Σελ. 44 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 646-660 από 1273
  1. #646
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Νομιζω ειχε αναφερει οτι μενει ή θα μεινει στις τρεις βαγιες ????
    The gr81 .

  2. #647
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,

    Αντε με το καλο να ενεργοποιηθεις και εσυ.

    Μαλλον αναφερεσαι στο SURGE PROTECTOR.
    Αυτο καλο θα ηταννα μπει.... ΑΛΛΑ με τον σωστο τροπο. δηλαδη δεν αγοραζουμε απλα την συσκευη , την βαζουμε αναμεσα και ειμαστε προστατευμενοι.
    Διαβασε 3 σελιδες πριν οπου το εχουμε αναλυσει το θεμα. μην τα αναφερουμε παλι. (σελιδα 40-41-42 )
    Σε καθε περιπτωση χρειαζεται ηλεκτρολογος για να γινει σωστη τοποθετηση του.

    Τωρα στο θεμα με το ρουτερ.... απο οτι εχουν αναφερει αλλοι συμφορουμιτες ειναι αξιολογος εξοπλισμος και δεν εχουν αντιμετωπισει καποιο προβλημα.

    Το μονο που ισως ΔΕΝ σε καλυψει ειναι το wifi . Αυτο ομως ειναι διαφορετικη περιπτωση για καθε χρηστη αφου δεν ειναι ολα τα σπιτια ιδια.
    Οποτε στην χειροτερη περιπτωση παιρνεις ενα ΑΡ φτηνο και το τοποθετεις για να καλυψεις τους χωρους που δεν εχουν καλη καλυψη.

    Για μενα μην αγορασεις κατι ακομα...και μην αγχωνεσαι χωρις λογο. Θεωρω οτι ολα καλα θα πανε.


    Μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό που θα έρθει να το εγκαταστήσει και αυτό μαζί με την κεραία??

    Τρεις βάγιες μένω τώρα και στην αρχή πριν κάνω την αίτηση όταν είχα πάρει τηλέφωνο για πληροφορίες μου είχαν πει ότι θα παίρνω από το γιουχτα (μαραθιτη)

  3. #648
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaHaKa4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό που θα έρθει να το εγκαταστήσει και αυτό μαζί με την κεραία??

    Τρεις βάγιες μένω τώρα και στην αρχή πριν κάνω την αίτηση όταν είχα πάρει τηλέφωνο για πληροφορίες μου είχαν πει ότι θα παίρνω από το γιουχτα (μαραθιτη)
    Αν θελεις μπορεις να κανεις το εξης...

    Να το τοποθετησεις μαζι με την εγκατασταση της κεραιας. Ετσι ο τεχνικος θα φτιαξει τα αναλογα καλωδια και θα τα στηριξει. edit : (καλωδια δικτυου )
    Και μετα να φωναξεις ηλεκτρολογο να σου συνδεσει την συσκευη με την γειωση του σπιτιου σου.
    Βεβαια επειδη δεν νομιζω να εχουν "ευκαιρες" τετοιες συσκευες... ειτε θα τους ειδοποιησεις να την εχουν μαζι (και την πληρωνεις σε αυτους) ειτε την προμηθευεσαι εσυ και την εχεις εκει κατα την εγκατασταση.


    Αλλιως ΑΦΟΥ τοποθετηθουν ολα... οποια μερα σε βολευει. ....την κανεις εγκατασταση εσυ (μαζι με τον ηλεκτρολογο για την γειωση) .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 06-02-20 στις 14:28.
    The gr81 .

  4. #649
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελεις μπορεις να κανεις το εξης...

    Να το τοποθετησεις μαζι με την εγκατασταση της κεραιας. Ετσι ο τεχνικος θα φτιαξει τα αναλογα καλωδια και θα τα στηριξει.
    Και μετα να φωναξεις ηλεκτρολογο να σου συνδεσει την συσκευη με την γειωση του σπιτιου σου.
    Βεβαια επειδη δεν νομιζω να εχουν "ευκαιρες" τετοιες συσκευες... ειτε θα τους ειδοποιησεις να την εχουν μαζι (και την πληρωνεις σε αυτους) ειτε την προμηθευεσαι εσυ και την εχεις εκει κατα την εγκατασταση.


    Αλλιως ΑΦΟΥ τοποθετηθουν ολα... οποια μερα σε βολευει. ....την κανεις εγκατασταση εσυ (μαζι με τον ηλεκτρολογο για την γειωση) .

    Ευχαριστώ πολύ.

  5. #650
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    in between
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναν λογαριασμο εχεις απληρωτο ή δυο?

    Ο ενας ειναι στην ουσια προ-πληρωμη του παγιου. οι δυο σημαινει οτι οντως χρωστας.
    Σε καθε περιπτωση μπορεις να διακοψεις.

    Κανε το πιο απλο. Κανε φορητοτητα τον αριθμο σου σε VOIP παροχο και θα αναγκαστουν να το κοψουν.

    Υ.Γ βγαινουμε offtopic.
    Δούλεψε ωραία η ιδέα σου. Σε 1,5 μέρα και με 15€ κόστος έγινε η μεταφορά της γραμμής. Τελικά πήγα στην intertelecom γιατί έχουν ένα ωραίο πακέτο με 5€ 500' σταθερά/κινητά. Οπότε είμαι επιτέλους ελεύθερος απ΄την cosmote... Offtopic αλλά τα αναφέρω γιατί μπορεί να ενδιαφέρει συνδρομητές της sky, ειδικά στο πακέτο μου η sky ήθελε νομίζω 15€ εξτρά για τηλέφωνο που προσωπικά έκρινα ότι δεν αξίζουν τον κόπο, 5€ όμως και με τη δυνατότητα να το χρησιμοποιώ από το κινητό μου τα δίνω.

  6. #651
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δούλεψε ωραία η ιδέα σου. Σε 1,5 μέρα και με 15€ κόστος έγινε η μεταφορά της γραμμής. Τελικά πήγα στην intertelecom γιατί έχουν ένα ωραίο πακέτο με 5€ 500' σταθερά/κινητά. Οπότε είμαι επιτέλους ελεύθερος απ΄την cosmote... Offtopic αλλά τα αναφέρω γιατί μπορεί να ενδιαφέρει συνδρομητές της sky, ειδικά στο πακέτο μου η sky ήθελε νομίζω 15€ εξτρά για τηλέφωνο που προσωπικά έκρινα ότι δεν αξίζουν τον κόπο, 5€ όμως και με τη δυνατότητα να το χρησιμοποιώ από το κινητό μου τα δίνω.
    χαιρομαι που σου φανηκε χρησιμη η συμβουλη. απλα να εξοφλησεις τον εκκαθαριστικο λογαριασμο που θα ερθει για να εισαι ΚΥΡΙΟΣ απεναντι τους και να μην μπορουν να σου πουνε τιποτα.
    The gr81 .

  7. #652
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παντως απο οτι βλεπω τη φαγανε με το που επεσε η κεντρικη διασυνδεση voda - wind πεσατε και εσεις .

  8. #653
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως απο οτι βλεπω τη φαγανε με το που επεσε η κεντρικη διασυνδεση voda - wind πεσατε και εσεις .
    Με μια σημαντική διαφορά, το δίκτυο έπεσε μεταξύ 3 έως 5 σε εμένα και μετά διορθώθηκε, σε αντίθεση με τον ΟΤΕ που είχα ζημιά από 30/12 και επανήλθε 16/01
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  9. #654
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο οτες ειναι μεγαλος - δεν υπαρχει αλλος - γραπτα με fax με το κλλλλλασικο τροπο απαντάει αλλα με το πάσο τους . Και η nova den επεσε μαλλον γιατι δεν εχει καθολου διασυνδεση . Μη λεω μεγαλα λογια γιατι μπορει να πανε ολα μπλουπ παλι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 06-02-20 στις 18:58.

  10. #655
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Εγω παλι περιεργως, δεν ειχα ιδιαιτερα θεματα ουτε με Sky ουτε με Οτε σπιτι και κανενα με Voda στο μαγαζι. Η Sky ειχε καποιες πτωσεις ταχυτητας, αλλα εκανες τη δουλεια σου κανονικα.

    Εγω δοκιμαζω αυτες τις μερες την omnivoice που ουσιαστικα θελει 0,50 ευρω το μηνα παγιο κ με 1 ευρω μιλας περιπου 50λεπτα σταθερα. Αυτο που με εντυπωσιασε ειναι οτι εχει καλυτερη ποιοτητα κλησης απο την yuboto.

  11. #656
    Εγγραφή
    23-12-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φίλε μου και εγώ τρεις βαγιες μένω , με συνδεσανε πριν λίγες μέρες με γιουχτα σε 50αρα γραμμή , η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν έχει θέμα, όμως στα speed test σε ώρες που δεν έχει πολύ κόσμο μέσα χτυπάει 42 - 45 mbps αλλά τις περισσότερες ώρες πάει γύρω στα 15 με 21 Mbps.. σε καμία περίπτωση πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει αυτό που έχω ζητήσει ...

    Η κεραία τους πάντως έχει καθαρή επαφή με γιουχτα

  12. #657
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    in between
    Το θέμα είναι που υπάρχει η συμφόρηση; Είναι στη sky? Όπως έχουμε ξανασυζητήσει, πληρώνεις για να έχεις 50mbps από την κεραία σου στη δικιά τους. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν εγγυήσεις, βέβαια αν δεν σε ικανοποιεί η ταχύτητα συχνά, φεύγεις και πας αλλού. Αν είναι η συμφόρηση μέσα στη sky, λογικά θα το βλέπαμε όλοι αναλογικά. Αν είναι στην κεραία σου, περίεργο, εκτός αν είναι παρεμβολές σε συγκεκριμένες ώρες της μέρας.

    Πρόσεξε το speedtest της ookla, εγώ το βρίσκω μη αξιόπιστο, πιθανά γιατί το χρησιμοποιούν όλοι. Δοκίμαζε καλύτερα με fast.com, συνιστώ να ανεβάσεις λίγο τον όγκο της μέτρησης στις επιλογές.

    Εγώ γενικά δεν είχα θέμα σήμερα, ίσως το μεσημέρι κάποια στιγμή πρόσεξα λίγο αυξημένο latency όπως δούλευα αλλά δεν έκανα μέτρηση.

  13. #658
    Εγγραφή
    23-12-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απλά ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να γνωρίζει τις διαφορές... Σου λένε 50 mbps πχ. Και περιμένεις να βλέπεις 50 mbps, ιδιως όταν σου λένε εγγύηση ταχύτητας και όχι "ως" όπως οι άλλοι

  14. #659
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Με αυτά που διαβάζω πάντως για την εξυπηρέτηση τους, προσωπικά το ξανασκέφτομαι διπλά για το αν θα κάνω τη μετάβαση.
    Πέρα από το ότι τους θεωρώ ακριβούς, ειδικά αν λάβουμε υπόψη και το κόστος του εξοπλισμού (που οκ, κάπως λογικό μιας και παίζουν ασύρματα).

  15. #660
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά που διαβάζω πάντως για την εξυπηρέτηση τους, προσωπικά το ξανασκέφτομαι διπλά για το αν θα κάνω τη μετάβαση.
    Πέρα από το ότι τους θεωρώ ακριβούς, ειδικά αν λάβουμε υπόψη και το κόστος του εξοπλισμού (που οκ, κάπως λογικό μιας και παίζουν ασύρματα).
    Μιλας εκ του ασφαλούς γιατι αν ισχυουν τα στατιστικα της γραμμης σου, παίρνεις από καμπίνα vdsl του ΟΤΕ στο ηρακλειο κρητης, δηλαδη είσαι στο 5%. Εαν ειχες 4mbps και speedbooster(οπως κουτσοδουλευει και αυτο) δεν θα ειχες σκεψεις :P


    Για να μπεις και στα παπουτσια των αλλων, κλειδωσε τη γραμμη σου σε adsl g mbit προτυπο, και προσπαθησε να δεις youtube σε 720p, και στο 20λεπτο τραβα και μια φορα το καλωδιο του οτε απο την πριζα. Ετσι θα καταλαβεις την ποιοτητα υπηρεσιων και υποστηριξης που εχουν οσοι ζουν σε μεγαλες περιοχες τυπου μασταμπα.


    No offence παντα.

Σελ. 44 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας