Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα στο φορουμ,

    χθες εγινε η ενεργοποιηση μου σε nova vdsl 100.Για οσους θελουν να γνωριζουν πριν ημουνα με vdsl 50 στο οτε χωρις κανενα προβλημα στα 32,50 το μηνα.Με αφορμη το οτι εληγε το συμβολαιο μου και το γεγονος οτι η 100αρα στην Nova ειχε 29,90 ειπα να "παω" προς τα εκει.Ετσι λοιποιν στισ 19/11/2019 εκανα την αιτηση σε καταστημα nova της περιοχης μου και στισ 29/11/2019 εγινε η φορητοτητα-ενεργοποιηση μου στην nova(δηλαδη σε 9 εργασιμες ολοκληρωθηκε,αρκετα γρηγορα).

    Λοιπον..στο θεμα μας τωρα.Αρχικα να πω οτι το ρουτερακι( ZXHN H267N V1.0) που δινει η nova για vdsl 100 ειναι Α-ΠΑ-ΡΑΔΕΚΤΟ.Για το λογο αυτο λοιπον εκανα μια ερευνα αγορας πριν ενεργοποιηθω σε nova και πηγα αγορασα πριν 3-4 μερες το tplink archer c50 v4 1200 Dualband το οποιο ειναι αξιοπρεπεστατο οσο το λειτουργω χωρις προβλημα σε wireless Router mode το οποιο διαβασα δουλευει και ως Access Point ταυτοχρονα για να εχω περισσοτερες επιλογες στο μενου του ....

    Ειμαι λιγο διστακτικος ομως για τον αν ολα δουλευουν κομπλε..επειδη δεν γνωριζω και πολλα θα σας πω με απλα λογια το προβλημα μου και θα παραθεσω φωτο απο ρουτερ κλπ
    Η γραμμη μου κλειδωνει στα 99999 και ολα μελι-γαλα.Το θεμα μου ειναι οτι σε speedtest οι ταχυτητεσ(με wifi απο το tplink) φτανουν σε 90 (καταπληκτικα δηλαδη) αλλα το download μου μερικες φορες δειχνει πολυ "ανισορροπο'"

    Ανισορροπο εννοωντας οτι δεν πιανει ταχυτητα και ολη την ωρα εχει σκαμπανεβασματα....πχ σε ftp.forthnet.gr σε 2,4ghz wifi φτανω max στα 4MΒ/s,ενω με ethernet στα 10,50 με 11.Οκ λογικο με ethernet αλλα με το wifi ειναι ενταξει??Νομιζω πως οχι.
    Επιπλεον επειτα απο επικοινωνια με nova ειδαμε οτι η γραμμη μαζευει αρκετα λαθη αλλα και αρκετα estblished σε netstat -a(15+ περιπου) απο γραμμη εντολων.

    Το περιεργο ειναι οτι με το speedport plus που δεν εχω παει πισω ακομα ΟΛΑ δουλευουν ρολοι..

    Για πειτε μου αποψεις


    Παραθετω φωτο απο Στατιστικα Γραμμης , Download με 2,4Ghz Wifi απο Ftp.forthnet.gr , netstat -a απο γραμμη εντολων





    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimleft : 30-11-19 στις 12:10.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kατεβασε ενα λινουξ τορρεντ με πολλες ταυτοχρονες συνδεσεις

    Εκει θα φανει πραγματικα ποσο απιδια πιανει ο σακος της ληψης wifi...με ftp κατεβαζεις λογικα με single connection

    Εγω με 50αρα και το σαπιο ρουτερακι το μικρο που δινει η Nova πιανω 4 Mbyte/sec επειδη εχω καλη ληψη wifi( μικρη αποσταση ρουτερ κ desktop PC). Ρυθμισε και το wifi να δουλευευ 20/40mhz για μεγαλυτερο bandwidth και βρες ενα καναλι με μικρο οσο το δυνατον crosstalk με inSSIDer
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Συγνωμμη αλλα γιατι τοσα πολλα crc errors?!
    Σιγουρα μπουκωνει απο τα crc και για αυτο σου ριχνει την ταχυτητα του donwload.
    Ιδια προβληματα ειχα και εγω.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατεβασε ενα λινουξ τορρεντ με πολλες ταυτοχρονες συνδεσεις

    Εκει θα φανει πραγματικα ποσο απιδια πιανει ο σακος της ληψης wifi...με ftp κατεβαζεις λογικα με single connection

    Εγω με 50αρα και το σαπιο ρουτερακι το μικρο που δινει η Nova πιανω 4 Mbyte/sec επειδη εχω καλη ληψη wifi( μικρη αποσταση ρουτερ κ desktop PC). Ρυθμισε και το wifi να δουλευευ 20/40mhz για μεγαλυτερο bandwidth και βρες ενα καναλι με μικρο οσο το δυνατον crosstalk με inSSIDer
    θα το δοκιμασω αν και θεωρω οτι το προβλημα ειναι με τα πολλα error που αναφερει και το παιδι πιο κατω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμμη αλλα γιατι τοσα πολλα crc errors?!
    Σιγουρα μπουκωνει απο τα crc και για αυτο σου ριχνει την ταχυτητα του donwload.
    Ιδια προβληματα ειχα και εγω.
    Ελα μου ντε...περιμενω τηλεφωνο απο τμημα της nova σημερα οπως μου ειπαν και βλεπουμε.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα 2’4 ghz μια χαρα ειναι τα 4 Mb/sec, μην περιμενεις περισσοτερα. Εχει το ρουτερ 5αρα μπαντα? Αν ναι δοκιμασε εκει. Λογικα θα παιζει στα 8-9 Mb/sec. Εξαλλου οπως λες με εθερνετ ειναι κομπλε το download.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Είναι αρκετά τα CRC, αλλά δε δικαιολογούν τόσο μικρή ταχύτητα. Αφού με Ethernet είναι κομπλέ, σίγουρα το πρόβλημα είναι στο 2,4GHz WiFi.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 2’4 ghz μια χαρα ειναι τα 4 Mb/sec, μην περιμενεις περισσοτερα. Εχει το ρουτερ 5αρα μπαντα? Αν ναι δοκιμασε εκει. Λογικα θα παιζει στα 8-9 Mb/sec. Εξαλλου οπως λες με εθερνετ ειναι κομπλε το download.
    Προσφατα εβαλα VDSL και μου δώσανε το H267N. Οι ταχυτητες που μου δινει σε file transfers απο Synology (ethernet) στο laptop (wifi) κατα μεσο ορο βρίσκονται στα 9mbyte/s, μερικές φορες έχω δει και 15mb/s (συμφωνα παντα με την ταχυτητα που δειχνουν τα windows). Αν έχει σημασία, βρίσκομαι στην εξοχη... δεν παιζει congestion απο τιποτα.

    Ενημερωτικα πάντα.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα εβαλα VDSL και μου δώσανε το H267N. Οι ταχυτητες που μου δινει σε file transfers απο Synology (ethernet) στο laptop (wifi) κατα μεσο ορο βρίσκονται στα 9mbyte/s, μερικές φορες έχω δει και 15mb/s (συμφωνα παντα με την ταχυτητα που δειχνουν τα windows). Αν έχει σημασία, βρίσκομαι στην εξοχη... δεν παιζει congestion απο τιποτα.

    Ενημερωτικα πάντα.
    Ναι αν δεν εχεις αλλα δικτυα κοντα να γινεται πανικος, λογικο να σου δινει καλυτερες ταχυτητες. Αλλα η μπαντα των 2,4 με ενα σωρο δικτυα Που δημιουργουνται παρεμβολες δυσκολα ξεπερνα τα 40 Mbps.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-05-2013
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    Asus DSL-AC87VG
    Καλημέρα.
    Είμαι σε πρόγραμμα της Cosmote (Fiber 50 L) το οποίο σήμερα γίνεται αορίστου χρόνου. Σκέφτομαι λοιπόν τη λύση της Nova2play+ & Internet 100 και θα ήθελα να μου πουν υφιστάμενοι συνδρομητές αν αξίζει τον κόπο η μετάβαση.
    Επισυνάπτω τα χαρακτηριστκά της γραμμής ( η καμπίνα του ΟΤΕ απέχει 90 μ.) και θα ήθελα να δω τις γνώμες σας. Επίσης να πω πως έχω το Asus DSL-AC87VG, οπότε πιθανόν να μη χρειαστεί να πάρω το modem που δίνει η Nova.
    Ευχαριστώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  129,6 KB 
ID: 209418

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας