Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αγνωστο
    Καλημέρα σε όλους.
    Αναβάθμισα την γραμμη σε 50 τον Ιούνιο και αρχικά όλα ήταν καλά. Πριν 1 μήνα μετακόμισα στον Άλιμο σε σπίτι που έχει δυνατότητα να στηρίξει μέχρι 200αρα γραμμή. Το δίπορτο καφάο ειναι 20 μέτρα απο την πόρτα μου. Παίρνω τηλέφωνο στην Cosmote για να κανω αίτημα μεταφοράς και αφού ο εκπρόσωπος με ενημερώνει πως υπάρχει η δυνατότητα για 50αρα γραμμή, κάνουμε το αίτημα και κάπου προς το τέλος της κλήσης μου λέει πως τελικά μεχρι 24 μπορώ να έχω (λάθος πληροφορία, οι γείτονες μου έχουν vdsl) και μου κάνει υποβάθμηση της γραμμής. Έχω μιλήσει 2 φορές σε chat και έχω ζητήσει να με πάρουν τηλέφωνο για να κάνω ακύρωση της υποβάθμισης (φυσικά έχασα και την προσφορά που είχα για το συμβόλαιο της 50άρας) και μετά από 2 βδομάδες δεν έχει επικοινωνήσει κανείς μαζί μου. Οι λογαριασμοί έρχονται κανονικά εννοείται κ εγώ πληρώνω σαν μ@λ. χωρίς να έχω καμία παροχή. Το ίντερνετ έχει κοπεί σχεδόν έναν μήνα τώρα και επιτέλους ήρθαν οι τεχνικοί την Παρασκευή που μας πέρασε. Με ενημερώσαν ότι φυσικά και μπορώ να έχω 50άρα γραμμή και μου είπαν πως θα ενημερώσουν το αρμόδιο τμήμα για να με καλέσουν μέσα σε δύο μέρες. Ίντερνετ ακόμα δεν έχω καθώς το το router είναι κολλημένο 3 μέρες τώρα στο δεύτερο λαμπάκι (DSL) και φυσικά δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο. Στο site της Cosmote βλέπω ό,τι όχι μόνο έγινε κανονικά η υποβάθμιση χωρίς καμία προσφορά, αλλά ανανεώθηκε και το συμβόλαιο με νέα ημερομηνία ενεργοποίησης 07/11/2019 και δέσμευση 24 μηνών. Θέλω να κάνω καταγγελία της σύμβασης αλλά δεν ξέρω ποια είναι τα δικαιώματα μου και ειλικρινά δεν ξέρω πως να κινηθώ πλέον. Ελπίζω κάποιος/α να έχει μια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω. Θέλω ή έκπτωση στο πάγιο ή απλά να ακυρώσω το συμβόλαιο. Και αν γίνεται να μην πληρώσω για τον μήνα που είμαι χωρίς ίντερνετ.
    Ευχαριστώ, κάθε σχόλιο θα με βοηθήσει.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11638/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    Path Level
    Interleaved
    1) Πρώτα απ' όλα για το ότι δεν έχεις ίντερνετ στο σπίτι, όπως το περιγράφεις φαίνεται να συγχρονίζει κανονικά η γραμμή σου (DSL σταθερά αναμμένο) αλλά να μην παίρνει εξωτερική IP (online σβηστό). Απορώ πως έφυγαν οι τεχνικοί χωρίς να δουν αυτό το πράγμα. Τεσπα.

    Πάτησε το κουμπί reset που βρίσκεται πίσω στο ρούτερ από την πλευρά που βγαίνουν τα καλώδια, με λεπτό αντικείμενο για 10 δευτερόλεπτα. Θα έρθει το ρούτερ στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και τυχόν ρυθμίσεις που του έχεις κάνει θα χαθούν και θα χρειαστεί να τις ξαναπεράσεις. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα με reset κάνε οπωσδήποτε αναγγελία βλάβης στο 13788 και θα φτιαχτεί κατά 99% χωρίς να χρειαστεί να έρθει τεχνικός στον χώρο.

    2) Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις καλό θα ήταν να τα αποτυπώσεις σε έγγραφο παράπονο σε κατάστημα COSMOTE ή Γερμανός και να ζητήσεις τον κωδικό του παραπόνου.

    Όσο πιο αναλυτικός είσαι, δηλαδή, ημερομηνίες, ώρες, σημείο επαφής (13888, κατάστημα, chat κλπ) τι ειπώθηκε κλπ θα βοηθήσουν στη διερεύνηση του παραπόνου.

    Επειδή μάλλον πρόκειται για λάθος εικόνα που έδινε το πληροφοριακό σύστημα στον υπάλληλο πιστεύω πως θα βρεθεί λύση.

    Στις 1-2 μέρες από την κατάθεση του παραπόνου κάνε μια όχληση τηλεφωνικά ή μέσω FB για το που βρίσκεται το θέμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Περιοχή
    L.A. Αττικής
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17775/1023φαϊναλυ
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    2i /108NS/Vigor130&66Ub1
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deflation Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Το δίπορτο καφάο ειναι 20 μέτρα απο την πόρτα μου. Παίρνω τηλέφωνο στην Cosmote για να κανω αίτημα μεταφοράς και αφού ο εκπρόσωπος με ενημερώνει πως υπάρχει η δυνατότητα για 50αρα γραμμή, κάνουμε το αίτημα και κάπου προς το τέλος της κλήσης μου λέει πως τελικά μεχρι 24 μπορώ να έχω (λάθος πληροφορία, οι γείτονες μου έχουν vdsl) και μου κάνει υποβάθμηση της γραμμής.
    Καλημέρα καλό μήνα και καλή βδομαδα! δυστυχως τα παιδια στα τηλέφωνα δεν είναι πάντα ενημερωμένα και τραβαν κι αυτα τα ζόρια τους, φταίνε οι υπεύθυνοι τους και η κακή οργάνωση της εταιρίας, που απ τη στιγμή που έγινε μαγαζι της ντοιτσε τελεκομ έχει πέσει παρα μα παρα πολυ η ποιότητα... σε όλους τους τομείς.

    Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος καφάο/καμπινες θα τα έχουν μόνο για τις 100αρες/200αρες. Μένω σχεδόν κέντρο και την άνοιξη που πέρασε σκάψαν για οπτικές και υπάρχουν πάνω από 2 καμπινες οτε σχετικα κοντά. Είχα πάρει τηλέφωνο να με μεταφέρουν σε καμπίνα, τότε είχα adsl στο τηλέφωνο δεν ξεραν να μου απαντήσουν κ μου είπαν στειλε μειλ , έστειλα κ με πήραν τηλέφωνο κ μ λενε πάλι ότι δεν ξερουν, αρχές φθινοπώρου παω vdsl 50 kai έπιανα γυρω στο 30-32 κατι, προσπάθησα να το βελτιώσω ζητώντας αλλες ρυθμίσεις, με τα πολλά μου λένε ότι μεσος όρος της περιοχής είναι γυρω στο 33 (ελεος) από 2 φορές μου λένε ψέματα ότι είμαι συνδεμένος σε καμπίνα και την 3η πετύχα εναν ειληκρινή ή κάποιο που δεν είχε κανα μανατζρεο/σουπερβαϊζορ του κ#λου πανω απτο κεφάλι του και μ λεει ότι είμαι συνδεμένος στον "αστικό ιστό" δηλαδή ΧΥΜΑ στον ΚΟΜΒΟ. Ζητάω ρυθμίσεις για ελεύθερο προφιλ με χαμηλότερο snr MARGIN με τα 1000ζορια τι πετυχα περίπου ξανάρωταω σε καμπινα πότε μπορώ να πάω μου λεν δεν ξερουν , ρωταω πάλι αν θελω 100αρα ή 200αρα θα με πατε καμπινα; μ λενε δεν ξερουμε το χρονοδιάγραμμα. Πριν μερικές βδομαδες μπηκα στο σαιτ της κοσμοτε ναδω διαθεσιμότητες παταω νουμερο κ οδο κ βλέπω οτι μπορω να αναβαθμίσω, παιρνω τηλεφωνο μ λεει δεν υπαρχει στην περιοχη σας δυνατοτητα λεω το τσεκαρα στο σαιτ μ λεει ναι γινεται θα παρει καιρό.

    Συμπέρασμα: λαουτζίκος/πλέμπα χαμηλών συνδέσεων όλοι μαζι χύμα στον κομβο και οπως κάτσει , αρχει να πιάνουν οριακά πάνω απο 30mbps που ορίζει η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ για μινιμουμ ταχυτητα παροχής που θα ισχυει για όλους απο το 2020 στην Ε.Ε. , ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ η γραμμή τους να τους δίνει παραπάνω ταχύτητα, καλή ώρα όπως εμένα που με ρουτερ αλλου κατασκευαστή κλειδώνω 48 αέρα, και με ρυθμίσανε αρχικα γυρω στο 32 κ μετά από πολλη προσπάθεια 38-42 (44στο τσακιρ κεφι το Σ/Κ χωρις το κολοσπλιτερ) και υπ όψιν με adsl το draytec vigor 130 δουλευε ρολοι , τωρα με vdsl δεν μπορω να το δουλεψω για κάποιο λόγο αν και συγχονίζει και συνδέομαι σε κύκλωμα με BROADCOM chip, το συγκεκριμένο ρουτερ δουλεύει και adsl k vdsl μέχρι 200.

    οι καμπινες του οτε θα ναι μόνο για τις υψηλές ταχύτητες με τα φαντεζι ονόματα αλλά και για να νοικοιάζουν γραμμές σε άλλους παρόχους πιθανότατα...

    ΥΓ: για να βρείς την απόσταση σου απ την καμπινα ή από όπου σε έχουν συνδέσει μπαινεις στη σελίδα του ρουτερ και βλεπεις το ATTENUATION μετά μπορείς να βρεις στο νετ σελίδες που υπολογίζουν κατα προσέγγιση την απόσταση σου

    ΥΓ2: καλή τυχή και υπομονή με οποιον /οποια σινομιλήσει κανεις στο 13888, δυστυχώς δεν μπορουν ν'απαντήσουν σε λεπτομέριες , ουτε να παραπέμψουν άμεσα σε level2 support(kakws) και αμα κανετε reset το ρουτερ με οποιονδήποτε τρόπο το ερμηνεύουν σαν αποσύνδεση και το σύστημα σου χαμηλώνει τη διαθέσιμη ταχυτητα συχρονισμού συνήθως, 1/4 , 1/5 ή ανάλογα την τύχη σας θα πετυχετε άτομο που θα μπορεί άμεσα να σας ρυθμίσει κάτι απλό στη γραμμή σας...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας