Σελ. 14 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 1273
  1. #196
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Περιοχή
    Κουτουλουφάρι
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Skytelecom
    Router
    Linksys
    Λοιπόν παιδιά μόλις πριν λίγο με σύνδεσαν και εμένα και ήρθε η ώρα για να πω τις εντυπώσεις μου....

    Καταρχήν οι τεχνικοί που ήρθαν ήταν κατά την άποψη μου άριστα εκπαιδευμένοι για αυτό που κάνουν, φιλικοί και συνεννοήσιμοι. Η σύνδεση έγινε σε περίπου μια ώρα και φανταστείτε ότι στο μέρος που είμαι έβρεχε σήμερα (Χερσόνησος – Κουτουλουφάρι Ηρακλείου Κρήτης) και ο Μιχάλης ο ένας τεχνικός που ήταν στην κεραία είχε γίνει μούσκεμα και όμως καθόταν εκεί μιλώντας με SkyTelecom ταυτόχρονα για να βγάλουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Μόλις τελείωσαν με τις ρυθμίσεις και κατέβηκαν να κάνουν Speedtest και τα σχετικά στο PC. Αυτό που έβλεπα εγώ από τις μετρήσεις δεν μπορούσα πραγματικά να το πιστέψω και θα το δείτε και εσείς παρακάτω. Είναι βέβαια φυσιολογικό καθώς τόσα χρόνια πάνω από 10 Mbps Download δεν είχα δει και με το Speedbooster της Cosmote 40 ταβάνι με αυξομειώσεις και από την μια στιγμή στην άλλη να βλέπεις ακαριαία 90 + ……. Τα παίζεις λίγο!!!!!
    Η κεραία που μου έβαλαν είναι της Ubiquiti ή Powerbeam AC Gen 2 και την γύρισαν προς Κουρούνες Νεάπολης επειδή δεν είχα οπτική επαφή με Ροδιά. Μου έφεραν επίσης ένα Router TP-Link 300 Mbps το οποίο δεν θα το χρησιμοποιήσω άμεσα καθώς έχω το Linksys EA6350 AC1200+ και είμαι ευχαριστημένος.

    Κεραία:
    https://www.ui.com/airmax/powerbeam-ac-gen2/

    Router:
    https://www.tp-link.com/gr/home-netw...ter/tl-wr841n/

    Από την μεριά μου θα ήθελα να ευχαριστήσω την SkyTelecom και τους τεχνικούς της για την άψογη εξυπηρέτηση και το αποτέλεσμα που βγήκε από την πρώτη μέρα. Την σύνδεση θα την κρατήσω παράλληλα με Cosmote για ένα με δυο μήνες να δω αν όντως συνεχίσει και παίζει τόσο καλά και αν όλα πάνε καλά θα κάνω φορητότητα και τον τηλεφωνικό μου αριθμό στην SkyTelecom και αντίο στις παλιές και ξεπερασμένες γραμμές του χαλκού

    Το πακέτο που επέλεξα είναι το HomeAirfiber 100 Internet.

    Δείτε παρακάτω τα αποτελέσματα από Speedtest:

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trapmar : 14-12-19 στις 15:08.

  2. #197
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trapmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παιδιά μόλις πριν λίγο με σύνδεσαν και εμένα και ήρθε η ώρα για να πω τις εντυπώσεις μου....

    Καταρχήν οι τεχνικοί που ήρθαν ήταν κατά την άποψη μου άριστα εκπαιδευμένοι για αυτό που κάνουν, φιλικοί και συνεννοήσιμοι. Η σύνδεση έγινε σε περίπου μια ώρα και φανταστείτε ότι στο μέρος που είμαι έβρεχε σήμερα (Χερσόνησος – Κουτουλουφάρι Ηρακλείου Κρήτης) και ο Μιχάλης ο ένας τεχνικός που ήταν στην κεραία είχε γίνει μούσκεμα και όμως καθόταν εκεί μιλώντας με SkyTelecom ταυτόχρονα για να βγάλουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Μόλις τελείωσαν με τις ρυθμίσεις και κατέβηκαν να κάνουν Speedtest και τα σχετικά στο PC. Αυτό που έβλεπα εγώ από τις μετρήσεις δεν μπορούσα πραγματικά να το πιστέψω και θα το δείτε και εσείς παρακάτω. Είναι βέβαια φυσιολογικό καθώς τόσα χρόνια πάνω από 10 Mbps Download δεν είχα δει και με το Speedbooster της Cosmote 40 ταβάνι με αυξομειώσεις και από την μια στιγμή στην άλλη να βλέπεις ακαριαία 90 + ……. Τα παίζεις λίγο!!!!!
    Η κεραία που μου έβαλαν είναι της Ubiquiti ή Powerbeam AC Gen 2 και την γύρισαν προς Κουρούνες Νεάπολης επειδή δεν είχα οπτική επαφή με Ροδιά. Μου έφεραν επίσης ένα Router TP-Link 300 Mbps το οποίο δεν θα το χρησιμοποιήσω άμεσα καθώς έχω το Linksys EA6350 AC1200+ και είμαι ευχαριστημένος.

    Κεραία:
    https://www.ui.com/airmax/powerbeam-ac-gen2/

    Router:
    https://www.tp-link.com/gr/home-netw...ter/tl-wr841n/

    Από την μεριά μου θα ήθελα να ευχαριστήσω την SkyTelecom και τους τεχνικούς της για την άψογη εξυπηρέτηση και το αποτέλεσμα που βγήκε από την πρώτη μέρα. Την σύνδεση θα την κρατήσω παράλληλα με Cosmote για ένα με δυο μήνες να δω αν όντως συνεχίσει και παίζει τόσο καλά και αν όλα πάνε καλά θα κάνω φορητότητα και τον τηλεφωνικό μου αριθμό στην SkyTelecom και αντίο στις παλιές και ξεπερασμένες γραμμές του χαλκού

    Το πακέτο που επέλεξα είναι το HomeAirfiber 100 Internet.

    Δείτε παρακάτω τα αποτελέσματα από Speedtest:

    Φιλε μου πολυ χαιρομαι για σενα.

    Ναι τα παιδια ειναι πολυ καλα κ συννενοησημα παρολο τις δυσκολιες που τραβανε.

    Χαρηκα διπλα για αυτο που ειπες , καθως στον Αγιο Νικολαο εχω clear vision τις Κουρουνες και τον Σταυρο με τις κεραιες, οποτε λογικα θα παει καλα αν βαλω στο πατρικο μου που σκεφτομαι να το κανω απο Γεναρη. Καθως τα 3Mbps ειναι χαλια τοσα χρονια εκει.

    Λογικα εσυ δεν θα εχεις τα θεματα του Ηρακλειου (τα οποια ελπιζω να λυθουν συντομα). Εσυ εισαι πιο εξω προς Ηρακλειο απο Χερσονησσο, αν καταλαβα καλα?

    Αν μπορεις σε παρακαλω κανε μου μια χαρη. Παρε επι 3 μερες σερι, 3 μετρησεις την ημερα (πρωι - μεσημερι - βραδυ) και ανεβασε τις να δουμε τι γινεται με τον απο εκει κομβο κ ποσοσ σταθερος ειναι.

  3. #198
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Περιοχή
    Κουτουλουφάρι
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Skytelecom
    Router
    Linksys
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου πολυ χαιρομαι για σενα.

    Ναι τα παιδια ειναι πολυ καλα κ συννενοησημα παρολο τις δυσκολιες που τραβανε.

    Χαρηκα διπλα για αυτο που ειπες , καθως στον Αγιο Νικολαο εχω clear vision τις Κουρουνες και τον Σταυρο με τις κεραιες, οποτε λογικα θα παει καλα αν βαλω στο πατρικο μου που σκεφτομαι να το κανω απο Γεναρη. Καθως τα 3Mbps ειναι χαλια τοσα χρονια εκει.

    Λογικα εσυ δεν θα εχεις τα θεματα του Ηρακλειου (τα οποια ελπιζω να λυθουν συντομα). Εσυ εισαι πιο εξω προς Ηρακλειο απο Χερσονησσο, αν καταλαβα καλα?

    Αν μπορεις σε παρακαλω κανε μου μια χαρη. Παρε επι 3 μερες σερι, 3 μετρησεις την ημερα (πρωι - μεσημερι - βραδυ) και ανεβασε τις να δουμε τι γινεται με τον απο εκει κομβο κ ποσοσ σταθερος ειναι.
    Ναι φίλε θα κάνω έτσι κι αλλιώς μετρήσεις.
    και φαντάσου σήμερα που είναι χάλια ο καιρός και με τέτοια απόσταση πως παίζει.

  4. #199
    Εγγραφή
    06-11-2012
    Περιοχή
    Βραχατι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    (dB) / 9.6(dB)
    Καλησπερα και απο εμενα παρακολουθω το θεμα αρκετα ειμαι συνδρομητης βονταφον πανω απο 5 χρονια και προκοπη δεν εχω δει 6mbps down και 0.6 up!
    Τηλεφωνησα στη skytelecom και γραπτως μεσω social(fb) γραπτως μου ειπαν μεχρι τελος του χρονου στη κορινθια και συγκεκριμενα στο βραχατι κορινθιας!
    Το εχω ψαξει αρκετα και πιστευω πραγματικα αξιζει για αυτο που προσφερει η κυρια ασχολια μου ειναι το gaming οποτε εκει πιστευω θα δω και το πινγκ το πακετ λος και γενικα τη ποιοτητα της "γραμμης".Οποτε οποτε εχω και εγω κατι νεοτερο θα ενημερωσω!

  5. #200
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια μεγαλυτερη κεραια χρειαζεται . Τι σκ@τα το θελουν το ρουτερ του 10ευρου αμα δινεις τοσα

  6. #201
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Νομιζω οτι πρεπει να ξαναυπολογισθουν οι παραμετροι. Φερτε κανα κομπιουτερακι.
    https://www.youtube.com/watch?v=bP6CcIRWJKk

  7. #202
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Μακαρι να πετυχει παιδια κ να καλυψει κ αλλα προβληματικα σημεια, γιατι χρειαζεται.

    Μεγαλυτερη κεραια στο βουνο εννοεις χρειαζονται ή για τους συνδρομητες?

    Εμ ετσι οπως τα λει ο φιλος παραπανω , θα τα βγαλουμε τα κομπιουτερατσα μας....

    @trapmar στειλε κ μια μετρηση πιο βραδυ σημερα αν θες.

  8. #203
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εσυ εμπορευεσαι δικτυακα προιοντα στο Ηρακλειο? Αν θελεις φανερωσε μας τι ιδιοτητα εχεις.
    Οχι. Ειμαι αυτός που τρέχει όταν τα εμπορευόμενα απο τους άλλους δικτυακά προϊόντα αποτυγχάνουν παντελώς να δουλέψουν, και εντοπίζω τον λόγο για τον οποίο συμβαίνει αυτό. Ειμαι σύμβουλος δηλαδή, ούτε κάν εγκαταστάτης.

    Αν ολα αυτα δημιουργουν προβλημα, τοτε γιατι εξ αρχης πηρε αδεια λειτουργειας εδω η Sky? Ειναι λογω της οτι ναναι οργανωσης της Ελλαδαρας μας?
    Εντελώς. Ιδανικά, επιχειρήσεις παρόχου σε τελικούς χρήστες απαιτουν αδειοδοτημένο φορέα. Τι απαγορεύει πχ στην Vodafone να πατά wifi links με όλο το διαθέσιμο εύρος και να στήνει 4g κεραίες; Τί το απαγορεύει παγκόσμια; Τι το απαγόρευε σε μένα και δεν τους πρόλαβα κατα 15 χρόνια (το πρώτο μου wifi ptp link στο Ηράκλειο το εστησα το 2001);

    Τα προβλήματα στην προσέγγιση ειναι πολλά και διαφορα. Απο νομικά (η ανταπόκριση του p2p link δεν ανήκει στον ίδιο φορέα, φυσικό πρόσωπο ή νομικό πρόσωπο, αλλά σε κάποιον που παρέχει υπηρεσίες επι πληρωμή. Η ως τώρα εφαρμογή προέβλεπε την ISM λειτουργία εντός των εγκαταστάσεων του τελικου χρήστη των υπηρεσιών (το routerακι σας). Η τωρινη εφαρμογή το χρησιμοποιεί για υπηρεσίες backbone και αυτό νομικά μπάζει απο παντου) εώς τεχνικά (αν ικανή μάζα συνδρομητών αναπτυχθεί, ο φορέας εχει "τσιμπήσει" για λογαριασμό του και μόνο όλη την ISM μπάντα. Αυτό παιδιά όσο και να χτυπιέστε ειναι παράνομο. Εξηγώ: Στο βουνό δουλεύουν 20 φορείς με εξοπλισμό αξίας χιλιάδων ευρώ που ειναι βασισμένος στις συγκεκριμένες ζευξεις. Δεν "καβατζώνει" ο καθε είς για πάρτη του όλη την μπάντα! Ειναι πολλοι και την μοιράζονται, συννενοούνται μεχρι και τα κανάλια ωστε να ανεβάσουν CCQ στο 100!
    Με ποιον συννενοήθηκε η skyαπαυτή για να αρχίσει να καρφώνει κεραίες;
    Παντως απο ομιλιες που ειχα με τον υπευθυνο , μου ειχε πει, με δυο λογια, οτι κανουν σταδιακα κ προσεχτικα βηματα για να εναρμονιζονται με ολα τα προβλεπομενα μεχρι κ με τη διωξη ηλ. εγκληματος.
    Δεν με ενδιαφέρει τι γινεται στα απο πάνω OSI layers. Το πρόβλημα ειναι στο physical layer και ειναι πολλαπλό. Ούτε το όραμά τους δεν μπορεί να υποστηρίξει στην παρούσα φάση.

    Επισης, αμα τα μεγεθη ειναι 100 οικιακοι συνδρομητες και 10 επιχειρησεις πχ, ειναι τοσο μεγαλη ποσοτητα ωστε να βουλιαξουν σε παρεμβολες τους χιλιαδες επαγγελματιες που προανεφερες? Νομιζω οτι ειναι κατι που μπορει να διευθετηθει.
    Ναι, διότι ( ενας επαγγελματικός χρήστης = ένας οικιακός χρήστης)!

    Και ανέφεραν και άλλοι

    Υπάρχουν άλλες συχνότητες που χρειάζεται άδεια και μάλλον θα πρέπει να δείτε προς τα εκεί εσείς που θέλετε κάτι εγγυημένο
    Και ADSL επίσης. Οχι στην βουνοκορυφή. Εδω ακουμε αγαπητέ Sdikr πως ο άλλος εβαλε επικουρικά την γραμμή για να κατεβάζει torrents, γιατί δεν τον φτάνουν τα 50 και θέλει να πάει στην.. "διακοσάρα" (sic). Newsflash: υπάρχουν σημεία (το πανεπιστήμιο κρήτης ειναι ενα) απο τα οποία δεν ανεβαίνει το λινκ πάνω απο τα 6GHZ διότι δεν υπάρχει κάν οπτική επαφή και "καβαλάμε" τον λόφο με την 3η fresnel. Πως θα διατηρηθεί η ζευξη αν την πηγαίναμε στα 24; Εκεί ειναι LOS εντελώς! Δεν θα περάσει ποτέ τον λόφο. Αρα η skyαπαυτή ακυρώνει επένδυση του πανεπιστημίου κρήτης στην Ρογδιά επειδή θέλει την μόνη διαθέσιμη μπάντα που υποστηρίζει p2p link στο σημείο για πάρτη της.
    Το ΠΚ δεν ειναι ούτε η ειδική περίπτωση, ούτε το μόνο παράδειγμα. Εχω άλλα 3 να παραθέσω, αλλά δεν ειμαι άμεσα affiliated με αυτά.

    Ξεχνάτε και τα εξής βασικά:

    1) Το πάρκο στην Ρογδιά ειναι βιομηχανικό πάρκο εκπομπής. Δεν μπορεί να φυγει απο την βουνοκορυφή ο καθένας και "σ' άλλη παραλία".

    2) Για τον ίδιο λόγο που ο skyαπαυτός σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει ISM μπάντα για να προσφέρει υποκατάστατο καθολικής υπηρεσίας σε απομακρυσμένους χρήστες, ειναι απαραίτητη και αυτή η μορφή των ζευξεων στην Ρογδιά: ΔΕΝ ανεβαίνει VDSL/ADSL/SDSL επάνω. Δεν ανεβαίνει τίποτε. Και μεις πρέπει να ανεχόμαστε το οτι το ηρακλειωτάκι θέλει να βλέπει chalifa σε 4k μεσω... Ρογδιάς. Πραγματικά τρελαίνεσαι. Γιατί δεν νοικιάζει στο κέντρο της πόλης κοντά στα κέντρα του ΟΤΕ να στήσει ο'τι του μυρίσει;

    3) Οι ήδη εγκατεστημένοι χρήστες της υπηρεσίας αναγκάστικά χρησιμοποιουν μπάντα ελευθερης χρήσης διότι τα αποκλειστικά δικαιώματα χρήσης απο ενα φορέα για μια ζευξη στις συχνότητες που προτείνονται απο το υπουργείο και χρεώνονται απο την ΕΕΤΤ υπερβαίνουν το κόστος μισθοδοσίας ενός υπάλληλου σε ημιαπασχόληση ανα έτος, ανα σταθμό. Δεν ειναι βιώσιμο. Εκτός αν για να βλέπει ενας την Mia Chalifa σε 4Κ πρέπει να απολυθεί ενας αλλος απο την δουλειά του.-

    Αρα όχι. Υπάρχουν εγκατεστημένες πλήρως λειτουργικές λύσεις και η περιοχή πάνω στο βουνό απαιτεί ειδικές συνθήκες εφαρμογής των σχετικών πρωτοκόλλων. Αυτές συμπεριλαμβάνουν ορθολογική χρήση του διαθέσιμου φάσματος και η εν λόγω εφαρμογή ξεφευγει απο το πλαίσιο, συνιστώντας κατάχρηση.

    Ακόμα και ο φόρτος επι των καναλιών ανεβαίνει δυναμικά, καθιστώντας αδύνατη εργασία την διακρίβωση των ζευξεων!
    Την μια στιγμή, ο φόρτος ειναι μηδαμινός και όλα πάνε ρολόι. Την άλλη στιγμή, όλος ο αέρας πάνω απο την Ρογδιά "καίγεται" απο τα collisions!

    Τέλος, ποιά ειναι η συνολική παραγόμενη EIRP των δεσμών προς Ρογδιά απο το Ηράκλειο στο Point - to Multipoint link? Το Downlinκ του p2mp πόσα κανάλια δεσμεύει και σε τι ενέργειες εκπομπής;

    Τα όργανα ετοιμάζονται και όπως πάει θα εχουν κουρδιστεί πολύ πριν τις γιορτές...


    Εμ ετσι οπως τα λει ο φιλος παραπανω , θα τα βγαλουμε τα κομπιουτερατσα μας
    Αν ειναι για να λύσουμε εξισώσεις πεδίων και κορεσμό ODFM, καλά θα ειναι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος potis21 : 14-12-19 στις 20:13.

  9. #204
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι. Ειμαι αυτός που τρέχει όταν τα εμπορευόμενα απο τους άλλους δικτυακά προϊόντα αποτυγχάνουν παντελώς να δουλέψουν, και εντοπίζω τον λόγο για τον οποίο συμβαίνει αυτό. Ειμαι σύμβουλος δηλαδή, ούτε κάν εγκαταστάτης.


    Εντελώς. Ιδανικά, επιχειρήσεις παρόχου σε τελικούς χρήστες απαιτουν αδειοδοτημένο φορέα. Τι απαγορεύει πχ στην Vodafone να πατά wifi links με όλο το διαθέσιμο εύρος και να στήνει 4g κεραίες; Τί το απαγορεύει παγκόσμια; Τι το απαγόρευε σε μένα και δεν τους πρόλαβα κατα 15 χρόνια (το πρώτο μου wifi ptp link στο Ηράκλειο το εστησα το 2001);

    Τα προβλήματα στην προσέγγιση ειναι πολλά και διαφορα. Απο νομικά (η ανταπόκριση του p2p link δεν ανήκει στον ίδιο φορέα, φυσικό πρόσωπο ή νομικό πρόσωπο, αλλά σε κάποιον που παρέχει υπηρεσίες επι πληρωμή. Η ως τώρα εφαρμογή προέβλεπε την ISM λειτουργία εντός των εγκαταστάσεων του τελικου χρήστη των υπηρεσιών (το routerακι σας). Η τωρινη εφαρμογή το χρησιμοποιεί για υπηρεσίες backbone και αυτό νομικά μπάζει απο παντου) εώς τεχνικά (αν ικανή μάζα συνδρομητών αναπτυχθεί, ο φορέας εχει "τσιμπήσει" για λογαριασμό του και μόνο όλη την ISM μπάντα. Αυτό παιδιά όσο και να χτυπιέστε ειναι παράνομο. Εξηγώ: Στο βουνό δουλεύουν 20 φορείς με εξοπλισμό αξίας χιλιάδων ευρώ που ειναι βασισμένος στις συγκεκριμένες ζευξεις. Δεν "καβατζώνει" ο καθε είς για πάρτη του όλη την μπάντα! Ειναι πολλοι και την μοιράζονται, συννενοούνται μεχρι και τα κανάλια ωστε να ανεβάσουν CCQ στο 100!
    Με ποιον συννενοήθηκε η skyαπαυτή για να αρχίσει να καρφώνει κεραίες;

    Δεν με ενδιαφέρει τι γινεται στα απο πάνω OSI layers. Το πρόβλημα ειναι στο physical layer και ειναι πολλαπλό. Ούτε το όραμά τους δεν μπορεί να υποστηρίξει στην παρούσα φάση.


    Ναι, διότι ( ενας επαγγελματικός χρήστης = ένας οικιακός χρήστης)!

    Και ανέφεραν και άλλοι


    Και ADSL επίσης. Οχι στην βουνοκορυφή. Εδω ακουμε αγαπητέ Sdikr πως ο άλλος εβαλε επικουρικά την γραμμή για να κατεβάζει torrents, γιατί δεν τον φτάνουν τα 50 και θέλει να πάει στην.. "διακοσάρα" (sic). Newsflash: υπάρχουν σημεία (το πανεπιστήμιο κρήτης ειναι ενα) απο τα οποία δεν ανεβαίνει το λινκ πάνω απο τα 6GHZ διότι δεν υπάρχει κάν οπτική επαφή και "καβαλάμε" τον λόφο με την 3η fresnel. Πως θα διατηρηθεί η ζευξη αν την πηγαίναμε στα 24; Εκεί ειναι LOS εντελώς! Δεν θα περάσει ποτέ τον λόφο. Αρα η skyαπαυτή ακυρώνει επένδυση του πανεπιστημίου κρήτης στην Ρογδιά επειδή θέλει την μόνη διαθέσιμη μπάντα που υποστηρίζει p2p link στο σημείο για πάρτη της.
    Το ΠΚ δεν ειναι ούτε η ειδική περίπτωση, ούτε το μόνο παράδειγμα. Εχω άλλα 3 να παραθέσω, αλλά δεν ειμαι άμεσα affiliated με αυτά.

    Ξεχνάτε και τα εξής βασικά:

    1) Το πάρκο στην Ρογδιά ειναι βιομηχανικό πάρκο εκπομπής. Δεν μπορεί να φυγει απο την βουνοκορυφή ο καθένας και "σ' άλλη παραλία".

    2) Για τον ίδιο λόγο που ο skyαπαυτός σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει ISM μπάντα για να προσφέρει υποκατάστατο καθολικής υπηρεσίας σε απομακρυσμένους χρήστες, ειναι απαραίτητη και αυτή η μορφή των ζευξεων στην Ρογδιά: ΔΕΝ ανεβαίνει VDSL/ADSL/SDSL επάνω. Δεν ανεβαίνει τίποτε. Και μεις πρέπει να ανεχόμαστε το οτι το ηρακλειωτάκι θέλει να βλέπει chalifa σε 4k μεσω... Ρογδιάς. Πραγματικά τρελαίνεσαι. Γιατί δεν νοικιάζει στο κέντρο της πόλης κοντά στα κέντρα του ΟΤΕ να στήσει ο'τι του μυρίσει;

    3) Οι ήδη εγκατεστημένοι χρήστες της υπηρεσίας αναγκάστικά χρησιμοποιουν μπάντα ελευθερης χρήσης διότι τα αποκλειστικά δικαιώματα χρήσης απο ενα φορέα για μια ζευξη στις συχνότητες που προτείνονται απο το υπουργείο και χρεώνονται απο την ΕΕΤΤ υπερβαίνουν το κόστος μισθοδοσίας ενός υπάλληλου σε ημιαπασχόληση ανα έτος, ανα σταθμό. Δεν ειναι βιώσιμο. Εκτός αν για να βλέπει ενας την Mia Chalifa σε 4Κ πρέπει να απολυθεί ενας αλλος απο την δουλειά του.-

    Αρα όχι. Υπάρχουν εγκατεστημένες πλήρως λειτουργικές λύσεις και η περιοχή πάνω στο βουνό απαιτεί ειδικές συνθήκες εφαρμογής των σχετικών πρωτοκόλλων. Αυτές συμπεριλαμβάνουν ορθολογική χρήση του διαθέσιμου φάσματος και η εν λόγω εφαρμογή ξεφευγει απο το πλαίσιο, συνιστώντας κατάχρηση.

    Ακόμα και ο φόρτος επι των καναλιών ανεβαίνει δυναμικά, καθιστώντας αδύνατη εργασία την διακρίβωση των ζευξεων!
    Την μια στιγμή, ο φόρτος ειναι μηδαμινός και όλα πάνε ρολόι. Την άλλη στιγμή, όλος ο αέρας πάνω απο την Ρογδιά "καίγεται" απο τα collisions!

    Τέλος, ποιά ειναι η συνολική παραγόμενη EIRP των δεσμών προς Ρογδιά απο το Ηράκλειο στο Point - to Multipoint link? Το Downlinκ του p2mp πόσα κανάλια δεσμεύει και σε τι ενέργειες εκπομπής;

    Τα όργανα ετοιμάζονται και όπως πάει θα εχουν κουρδιστεί πολύ πριν τις γιορτές...




    Αν ειναι για να λύσουμε εξισώσεις πεδίων και κορεσμό ODFM, καλά θα ειναι...
    oh Ναι θα πρέπει να το ανεχτείς, αλλιώς πας σε πιο ακριβές λύσεις,
    Αν δεν σας αρέσει το κόστος της άδειας tough luck που λένε

  10. #205
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδη εσυ προειδοποιεις για διακοπη υπηρεσιας και το π@λι στο χερι γιατι στο κολοχωρι εχουν στησει πολλα συμφεροντα τα κουβαδακια τους ; Οk αλλα υπαρχουν και αλλα ψηλα σημεια να στήσουν κεραιες ;

  11. #206
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπως τι; Κλείσιμο; Επειδή μια επιχείρηση καταδυναστευει το φάσμα; Τις πιό ακριβές λύσεις τις παραγγέιλαμε ήδη. Τα ωραία έρχονται.

    - - - Updated - - -

    κολοχωρι εχουν στησει πολλα συμφεροντα τα κουβαδακια τους
    Δεν θα φάω μπάν 20 χρόνια μετά για να σου πω πως άλλα κουβαδάκια εχουν συμφέροντα, ούτε για να σου πω για το κωλοχώρι κάτι που θέλω.
    Ναι, υπάρχουν. Εμείς ειμαστε εγκλωβισμένοι στην Ρογδιά. Ενα δίκτυο mesh που σέβεται τον εαυτό του θα ειχε ανταπόκριση στην Βιομηχανική περιοχή, στην Φορτέτσα, στα ΤΕΙ, στα 2 Αοράκια, στο κέντρο του ηρακλείου και στην Χανιόπορτα, όπως και στην περιοχή του Ατλαντίς και στο Μασταμπά.

    ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΗΔΗ ΤΟ ΗWMN δηλαδή, αλλά εμεις που τα σκάμε απο την τσέπη μας ειμαστε πιό οργανωμένοι απο μια ΑΕ...

    Τέλος, τα "κουβαδάκια" που εχουν συμφέροντα σας κρατάνε στα 4Mbps και όχι οι άμοιροι καταφορολογημένοι ΟΕ και ΕΕ επαγγελματίες.

  12. #207
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με λίγα λόγια, τόσα χρόνια κάνανε χρήση συχνοτήτων που είναι ελεύθερες και τις χρεώναμε premium, τώρα που ήρθανε και άλλοι να κάνουν χρήση αυτών των ελευθέρων θα τους τσακίσουμε!

    Προσέξτε πολύ καλά τις παρεμβολές, γιατί η ΕΕΤΤ κόβει πισινούς σε τέτοιες περιπτώσεις και το πρόστιμο θα σας βγει παραπάνω απο το να πάτε σε άλλη συχνότητα με κανονική άδεια.

  13. #208
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα στο πως όσο πιο απλά γίνεται. Είστε ελεύθεροι να ζητήσετε όποιον έλεγχο θέλετε και να επιληφθούν οι αρμόδιες αρχές σε περίπτωση οποιασδήποτε αυθαιρεσίας.
    Αν όμως είναι καθόλα νόμιμη η εταιρεία, να έχεις υπόψη ότι θα κάνετε μία τρύπα στο νερό.
    Δεν έχει καμία σημασία τι πληρώνεται, γιατί το πληρώνεται, τι έχετε στήσει κλπ. Η χρήση του φάσματος είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ προς ΟΛΟΥΣ μηδενός εξαιρουμένου, με τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις έναντι του νόμου. ΔΕΝ υπάρχει καμία απολύτως απαγόρευση ή περιορισμός στην χρήση της από οποιονδήποτε.

  14. #209
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    @potis οποτε λες πως με τον νεο χρονο η Sky θα εχει εκδιωχθει απο την Ρογδια ή θα εχει παει τοσο πατος , ωστε να την αφησουμε ολοι οι συνδρομητες?

    Οκ καταλαβαινω τις αναγκες των επαγγελματιων που λες. Αλλα τι εναλλακτικη προτεινεις για το Ηρακλειο, το οποιο εχει βουλιαξει στο θεμα συνδεσεων κ δεν υπαρχει πορτα ουτε για δειγμα? Να μεινουμε στα 10Mbps ολοι οσοι δεν ειχαμε τυχη με το να μας εγκαταστησουν πρωιμα μια καμπινα με onu?

    Πιστευεις οτι το προβλημα των παρεμβολων ειναι καθαρα προβλημα συνειπαρξης της Sky με τους υπολοιπους στη Ρογδια κ οτι αν πχ δωσει απο τον Γιουχτα δε θα υπαρχει θεμα?

    Εστω οτι οι επαγγελματιες εγκαθιστουν τον προτεινομενο εξοπλισμο κ αλλαζουν τα πετρελαια σε μας τους συνδρομητες της Sky. Τι εμποδιζει την Sky να χρησιμοποιησει αντιστοιχο εξοπλισμο για να ανεβασει τους συνδρομητες της? Το κοστος των δεκτων?

    Με την ιδια λογικη κ γω που θελω να ανεβασω εναν σερβερ για δουλεια, θα πρεπει να τα χωνω στις ξανθιες που βγαζουν 20 φωτο το 5λεπτο κ τις ανεβαζουν στο instagram και τρωνε bandwidth απο το internet! Ή να τα βαλω με τους ηρακλειωτες που θελαν τοσες συνδεσεις , ωστε δεν υπαρχει πλεον ελευθερη πορτα για adsl σχεδον σε ολο το Ηρακλειο.

    Σορυ για τις πολλες ερωτησεις, αλλα καθε ποστ σου μου γεννα και 20 ερωτηματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FGuile : 14-12-19 στις 20:57.

  15. #210
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τόσα χρόνια κάνανε χρήση συχνοτήτων που είναι ελεύθερες και τις χρεώναμε premium
    Η φράση δεν εχει νόημα, παρακαλώ για επαναδιατύπωση πριν απαντήσω.

    Προσέξτε πολύ καλά τις παρεμβολές, γιατί η ΕΕΤΤ κόβει πισινούς σε τέτοιες περιπτώσεις και το πρόστιμο θα σας βγει παραπάνω απο το να πάτε σε άλλη συχνότητα με κανονική άδεια.
    Exactly my point.-

Σελ. 14 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας