Σελ. 39 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1929343738394041444959 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 571-585 από 1273
  1. #571
    Εγγραφή
    12-01-2020
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE - Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΩ ΧΩΡΙΟ
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις FGuile.Εσυ τελικά για ποιο πακέτο πληρώνεις ? Έχεις 100/10 τελικά ή όχι ?
    Για 100/10 υπάρχει ενδεχόμενο να είναι διαθέσιμη σε κάποιον από τους κόμβους ?

    Δεν αποκλείω να μπορεί να πιάνω και από τους κόμβους σε Μαραθιτη ή Άγιο Μηνα.Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να εκτιμησω σίγουρα αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο στη μέση.

    Απ ότι κατάλαβα σε router σου έχουν δύο επιλογές mikrotik και κάποιο άλλο.Το mikrotik σε τι υπερτερεί σε σχέση με το άλλο router? Αν φυσικά υπερτερεί.

    Επίσης επειδή απ ότι κατάλαβα θα κατέβει ένα ftp καλώδιο από την κεραία στην ταράτσα προς το router: Αν κάποιος χρειάζεται ενδεχομένως να μετακινει το router σε διάφορα σημεία του σπιτιού φαντάζομαι θα είναι λίγο θεματακι. Μελλοντικά θέλω να έχω το router σε ένα σημείο του σπιτιού και να έχω αρκετές υποδοχές ethernet σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού /όροφο (το σπίτι είναι μεζονέτα) ώστε να έχω Internet σε κάθε δωμάτιο.
    Που θα προτεινατε να τοποθετήσω το router εφόσον προχωρήσω με την skytelecom?

  2. #572
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultrahd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις FGuile.Εσυ τελικά για ποιο πακέτο πληρώνεις ? Έχεις 100/10 τελικά ή όχι ?
    Για 100/10 υπάρχει ενδεχόμενο να είναι διαθέσιμη σε κάποιον από τους κόμβους ?

    Δεν αποκλείω να μπορεί να πιάνω και από τους κόμβους σε Μαραθιτη ή Άγιο Μηνα.Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να εκτιμησω σίγουρα αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο στη μέση.

    Απ ότι κατάλαβα σε router σου έχουν δύο επιλογές mikrotik και κάποιο άλλο.Το mikrotik σε τι υπερτερεί σε σχέση με το άλλο router? Αν φυσικά υπερτερεί.

    Επίσης επειδή απ ότι κατάλαβα θα κατέβει ένα ftp καλώδιο από την κεραία στην ταράτσα προς το router: Αν κάποιος χρειάζεται ενδεχομένως να μετακινει το router σε διάφορα σημεία του σπιτιού φαντάζομαι θα είναι λίγο θεματακι. Μελλοντικά θέλω να έχω το router σε ένα σημείο του σπιτιού και να έχω αρκετές υποδοχές ethernet σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού /όροφο (το σπίτι είναι μεζονέτα) ώστε να έχω Internet σε κάθε δωμάτιο.
    Που θα προτεινατε να τοποθετήσω το router εφόσον προχωρήσω με την skytelecom?
    Αυτο ειναι τοσο προβλημα .... οσο προβλημα ειναι να εχεις χ-dsl και να θες να μετακινησεις το modem-router. ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι. Απλα αντι να εχεις στον τοιχο πριζα τηλεφωνου...εχεις καλωδιο δικτυου.

    Αν υπαρχει δομημενη καλωδιωση στο σπιτι κανεις οτι θελεις... βαζεις οποια συσκευη θες οπου θες.
    The gr81 .

  3. #573
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultrahd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις FGuile.Εσυ τελικά για ποιο πακέτο πληρώνεις ? Έχεις 100/10 τελικά ή όχι ?
    Για 100/10 υπάρχει ενδεχόμενο να είναι διαθέσιμη σε κάποιον από τους κόμβους ?

    Δεν αποκλείω να μπορεί να πιάνω και από τους κόμβους σε Μαραθιτη ή Άγιο Μηνα.Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να εκτιμησω σίγουρα αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο στη μέση.

    Απ ότι κατάλαβα σε router σου έχουν δύο επιλογές mikrotik και κάποιο άλλο.Το mikrotik σε τι υπερτερεί σε σχέση με το άλλο router? Αν φυσικά υπερτερεί.

    Επίσης επειδή απ ότι κατάλαβα θα κατέβει ένα ftp καλώδιο από την κεραία στην ταράτσα προς το router: Αν κάποιος χρειάζεται ενδεχομένως να μετακινει το router σε διάφορα σημεία του σπιτιού φαντάζομαι θα είναι λίγο θεματακι. Μελλοντικά θέλω να έχω το router σε ένα σημείο του σπιτιού και να έχω αρκετές υποδοχές ethernet σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού /όροφο (το σπίτι είναι μεζονέτα) ώστε να έχω Internet σε κάθε δωμάτιο.
    Που θα προτεινατε να τοποθετήσω το router εφόσον προχωρήσω με την skytelecom?
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο Ροδια δεν παιρνεις 100αρι. Εγω ειμαι τωρα πλεον σε 50αρι πακετο. Απο τους αλλους 3 κομβους οι 100αρες απο οσο γνωριζω πανε πολυ καλα. Λογικα μεχρι το τελος Φεβρουαριου θα υπαρχουν και αλλες κεραιες, οποτε θα υπαρχει κ μεγαλυτερη καλυψη για ολες τις ταχυτητες φανταζομαι.

    Προς το παρον το Mikrotik απλα δινει περισσοτερες δυνατοτητες και λειτουργιες για τους πιο ψαγμενους χρηστες. Προσωπικα ειχα ενα fritzbox δικο μου συνδεμενο, τωρα εχω βαλει ενα Asus DSL-ac68u. Και τα δυο μια χαρα λειτουργουν.

    Ετσι οπως το ακουω θα ελεγα το εξης. Βαλε το ρουτερ εκει που θα μπορεσεις αργοτερα να βαλεις ενα μεγαλο switch και να μοιρασεις ethernet σε ολο το σπιτι με την βοηθεια ενος ηλεκτρολογου. Πες στην εγκατασταση να σου αφησει κ λιγο παραπανω καλωδιο αν γινεται για μικρομετακινησεις σε αυτον τον χωρο.

  4. #574
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bonding γινεται απο την μερια του παροχου. οχι απο την μερια του πελατη.
    Μπορείς να στήσεις μια εγκατάσταση για bonding (server side) σε προνομιακό σημείο καλής πρόσβαση από τους ISP που σε ενδιαφέρει, για παράδειγμα σε ένα data center στην Αττική και κατόπιν να κάνεις bonding (client side) από οπουδήποτε στο internet και με οποιονδήποτε συνδυασμό γραμμών και ISP.
    Πραγματικό bonding και όχι load balancing. Η λύση αυτή δεν απαιτεί τη συναίνεση των ISP και μάλιστα το latency στην περίπτωση που ο πελάτης είναι κοντά (Ελλαδικό χώρο) είναι χαμηλό.

  5. #575
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, μπορεις, αλλα το bandwidth εντος dc δεν ειναι απεριοριστο, κοστιζει ,προυποθετει administration και server, και εχει νοημα για επαγγελματικες εγκαταστασεις καποιων απαιτησεων, οχι για bulk internet access.

    Και καλο χρησο το bonding, αλλα για να μην εισαι απο πανω, πρεπει με καποιο τροπο να γινεται monitor το througput και το latency, και οταν αλλαζει το traffic να μοιραζεται αντιστοιχα αυτοματα. Και προφανως για να κανεις bonding, δεν εχεις οπτικες ινες end to end που ειναι σαφως πιο σταθερες αλλα κανα κακομοιρο adsl/vdsl με λαθη.
    Συνταγη για πανικους αλλα το λες και job security...

    Σε καθε περιπτωση επειδη ειμαστε στο thread της skytelecom στο ηρακλειο τσι κρητης, να πουμε οτι απο οτι φαινεται το bandwidth ειναι καθαρο, με ενα απλο nat απο synapsecom. Ουτε vdsl, ουτε bonding ουτε load balancing.
    Aυτα μπορει να συμβαινουν σε αλλες περιοχες, αλλα οχι εδω.
    (αμα ειναι να το κουβαλησεις απο μακρυα, παιρνεις μισθωμενο bw, ουτως η αλλως θες που θες το μισθωμενο για τη μεταφορα του, δεν εχει νοημα οτιδηποτε αλλο.)
    Ειναι και λογικο, αν δεν υπαρχει πουθενα vdsl στη περιοχη ακομα και αν ηθελε να το κανει, που θα το βρει?

  6. #576
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τέτοιες υπηρεσίες (bonding) προσφέρονται για εταιρικούς πελάτες χρόνια τώρα. Κάποιες είναι με το κλειδί στο χέρι, με κλειστό custom μηχάνημα. Εσύ του βάζεις τις τοπικές συνδέσεις, ότι μπορείς να βρεις και αυτό δουλεύει.
    Για τον συγκεκριμένο wisp εάν κάνει bonding, με τι τύπου τοπικές συνδέσεις, πόσες, κλπ φυσικά μόνο οι ίδιοι γνωρίζουν.
    Εάν όμως στήσεις ένα ωραίο και καλό bonding κάπου που υπάρχει διαθεσιμότητα γρήγορων VDSL συνδέσεων, το μόνο εύκολο είναι μετά να μεταφέρεις τη σύνδεση με ασύρματα link σε κατάλληλα σημεία για το στήσιμο των ασύρματων ζεύξεων προς τους τελικούς πελάτες.
    Όσων αφορά το κόστος του bandwidth σε data center, να φάνε και οι κότες.

  7. #577
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το γνωριζω, αλλα το traffic δεν ειναι απεριοριστο, αν και εξαρταται τι πελατης εισαι.

    Ομως οταν πουλας πολλες μικροτερες συνδεσεις, και αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν διαθεσιμες 200ρες vdsl, για ποιο λογο να κανεις bonding, οταν ενα απλο load balancing πρακτικα θα κανει την ιδια δουλεια.
    Γενικοτερα, αν εχεις διαθεσιμο dc ΔΕΝ θα παιξεις με vdsl. Οι vdsl ειναι shared access και οταν φορτωσουν κοσμο, και αρχισει το φαινομενο του πιτταρισμενου dslam, ειναι πρακτικα αχρηστες, αν δεν θες να χασεις πελατες.

    Το εχω δει ολο αυτο το εργο σε νησι του αιγαιου, οπου ο τυπος μοιραζε adsl σε beachoμπαρα που βαζαν access point στις ομπρελες.
    Με μια λεξη, κολαση. Με πολλες, ringing, packet loss, disconnections, dropped sessions. H επιτομη του δεν δουλευει τιποτε.

  8. #578
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συμφέρει το bonding. Είναι καθαρά τεχνικός ο λόγος. Έχει δυνατό fail over, συνδυασμό των ταχυτήτων των τοπικών συνδέσεων και μια "τελική" σύνδεση ανά απομακρυσμένο σημείο που λειτουργεί με τις δικές σου IP. Κανείς από τους πελάτες δεν βλέπει (δεν μπορεί να δει) ότι περνά από δίκτυα τρίτων ISP.

  9. #579
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το fail over εξαρταται απο τον μηχανισμο υλοποιησης του bonding. Ευκολα το ιδιο ισχυει και για το lb. Απο τη στιγμη που ηδη κανεις nat στο core μιας και δεν εχεις public ip range, πολλα γινονται.
    Επιμενω, το μονο πλεονεκτημα του bonding, εναντι του lb, ειναι το single connection throughput (και οι δικες σου ip μεσα απο το dc αν το χρειαζεσαι). Οταν το single subscriber performance καλυπτεται απο ενα μονο member του lb, κανεις δεν μπορει να καταλαβει τιποτε.
    Και το bonding ηρθε για να καλυψει το χαμηλο performace στο last mile. Στον wisp το last mile ειναι το βασικο προιόν.

    Ναι δεν ειναι και πολυ επαγγελματικο να πουλας συνδεση wisp και στο whatismyip να εμφανιζεται otenet διευθυνση, αλλα στην αναγκη ολα παιζουν. Ποσοι θα το καταλαβουν/ασχοληθουν πιστευεις?

  10. #580
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Επειδη εχουμε ξεφυγει κατα πολυ απο το θεμα του νηματος.....

    Αυτα που εγραψε ο @AlphaServers κατα την γνωμη μου ειναι λογια που δεν ισχυουν.
    Αλλα και αν υποθετικα ισχυαν... παλι load balance θα ηταν και οχι bonding.
    Το aggregate γινεται απο τον ISP για να ειναι κανονικο bonding.

    Τωρα περι bonding , τι ειναι , τι κανει , πως υλοποιειται... θα το αναλυσουμε αν θελετε σε ενα αλλο θεμα.

    Εδω δεν ειναι το καταλληλο .
    The gr81 .

  11. #581
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οι λύσεις του bonding και του load balancing έχουν η κάθε μια τα θετικά και τα αρνητικά τους.
    Ο μηχανικός που σχεδιάζει ένα δίκτυο λαμβάνει υπόψη τα θετικά και τα αρνητικά κάθε προσφερόμενης τεχνολογίας καθώς και άλλους τεχνικούς περιορισμούς που του έχουν τεθεί, όπως ίσως και νομικούς.

    Αυτό που θέλω να επισημάνω με τα προηγούμενα post είναι ότι το αρχικό μήνυμα "Το bonding γινεται απο την μερια του παροχου. οχι απο την μερια του πελατη" δεν ισχύει 100%.
    Bonding μπορεί να γίνει με τέτοιο τρόπο που οι πάροχοι (ADSL, VDSL, FTTH, 4G κοκ) συνδέσεων προς τον πελάτη να μην είναι ενήμεροι και να μην χρειάζεται να προβούν σε κάποια ειδική ενέργεια προκειμένου να υλοποιηθεί αυτή η τεχνολογία.

  12. #582
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να επισημάνω με τα προηγούμενα post είναι ότι το αρχικό μήνυμα "Το bonding γινεται απο την μερια του παροχου. οχι απο την μερια του πελατη" δεν ισχύει 100%.
    Bonding μπορεί να γίνει με τέτοιο τρόπο που οι πάροχοι (ADSL, VDSL, FTTH, 4G κοκ) συνδέσεων προς τον πελάτη να μην είναι ενήμεροι και να μην χρειάζεται να προβούν σε κάποια ειδική ενέργεια προκειμένου να υλοποιηθεί αυτή η τεχνολογία.
    Δεν ισχυει αυτο που λες..

    Εχει αναλυθει και σχολιαστει παραπολλες φορες στο νημα Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard

    Οποτε αν θες συνεχιζουμε εκει.
    The gr81 .

  13. #583
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    magcen
    ISP
    ina
    Router
    magcen
    Path Level
    Fastpath
    καλήμερα σε όλους!! σαν πρώην συνεργάτης επιτρέψτε μου να γνωρίζω κάτι παραπάνω, όπως και να έχει είναι μια χαρά εταιρία, και δεν έχει σημασία πως και από που παίρνει ίντερνετ. εν ολιγης σας είπα πως γίνετε όλο το φάσμα με το νετ.
    και για όσους έχουν απορία για τα ping είναι μια χαρά, μιας και ενεργοποιούν το fasth path όποτε έχει σχετικά νορμάλ ping. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  62619544_624636188050257_1431470960048865280_n.jpg 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  117,4 KB 
ID: 210902
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  64228114_1135643446637533_2356265208009195520_n.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  180,2 KB 
ID: 210903
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  62411321_477448909728583_186971591526055936_n.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  101,7 KB 
ID: 210904

  14. #584
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω σχεδιάσει, υλοποιήσει, κοκ δίκτυα στο παρελθόν που περιελάμβαναν bonding σε διάφορα επίπεδα και τοπολογίες και όλα λειτούργησαν ομαλά. Είναι μια τεχνολογία πολύ κοινή και ειδικά η περίπτωση που ανέφερα πιο πάνω. Νομίζω το κάλυψα το θέμα και δεν υπάρχει κάτι να προσθέσω.

  15. #585
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlphaServers Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλήμερα σε όλους!! σαν πρώην συνεργάτης επιτρέψτε μου να γνωρίζω κάτι παραπάνω, όπως και να έχει είναι μια χαρά εταιρία, και δεν έχει σημασία πως και από που παίρνει ίντερνετ. εν ολιγης σας είπα πως γίνετε όλο το φάσμα με το νετ.
    και για όσους έχουν απορία για τα ping είναι μια χαρά, μιας και ενεργοποιούν το fasth path όποτε έχει σχετικά νορμάλ ping. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  62619544_624636188050257_1431470960048865280_n.jpg 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  117,4 KB 
ID: 210902
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  64228114_1135643446637533_2356265208009195520_n.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  180,2 KB 
ID: 210903
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  62411321_477448909728583_186971591526055936_n.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  101,7 KB 
ID: 210904
    Επέτρεψε μας να αμφιβάλουμε περι τους σκοπούς σου καθώς έκανες πριν λιγες ημέρες λογαριασμό κι αυτο ειναι μόλις το 2ο post σου στο forum. Θα σου εφιστήσω την προσοχή στο τι θα γράψεις καθώς τα πάντα ελέγχονται. Κι άλλοι επιχείρησαν να βγάλουν μπρος το δικό τους μαγαζάκι εις βάρος άλλων και τελικά το μονο που κέρδισαν ήταν την χλεύη μας.
    Φιλικά

Σελ. 39 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1929343738394041444959 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας