Σελ. 63 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 1273
  1. #931
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    speedtouch
    Όταν σου λέει κάποιος έχω ιντερνετ με τόσα και double play με τόσα και εμένα λήγει το συμβόλαιο στο double play από την προηγούμενη εταιρεία νομίζει κάποιος όπως είχε συνηθίσει ότι θα γίνει αίτηση φορητότητας και θα έχει στη συνέχεια αυτό το νούμερο στην skytelecom.Οπως και γίνεται.Οταν λοιπόν τελειώσει το συμβόλαιο με την skytelecom η για κάποιο λογοθέλει να ξαναφύγει και να βάλει τηλ σε άλλη εταιρεία νομίζει ότι στην επόμενη εταιρεία θα κάνει πάλι την ίδια διαδικασία και θα έχει το παλιό νούμερο.Οταν θα μάθει τα καθέκαστα ότι θα πρέπει να πληρώσει ξανά για βρόχο και όταν θα περάσει μεγάλο διάστημα για να αποκτήσει καινούριο βρόχο από τον ΟΤΕ τότε θα καταλάβει το πρόβλημα αλλά θα είναι αργά.Εγω δεν το είχα συνειδητοποιήσει και ευτυχώς που μου το είπανε από την προηγούμενη εταιρεία.Και όταν απευθύνθηκα στην skytelecom κάνανε το κορόιδο ότι δεν υπάρχει προβλημα κλπ.Για μένα ο μέσος χρήστης που δεν ξέρει τεχνικά θέματα θα την πατήσει αν υποθέσουμε ότι θέλει σταθερό τηλ και θα πρέπει να προσεύχεται να μη χρειαστεί να φύγει ποτέ από την sky telecom.Με την ορολογία ασύρματη σύνδεση αυτός που δεν ξέρει τεχνικά θέματα δεν μπορεί να το σκεφτεί αυτό και κάθεται στο παγωτό.Ευτυχως που οι περισσότεροι δεν τους ενδιαφέρει να έχουν καν σταθερό τηλ οπότε δεν τους αφορά και το θέμα.

  2. #932
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Νομιζω ειναι λιγο υπερβολικο αυτο που λες. Οτι κ καλα να προσευχεσαι μην φυγεις ποτε απο Sky Telecom. Εναν αριθμο μπορεις να το μεταφερεις οπου θες. Αν τον μεταφερεις σε ενα voip παροχο συνηθως θελει 2-3 μερες. Το οτι αν συνδεθεις ασυρματα και καποια στιγμη αποφασισεις να γυρισεις σε χαλκο/ινα πρεπει να σε ξανασυνδεσουν σε σταθερο δικτυο, δεν ειναι οφθαλμοφανες? Εδω αιτηση φορητοτητας κανεις απο αλλη εταιρια σε Οτε και πληρωνεις ενα 35αρι ενω υπαρχει ηδη σταθερο δικτυο. Επισης αν εχεις καμπινα και παιρνεις απο εκει δικτυο κατα πασα πιθανοτητα δεν θα υπαρχει ελλειψη πορτων στην περιοχη σου. Που σημαινει οτι αν επιστρεψεις σε καλωδιο δεν θα χρειαστει να περιμενιες κ τοσο πολυ. Οποτε δεν καταλαβαινω την ενσταση σου.

  3. #933
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    speedtouch
    H ένσταση είναι στο ότι χάνεις τον τηλεφωνικό αριθμό και η όλη διαδικασία μέχρι να ξανααποκτησεις επίγειο καλώδιο είναι πολύ χρονοβόρα δ
    ηλ.ισχυριζομαι ότι υπάρχει καθυστέρηση από τον οτε και η δεύτερη ένσταση είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι όπως εγώ που χρειάζομαι σταθερό τηλ και τον ίδιο αριθμό γιατί τον αριθμό αυτόν τον ξέρει πάρα πολύς κόσμος και επειδή η ασύρματη ευρυζωνικότητα σε μένα είναι κάτι καινούριο δεν ήταν όσο θα έπρεπε διευκρινισμενο αυτό σε μένα που απλά βλέπω double play και πάω εύκολα σε έναν πάροχο αυτής της τεχνολογίας.Δεν είναι απλό θέμα αυτο

  4. #934
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με DMZ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειαζεται να βαλεις ΚΑΝ το δικο τους ρουτερ. Συνδεεις την κεραια στο fritzbox ή σε οποιο αλλο ρουτερ θες. Αν κανεις μεταφορα κ το τηλεφωνο σου σε sky , ζητας τους κωδικους τηλεφωνιας κ το registrar/ proxy και τα σεταρεις κ εισαι ετοιμος.
    ευχαριστω πολύ

  5. #935
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Ισως να μην εχω καταλαβει κατι που εννοεις. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει "χανεις τον αριθμο". Αφου ο αριθμος μεταφερεται στην Sky ως voip αριθμος πλεον. Αυτο εφοσον παρεις ενα πακετο double play, δηλ. ιντερνετ και τηλεφωνια. Μηπως θες να πεις οτι επειδη πλεον δεν εχεις καλωδιο, θεωρεις οτι δεν υπαρχει κ αριθμος? Δεν ισχυει αυτο. Παντως εγω το 2015 που εκανα τελευταια φορα στο Ηρακλειο αιτηση για νεα γραμμη στην τοτε cyta (τοτε υπηρχαν ακομα πορτες βεβαια), με συνδεσαν σε 14 μερες θυμαμαι. Ειχες εσυ εμπειρια που πηρε περισσοτερο σε χρονο?

  6. #936
    Εγγραφή
    08-02-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ο τηλεφωνικός αριθμός ανήκει στον χρήστη και όχι στην εταιρεία που σου το παρέχει. Αναλυτικές πληροφορίες μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ . Προσωπικά έχω skytelecom αποκλειστικά εδώ και ένα μήνα και τον αριθμό τον έχω στη modulus όπου τον έχω σετάρει, εκτός από έναν voip adapter, και στο κινητό μου με zoiper

  7. #937
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν κάνεις φορητότητα τον αριθμό σου, είναι επακόλουθο ότι θα τον διατηρήσεις και στον νέο πάροχο. Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και όταν στο μέλλον φύγεις από αυτόν "για άλλες πολιτείες". Σε καμία περίπτωση δεν τον χάνεις, εκτός αν διακόψεις την τηλεφωνική σύνδεση χωρίς να κάνεις φορητότητα.

    Η λέξη "βρόχος" αφορά αποκλειστικά την φυσική τηλεφωνική γραμμή, δηλαδή το καλώδιο.
    Όταν λοιπόν κάποιος τον μνημονεύει, είναι επακόλουθο ότι γνωρίζει τι ισχύει στην περίπτωση που ένας πάροχο ξεκάθαρα δηλώνει ότι παρέχει ασύρματα μία υπηρεσία χωρίς τηλεφωνική σύνδεση.

    Τόσο απλά και κατανοητά, χωρίς να προσπαθούμε να βρούμε δράκο εκεί που δεν υπάρχει.

    Θα συμφωνήσω μόνο στην περίπτωση που θέλοντας να επιστρέφεις σε παραδοσιακό τηλεπικοινωνιακό πάροχο με σταθερή σύνδεση, όπου πιθανόν να αντιμετωπίσεις πρόβλημα λόγω έλλειψης ελεύθερου ζεύγους, αλλά αυτό είναι η μειοψηφία και ο χρήστης θα έπρεπε εκ των προτέρων να το λάβει υπόψη πριν προβεί στην οποία αλλαγή.
    Όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω, μπορείς να μην διακόψεις την τηλεφωνία, παρά μόνο την σύνδεση στο διαδίκτυο, που μόνο την δεύτερη να έχεις από την Sky.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsagion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τηλεφωνικός αριθμός ανήκει στον χρήστη και όχι στην εταιρεία που σου το παρέχει. Αναλυτικές πληροφορίες μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ . Προσωπικά έχω skytelecom αποκλειστικά εδώ και ένα μήνα και τον αριθμό τον έχω στη modulus όπου τον έχω σετάρει, εκτός από έναν voip adapter, και στο κινητό μου με zoiper
    Ο τηλεφωνικός αριθμός ουδέποτε ανήκει στον χρήστη, παρά μόνον και πάντα στον πάροχο που το έχει αποδοθεί ως γεωγραφικός αριθμός από τον κανονισμό αριθμοδότησης της ΕΕΤΤ.

    Εμείς έχουμε χρησικτησία αυτού του αριθμού, για όσο διάστημα είναι ενεργός (ανεξάρτητα σε ποιας εταιρείας δίκτυο δουλεύει) και γι' αυτό η σελίδα που παραθέτεις μιλά για "κατοχή" σε εισαγωγικά.

  8. #938
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    speedtouch
    Αυτό θα κάνω φίλε νομίζω ότι είσαι ο μόνος που έχει καταλάβει το θέμα που θέτω.Εγω δεν αναφέρομαι στο τι θα γίνει τώρα αλλά όταν αποφασίσω να φυγω κάποια στιγμή από τη skytekecom για να πάω σε επίγειο πάροχο.Καποιοι ισχυριΖονται ότι και καινούριο βρόχο να πάρω το νούμερο δεν θα το χάσω.Θελω να μου πεις αν ισχύει αυτο και να το ληξουμε εδώ γιατί δεν θέλω να ενοχλώ άλλο.

  9. #939
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πιο φτηνο 470 να παρει . Δε χρειαζεται τοσο ακριβα . Αν βρω απο περιεργεια mikrotik σε λογικη τιμη ισως το σκαλισω
    Το 470 εχει fast ethernet θυρες. Οποτε αν εχει πχ μια VDSL 100αρα και 24αρα skytelecoms ... θα τον περιοριζει στα 100 Mbps . Πλεον το Gigabit ειναι MUST .
    The gr81 .

  10. #940
    Εγγραφή
    08-02-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaspater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα κάνω φίλε νομίζω ότι είσαι ο μόνος που έχει καταλάβει το θέμα που θέτω.Εγω δεν αναφέρομαι στο τι θα γίνει τώρα αλλά όταν αποφασίσω να φυγω κάποια στιγμή από τη skytekecom για να πάω σε επίγειο πάροχο.Καποιοι ισχυριΖονται ότι και καινούριο βρόχο να πάρω το νούμερο δεν θα το χάσω.Θελω να μου πεις αν ισχύει αυτο και να το ληξουμε εδώ γιατί δεν θέλω να ενοχλώ άλλο.
    Από τη στιγμή που εσύ είσαι "κάτοχος", όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος παραπάνω, του αριθμού σου και επιθυμείς να τον διατηρήσεις, δεν έχει σημασία σε ποιά εταιρεία πας. Αν επιλέξεις φορητότητα, τότε μέσω του παρόχου-δέκτη, του νέου παρόχου δηλαδή, διατηρείς τον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό.

  11. #941
    Εγγραφή
    30-03-2020
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    943/8831
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    8db(dB) / 30db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 470 εχει fast ethernet θυρες. Οποτε αν εχει πχ μια VDSL 100αρα και 24αρα skytelecoms ... θα τον περιοριζει στα 100 Mbps . Πλεον το Gigabit ειναι MUST .
    Ακριβως στο δικτυο θα κατσει και nas με unraid που θα ειναι media server και θα τρεχει τοπικα ενω θελω να κανω μια αγορα που να ειναι πιο future proof απο fast ethernet.

  12. #942
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaspater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα κάνω φίλε νομίζω ότι είσαι ο μόνος που έχει καταλάβει το θέμα που θέτω.Εγω δεν αναφέρομαι στο τι θα γίνει τώρα αλλά όταν αποφασίσω να φυγω κάποια στιγμή από τη skytekecom για να πάω σε επίγειο πάροχο.Καποιοι ισχυριΖονται ότι και καινούριο βρόχο να πάρω το νούμερο δεν θα το χάσω.Θελω να μου πεις αν ισχύει αυτο και να το ληξουμε εδώ γιατί δεν θέλω να ενοχλώ άλλο.
    Όπως έγραψε και ο tsagion, τον αριθμό δεν τον χάνεις ποτέ. Μόνη περίπτωση να διακόψεις την λειτουργία του και να μην ζητήσεις φορητότητά του σε οποιονδήποτε πάροχο.
    Ακόμη και στην περίπτωση που τον καταργήσεις, ο αριθμός επιστρέφει στον πάροχο που ανήκει από το εθνικό σχέδιο αριθμοδότησης (συνήθως είναι ο ΟΤΕ), αλλά υποχρεωτικά τον κρατά στο "ράφι" έως 6 μήνες, μην τυχόν και μέσα σε αυτό το διάστημα θέλεις πάλι να τον ενεργοποιήσεις (υποχρεωτικά μόνο σε αυτόν). Μετά το 6μηνο έχει το ελεύθερο να τον δώσει σε άλλον πελάτη του.

  13. #943
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Ασχετο, κανενας που να εβαλε True Telecom και να εχει καποιο feedback?

  14. #944
    Εγγραφή
    16-06-2005
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47800/7300
    ISP
    Cosmote DSL
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 21.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο, κανενας που να εβαλε True Telecom και να εχει καποιο feedback?
    και εγώ αναρωτιέμαι το ίδιο...ποιος έχει γίνει πειραματόζωο??

  15. #945
    Εγγραφή
    17-02-2020
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Εδώ την ιστοσελίδα τους δεν έχουν φτιάξει ακόμα.

Σελ. 63 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας