Σελ. 38 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 1273
  1. #556
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι. Θα σε βσλει σε lb με 100ρες 200ρες η bw απο μισθωμένο. Αλλιως τα 100 θα τα βλεπεις μονο με torrents s και speedtest.
    Αυτο εννοω βρε. Οτι στην ουσια ΔΕΝ ειναι bonding. Παντα load-balance ειναι.
    απλα επειδη η ταχυτητα του τελικου χρηστη ειναι παντα μικροτερη απο την μικροτερη ταχυτητα που μπαινει στο load-balance ..... τοτε δινει την εντυπωση του bonding.

    Και τελος... αν ηταν bonding ΟΛΑ τα πακετα του τελικου χρηστη θα ακολουθουσαν ΠΑΝΤΑ την ιδια διαδρομη .
    Ενω στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να ειναι ασσυμετρη και διαφορετικη η διαδρομη.
    Τιποτα δεν το διασφαλιζει αυτο και για μενα ειναι πολυ σημαντικο για την ασφαλεια.

    Τελωσπαντων. Μην γεμιζουμε αλλο το νημα με offtopic. Εξαλλου αυτα που εγραψε ο @AlphaServers κατα την αποψη μου δεν ισχυουν.
    The gr81 .

  2. #557
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοεις οτι αυτος που στηνει δεν εχει τροπο να βλεπει το σημα, ε ναι, προφανως η στοχευση δυσκολα θα ειναι βελτιστη...
    Ειναι βλακεια να μην χρησιμοποει το rssi του δεκτη. Αν το εχει, δεν χρειαζεται να μιλαει με κανεναν. Και γινεται σε 2 λεπτα.
    Το αν ειναι μονο ληψη δεν παιζει ρολο, σημασια εχει η σωστη ευθυγραμιση.
    Ο δορυφορος συγκριτικα ειναι δυσκολοτερο να σκοπευθει, καθοτι λιγες μοιρες δεξιοτερα αριστεροτερα ειναι ΑΛΛΟΣ δορυφορος..
    με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνο.. και ναι δυστυχως ΔΕΝ χρησιμοποιει το RSSI της κεραιας… μιλανε στο τηλεφωνο.. "ελα στριψε λιγο.. ναι πανω.. ναι κατω.. ωπααα.. καλα ειμαστε.. " αυτό ηταν όταν στηθηκα για ρογδια… 12800 μετρα από την ταρατσα μου... μαλλον είναι πιο μαγκες από αυτους που τα κατασκευασαν… τι rssi και μ@#@#@ … χα χα χα .. τι antenna alignment μενου που εχει μεσα.. να τα βρασουμε αυτά!...

  3. #558
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν εχει νοημα να κανεις bonding, οταν μπορεις να κανεις απλα load balance, απλα για λογους κοστους και πολυπλοκοτητας.
    Γενικοτερα load balancing με stickiness, γιατι αλλιως τα sessions χανονται και ξανακανεις login πολυ συχνα.

    Αυτα που γραφτηκαν μπορει να ισχυουν, καθοτι ειναι ενας φτηνος τροπος να αγορασεις bandwidth, αν και απο καποιο σημειο και μετα, η διαχειριση τετοιων συνδεσεων γινεται προβληματικη και δεν συμφερει.
    Μεχρι ομως να αποκτησεις κοσμο ειναι μια λυση που σου επιτρεπει να αναπτυχθεις.
    Μη κοιτας το πυκνο και χωρις vdsl ηρακλειο.
    Παρε την περιπτωση αγροτικων περιοχων.. Λιγες συνδεσεις , 24ρες σε μεγαλες αποστασεις. Απο την κορυφη ενος λοφου, αν το ταιζεις απο το κεντρο του νομου με 1-2 vdsl με lb, μια χαρα λυση.

  4. #559
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @gsp

    Άρα την προτείνεις για απλή χρήση Internet?? Είμαι σκεπτικός ακόμα, πήγα και στον OTE να δω τι μπορώ να κάνω αλλά δεν ξέρουν αν έχουν γραμμές και πρέπει να βρω τηλέφωνα από κάποιο άτομο εκεί να δουν αν έχουν ελεύθερες θέσεις κτλ.

    Επίσης ο εξοπλισμός δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να μπει στην ταράτσα γιατί είμαι σε πολυκατοικία και λογικά θα πρέπει να μπει σε μπαλκόνι, χωρίς βέβαια να έχω κάποια άλλη πολυκατοικία κοντα που να εμποδίζει αν και δεν ξέρω κατά πόσο έχω οπτική επαφή στο γιουχτα

  5. #560
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaHaKa4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @gsp

    Άρα την προτείνεις για απλή χρήση Internet?? Είμαι σκεπτικός ακόμα, πήγα και στον OTE να δω τι μπορώ να κάνω αλλά δεν ξέρουν αν έχουν γραμμές και πρέπει να βρω τηλέφωνα από κάποιο άτομο εκεί να δουν αν έχουν ελεύθερες θέσεις κτλ.

    Επίσης ο εξοπλισμός δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να μπει στην ταράτσα γιατί είμαι σε πολυκατοικία και λογικά θα πρέπει να μπει σε μπαλκόνι, χωρίς βέβαια να έχω κάποια άλλη πολυκατοικία κοντα που να εμποδίζει αν και δεν ξέρω κατά πόσο έχω οπτική επαφή στο γιουχτα
    Εγω που χρησιμοποιω μακρινα λινκ απο το 2003 σου λεω να μην την φοβασαι την ιδεα wifi-internet. Ασχετα απο τις αλλες συζητησεις μας περι τεχνολογιας , ειναι μια πολυ καλη λυση αν δεν μπορεις να εχεις αλλιως ιντερνετ.

    Οσο για την πολυκατοικια, ειναι σαν να βαζεις κεραια τηλεορασης στην ταρατσα. Ενα καλωδιο δικτυου θα κατεβαινει που θα μπαινει στο σπιτι σου.
    The gr81 .

  6. #561
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaHaKa4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @gsp

    Άρα την προτείνεις για απλή χρήση Internet?? Είμαι σκεπτικός ακόμα, πήγα και στον OTE να δω τι μπορώ να κάνω αλλά δεν ξέρουν αν έχουν γραμμές και πρέπει να βρω τηλέφωνα από κάποιο άτομο εκεί να δουν αν έχουν ελεύθερες θέσεις κτλ.

    Επίσης ο εξοπλισμός δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να μπει στην ταράτσα γιατί είμαι σε πολυκατοικία και λογικά θα πρέπει να μπει σε μπαλκόνι, χωρίς βέβαια να έχω κάποια άλλη πολυκατοικία κοντα που να εμποδίζει αν και δεν ξέρω κατά πόσο έχω οπτική επαφή στο γιουχτα
    Πολύ καλυτερη από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σημεια στον προβληματικο νομο Ηρακλειου.. οποτε ναι προσωπικα θα τη συστηνα ανεπιφύλακτα... (τουλάχιστον με τα μεχρι τωρα δεδομενα αφου παιζω ενα μηνα και κατι ) Αν από μπαλκονι βλέπεις δεν εχει σημασια το υψος, γιατι στην περιπτωση πολυκατοικίας μπορει απλα να μην υπαρχει οδευση για να παει το καλωδιο στο διαμερισμα σου η μπορει να είναι μεγαλη φασαρια χωρις αυτό να σημαινει ότι είναι αδυνατο..

  7. #562
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά με με βγάλατε από πολύ σκέψη. Ξέρεις αν ισχύει ότι δεν δίνουν 24 άρες από μαραθιτη??

  8. #563
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaHaKa4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά με με βγάλατε από πολύ σκέψη. Ξέρεις αν ισχύει ότι δεν δίνουν 24 άρες από μαραθιτη??
    Πιθανως δεν ισχυει κατι τετοιο.. αν δεν εχουν από που να σου δωσουν θα παρεις από εκει αναγκαστικα… Εγω όταν με γυρισαν 24αρα ειχα και δεν μου ειπαν κατι για αναβαθμιση, εγω το ζητησα και με ανεβασαν παραλληλα… Μπορεις όμως φανταζομαι να το ρωτήσεις όταν θα επικοινωνήσεις μαζι τους.. Τουλάχιστον στο pre-sales είναι μια χαρα επεξηγηματικοι και ευγενικοι...

  9. #564
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλυτερη από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σημεια στον προβληματικο νομο Ηρακλειου.. οποτε ναι προσωπικα θα τη συστηνα ανεπιφύλακτα... (τουλάχιστον με τα μεχρι τωρα δεδομενα αφου παιζω ενα μηνα και κατι ) Αν από μπαλκονι βλέπεις δεν εχει σημασια το υψος, γιατι στην περιπτωση πολυκατοικίας μπορει απλα να μην υπαρχει οδευση για να παει το καλωδιο στο διαμερισμα σου η μπορει να είναι μεγαλη φασαρια χωρις αυτό να σημαινει ότι είναι αδυνατο..
    Οσο ψηλοτερα τοσο καλυτερα. Ειδικα για τοσο μακρινα λινκ. Μπαινουμε σε τεχνικες λεπτομεριες τωρα αλλα υπαρχει και η ζωνη fresnel που πρεπει να ληφθει υποψιν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  333333.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  10,5 KB 
ID: 210853

    Επομενως θα επιμεινω για την ταρατσα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fresnel+Zone+BLE+Signal.png  

    The gr81 .

  10. #565
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο ψηλοτερα τοσο καλυτερα. Ειδικα για τοσο μακρινα λινκ. Μπαινουμε σε τεχνικες λεπτομεριες τωρα αλλα υπαρχει και η ζωνη fresnel που πρεπει να ληφθει υποψιν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  333333.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  10,5 KB 
ID: 210853

    Επομενως θα επιμεινω για την ταρατσα.
    Πασο.. αλλα πιστεψε με αν λαμβαναν τέτοιες παραμέτρους υποψη η διαδικασια της εγκαταστασης θα ηταν μια πολύ διαφορετικη εμπειρια από αυτή που βιωσα εγω!!! χα χα χα… (κατι λεγαμε πριν για rssi κλπ)… Προς το παρον αυτό που ειδα εγω ηταν "πιανει?... οκ.. καλα εισαι!"....

  11. #566
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Ταρατσα οπως λενε τα παιδια παραπανω κ θα εισαι μια χαρα. Ξερω και συνδρομητη που ζητησε να συνδεθει με τον εκει κομβο και του ειπαν οτι δε δινουν 24αρες απο τον εκει κομβο. Αυτο τωρα μεχρι κ πριν 2 βδομαδες. Τωρα αν αλλαξε κατι ή δινουν κατ'εξαιρεση, δεν γνωριζω.

  12. #567
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlphaServers Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σε όλη την ομάδα, με αυτά που θα σας γράψω θα σας λύσω πολλές απορίες. γνωρίζω πολύ κάλα την συγκεκριμένη εταιρία και το τρόπο που δουλεύει. λοιπόν για το ηράκλειο Κρήτης η συγκεκριμένη εταιρία παίρνει δίκτυο από την synapsecom Αθηνά, (datacenter) 500/500 Kαι το περνάει από δίκτυο της wind και κάνει ένα κέντρο οπού έχει ρουτερ mikrokit και από εκεί από ταράτσα το στέλνει βουνό και από βουνό το στέλνει σε πελάτες επίσης σε πολλά Σήμια παίρνει γραμμές από οτέ οπού έχει vdsl 50 και 100 και στο mikro kit οι 3 50 αρες γίνονται 150 κατέβασμα και 15 ανέβασμα. ένα τέτοιο σύστημα μπορεί να καλύψει και 200 πελάτες, μιας και το δίκτυο είναι SHARED. εν ολίγης έτσι δουλεύουν, και σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά, για περιοχές που έχουν προβλήματα. σε κακοκαιριές όλες οι ασύρματες ζεύξεις έχουν τα θεματάκια τους άλλα εντάξει.... αυτά εν ολιγης!! προσωρινά αν δεν υπάρχει άλλη λύση είναι οκ.
    Το να παίρνουν vdsl και να την μοιράζουν το παίρνω απλά σαν αστείο...Δεν νομίζω να παίζει αυτο το σενάριο σε σοβαρή εταιρία...Πως γραμμή 150/15 θα καλύψει 200 πελάτες μόνο εσύ μπορείς να μας το εξηγήσεις....

  13. #568
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να παίρνουν vdsl και να την μοιράζουν το παίρνω απλά σαν αστείο...Δεν νομίζω να παίζει αυτο το σενάριο σε σοβαρή εταιρία...Πως γραμμή 150/15 θα καλύψει 200 πελάτες μόνο εσύ μπορείς να μας το εξηγήσεις....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και καλως ορισες ,

    Λιγο περιεργα φαινονται και ακουγονται.
    Τελωσπαντως δεν θα γραψω αυτα που σκεφτομαι αλλα μακαρι να βγω ψευτης.


    Ειπα να μην το σχολιασω. ξυνεις πληγες....
    The gr81 .

  14. #569
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ολα γίνονται. Η άσκηση έχει παίξει καιρο σε διαφορους επαρχιακους wisp, με θεματακια, αλλα είναι πραγματικοτητα.
    Ποσο καλα δουλευει ειναι πολυ σχετικο. Παντως 2 διακοσαρες vdsl σε lb, αντεχουν 30 24/1 συνδεσεις με σχετική ανεση

  15. #570
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παιδια τσαμπα συζηταμε. Ουτε καν δεν παιζει αυτο το σεναριο για Ηρακλειο με τις vdsl. Καταρχας οι 24αρες της Sky παιρνουν πραγματικο upload ανω των 2Μεγα.... Αυτο απο μονο του ακυρωνει τον παραπανω ισχυρισμο.

Σελ. 38 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας