Σελ. 40 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 1273
  1. #586
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telumetar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέτρεψε μας να αμφιβάλουμε περι τους σκοπούς σου καθώς έκανες πριν λιγες ημέρες λογαριασμό κι αυτο ειναι μόλις το 2ο post σου στο forum. Θα σου εφιστήσω την προσοχή στο τι θα γράψεις καθώς τα πάντα ελέγχονται. Κι άλλοι επιχείρησαν να βγάλουν μπρος το δικό τους μαγαζάκι εις βάρος άλλων και τελικά το μονο που κέρδισαν ήταν την χλεύη μας.
    Φιλικά
    Πες να χρυσοστομε.... να μην τα λεω μονο εγω .... και μετά με λενε γκρινιαρη...

    Πρωην συνεργατης παντως..... χαχαχααχ λες να τον διωξανε αραγε ?

    Θα επρεπε παντως να υπογραφουν ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΧΕΜΥΘΕΙΑΣ Δεν γινεται ενας πρωην συνεργατης να βγαζει στη φορα ......




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlphaServers Εμφάνιση μηνυμάτων
    εν ολιγης σας είπα πως γίνετε όλο το φάσμα με το νετ.

    Αυτα ειναι εσωτερικα μυστικα.

    The gr81 .

  2. #587
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάλι γκρινιάζεις;

    Μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί ήδη αλλά δεν θυμάμαι, τελικά χρειάζεται ρεύμα στην ταράτσα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geros7 : 24-01-20 στις 19:25.
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  3. #588
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι γκρινιάζεις;

    Μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί ήδη αλλά δεν θυμάμαι, τελικά χρειάζεται ρεύμα στην ταράτσα;
    ω ναι!

  4. #589
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.938
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Με το ίδιο καλώδιο που θα μπει στο σπίτι σου και θα συνδεθεί με το router δεν μεταφέρεται και το ρεύμα με PoE; Εννοώ δεν χρειάζεται κάποια πρίζα στην ταράτσα που πιθανώς να υπέθεσε ο Geros7.

  5. #590
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    magcen
    ISP
    ina
    Router
    magcen
    Path Level
    Fastpath
    δεν με έδιωξε κανένας.1.. 2..δεν πουλάω εγώ νετ... ώστε να θέλω να προωθήσω κάποιο μαγαζάκι που είδα σε κάποιο σχόλιο.... επίσης σας είπα πως δουλεύει το σύστημα όλο. τώρα εσείς μπορεί να λέτε ότι θέλετε.. no problem... τωρα αν καποιος που γνωρίζει σας λέει πέντε πράγματα και εσείς είστε καχύποπτοι και μπλα μπλα μπλα.. καλά κάνετε.. όποτε συνεχίστε τα δικά σας. και άπλα κάντε θεωρίες πως γτ κτλ ¨) κάλο βράδυ καλή συνεχεία.

  6. #591
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι γκρινιάζεις;

    Μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί ήδη αλλά δεν θυμάμαι, τελικά χρειάζεται ρεύμα στην ταράτσα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telumetar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ω ναι!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το ίδιο καλώδιο που θα μπει στο σπίτι σου και θα συνδεθεί με το router δεν μεταφέρεται και το ρεύμα με PoE; Εννοώ δεν χρειάζεται κάποια πρίζα στην ταράτσα που πιθανώς να υπέθεσε ο Geros7.
    Αυτο ακριβως. Ναι μεν χρειαζεται ρευμα αλλα αυτο μεταφερεται μεσω του καλωδιου δικτυου.

    Ολες αυτες οι συσκευες ειναι ετσι κατασκευασμενες να λειτουργουν με ΡοΕ .

    Αυτο ειναι καλο για 2 λογους.
    Πρωτον ειναι πανευλοκο στην τοποθετηση και δευτερον ειναι θεμα ασφαλειας. Αλλο τα 220ν στην ταρατσα και αλλο τα 12 ή 24 ή 48 ν .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TP-LINK CPE510 V2-800x800.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  40,5 KB 
ID: 210912

    ενα απλο σχεδιο για την συνδεσμολογια ειναι αυτο.

    Φαντασου οτι απο την κεραια μεχρι το σημειο που "μπαινει" το ρευμα (injection) μπορει να ειναι μεχρι και 60 -70 ακομα και 80 μετρα.
    Βεβαια αυτο προυποθετει να εχουμε καλης ποιοτητας καλωδιο , να μην εχουμε καταναλωση κοντα στα ορια του καλωδιου και να υπολογισουμε την πτωση τασης στην συσκευη οποτε να την αντισταθμισουμε με αναλογη αυξηση της στην αρχη.

    Anyway, οποιος ασχοληθει με την ασυρματη μεταδοση εξωτερικου χωρου θα μεινει εκπληκτος με το τι μπορεις να καταφερεις αν ασχοληθεις και εχεις ορεξη να μαθεις.


    EDIT : κατι πολυ σημαντικο που δεν ειδα να το αναφερει κανεις απο οσους εχουν ηδη συνδεθει....

    χρειαζεται να τοποθετηθει και "προστασια" κοντα στην κεραια. Συνηθως τοποθετουμε ΑΥΤΑ.

    Για μενα ειναι MUST HAVE αφου προστατευουμε τον υπολοιπο εξοπλισμο μας αν συμβει κατι και δεν τα κλαιμε ολα μαζι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 24-01-20 στις 20:26.
    The gr81 .

  7. #592
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Ρευμα στην ταρατσα αυτη καθεαυτη δεν χρειαζεται , καθως το γειωμενο ftp που κατεβαινει μεσα στο σπιτι το συνδεεεις στο poe adapter της κεραιας (το εχει μεσα στη συσκευασια) και παιρνει ρευμα απο εκει. Ολοτελα αν εχεις Mikrotik router που εχει poe in/out δεν χρειαζεται ουτε το poe adapter.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlphaServers Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν με έδιωξε κανένας.1.. 2..δεν πουλάω εγώ νετ... ώστε να θέλω να προωθήσω κάποιο μαγαζάκι που είδα σε κάποιο σχόλιο.... επίσης σας είπα πως δουλεύει το σύστημα όλο. τώρα εσείς μπορεί να λέτε ότι θέλετε.. no problem... τωρα αν καποιος που γνωρίζει σας λέει πέντε πράγματα και εσείς είστε καχύποπτοι και μπλα μπλα μπλα.. καλά κάνετε.. όποτε συνεχίστε τα δικά σας. και άπλα κάντε θεωρίες πως γτ κτλ ¨) κάλο βράδυ καλή συνεχεία.
    Φανταζομαι πως κανενας δεν εχει προβλημα να γραψει σχολιο ο οποιοσδηποτε και σιγουρα αν καποιος ειναι γνωστης κ δωσει πληροφοριες , μπορει να βοηθησει κ να εξηγησει πραγματα. Το θεμα ειναι οτι στα σχολια σου, τα μαθηματικα ειναι λιγο περιεργα και δεν βγαινουν εχω την εντυπωση. Αν δεν εγραψες κατι εκ παραδρομης, ειναι λογικο να κινει υποψιες το σχολιο σου. Επισης δεν ξεκαθαρισες σε ποιο σημειο του δικτυου της Sky συμβαινει αυτο και σε ποιο νομο.

  8. #593
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Καλημέρα και από εμενα… νομιζω ότι καπου εχει χαθει λιγακι η μπαλα… Οντως το νημα αφορα τη SkyTelecom στο Ηρακλειο και φανταζομαι σκοπος θα ηταν να βοηθησει υποψηφιους συνδρομητες αλλα και ηδη υπάρχοντες με τυχον προβλήματα... ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ για bonding, για ξεbonding και οποιαδήποτε άλλη λεπτομερεια… εγω ΕΝΑ ΞΕΡΩ... 10 χρονια "δεμενος" στο ΣΑΠΙΟ δικτυο του ΟΤΕ παντα πληρωνα για 24αρα και επαιρνα από 2 εως 6 μετα βιας.. Το upload? Ουτε για συζητηση και ελπιζω να γνωριζουν οι σχετικοι ότι όταν μιλαμε για νουμερα κατω του 1Mbit (πολύ) και 200 να ειχες down η συνδεση παλι θα σερνοταν!..(αυτό είναι το TCP)...Άρα δεν με ενδιαφέρει πραγματικά καθόλου ΠΩΣ μου φέρνουν το ίντερνετ όταν αυτό παίζει μπάλα!

    Καταληγοντας λοιπον και για να μη το ζαλιζουμε… οι ανθρωποι εδωσαν ΛΥΣΗ στο Ηρακλειο και προσκυνω για αυτό!!! Ελπιζοντας παντα ότι θα διαρκεσει… Η γραμμη μου εχει ping 14-16ms που δεν εβλεπα ουτε ονειρο στην ADSL… Το upload είναι σχεδόν ΠΑΝΤΑ σταθερο!! Το download ΔΕΝ είναι σταθερο.. αλλα είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλυτερο από αυτό που ειχα.. ειτε μετραω 20 ειτε μετραω 40 ειτε μετραω 70 (ναι εχει τυχει και αυτό)… Το κοστος είναι ΙΔΙΟ (σχεδόν) πλην τον εξοπλισμο που όμως είναι δικος μου οποτε και δεν εχω καμια δευσμευση να κοψω ότι ωρα θελω (μου το ειπαν οι ιδιοι.. αφήστε τα συμβολαια κλπ)…

    Αρα τι το ΖΑΛΙΖΟΥΜΕ? SkyTelecom ευχαριστούμε και ελπιζουμε να σταθεις στο υψος των περιστάσεων και στην πολύ καλη εικονα που εχεις δειξει μεχρι τωρα παρα τα οποια προβλήματα!

    Υ.Γ.και φυσικά το όλο θέμα δεν αφορά τους μετρημένους στα δάχτυλα που τυγχάνει να βρίσκονται μερικά μέτρα από κάποιο dslam οπότε να απολαμβάνουν πραγματικές ταχύτητες έναντι των πακέτων που έχουν.. ας καθίσουν στην σιγουριά του χαλκού να είναι και το δικο μας δίκτυο πιο ξεφορτωτο!

    Την καλημέρα μου φιλικα σε ολους!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gsp : 25-01-20 στις 11:05.

  9. #594
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και από εμενα… νομιζω ότι καπου εχει χαθει λιγακι η μπαλα… Οντως το νημα αφορα τη SkyTelecom στο Ηρακλειο και φανταζομαι σκοπος θα ηταν να βοηθησει υποψηφιους συνδρομητες αλλα και ηδη υπάρχοντες με τυχον προβλήματα... ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ για bonding, για ξεbonding και οποιαδήποτε άλλη λεπτομερεια… εγω ΕΝΑ ΞΕΡΩ... 10 χρονια "δεμενος" στο ΣΑΠΙΟ δικτυο του ΟΤΕ παντα πληρωνα για 24αρα και επαιρνα από 2 εως 6 μετα βιας.. Το upload? Ουτε για συζητηση και ελπιζω να γνωριζουν οι σχετικοι ότι όταν μιλαμε για νουμερα κατω του 1Mbit (πολύ) και 200 να ειχες down η συνδεση παλι θα σερνοταν!..(αυτό είναι το TCP)...Άρα δεν με ενδιαφέρει πραγματικά καθόλου ΠΩΣ μου φέρνουν το ίντερνετ όταν αυτό παίζει μπάλα!

    Καταληγοντας λοιπον και για να μη το ζαλιζουμε… οι ανθρωποι εδωσαν ΛΥΣΗ στο Ηρακλειο και προσκυνω για αυτό!!! Ελπιζοντας παντα ότι θα διαρκεσει… Η γραμμη μου εχει ping 14-16ms που δεν εβλεπα ουτε ονειρο στην ADSL… Το upload είναι σχεδόν ΠΑΝΤΑ σταθερο!! Το download ΔΕΝ είναι σταθερο.. αλλα είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλυτερο από αυτό που ειχα.. ειτε μετραω 20 ειτε μετραω 40 ειτε μετραω 70 (ναι εχει τυχει και αυτό)… Το κοστος είναι ΙΔΙΟ (σχεδόν) πλην τον εξοπλισμο που όμως είναι δικος μου οποτε και δεν εχω καμια δευσμευση να κοψω ότι ωρα θελω (μου το ειπαν οι ιδιοι.. αφήστε τα συμβολαια κλπ)…

    Αρα τι το ΖΑΛΙΖΟΥΜΕ? SkyTelecom ευχαριστούμε και ελπιζουμε να σταθεις στο υψος των περιστάσεων και στην πολύ καλη εικονα που εχεις δειξει μεχρι τωρα παρα τα οποια προβλήματα!

    Υ.Γ.και φυσικά το όλο θέμα δεν αφορά τους μετρημένους στα δάχτυλα που τυγχάνει να βρίσκονται μερικά μέτρα από κάποιο dslam οπότε να απολαμβάνουν πραγματικές ταχύτητες έναντι των πακέτων που έχουν.. ας καθίσουν στην σιγουριά του χαλκού να είναι και το δικο μας δίκτυο πιο ξεφορτωτο!

    Την καλημέρα μου φιλικα σε ολους!
    Καλημερα, νομιζω τα ειπες ολα οπως ακριβως ειναι. Ωστοσο δεν ειναι κακο να μαθαινουμε κ καμαι τεχνικη λεπτομερεια μερικες φορες. Α και ενα ειναι σιγουρο. Οταν πας σε upload ανω των 5μεγα, δυσκολα ξαναγυρνας πισω.

  10. #595
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρειαζεται να τοποθετηθει και "προστασια" κοντα στην κεραια. Συνηθως τοποθετουμε ΑΥΤΑ.

    Για μενα ειναι MUST HAVE αφου προστατευουμε τον υπολοιπο εξοπλισμο μας αν συμβει κατι και δεν τα κλαιμε ολα μαζι.
    Λειτουργει σαν προστασια/σταθεροποιητής τάσης; Κι αυτο σε ποιο σημείο στην σύνδεση πρέπει να μπει ακριβώς ;
    ty!

  11. #596
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telumetar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λειτουργει σαν προστασια/σταθεροποιητής τάσης; Κι αυτο σε ποιο σημείο στην σύνδεση πρέπει να μπει ακριβώς ;
    ty!
    Μπαινει ακριβως μετα την ''κεραια'' που εχουμε. Προστασια απο υπερταση ειναι ή απο στατικο ηλεκτρισμο κλπ κλπ.

    Επειδη ΔΕΝ ειναι γειωμενη πουθενα η κεραια ειναι εκτεθιμενη. Οποτε απο το να περασουν πολλα volt μεσω του καλωδιου δικτυου και να μας καταστραψουν οτι εξοπλισμο εχουμε μετα... πχ ρουτερ , switch , Αccess point κλπ κλπ μας προστατευει. Σαν αντικεραυνικο (αν μου επιτρεπεται να το πω ετσι) . Πιστεψε με εχω χασει αρκετα μηχανηματα με αυτο τον τροπο.
    The gr81 .

  12. #597
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Ουσιαστικα ειναι γειωμενη η κεραια λογω του ftp με γειωση καλωδιου που συνδεεται μεταξυ των δυο ακρων. Κυριως ειναι για αυτους που χρησιμοποιουν utp καλωδια. Βεβαια προαιρετικα σαν εξτρα ασφαλεια αμα θες το βαζεις. Ομως πρεπει να βαλεις 2. Ενα πανω στον ιστο στην κεραια και ενα στη χωνευτη του σπιτιου που μπαινει το καλωδιο απο την κεραια.

  13. #598
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ποιο σημείο γειώνεται το FTP που λες;
    Για ποιον λόγο αναφέρεις ότι χρειάζονται 2 Surge Protector;
    Πως θα εξασφαλίσεις την σωστή γείωση και στις 2 περιπτώσεις;

  14. #599
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα παλικάρια, διάβασα στο facebook πως η sky telecom θα βγάλει τους αναμεταδότες από τη Ρογδιά.. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Γιατί υποτίθεται πως Τρίτη θα έρθουν να με συνδέσουν με Ρογδιά εμένα
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  15. #600
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα ειναι γειωμενη η κεραια λογω του ftp με γειωση καλωδιου που συνδεεται μεταξυ των δυο ακρων. Κυριως ειναι για αυτους που χρησιμοποιουν utp καλωδια. Βεβαια προαιρετικα σαν εξτρα ασφαλεια αμα θες το βαζεις. Ομως πρεπει να βαλεις 2. Ενα πανω στον ιστο στην κεραια και ενα στη χωνευτη του σπιτιου που μπαινει το καλωδιο απο την κεραια.
    Κάποια καλώδια FTP έχουν καλό καλώδιο ESD. Αν χρησιμοποιηθούν αντίστοιχοι κονεκτορες, αν η γείωση στα σημεία επαφής είναι καλή και αν η εγκατάσταση είναι χαμηλού κινδύνου (σπάνια τρώει χτυπήματα λόγω θέσης), τότε ίσως να είναι επαρκής.
    Μετά πάμε στην εγκατάσταση surge arrest πρώτα πάνω, πάλι σε καλή γείωση και μετά αν απαιτείται και κάτω, πάλι σε καλή γείωση. Συχνά το ρόλο κάτω αναλαμβάνει το PoE injector.
    Στην πράξη στις πόλεις οι περισσότερες εγκαταστάσεις είναι χαμηλού κινδύνου και μπορεί να την βγάλουν και χωρίς τίποτα, αν και δεν προτείνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 26-01-20 στις 21:41.

Σελ. 40 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας