Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Θέλω να μου κάνετε μια πρόταση διανομής για αυτό εδώ το "μπρίκι" : https://www.cnet.com/products/fujits...gb-hdd-series/. Πλέον του έχω επάνω 1,5Gb RAM. Είχα περασμένη έκδοση xubuntu, νομίζω την 14.04 και λειτουργούσαν όλα ρολόι. Ο πατέρας μου που το χειριζόταν, χάλασε το network manager και δε μπορούσα να περάσω ξανά το πακέτο και αναγκαστικά λειτουργούσε με καλώδιο, αλλά δεν του άρεσε να κάθεται κοντά στον router. Δοκίμασα να περάσω διάφορες εκδόσεις, αλλά πριν ξεκινήσουν μου έλεγαν και για πρόβλημα στο bios του η/υ. Κατάφερα με τα χίλια ζόρια να περάσω το antiX και αυτό πάλι μου έχει προβλήματα, τα οποία εγώ μπορώ να λύσω, αλλά δε νομίζω να καθίσει ο πατέρας μου να ασχοληθεί με γραμμή εντολών και google. Θέλει να κάνει απλή χρήση Internet. Email που και που, ειδήσεις να διαβάσει, βίντεο στο youtube. Τέτοια πράγματα... Περιμένω προτάσεις!!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα περασμένη έκδοση xubuntu, νομίζω την 14.04 και λειτουργούσαν όλα ρολόι. !
    Για μενα εδω ειναι η λεξη κλειδι. Εφοσον δουλευε ξαναβαλε την τελευταια εκδοση xubuntu και θα εισαι μια χαρα. Xubuntu εχω και εγω στην μητερα μου.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Ναι, εννοείται! Πες μου λοιπόν που θα την βρω να την κατεβάσω και εγώ είμαι μέσα.... Από όσο έψαξα εγώ δε μπόρεσα να τη βρω...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εννοείται! Πες μου λοιπόν που θα την βρω να την κατεβάσω και εγώ είμαι μέσα.... Από όσο έψαξα εγώ δε μπόρεσα να τη βρω...
    https://xubuntu.org/download/

    Αυτο νομιζω πως εννοεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Όχι... Η τελευταία έκδοση δεν είναι συμβατή με την κάρτα γραφικών από το μπρίκι. Για αυτό ψάχνω παλιά έκδοση. Και για αυτό σου είπα δε μπόρεσα να τη βρω....
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  6. #6
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι... Η τελευταία έκδοση δεν είναι συμβατή με την κάρτα γραφικών από το μπρίκι. Για αυτό ψάχνω παλιά έκδοση. Και για αυτό σου είπα δε μπόρεσα να τη βρω....
    A συγνωμη δεν το καταλαβα, Αρα θελεις λινκ για την 14.04. οκ

    http://ftp.orange-business.com/ubunt...14.04/release/

    http://ftp.oleane.net/ubuntu-cd/xubu....04.5/release/

  7. #7
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ.... Κατεβάζω δοκιμάζω και επανέρχομαι...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  8. #8
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ.... Κατεβάζω δοκιμάζω και επανέρχομαι...
    Να σαι καλα και καλο "στησιμο"

  9. #9
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Έκανα εγκατάσταση κανονικά. Το laptop λειτουργεί κανονικότατα με εξαίρεση το wifi. Όταν ξεκινήσει βρίσκει δίκτυα αλλά δε μπορεί να συνδεθεί. Αν κάνω disable wifi από το εικονίδιο επάνω και το κάνω πάλι enable δεν βλέπει τίποτα. Υπάρχει λύση; Με το καλώδιο λειτουργεί κανονικά.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποιο wifi εχει?
    ديميتريس

  11. #11
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Sorry για την καθυστέρηση. Να πω πριν, πως δοκίμασα ότι network manager ξέρω και βρήκα στο internet για να δω μπας και κάνω δουλειά, αλλά τίποτα. (δοκίμασα wicd και ceni) Το μόνο που γίνεται με το δίκτυό μου είναι πως το ενσύρματο λειτουργεί κανονικά με όλα ενώ στο ασύρματο έχω το εξής, βλέπω τα δίκτυα κανονικά, αλλά δε μπορώ να συνδεθώ με κανένα. Έδωσα μια εντολή που έκοψε τις τυχαίες mac που βρήκα στο δίκτυο, από κάτι forum του ubuntu. Η κάρτα δικτύου είναι atheros qualcomm. Τώρα δεν είμαι στον η/υ για να πω ακριβές μοντέλο, θα το συμπληρώσω το πρωί που θα είμαι στον η/υ. Πέρασα το xubuntu 14.04 την πρώτη πρώτη έκδοση με τον πυρήνα 3.13.0-24 αν τον θυμάμαι σωστά. Γτ με την τελευταία αναβάθμιση δε μου λειτουργούσε καν. Πες τε μου τι πληροφορίες θέλετε ή τι εντολές να χτυπήσω για να δείτε αποτελέσματα για να μου πείτε γτ δε μπορώ να βρω. Όλο το πρωί ασχολούμουν με αυτό και το μεσημέρι έπρεπε να φύγω για κηδεία και το παράτησα.

    Το μηχάνημα είναι παλιό, πάνω από 15 χρόνια. Να δοκιμάσω κάποια άλλη διανομή ή να βάλω ποιο παλιά έκδοση πυρήνα; Είχα περάσει προσωρινά το antix αλλά δε μου πήγαινε καλά με την ανάλυση οθόνης. Ενώ το wifi λειτουργούσε κανονικά.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποσταρε πως την βλεπει το lspci. Ελπιζω να μην εχεις ακομα τα wicd και ceni εγκατεστημενα...
    Και που το βρηκες το ceni για ubuntu? Στο επισημο repo δινεται για 19.04 και πανω.
    ديميتريس

  13. #13
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    05:01.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR2413/AR2414 Wireless Network Adapter [AR5005G(S) 802.11bg] (rev 01)

    Έτσι μου εμφανίζεται! Και ακόμα έχω το wicd περασμένο μαζί με ceni. Να τα σβήσω και να περάσω πάλι network manager?
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η καρτα σου παιζει κανονικα με τον ath5k που ερχεται προεγκατεστημενος εδω και χρονια. Για αρχη, δες αν τον δειχνει στο lsmod και μετα βλεπουμε.
    ديميتريس

  15. #15
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Στο lsmod που μου είπες την δείχνει με τον ath5k που είπες. Εγώ δεν είπα πως δεν την βλέπω ή δεν βλέπω κάτι, αλλά ενώ βλέπει κανονικά όλα τα δίκτυα και μου τα εμφανίζει, μόλις πατήσω να συνδεθώ δε μου βγάζει καν παράθυρο για να βάλω κωδικό για το δίκτυο και με πετάει στην άλλη σύνδεση (ενσύρματη). Επίσης, αν ξετικάρω από το εικονίδιο πάνω στη μπάρα το enable wifi και το ξαναπατήσω να ανοίξει, τα δίκτυα έχουν πάει περίπατο. Πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να ξαναδώ δίκτυα.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας