Σελ. 17 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 1273
  1. #241
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Σωστα. Σημερα παιζω τωρα μεσημερι 57-65down και up 35-40.

  2. #242
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μόλις τώρα έκανα την μέτρηση και έχω τέλεια αποτελέσματα!!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  8,3 KB 
ID: 209684
    Ωστόσο το Ping που πιάνω σε Online Games κυμαίνεται από 50 έως 60 ms πάνω από τα 60 δεν έχει πάει.

  3. #243
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Ζηλεύω το upload... Μόνο το upload θέλω για stream. Είμαι στα καφαο για ftth αλλά δε βλέπω να έρχεται ποτέ...


  4. #244
    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Ubiquiti
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα. Σημερα παιζω τωρα μεσημερι 57-65down και up 35-40.
    Και αυτό επειδή περιμένεις ακόμα τις τελικές ρυθμίσεις που ειπαν πως θα κάνουν ή έτσι θα είναι;

  5. #245
    Εγγραφή
    14-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ζηλεύω το upload... Μόνο το upload θέλω για stream. Είμαι στα καφαο για ftth αλλά δε βλέπω να έρχεται ποτέ...
    Κάνω Livestreams στο Twitch με 6000bitrate και πάει γραμμή!

  6. #246
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα στα προηγούμενα εντοπίζεται λοιπόν στο γεγονός πως στη Ροδιά έχουν βάλει κεραίες όλοι (εταιρείες, ιδιώτες, ραδιόφωνα, πάροχοι υπηρεσιών, κλπ) εκμεταλλευόμενοι την ελεύθερη χρήση της συγκεκριμένης μπάντας. Αφού όμως η χρήση των συγκεκριμένων συχνοτήτων δεν απαιτεί άδεια, αυτοί που τώρα διαμαρτύρονται (ενδεχομένως και δίκαια) δεν το γνώριζαν; Δεν υπήρχε η ανησυχία ότι κάποια στιγμή μπορεί να παρουσιαστεί κάποιο τέτοιο πρόβλημα;

    Τα έβρισκαν μεταξύ τους είναι η απάντηση. Ναι αλλά αυτό δεν λέει τίποτα και προφανώς δεν εγγυάται τίποτα.

    Κατανοώ την νευρικότητα του ανθρώπου που ενώ μέχρι χτες όλα δούλευαν ρολόι και σχετικά "στον αυτόματο", να χρειάζεται τώρα κάθε τρεις και λίγο να ανεβαίνει στο βουνό να λύνει προβλήματα ή να ψάχνει εναλλακτικές λύσεις. Αλλά έτσι είναι τα πράγματα και οι κανονισμοί από όσο διαβάζω...

    Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί δεν γίνονται τα πράγματα όπως πρέπει να γίνουν, ως επαγγελματίες δηλαδή. Αντ' αυτού μέσα από ένα forum "τα λέω στην νύφη για να ακούει η πεθερά";

    Οι εποχές αλλάζουν, οι τεχνολογίες εξελίσσονται και ειδικά οι επαγγελματίες πρέπει να προσαρμόζονται πρώτοι. Δεν ξέρω τον τρόπο και αν αυτός έχει μεγάλο ή μικρό κόστος, αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς (ευτυχώς λέω εγώ), έτσι είναι και ας μη μας αρέσει και ας μας χαλάει την βόλεψη.

    Δηλαδή αν ένας ανταγωνιστής της Sky δει πως στο Ηράκλειο υπάρχει δυνητικά μεγάλος αριθμός υποψηφίων πελατών και βάλει και αυτός κεραίες στο ίδιο βουνό; Και αν έρθει και τρίτος;

    Τέλος και εντελώς φιλικά, συνιστώ ψυχραιμία.

  7. #247
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μακαρι να γινει της π@ και απο την αλλη μερια και ανατολικα και νοτια σε κεραιες να βλεπουν ολοι στις ζωνες . Μπας και αναρωτηθούν καποιοι διακοσμητικοι στην εεττ τι σκατα γινεται στο ηρακλειο και γιατι δε προχωρουν τα εργα με τις κανονικες καμπινες

  8. #248
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να γινει της π@ και απο την αλλη μερια και ανατολικα και νοτια σε κεραιες να βλεπουν ολοι στις ζωνες . Μπας και αναρωτηθούν καποιοι διακοσμητικοι στην εεττ τι σκατα γινεται στο ηρακλειο και γιατι δε προχωρουν τα εργα με τις κανονικες καμπινες
    Ας δει η ΕΕΤΤ την φωτογραφία με την μέτρηση της γραμμής μου που ανέβασα πριν 2 μέρες και θα καταλάβει πολλά, και για αυτή την κοροϊδία πληρώνω 30 ευρώ
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  9. #249
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    @Constantine4 Ωραιος!

    @geotrvs Αυτη ειναι η ερωτηση του ενος εκατομμυριου. Θα καταφερω να παω παραπανω οπως την πρωτη μερα της εγκαταστασης ή θα μεινω εκει? Λογικα θα ξερουμε μεχρι Δευτερα - Τριτη.

    @emskan Το ιδιο σκεφτομουν. Αν ερθει σε κανα χρονο και δευτερη Sky , τι θα γινει? Δεν το λες κ απιθανο να συμβει πλεον. Το κλειστο καρτελ των 3 μεχρι στιγμης δεν εχει βοηθησει κανεναν (την forthnet ουτε καν την υπολογιζω πλεον).

    Παντως αποψε εχουν ετσι τα πραγματα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-12-16 013215.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  61,0 KB 
ID: 209712

  10. #250
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλυτερα εισαι και σε ping και απο τη vdsl μου του οτε με fastpath ... Πως γινεται αυτο δεν εχω ιδεα . Η δε forthnet παλι αρχισαμε αποσυνδεσεις και υψηλα ping

  11. #251
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Καλημερα. Ποσο ping σου βγαζει δλδ?

    Γιατι εγω με οτε adsl σε fastpath εχω σταθερα 10-11ping με Asus router και με fritzbox 12-13. Αυτο οσο ημουν συνδεμενος σε iSLAM. Μετα που μου αλλαξαν κομβο λογω δικης μου παροτρυνσης κ με βαλαν σε ενα παλιοτερο που παιζει μονο adsl βγαζω 12 με asus και 15 με fritz.

    - - - Updated - - -

    Με τη forthnet εχω φιλο στο κεντρο που εχει ακριβως το ιδιο θεμα με σενα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FGuile : 16-12-19 στις 10:57.

  12. #252
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το ξαναρωτήσω για άλλη μία φορά, γιατί γράφεις πολλά, αλλά για την ταμπακιέρα τίποτα.

    Υπάρχει πουθενά, στην χώρα μας, στην Ευρώπη, παγκοσμίως ή στον γαλαξία μας, κάποιος κανονισμός που να απαγορεύει ή να ζητά άδεια για την ΧΡΗΣΗ της ISM μπάντας;
    Γιατί αναφέρεις χρήσεις άλλων φασματικών συχνοτήτων και υπηρεσιών, που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτό που συζητάμε;
    Ποιος και βάσει ποιου κανονισμού έχει πληρώσει έστω και 1€ για ΧΡΗΣΗ της συγκεκριμένης μπάντας;
    Βάσει ποιου κανονισμού, αναφέρεις ότι μία εταιρεία (μικρή ή μεγάλη, αδιάφορο) δεν μπορεί να παρέχει επί πληρωμή υπηρεσίες σε αυτή την ("τζάμπα" κατά δήλωσή σου) μπάντα;

    Στα 11 χλμ, μια χαρά βγαίνει ζεύξη με 40MHz έως 100άρι πακέτο και το ίδιο χαλαρά σε 20MHz έως το 50άρι. Υπάρχουν χιλιάδες τέτοιες ζεύξεις παγκοσμίως αλλά και στην χώρα μας.
    Έχουν ήδη αναφερθεί τα προβλήματα των ασύρματων δικτύων και τι να περιμένει κανείς. Δεν είναι ανταγωνιστικά των σταθερών συνδέσεων και έρχονται να καλύψουν κενά ή δουλεύουν συμπληρωματικά με αυτά. Αλλά αυτό είναι εντελώς αδιάφορο αν, πότε, που και με ποιες προϋποθέσεις μπορεί να γίνει ανάπτυξή τους.
    Το ότι παίζατε μόνοι σας π.χ. 20-20 νοματαίοι σε αυτή την περιοχή, ΔΕΝ αποτελεί θέσφατο ότι δεν επιτρέπεται να έρθει και άλλος και ότι έχετε την αποκλειστικότητα.
    Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα των ασύρματων ζεύξεων, αν μία εταιρία εγκαταστήσει κάτι τέτοιο (https://www.ui.com/airfiber/airfiber24-hd/) "πόσους" καταναλωτές μπορεί να χωρέσει;
    Είναι δυνατόν εταιρία να βάζει κεραία για να εξυπηρετήσει π.χ. μόνο 100 άτομα;

  13. #253
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το συγκεκριμένο ΑΡ είναι για ασύρματες ζεύξεις backbone σημείο-προς-σημείο (PtP) και δουλεύει στους 24GHz, όπου χρειάζεται άδεια.
    Υπάρχουν ΑΡ που θεωρητικά μπορούν να έχουν αρκετές παραπάνω από 100 ταυτόχρονες ενεργές ζεύξεις. Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Το θέμα είναι στο διαθέσιμο bandwidth που θα έχουν όλες αυτές ανά πάσα στιγμή.

    Για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Όλα τα ΑΡ αυτής της κατηγορίας (όσο ακριβά κι αν είναι και από οποιονδήποτε κατασκευαστή), έχουν μέγιστο θεωρητικό διαθέσιμο bandwidth 1000Mbps. Όσο δηλαδή είναι η θύρα δικτύου που έχουν.
    Κάνε τώρα τους υπολογισμούς πόσες συνδέσεις μπορούν να ικανοποιήσουν ταυτόχρονα, αν όλες ξεζουμίζουν την σύνδεσή τους. Βέβαια στην πραγματικότητα ποτέ δε γίνεται αυτό και όπως στις ενσύρματες συνδέσεις το bandwidth μοιράζεται δυναμικά με διάφορες τεχνικές.

    Αλλά στην πραγματικότητα δεν γίνεται με ένα μόνο ΑΡ να καλύπτονται, στην καλύτερη περίπτωση, πάνω από 50 ζεύξεις (και πολλές λέω).

  14. #254
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Constantine4 Ωραιος!

    @geotrvs Αυτη ειναι η ερωτηση του ενος εκατομμυριου. Θα καταφερω να παω παραπανω οπως την πρωτη μερα της εγκαταστασης ή θα μεινω εκει? Λογικα θα ξερουμε μεχρι Δευτερα - Τριτη.

    @emskan Το ιδιο σκεφτομουν. Αν ερθει σε κανα χρονο και δευτερη Sky , τι θα γινει? Δεν το λες κ απιθανο να συμβει πλεον. Το κλειστο καρτελ των 3 μεχρι στιγμης δεν εχει βοηθησει κανεναν (την forthnet ουτε καν την υπολογιζω πλεον).

    Παντως αποψε εχουν ετσι τα πραγματα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-12-16 013215.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  61,0 KB 
ID: 209712
    Καλό θα ήταν όσοι βάζετε as από speed tests να μας λέτε και το πακέτο που έχετε αγοράσει

  15. #255
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Εχω πει απο την αρχη του thread οτι εχω ζητησει 100αρα.

Σελ. 17 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας