Σελ. 48 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 1273
  1. #706
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Εγω αναρωτιέμαι για το πως στον ίδιο χώρο θα βάλουν να παίξουν εξοπλισμός Cambium με Ubiquity
    Ειδικα αφού (απο όσο εχω καταλάβει) δεν παίζουν με διεθνη πρωτόκολλα αλλά με proprietary λυσεις
    προκειμένου να χωρέσουν πιο πολλούς συνδρομητές στο κάθε Access Point

  2. #707
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αναρωτιέμαι για το πως στον ίδιο χώρο θα βάλουν να παίξουν εξοπλισμός Cambium με Ubiquity
    Ειδικα αφού (απο όσο εχω καταλάβει) δεν παίζουν με διεθνη πρωτόκολλα αλλά με proprietary λυσεις
    προκειμένου να χωρέσουν πιο πολλούς συνδρομητές στο κάθε Access Point
    Δεν καταλαβα τι εννοεις με τις proprietary λυσεις. Αλλα δε νομιζω οτι θα μπoυν μαζι τα UI με τα Cambium, στους ιδιους κομβους.

  3. #708
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αναρωτιέμαι για το πως στον ίδιο χώρο θα βάλουν να παίξουν εξοπλισμός Cambium με Ubiquity
    Ειδικα αφού (απο όσο εχω καταλάβει) δεν παίζουν με διεθνη πρωτόκολλα αλλά με proprietary λυσεις
    προκειμένου να χωρέσουν πιο πολλούς συνδρομητές στο κάθε Access Point
    τυποποιηση πρωτοκολλων επικοινωνιας υπαρχει. Οποτε "θεωρητικα" ειναι συμβατος εξοπλισμος μεταξυ διαφορετικης μαρκας.
    ΕΚΤΟΣ αν κανουν χρηση των (οπως σωστα ειπες) κλειστων πρωτοκολλων της καθε εταιρειας. Βλεπε N-stream , airmax κλπ κλπ

    Οπως και εσυ λες, και εγω δεν νομιζω να μην "τερματισουν" τις δυνατοτητες της υποδομης τους με το να μην κανουν χρηση αυτων των ρυθμισεων.

    Οποτε δεν το γνωριζουμε πως θα κινηθουν στο σταυροδρομι.
    1) θα γινει πληρης μεταβαση απο την μια μαρκα στην αλλη.
    2) θα δουλεψουν ταυτοχρονα και τις δυο μαρκες.

    Εγω θα εκανα μια μιξη. Αφου εβλεπα ποια προιοντα μου καλυπτουν τις αναγκες μου... θα κρατουσα και την αλλη σαν failsafe .

    Αναμονη λοιπον για feedback απο τους πελατες.
    The gr81 .

  4. #709
    καλησπερα και απο μενα ευχαριστω για οσους εχουν συνισφερει στο νημα μπας και γλυτωσουμε απο τα καρτελ η εστω βαλουν λιγο νερο στο κρασι τους μιας και απο οτι φενεται vdsl δεν θα δουμε ουτε σε 5 χρονια!!
    λοιπον εκανα και γω αιτηση για συνδεση στην sky για 24αρα με εξοπλισμο 100/10 για μελοντικη αναβαθμηση μενω κεντρο ηρακλειου δεν μου ειπαν που θα συνδεθω περιμενω να γινει εγκατασταση επειδη πεζω και online games και streaming argotera αυτο που φοβαμαι ειναι ποσο υψηλο ειναι το ping και ποσο σταθερο μπορει να ειναι se ena wisp εχετε καποια εμπειρια μεχρι τωρα; επισης με ενημερωσαν οτι γινει θα μια καλη αναβαθμηση μεχρι τελος φεβρουαριου και θα μπουν ακομα 5 κεραιες οποτε υπομονη για οσους δεν εχετε οπτικη επαφη !!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος newman : 14-02-20 στις 23:43.

  5. #710
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις συγκεκριμενες περιπτωσεις μην το συγκρινεις με τα κοινα wifi . Αν το link ειναι καλο και ρυθμισμενο σωστα δεν εχεις κανενα προβλημα.
    πχ σε λινκ (στην Αθηνα κιολας) με AC στα 11 περιπου χλμ εχουμε 2 ms .

    Το βασικο ειναι να εχεις καλη οπτικη επαφη και καθαρη ζωνη fresnel . Ολα τα υπολοιπα φτιαχνονται.

    Και φυσικα αφου το λινκ μας ειναι ενταξει.... μετα παιζει ρολο ο παροχος μας με τις διασυνδεσεις του. Που απο οτι εχουν αναφερει συμφορουμιτες ειναι μια χαρα.
    Τα παιχνιδια βεβαια ειναι μια κατηγορια μονη τους αφου παιζει σημαντικοτατο ρολο ο server που παιζεις.
    The gr81 .

  6. #711
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις συγκεκριμενες περιπτωσεις μην το συγκρινεις με τα κοινα wifi . Αν το link ειναι καλο και ρυθμισμενο σωστα δεν εχεις κανενα προβλημα.
    πχ σε λινκ (στην Αθηνα κιολας) με AC στα 11 περιπου χλμ εχουμε 2 ms .

    Το βασικο ειναι να εχεις καλη οπτικη επαφη και καθαρη ζωνη fresnel . Ολα τα υπολοιπα φτιαχνονται.

    Και φυσικα αφου το λινκ μας ειναι ενταξει.... μετα παιζει ρολο ο παροχος μας με τις διασυνδεσεις του. Που απο οτι εχουν αναφερει συμφορουμιτες ειναι μια χαρα.
    Τα παιχνιδια βεβαια ειναι μια κατηγορια μονη τους αφου παιζει σημαντικοτατο ρολο ο server που παιζεις.
    απο τα κεντρικα μου ειπαν 20ms ενω εδω εχω διαβασει οτι ενα καλοστημενο λινκ ειναι κατω του 10 σε τι συνεπαγεται αυτο; ο server πεζει σημασια και στις ενσυρματες συνδεσεις δεν εχει να λεει αυτο !!
    αν παρω απο αγιο μηνα ειμαι στα 400 μετρα ποσο ειναι το max range του λινκ για να εχει βελτιστη αποδοση ;

  7. #712
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπως σου ειπα.. εχω ενεργο λινκ στα 11 χιλιομετρα. Οποτε τα 400 μετρα ειναι πανευκολο .

    μην αγχωνεσαι. χαμηλα θα ειναι. οσο αφορα το λινκ.

    Τα 20ms που σου ειπαν απο την εταιρεια προφανως αφορουν την συνολικη διαδρομη μεχρι τους servers.
    The gr81 .

  8. #713
    Εγγραφή
    23-12-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άσχετο αλλά παρατήρησε κανείς ότι από τις 13 του μήνα έχει αλλάξει επωνυμία η εταιρία ?? Μάλλον πως όντως πάει για μεγάλες εξελίξεις καθώς βλέπουν οτι από μικρή τοπική εταιρία , επεκτείνεται σε μεγάλο πάροχο.

    Επίσης μια απορία , όταν με το καλό γίνει η αναβάθμιση και μπουν νέες κεραίες , οι ήδη υφισταμενοι πελάτες που είναι πχ ρογδιά η γιουχτα και έχουν κάποια θέματα , θα συνεχίζουν να τα έχουν σωστά ? Εκτός πάντα και αν περάσουν από κάποιους και τους γυρίσουν στις νέες κεραίες
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20200215_083112.jpg  


  9. #714
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    in between
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newman Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τα κεντρικα μου ειπαν 20ms ενω εδω εχω διαβασει οτι ενα καλοστημενο λινκ ειναι κατω του 10 σε τι συνεπαγεται αυτο; ο server πεζει σημασια και στις ενσυρματες συνδεσεις δεν εχει να λεει αυτο !!
    αν παρω απο αγιο μηνα ειμαι στα 400 μετρα ποσο ειναι το max range του λινκ για να εχει βελτιστη αποδοση ;
    Εγώ είμαι στα 800μ από άγιο μηνά με πακέτο 100/10 και τα πιάνω σταθερά με latency 17-18ms μέχρι αθήνα. Οπότε θα έλεγα στη δικιά σου περίπτωση μην το φοβάσαι καθόλου.

  10. #715
    Εγγραφή
    23-12-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εδώ και λίγη ώρα ο Γιούχτας είναι off... Έχετε και εσείς πρόβλημα ?

  11. #716
    ο εξοπλισμος που γραφει η αποδειξη ειναι ο εξης router :TL-WR841N Router 300Mbps Wireless kai κεραια: CAMBIUM ePMP FORCE 300-25 ... το router μου φενεται πολυ μετριο δεν δινουν πια mikrotik ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος newman : 15-02-20 στις 18:19.

  12. #717
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο εξοπλισμος που γραφει η αποδειξη ειναι ο εξης router :TL-WR841N Router 300Mbps Wireless kai κεραια: CAMBIUM ePMP FORCE 300-25 ... το router μου φενεται πολυ μετριο δεν δινουν πια mikrotik ;
    Αν εννοεις το TPLINK... ειναι απο τις λιγες συσκευες που εχουν αρκετα μεγαλυτερη καλυψη σε wifi.

    Αν εννοεις το cambium ... ειναι ισαξιο με τα Mikrotik και τα ubiquiti.

    Σε καθε περιπτωση... μια χαρα θα παιξουν ολα μεταξυ τους.
    The gr81 .

  13. #718
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το TP-LINK ειναι το φτηνοτερο 15 ευρο ρουτερ . Καμια επιλογη για λιγο καλυτερο εστω και να δωσεις κατι παραπανω καλη θα ηταν πχ κανα Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit

  14. #719
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι παραπανω θα του προσφερει το xiaomi στην συγκεκριμενη περιπτωση?

    24Mbps θα βαλει .
    The gr81 .

  15. #720
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι παραπανω θα του προσφερει το xiaomi στην συγκεκριμενη περιπτωση?

    24Mbps θα βαλει .
    εξοπλισμος ειμαι ομως για 100/10 δεν θα πρεπε να εχει καλυτερο ρουτερ;

Σελ. 48 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας