Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Καλησπέρα παιδια.

    Εδω και κοντα δυο μηνες αντιμετοπιζω το εξης προβλημα.
    Ενω η γραμμη μου συνγχρονιζει κανονικα στα 50/5, και ενω μπορω να πιασω αυτες τις ταχητυτες κατι παει στραβα.
    Δε μπορω με τιποτα να δω live streaming σε youtube/twitch και αλλες live πλατφορμες σε αναλυση 720p καμια φορα ακομα και στο 480p εχω buffering καθε 15-20 δευτερολεπτα.
    Σε games δε τα ping στην καλυτερη ειναι 97 με 120 στη χειροτερη, πραγμα που ειναι λιγο-πολυ κουραστικο.
    Δεν ειχα ασχοληθει με το θεμα μεχρι πριν λιγες μερες γιατι λογο δουλειας δε ειχα ουτε το χρονο ουτε την ορεξη να ασχοληθω.
    Επειδη ομως εχω ξεκινησει σιγα σιγα παλι να παιζω και να βλεπω streams αποφασισα να το ψαξω λιγο.

    Μιλαω εδω και μερες με την τεχνικη υποστηριξη που ειχα την τυχη να μιλησω με ευγενικα ατομα με ορεξη να ασχοληθουν.
    Φτανοντας μετα απο τρεις μερες να μιλησω με εναν κυριο ο οποιος κατεληξε να μου πει το εξης "ξερω οτι υπαρχει προβλημα αλλα δε μπορω να το προωθησω γιατι η γραμμη ειναι εντος οριων" πραγμα κατανοητο μεν ,προβληματικο δε. Ο σκυγκεκριμενος κυριος επεμενε να εξετασω τα pc (σταθεροι με ethernet), του εξηγησα οτι εχω προχωρημενη γνωση και τον καθοδηγησα σε ολες τις διαδικασιες πριν καν μου τις ζητησει γιατι λογο εμπειριας τις γνωριζω.

    Δε ξερω πλεον που μπορω να απευθυνθω μιας και πλεον απ οτι φαινεται δεν υπαρχει λυση απο μερια εταιριας και απο μεριας δικιας μου εκανα το χατιρη να κανω φορματ το pc για αλλη μια φορα εβαλα μονο drivers και δοκιμασα να τρεξω τις πλατφορμες απο edge και explorer για να μην εγκαταστησω τιποτα. Διαφορα καμια φυσικα. Αφου μιλησαμε εβαλα και τα games και εννοειτε οτι παραμενει το προβλημα σταθερα.

    Εχει δοκιμαστει και ρουτερ vdsl του ote με καμια διαφορα.

    Εχω παρατηρησει οτι το προβλημα υπαρχει κυριως με εξωτερικο με μερικα traceroute που εκανα την πρωτη μερα σε servers απο τα παιχνιδια που παιζω (wow - lol - apex). Βλεπω οτι το πρωτο hop σε εξωτερικο πιδαει απο το 7-10 σε 65-75 ping.

    παρακατω επισυναπτω και μερικα στατιστηκα της γραμμης αν καποιος δει κατι που αξιζει την προσοχη.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova.JPG 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  48,4 KB 
ID: 209241Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova2.JPG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 209242Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova3.JPG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 209243
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eolithix : 04-12-19 στις 20:55.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εχω παρομοιο προβλημα αλλα μονο σε συγκεκριμενες ωρες απο 18:00 με 19:00 εως 01:00 καθε μερα μου κοβουν την ταχυτητα του download στα 200kb/sec με αποτελεσμα να μην μπορω να δω streaming περιεχομενο με τιποτα,ολες τις αλλες ωρες ολα ειναι οκ. Τις ωρες του προβληματος το ρουτερ ειναι συγχρονισμενο στα 49999/4999 αλλα με speedtest η ταχυτητα ειναι 11-12 Mbps. Εχεις παρατηρησει αν σου το κανει συγκεκριμενες ωρες ή ειναι ετσι ολη μερα; Με NOVA ακρη δεν βρισκω ηρθε ο τεχνικος παραδεχθηκε οτι οντος δεν εχω καθολου ταχυτητα στο download αλλα δεν βρισκει βλαβη ουτε στην γραμμη ουτε στην καλωδιωση μου και απο το support της NOVA οταν τους ρωτησε τι να κανει του ειπαν να κλεισει την επισκεψη του γραφοντας οτι δεν διαπιστωθηκε βλαβη. Δεν ξερω τι να κανω μονο καταγγελια στην ΕΕΤΤ μου μενει

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nova σε καμπίνα COSMOTE?

    Είτε τοπικό πρόβλημα, λόγω μικρής διασύνδεσης είτε πρόβλημα σεταρίσματος μεταξύ Nova και COSMOTE.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nova σε καμπίνα COSMOTE?

    Είτε τοπικό πρόβλημα, λόγω μικρής διασύνδεσης είτε πρόβλημα σεταρίσματος μεταξύ Nova και COSMOTE.
    Τι μπορω να κανω? Ti αλλο να τους πω? Μου λενε οτι δεν βλεπουν βλαβη γιατι κατεβαζοντας πολλα αρχεια μαζι πιανει το καθενα 200Kb/s με αποτελεσμα κατεβαζοντας πχ 20 αρχεια με 200Kb/s το καθενα φτανει η ταχυτητα μου τα 4Μb/s οποτε μου λενε εχεις ταχυτητα καλη. Τους απανταω οτι αυτο ακριβως ειναι το προβλημα οτι δεν εχω ταχυτητα οταν κατεβαζω ενα αρχειο εχω καποιο κοφτη στο download καθε αρχειο 200Kb/s με αποτελεσμα να μην μπορω να δω streaming περιεχομενο καθολου. Μπορεις να μου πεις τι να κανω να το ξαναδηλωσω βλαβη πως να τους κανω να δεχτουν οτι υπαρχει προβλημα?

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που στο εσωτερικό δεν σου παρουσιάζει θέμα με το Ping αλλά στο παρουσιάζει στο εξωτερικό δεν έχεις να κάνεις με γραμμή αλλά με τον πάροχο που μάλλον έχει μπουκώσει με το εξωτερικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Αν είχε γενικά πρόβλημα η νοβα με τη διασύνδεσή της, δεν θα είχαμε και εμείς θέματα με τις ADSL;

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχε γενικά πρόβλημα η νοβα με τη διασύνδεσή της, δεν θα είχαμε και εμείς θέματα με τις ADSL;
    Ανάλογα με το τι ταχύτητα συγχρονίζεις, όπως θα δεις πάνω έχει θέμα με sofia και πιάνει τα 10 στο down Που είναι κάτι που πιάνουν οι πιο πολλοί με adsl απλό.

    Να στο θέσω αλλιώς, αν ήταν πρόβλημα γραμμής θα έπιανε τα 10 και όταν δοκίμαζε στο εσωτερικό που εκεί πιάνει 21 ping και 20 down

  8. #8
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καποιος μια συμβουλη για το τι αλλο να πω στπ support της NOVA? Τι μου μενει μονο καταγγελια στην ΕΕΤΤ?

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταγγελία δεν ευσταθεί. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να το δηλώνεις καθημερινά βλάβη.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταγγελία δεν ευσταθεί. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να το δηλώνεις καθημερινά βλάβη.
    OK ευχαριστω

  11. #11
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με πηρανε παλι απο NOVA και μου ειπανε οτι το προβλημα μου δεν μπορει να λυθει σε ερωτηση αν μπορω τοτε να φυγω χωρις πεναλτυ η κοπελα που μιλουσαμε μου ειπε οτι θα ρωτησει και θα μου δωσει επισημη απαντηση. Τελικα με πηρε πισω μετα απο μιση ωρα και μου ζητησε να κανουμε παλι καποιους ελεγχους και οτι θα ερθει παλι τεχνικος στο σπιτι. Κατεγραψε παλι το προβλημα download 200Kb/sec με ρουτερ συγχρονισμενο στα 49999 και μου ειπε να περιμενω για ραντεβου με τον τεχνικο. Απορω τι θα κανει παλι ο τεχνικος στο σπιτι μου αφου ουτε προβλημα γραμμης υπαρχει ουτε προβλημα καλωδιωσης, παλι θα ερθει για να διαπιστωσει ο ιδιος το προβλημα με δικο του εξοπλισμο? Αφου το εκανε αυτο 3 μερες πριν.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πηρανε παλι απο NOVA και μου ειπανε οτι το προβλημα μου δεν μπορει να λυθει σε ερωτηση αν μπορω τοτε να φυγω χωρις πεναλτυ η κοπελα που μιλουσαμε μου ειπε οτι θα ρωτησει και θα μου δωσει επισημη απαντηση. Τελικα με πηρε πισω μετα απο μιση ωρα και μου ζητησε να κανουμε παλι καποιους ελεγχους και οτι θα ερθει παλι τεχνικος στο σπιτι. Κατεγραψε παλι το προβλημα download 200Kb/sec με ρουτερ συγχρονισμενο στα 49999 και μου ειπε να περιμενω για ραντεβου με τον τεχνικο. Απορω τι θα κανει παλι ο τεχνικος στο σπιτι μου αφου ουτε προβλημα γραμμης υπαρχει ουτε προβλημα καλωδιωσης, παλι θα ερθει για να διαπιστωσει ο ιδιος το προβλημα με δικο του εξοπλισμο? Αφου το εκανε αυτο 3 μερες πριν.
    Ίσως στο φτιάξουν τώρα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως στο φτιάξουν τώρα.
    Λες να γινει κανενα τετοιο θαυμα γιατι το βλεπω για μπουκωμα δικου τους εξοπλισμου. Μεχρι και τηλεφωνο φιλου μου τους εδωσα που αντιμετωπιζει ακριβως το ιδιο προβλημα και τους παιρνει κι αυτος τηλεφωνο καθε μερα σε αλλη βεβαια καμπινα

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να γινει κανενα τετοιο θαυμα γιατι το βλεπω για μπουκωμα δικου τους εξοπλισμου. Μεχρι και τηλεφωνο φιλου μου τους εδωσα που αντιμετωπιζει ακριβως το ιδιο προβλημα και τους παιρνει κι αυτος τηλεφωνο καθε μερα σε αλλη βεβαια καμπινα
    Μπορεί να είναι και θέμα ρύθμισης στην καμπίνα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σημερα παλι μετα απο επικοινωνια με τεχνικο τμημα της Nova ο τεχνικος ομολογησε οτι ''ισως να υπαρχει limit στο download'' και μου ειπε οτι θα ρωτησει αν αυτο (το limitation) ειναι αποδεκτη λειτουργια της συνδεσης. Του απαντησα οτι στη συμβαση που υπεγραψα δεν λεει πουθενα για limitation στο download kai στο streaming και οτι θα προχωρησω σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας