να σκαψουν να βαλουν γραμμες...ξυπναμε σιγα σιγα και στο Ελλαδα...θελουμε γρηγορο ιντερνετ

    να χανουν πελατες συνεχως μεχρι να παρουν χαμπαρι...οχι το χουν ριξει στα δεδομενα και στο 4G-5G αμα θες γρηγορο ιντερνετ...

    ολα μεσω κινητων γιατι τους συμφερει να πουλανε και προγραμματα...και συσκευες...με το καλο να ρθει και το 5G...δε λεω...αλλα οχι αφηνουμε στη τυχη του ενα εργο γιατι ετσι μας συμφερει...

    ειναι δυνατον πολη των 250χιλ κατοικων να μην εχει καιρο τωρα υποδομη για 100αρες?

    να γυρισουμε πισω στα κλασσικα και να περιμενουμε ποτε θα συμφερει τη καθε εταιρια, τον ΟΤΕ, τους δημους κλπ να δωσουν εγκριση ή να χουν τα φραγκα να κανουν δουλεια?

  6. #1146
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    Hράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000/965
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Οτε Speedport entry 2i
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλοι,
    σκέφτομαι σοβαρά να φύγω από ΟΤΕ (6mbps) και να βάλω sky στο εξοχικό μου που βρίσκεται κάτω από τη Ροδιά.
    Ερωτήσεις:
    1. Το streaming (netflix etc) δουλεύει καλά?
    2. Είμαστε 2 οικογένειες εκεί, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με ταυτόχρονη (λογική) χρήση σε σύνδεση 24/2?
    3. Το voip λειτουργεί σωστά και ποιοτικά?
    Τώρα έχω voip από ΟΤΕ, ο εξοπλισμός που δίνουν μπορεί να συνδεθεί στην υπάρχουσα τηλεφωνική εγκατάσταση για να πάει το σήμα σε όλες τις τηλ.πρίζες?
    4. Αν αρχίσεις με 24/2 και στη συνέχεια θέλεις να αναβαθμίσεις, γίνεται? Πληρώνεις τη διαφορά του εξοπλισμού ή όλο το ποσό?

    Ευχαριστώ

  7. #1147
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birbilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλοι,
    σκέφτομαι σοβαρά να φύγω από ΟΤΕ (6mbps) και να βάλω sky στο εξοχικό μου που βρίσκεται κάτω από τη Ροδιά.
    Ερωτήσεις:
    1. Το streaming (netflix etc) δουλεύει καλά?
    2. Είμαστε 2 οικογένειες εκεί, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με ταυτόχρονη (λογική) χρήση σε σύνδεση 24/2?
    3. Το voip λειτουργεί σωστά και ποιοτικά?
    Τώρα έχω voip από ΟΤΕ, ο εξοπλισμός που δίνουν μπορεί να συνδεθεί στην υπάρχουσα τηλεφωνική εγκατάσταση για να πάει το σήμα σε όλες τις τηλ.πρίζες?
    4. Αν αρχίσεις με 24/2 και στη συνέχεια θέλεις να αναβαθμίσεις, γίνεται? Πληρώνεις τη διαφορά του εξοπλισμού ή όλο το ποσό?

    Ευχαριστώ
    1) Απο οτι εχουν αναφερει συμφορουμιτες , παει καλα. (εκτος καποιων εξαιρεσεων που εχουν θεμα με το λινκ)
    2) αναλογως τις οικογενειες. δυο 4μελης ? ή 2 8μελης οικογενειες ?
    3) Οπως ακριβως ησουν με τον ΟΤΕ , θα εισαι και παλι. Εξοπλισμο δεν δινουν δωρεαν. Οποτε ειτε αγοραζεις απο αυτους ειτε μονος σου.
    4) αυτο θα το συζητησεις με την εταιρεια. Ειναι αρκετοι που εχουν βαλει τις μεγαλυτερες κεραιες για το ενδεχομενο αναβαθμισης.
    The gr81 .

  8. #1148
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Ειτε πληρωνεις εξ αρχης την μεγαλη κεραια και παιζεις οτι ταχυτητα θες, ειτε παιρνεις την μικρη κ αν αργοτερα θελεςι πληρωνεις τη διαφορα και παιρνεις την μεγαλυτερη κεραια. Γνωμη μου επειδη το ρουτερ σου ουσιαστικα ειναι η κεραια, αν δεν σε πειραζει το παραπανω 50αρικο, προτιμησε αυτη.

    Το voip και το δικο τους και αλλων εταιριων να εχεις κ το βαλεις πανω στη γραμμη παιζει μια χαρα. Σου δινουν και το cisco spa122 για αυτο το λογο (για να συνδεσεις την τηλεφωνικη συσκευη σου) χωρις να το χρεωνουν εξτρα απο οτι βλεπω.

  9. #1149
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Υπαρχει κανεις εδω με συμμετρικη γραμμη οποιασδηποτε ταχυτητας?

  10. #1150
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Να μοιραστεί το πόνο του αν βιωνει τα ιδια με εμας που εχουμε 50/5 πακέτο και η υπηρεσια που απολαμβάνουμε ειναι ό,τι να ναι;
    Προς κάθε ενδιαφερόμενο τα προβλήματα που αντιμετωπίζει αυτη η στιγμη μια συνδεση στην Sky ειναι τα εξής 1) συχνες αποσυνδέσεις 2) εικονική ταχύτητα (άλλη στο speedtest άλλη στη πραγματικότητα) 3) υψηλότατο ping

  11. #1151
    Εγγραφή
    25-08-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkat Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πεταει καθε 10 λεπτα εξω και μου βγαζει DNS server not responding

    εχω κανει τις πιο γνωστες ενεργειες για να λυσω το θεμα...αλλαγη στα 8.8.8.8 της google κλπ...flush dns και reset απο γραμμη εντολων κλπ...

    τιποτα..εχω μιλησει με Αθηνα...ξαναμιλησει...ξαναμιλησει και τωρα αγανακτησει..θα ρθουν να δουν και αν δεν, το ξηλωνουμε...

    το router tp link 861 κλπ...εκανα και firmware update...ολοι οι drivers στο πισι μου για τους wifi adapters κλπ ειναι ενημερωμενοι...

    εχω 1 μηνα την υπηρεσια airfiber35...στην αρχη μπαλα...νταξει...με υψηλο ping...αλλα με ελαχιστα θεματα χαμηλης ταχυτητας...

    μετα γυρισε διακοπτης...κοβεται...απο κεραια μακρια δεν ειμαι...

    πειτε κατι γιατι θα το σπασω...

    Αν έχεις κάποιον φίλο να έχει κάποιο ρουτεράκι που κάθεται, και το οποίο γνωρίζει οτι λειτουργεί απρόσκοπτα, δανείσου το για μερικές μέρες να δείς.
    Εγώ έχω δικό μου Router AP (DSL με "Ethernet WAN"). Κάηκε του αδερφού μου το (ADSL) Modem του και το το έδωσα προσωρινά και έβαλα το TP Link που δίνει η Sky. Kάθε 3-4 ώρες κολλούσε. Pingαρα G DNS (για κάποιο παρανοϊκό λόγο), αλλά μέχρι εκεί, ούτε την κεραία μπορούσα να pingάρω, ούτε το TP Link, μέχρι να του κάνω restart, και φτού και απο την αρχή σε 3-4 ώρες. 3 μέρες ήμουν έτσι μέχρι που πήρα πίσω το δικό μου και σταμάτησαν οι συνεχόμενες αποσυνδέσεις και τα αναγκαστικά restarts.

    Μπορεί να φταίει λοιπόν του TP Link, μπορεί και όχι, αλλά δοκίμασε το αν βρείς κάποιο άλλο...

  12. #1152
    Εγγραφή
    30-06-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    δεν εχω
    Καλησπέρα,
    Ειμαι κάτοικος αρχανων και σκέφτομαι να βαλω το 24 πακέτο της sky.
    Γνωρίζει κάποιος αν ειναι εντάξει η εταιρία στην περιοχή; Επίσης διαβασα σε καποιο ποστ οτι ο φτηνος εξοπλισμος της 24αρας δημιουργεί προβληματα στην ταχύτητα, ισχύει κάτι τέτοιο;
    Τέλος ξέρεις κανείς πως τα πάνε οι άλλες εταιρίες εδώ πέρα;

    Ευχαριστω πολύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος OUTATIME : 30-06-20 στις 00:28.

  13. #1153
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OUTATIME Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Ειμαι κάτοικος αρχανων και σκέφτομαι να βαλω το 24 πακέτο της sky.
    Γνωρίζει κάποιος αν ειναι εντάξει η εταιρία στην περιοχή; Επίσης διαβασα σε καποιο ποστ οτι ο φτηνος εξοπλισμος της 24αρας δημιουργεί προβληματα στην ταχύτητα, ισχύει κάτι τέτοιο;
    Τέλος ξέρεις κανείς πως τα πάνε οι άλλες εταιρίες εδώ πέρα;

    Ευχαριστω πολύ!
    Επικοινώνησε με την εταιρεία για να δεις αν υπάρχει κάλυψη. Αν είσαι μακρυά από το K.E. καλύτερα να βάλεις τον πιο ακριβό εξοπλισμό (150e) για πιο σταθερή σύνδεση.
    Απ΄ ότι θυμάμαι Αρχάνες έχουν και VDSL όμως.

  14. #1154
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Απο οτι εχω ακουσει πλεον βαζουν σε μερικους συνδρομητες τον εξοπλισμο της 35αρας αντι της 24αρας. Ωστοσο δεν ξερω αν ειναι κανονας. Προσφατες δοκιμες και αλλα πολλα απεδιξαν οτι οι μικροτερες κεραιες καλυπτουν τις αναγκες των ζευξεων και με το παραπανω, αλλα υπαρχουν ποικιλα θεματακια εδω κ εκει αλλης φυσεως.

  15. #1155
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Για 24άρα αξίζει εαν δεν εχει η περιοχη σου VDSL. Σε καθε αλλη περίπτωση οι αναγραφόμενες ταχύτητες ειναι λιγο εως πολύ εικονικές για ping & upload. Το download παει καλά όμως

Σελ. 77 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 576772757677787982 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας