Σελ. 34 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 1273
  1. #496
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    To GDPR εδω δεν νομιζω να εχει σχεση.

    Απλα επειδη πολλοι ΔΕΝ γνωριζουν και συνηθως ειναι μαστρο-χαλαστές ..... δεν θελουν σαν εταιρεια να ασχολουνται με τετοιου ειδους προβληματα. Οποτε το κλειδωνουν και ησυχαζουν.
    The gr81 .

  2. #497
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πόσο πρόσφατα έγινε αυτό αλλά εγώ τώρα το πρόσεξα. Έχουν αναρτήσει και καταστήματα στο Ηράκλειο. https://skytelecom.gr/store-locator/
    Τωρα εγινε. Ειναι φρεσκιες συνεργασιες με τα μαγαζια αυτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    To GDPR εδω δεν νομιζω να εχει σχεση.

    Απλα επειδη πολλοι ΔΕΝ γνωριζουν και συνηθως ειναι μαστρο-χαλαστές ..... δεν θελουν σαν εταιρεια να ασχολουνται με τετοιου ειδους προβληματα. Οποτε το κλειδωνουν και ησυχαζουν.

    Αυτο με το GDPR μου το ειπαν επισημα απο την Sky. Τωρα αυτο που λες βεβαια ειναι απολυτα λογικο και ενδεχεται να ειναι κ ο βασικος λογος και το GDPR να ειναι μια δικαιολογια εξτρα. Αλλωστε να εισαι σιγουρος πως ηδη εχουν παει περισσοτερες απο μια φορες σε μερικους συνδρομητες, καθως καποιοι ηταν αισιοδοξοι οτι μπορουν να μαστορεψουν μονοι τους τα καλωδια πχ...................

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ευκολο να ανεβασεις το συμβολαιο ? Εννοειται να σβησεις τα ευαισθητα προσωπικα στοιχεια.

    Απλα για να εχουμε και εμεις μια ιδεα τι γινεται.
    Το εχω ανεβασει μερικες σελιδες πιο πριν στο thread.....

  3. #498
    Εγγραφή
    06-11-2012
    Περιοχή
    Βραχατι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    (dB) / 9.6(dB)
    Μπορεί κάποιος να μου πει πια η σειρά στην συνδεσμολογια στην οικιακή εγκατάσταση και αν κάποιος που θέλει ποιοτικό qos λόγω bufferbloat τι συσκευή να βάλει?Έχω ένα asus n17u τι λέτε θα κάνει δουλειά?

  4. #499
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris papas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να μου πει πια η σειρά στην συνδεσμολογια στην οικιακή εγκατάσταση και αν κάποιος που θέλει ποιοτικό qos λόγω bufferbloat τι συσκευή να βάλει?Έχω ένα asus n17u τι λέτε θα κάνει δουλειά?
    Κεραια => Καλωδιο ftp => Asus

    Δεν εχει καλο qos το Asus? Μια χαρα θα σου δουλεψει λογικα, αφου εχει ξεχωριστη Wan για να συνδεσεις εκει την κεραια.

  5. #500
    Εγγραφή
    06-11-2012
    Περιοχή
    Βραχατι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    (dB) / 9.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κεραια => Καλωδιο ftp => Asus

    Δεν εχει καλο qos το Asus? Μια χαρα θα σου δουλεψει λογικα, αφου εχει ξεχωριστη Wan για να συνδεσεις εκει την κεραια.
    Γενικά αποτι βλέπω σε φόρουμ και γιουτουμπ επίσης προτιμούν κάτι πιο εξειδικευμένο τύπου mikrotik edgerouter κτλ! Έχει εύκολο στη χρήση μενού το Asus αλλά έλεγα για κάτι καλύτερο για να κερδίσω κάτι χωρίς να σκίσω τις τσέπες!

  6. #501
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris papas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά αποτι βλέπω σε φόρουμ και γιουτουμπ επίσης προτιμούν κάτι πιο εξειδικευμένο τύπου mikrotik edgerouter κτλ! Έχει εύκολο στη χρήση μενού το Asus αλλά έλεγα για κάτι καλύτερο για να κερδίσω κάτι χωρίς να σκίσω τις τσέπες!
    Για το 90% των περιπτώσεων, κάτι σαν το Asus είναι μια χαρά. Δοκίμασέ το, και εάν δεν έχεις αισθητό πρόβλημα δεν έχεις λόγο να το αλλάξεις.
    Τόσο το Mikrotik όσο και το Ubiquiti χρειάζονται αρκετή επένδυση σε χρήμα αλλά και χρόνο για να τα αξιοποιήσεις.

  7. #502
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επιπρόσθετα, δεν έχεις αποκλειστική σύνδεση με το ΑΡ που επικοινωνείς. Η δικιά σου σύνδεση καταλήγει σε router του παρόχου μαζί με των άλλων χρηστών και σε αυτόν λογικά υπάρχουν κανόνες δρομολόγησης, οπότε υπάρχει πιθανότητα να μην έχει σημασία το δικό σου QoS. Ναι μεν εσύ θα έχεις σωστές ρυθμίσεις προτεραιότητας για το bufferbloat, αλλά στον πάροχο να χαλάει.

    Όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, δοκίμασε με το Asus και βλέπεις αν υπάρχει θέμα.

  8. #503
    Εγγραφή
    06-11-2012
    Περιοχή
    Βραχατι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    (dB) / 9.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπρόσθετα, δεν έχεις αποκλειστική σύνδεση με το ΑΡ που επικοινωνείς. Η δικιά σου σύνδεση καταλήγει σε router του παρόχου μαζί με των άλλων χρηστών και σε αυτόν λογικά υπάρχουν κανόνες δρομολόγησης, οπότε υπάρχει πιθανότητα να μην έχει σημασία το δικό σου QoS. Ναι μεν εσύ θα έχεις σωστές ρυθμίσεις προτεραιότητας για το bufferbloat, αλλά στον πάροχο να χαλάει.

    Όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, δοκίμασε με το Asus και βλέπεις αν υπάρχει θέμα.
    Τότε καλύτερα θα ήταν να μιλήσω με τον τεχνικό διότι αν έχω τέτοιο θέμα δεν αξίζει! Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το ποσό θα κατεβάζω κτλ αλλά το ping πάνω από όλα

  9. #504
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    gdpr? Το να μην δινουν προσβαση σε κατι που με αφορα δλδ στατιστικα της γραμμης μου θα μπορουσε να χαρακτηρισθει εως και παραβαση.

    Προφανως το gdpr δεν εχει καμμια σχεση. Απλα επειδη το cpe πιθανοτατα δεν ειναι σχεδιασμενο για κατι τετοιο, και χρειαζεται να εχουν ελεγχο στις παραμετρους, αναγκαστικα απαγορευουν την προσβαση. Συνηθιζεται στους περισσοτερους wisp, αλλα και γενικοτερα όπου η εγκατασταση δεν γινεται απο το χρήστη.
    Το οτι στα σπιτια μας μας δινουν προσβαση οφείλεται στο οτι κανουμε εμεις την εγκατασταση του router, για διαφορους ιστορικους κατα βαση λογους. (απο τοτε που το internet ηταν dialup...)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris papas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε καλύτερα θα ήταν να μιλήσω με τον τεχνικό διότι αν έχω τέτοιο θέμα δεν αξίζει! Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το ποσό θα κατεβάζω κτλ αλλά το ping πάνω από όλα
    Δεν μπορεις να κανεις τιποτε για το ping. Στις ασυρματες συνδεσεις ειναι απαραιτητο ενα ποσοστο fec/interleave, αλλιως δεν παιζει τιποτε... Γενικοτερα, σαν το καλωδιο δεν εχει.

  10. #505
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    in between
    Κοιμάστε όλοι μάλλον και δεν βλέπετε καλίφες σε 4κ. και είναι άδειος ο δρόμος...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-01-19 at 11.19.01 AM.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  107,2 KB 
ID: 210734

  11. #506
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    To GDPR εδω δεν νομιζω να εχει σχεση.

    Απλα επειδη πολλοι ΔΕΝ γνωριζουν και συνηθως ειναι μαστρο-χαλαστές ..... δεν θελουν σαν εταιρεια να ασχολουνται με τετοιου ειδους προβληματα. Οποτε το κλειδωνουν και ησυχαζουν.

    Καλημέρα, σαφώς θα είχε να κάνει το gdpr εφόσον ο χρήστης είχε πρόσβαση σε ευαίσθητα δεδομένα... Όμως καθώς χρησιμοποιω και εγώ τον ίδιο εξοπλισμό ζήτησα READ-ONLY account... Όταν μπεις με αυτό τον τρόπο δεν μπορείς καταρχάς να πειράξεις τίποτα αλλά και ούτε να δεις wpa passwords και άλλα ευαίσθητα δεδομένα.. βλέπεις όμως το σήμα της κεραίας το bandwidth και κάτι σε arp tables.. άρα μόνο βοηθητικό θα ήταν...

    Για τον φίλο που ρώτησε είμαι σε 50αρι πακέτο και παίζει άριστα μετά που άλλαξαν κατεύθυνση της κεραίας προς Γιούχτα κάπου... Επίσης σημαντικό να πω ότι δεν υπάρχουν διακοπές πολύ σταθερό όλες τις ώρες με μικρή διακύμανση στο bandwidth και σαφώς καμιά σχέση με τα "σκουπίδια" που είχα τόσα χρόνια μέσω χαλκού από το σάπιο κέντρο της θερισσου που μετά βίας έφτανε σπίτι μου..

  12. #507
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γιατι αν εβλεπες το wpa pass θα ηταν δεδομενο που εμπιπτει στο gdpr?? Ο παροχος εχει καθε δικαιωμα να μη στο δωσει γιατι απλα ειναι δικο του το δικτυο και ο εξοπλισμος, οχι ομως για λογους gdpr.

  13. #508
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι αν εβλεπες το wpa pass θα ηταν δεδομενο που εμπιπτει στο gdpr?? Ο παροχος εχει καθε δικαιωμα να μη στο δωσει γιατι απλα ειναι δικο του το δικτυο και ο εξοπλισμος, οχι ομως για λογους gdpr.
    Όχι άλλα θα ήταν "πόρτα" για να μπεις στο δίκτυο τους και να δεις η να κάνεις αλλά πράγματα... Ίσως να μη με διάβασες σωστά όμως... Αναφέρθηκα σε read-only account με το οποίο καμιά δουλειά δεν έχει ο χρηστης με το δίκτυο του παρόχου.. είναι καθαρά για monitor από την πλευρά του χρήστη οπότε δεν το βλέπω σαν θεμα δικαιώματος αλλά καλής θέλησης η εξυπηρέτησης αφού δεν εγκυμονεί κανένα απολύτως κίνδυνο... Όποιος θέλει να δοκιμάσει μπορώ να του ανοίξω πρόσβαση σε δική μου κεραία να μπει να δω τι μπορεί να δει η τι μπορεί να κανει σαν read-only user.. ελπίζω να έγινα κατανοητός..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι αν εβλεπες το wpa pass θα ηταν δεδομενο που εμπιπτει στο gdpr?? Ο παροχος εχει καθε δικαιωμα να μη στο δωσει γιατι απλα ειναι δικο του το δικτυο και ο εξοπλισμος, οχι ομως για λογους gdpr.
    Επίσης στη συγκεκριμένη εταιρία ο εξοπλισμός ΔΕΝ είναι δικός τους.. τον πλήρωσα 140 ευρουλακια με τιμολόγιο... Εφόσον λοιπόν δεν κινδυνεύει να αποκαλυφθεί τίποτα από πλευράς τους έχω ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο μηχάνημα ΜΟΥ μέχρι το σημείο αυτό αν το πάμε έτσι (φιλικά αναφέρομαι και όχι επιθετικά)

  14. #509
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια χαρα σε καταλαβα. Το προβλημα ειναι οτι πιθανοτατα δεν παρεχεται read only account απο το firmware, ή η διαχείριση του ειναι προβληματική σε μεγαλη κλίμακα.

    Ολα τα αλλα ειναι βολικες υπεκφυγές του παρόχου όταν τον ζαλίζουν με τετοια requests.
    Σε καθε περίπτωση, η συγκεκριμενη υπηρεσια παρέχεται μαζι με υπηρεσίες εγκατάστασης και διαχείρισης του cpe. Δεν ειναι σπανιο. Δικαιωμα ιδιοκτησιας εχεις, οχι ομως διαχείρισης. Μπορείς πάντα να κάνεις reset και password recover και να το κάνεις οτι θες. Το οτι δεν θα συνδεεται θα ειναι απλα μια μικρη λεπτομέρεια. :P
    Με την ιδια λογική θα μπορουσες να ζητήσεις προσβαση στη διαχείριση της πόρτας του dslam που εξυπηρετει αποκλειστικα εσένα. (και γιατι οχι, read only σε ολο το dslam)
    Ωραιο θα ηταν, αλλα δεν παρέχεται.

  15. #510
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε όλες τις Airmax συσκευές της Ubiquiti (όπως αυτές που δίνει η Sky) υπάρχει δυνατότητα για read only account.
    Επιλογή της εταιρείας είναι να μην το εφαρμόζει για δικούς της λόγους.

Σελ. 34 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας