Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Maximvs Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο εννοω...ο τερματισμος εγινε λαθος....οταν ομως το χρησιμοποιεις για δουλεια το ιντερνετ , 5 μερες εκτος επικοινωνιων (γιατι ειναι και το τηλεφωνο) ειναι θανατος.
    Παθών... πριν λίγες εβδομάδες έμεινα ξαφνικά ολόκληρη εβδομάδα (7 ημέρες) χωρίς τηλέφωνο/internet, χωρίς να σχετίζεται αναβαθμιση κάτι (πήγαν να φτιάξουν γραμμή άλλου συνδρομητή και μάμησαν την δική μου), αλλά δεν με επηρέασε ιδιαίτερα.

    Όπως ειπώθηκε νωρίτερα... αν χρησιμοποιείς το ιντερνετ για δουλειά, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1-2 εναλλακτικές (WiFi από γείτονα + VPN, 3G/4G κτλ). Όσον αφορά το τηλέφωνο, ζητάς (μου το πρότειναν μόνοι τους) και στο κάνουν εκτροπή σε κινητό και σε κάποιους παρόχους σου δίνουν δωρεάν χρόνο ομιλίας/MB οπότε όλα ΟΚ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βαζεις το αναλογο επαγγελματικο πακετο για να εχεις αμεσση εξυπηρετηση και επιλυση προβληματων.
    Πολύ αμφιβάλλω ότι αποκαθιστούν βλάβες νωρίτερα, μήπως παρέχουν δωρεάν κανά 3G/4G routerάκι + VOIP; Χρόνο ομιλίας+data δίνουν και στα οικιακά πακέτα πάντως.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παθών... πριν λίγες εβδομάδες έμεινα ξαφνικά ολόκληρη εβδομάδα (7 ημέρες) χωρίς τηλέφωνο/internet, χωρίς να σχετίζεται αναβαθμιση κάτι (πήγαν να φτιάξουν γραμμή άλλου συνδρομητή και μάμησαν την δική μου), αλλά δεν με επηρέασε ιδιαίτερα.

    Όπως ειπώθηκε νωρίτερα... αν χρησιμοποιείς το ιντερνετ για δουλειά, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1-2 εναλλακτικές (WiFi από γείτονα + VPN, 3G/4G κτλ). Όσον αφορά το τηλέφωνο, ζητάς (μου το πρότειναν μόνοι τους) και στο κάνουν εκτροπή σε κινητό και σε κάποιους παρόχους σου δίνουν δωρεάν χρόνο ομιλίας/MB οπότε όλα ΟΚ.

    - - - Updated - - -

    Πολύ αμφιβάλλω ότι αποκαθιστούν βλάβες νωρίτερα, μήπως παρέχουν δωρεάν κανά 3G/4G routerάκι + VOIP; Χρόνο ομιλίας+data δίνουν και στα οικιακά πακέτα πάντως.
    Στη NOVA υπαρχει αλλο νουμερο (χωρις καθυστερησεις) που μιλας κατευθειαν με το τεχνικο τμημα.
    Αν ειναι κατι που δεν φτιαχνεται αμεσσα (ρυθμισεις) τοτε το δινουν σε εξωτερικο συνεργατη (COMBOTECK ) οπου η βλαβη αν οχι την ιδια τοτε την επομενη εργασιμη φτιαχνεται.

    Εξαιρεση ειναι μονο βαριες καλωδιακες βλαβες οπου θα πρεπε να σκαφτει το εδαφος.
    The gr81 .

  3. #18
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον, δε το γνώριζα...
    Στη δουλεια ( στο γραφειο βασικα ) ειχα ΟΤΕ απο το 1998 . Παντα εβλεπα τα τιμολογια των αλλων παροχων και το σκεφτομουν να παω φοβουμενος τις βλαβες και την αποκατασταση.
    Οταν ομως μιλησα με τη NOVA με το επαγγελματικο τμημα και μου τα εξηγησανε τοτε πηρα την αποφαση να καταργησω τα NETMOD τοτε και να μεταβω σε voip. 18 χρονια ΟΤΕ.

    Οπως ακριβως μου τα ειπαν εγιναν. σε 2 ωρες ειχε γινει η ολοκληρωτικη μεταβαση σε μη εργασιμες για εμας ωρες.

    1 φορα στα τοσα χρονια μειναμε χωρις τηλεφωνο . Δεν ξερω αν θυμασαι την καθολικη πτωση της τότε FORTHNET . Που ολη η Ελλαδα ειχε προβλημα με τα τηλεφωνα.

    Anyway. για να κλεισω το offtopic.... υπαρχουν λοιπον επαγγελματικα πακετα εκτος απο οικιακα.
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Άσχετα με τα επαγγελματικά πακέτα , εγώ ξέρω προσωπικά , μη επαγγελματικό όταν ήμουν στον ΟΤΕ, την επόμενη μέρα διορθωναν την βλάβη που είχα. Λογικό γιατί οι καμπίνες της περιοχής μου ανήκουν στον ΟΤΕ. Οποιοσδηποτε αλλος πάροχος , πρώτα θα στείλει τον δικό του τεχνικό την επόμενη εργάσιμη , και "καλά" θα διαπιστώσει ότι δεν μπορεί να το φτιάξει , οπότε την ίδια μέρα ή την επόμενη θα ενημερώσει τον πάροχο της καμπίνας , και μετά από 2-3 μέρες ίσως έρθουν. Από πολλά παραδείγματα εδώ στο φόρουμ , παίζει να μείνεις χωρίς ίντερνετ καμμία βδομάδα μέσα στο νερό.
    Τώρα αν ήθελα ίντερνετ λόγω δουλειάς , οπωσδήποτε θα διάλεγα τον πάροχο που του ανήκουν οι καμπίνες.

  6. #21
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παλιότερα και εγώ αυτή την εμπειρία είχα. Μετά από καταιγίδα πριν 3-4 χρόνια είχα πρόβλημα στη γραμμή, πήρα απόγευμα και ήταν την επόμενη μέρα το πρωί στο σπίτι και το έφτιαξαν.

    Η φετινή εμπειρία με 1 εβδομάδα offline ήταν λίγο διαφορετική, οπότε δεν ποντάρω πλέον στον ΟΤΕ για άμεση επίλυση. Μάλιστα επαιρνα κάθε μέρα να επιβεβαιώνω ότι είναι ανοιχτή η βλάβη και τελικά ήταν κάτι θεωρητικά απλό στον κατανεμητη που το έφτιαξαν σε 3 λεπτά αλλά 1 εβδομάδα δεν είχαν έρθει... λόγω φόρτου μου είπαν.

  7. #22
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εμενα την Παρασκευη που ηρθε ο τεχνικος της Nova , εδωσε αμεσως τη βλαβη στον OTE και μου ειπε οτι θελει 48 ωρες για την επιδιορθωση της βλαβης.Οποτε αν ολα πανε καλα,παμε για Δυτερα-Τριτη ελπιζω.

  8. #23
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πολλά παραδείγματα εδώ στο φόρουμ , παίζει να μείνεις χωρίς ίντερνετ καμμία βδομάδα μέσα στο νερό.
    ..ειμαι ηδη μια βδομαδα χωρις καμια υπηρεσια , ιντερνετ και τηλεφωνο , και προβλεπω να τρωμε και αυτη τη βδομαδα.
    Εχτες Δευτερα μου ηρθε μυνημα οτι εχουν δρομολογησει τις διαδικασιες για την επιλυση του προβληματος...οποτε...καληνυχτα!
    Μαλλον θα αρχισουμε τις καταγγελιες...

  9. #24
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τερματισμος οχι σε λαθος θεση. Ειναι πολυ δυσκολο να κανουν λαθος θεση. θα πρεπει να το κανουν με κλειστα ματια για να γινει τετοιο λαθος.

    Το τερματισμος που λεω ειναι οτι δεν "πατηθηκε" σωστα το καλωδιο σου στη ρεγκλετα και δεν κανει καλη επαφη. ή και καθολου επαφη. Μιλαμε ακομα και για μισο χιλιοστο .

    Οπως και να εχει υπομονη...

    Και αν ειναι για επαγγελματικη χρηση οπως αναφερεις τοτε εχεις 2 λυσεις.
    Η βαζεις το αναλογο επαγγελματικο πακετο για να εχεις αμεσση εξυπηρετηση και επιλυση προβληματων. .... ή εχεις αναλλακτικη (2ο ιντερνετ) για τετοιες περιπτωσεις.
    Αν πας από 24άρι σε 100άρι που συνήθως σου αλλάζουν καμπίνα και άρα ρεγκλέτα ίσως υπάρχει μια πιο αυξημένη πιθανότητα να γίνει λάθος .

    Σε κάθε περίπτωση, και οι τεχνικοί άνθρωποι είναι και στις τόσες δεκάδες χιλιάδες συνδέσεις, με τις μακαρονάδες καλωδίων, θα κάνουν και λάθη.

    Θα μου πεις ωραία θεωρία αν το χρειάζεσαι για τη δουλειά, αλλά είναι μέσα στο πρόγραμμα και αυτά.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  10. #25
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας από 24άρι σε 100άρι που συνήθως σου αλλάζουν καμπίνα και άρα ρεγκλέτα ίσως υπάρχει μια πιο αυξημένη πιθανότητα να γίνει λάθος .

    Σε κάθε περίπτωση, και οι τεχνικοί άνθρωποι είναι και στις τόσες δεκάδες χιλιάδες συνδέσεις, με τις μακαρονάδες καλωδίων, θα κάνουν και λάθη.

    Θα μου πεις ωραία θεωρία αν το χρειάζεσαι για τη δουλειά, αλλά είναι μέσα στο πρόγραμμα και αυτά.
    ΤΟ θέμα δεν είναι να κάνει λάθος ...Ολοι κάνουμε λάθη το θέμα είναι ο χρόνος αποκατάστασης που σε κάποιες περιπτώσεις είναι πραγματικά μεγάλος για το είδος της βλάβης ... Για απλές βλάβες τρώνε μέρες χωρίς λόγο ...

    - - - Updated - - -

    Δεν είναι το θέλω για δουλειά ή για σπίτι ...

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ θέμα δεν είναι να κάνει λάθος ...Ολοι κάνουμε λάθη το θέμα είναι ο χρόνος αποκατάστασης που σε κάποιες περιπτώσεις είναι πραγματικά μεγάλος για το είδος της βλάβης ... Για απλές βλάβες τρώνε μέρες χωρίς λόγο ...

    - - - Updated - - -

    Δεν είναι το θέλω για δουλειά ή για σπίτι ...
    Εχει μεγαλη διαφορα το οικιακο απο το επαγγεμλατικο.

    Στο οικιακο σε βλαβη θα σου πιστωσουν αναλογικα το παγιο που δεν ειχες υπηρεσια.
    Στο επαγγελματικο μπαινει στη μεση και η απωλεια εισοδηματος.

    Δεν ειναι το ιδιο.
    The gr81 .

  12. #27
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά θεωρώ πιο ουσιώδες, αν πρόκειται για επαγγελματική χρήση, να έχεις κάποιο failover με γείτονα/4G κτλ, παρά να ποντάρεις ότι θα επισπεύσουν την επίλυση βλάβης. Να σε αποζημιώσουν για απώλεια εισοδήματος, το βλέπω χλωμό.

  13. #28
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει μεγαλη διαφορα το οικιακο απο το επαγγεμλατικο.

    Στο οικιακο σε βλαβη θα σου πιστωσουν αναλογικα το παγιο που δεν ειχες υπηρεσια.
    Στο επαγγελματικο μπαινει στη μεση και η απωλεια εισοδηματος.

    Δεν ειναι το ιδιο.
    Έχω επαγγελματική σύνδεση πλέον και προχτές μετά από 6μήνες χρήση μου κάηκε το oxygen και περιμένω εδώ και 3 ημέρες να έρθει τεχνικός να μου δώσει νέο modem... Εχω ημερομηνία ενδεικτική που θα έρθει στις 18/12 δηλαδή περίπου 1,5 εβδομάδα για ένα απλά καμένο modem...

    Προσωπικά δεν βλέπω διαφορά από όταν ήμουν οικιακός...

    - - - Updated - - -

    Μα και από άλλες περιπτώσεις που ξέρω δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο στους επαγγελματίες...

    - - - Updated - - -

    Ο τεχνικός δεν θα συνδέσει κάτι ...απλά θα φέρει ... 20 λεπτά είναι όλο το θέμα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θεωρώ πιο ουσιώδες, αν πρόκειται για επαγγελματική χρήση, να έχεις κάποιο failover με γείτονα/4G κτλ, παρά να ποντάρεις ότι θα επισπεύσουν την επίλυση βλάβης. Να σε αποζημιώσουν για απώλεια εισοδήματος, το βλέπω χλωμό.
    Έχω 2ο modem το όποιο και έβαλα πάνω για να κάνω κάπως ... την δουλειά μου ... Τηλεφωνία του μπαχάλου μόνο Internet είναι εντάξει ...
    Το 13818 ισχυρίστηκε σήμερα ότι επειδή έχω το Speedport πάνω ..δεν έχουμε πρόβλημα... ΟΛΑ ΟΚ !! Τώρα αν το δανείστηκα ή όχι ή δεν ξέρω τι ....

    Συμπεριφορά σε επαγγελματίες....

  14. #29
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει μεγαλη διαφορα το οικιακο απο το επαγγεμλατικο.

    Στο οικιακο σε βλαβη θα σου πιστωσουν αναλογικα το παγιο που δεν ειχες υπηρεσια.
    Στο επαγγελματικο μπαινει στη μεση και η απωλεια εισοδηματος.

    Δεν ειναι το ιδιο.
    Για αυτο ειμαστε η Βορειοτερη χωρα της Αφρικανικης Ηπειρου....Γιατι αν εγω κανω ενα λαθος στη δουλεια μου οπως εκανε ο ΟΤΕτζης που συνδεσε τα καλωδια θα κοψω το κωλο μου και την ΕΠΟΜΕΝΗ μερα θα παω στον πελατη να του το διορθωσω!...Επρεπε απο την Δευτερα που ειδε την αναφορα βλαβης που ωφειλεται σε ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ λαθος να ερθει να την διορθωσει.

    Μαθαμε ομως να λεμε ενα "φορτος εργασιας" και τελειωσαμε!

    Ελλαδισταν!

  15. #30
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Maximvs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτο ειμαστε η Βορειοτερη χωρα της Αφρικανικης Ηπειρου....Γιατι αν εγω κανω ενα λαθος στη δουλεια μου οπως εκανε ο ΟΤΕτζης που συνδεσε τα καλωδια θα κοψω το κωλο μου και την ΕΠΟΜΕΝΗ μερα θα παω στον πελατη να του το διορθωσω!...Επρεπε απο την Δευτερα που ειδε την αναφορα βλαβης που ωφειλεται σε ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ λαθος να ερθει να την διορθωσει.

    Μαθαμε ομως να λεμε ενα "φορτος εργασιας" και τελειωσαμε!

    Ελλαδισταν!


    Το θέμα είναι ότι λείπει η σωστή οργάνωση ... για να γίνουν όλα αυτά. Αν τα modems π.χ δεν τα πηγαίνανε οι τεχνικοί στις εταιρίες λες και ξέρουν πάντα τι να κάνουν ..αφού απομακρυσμένα μπαίνουν και τα φτιάχνουν ... αλλά τα έπαιρνε ο πελάτης θα γλιτώνανε τρελό χρόνο και θα μπορούσαν να λύσουν περισσότερες και σοβαρότερες βλάβες... άρα μικρότερος χρόνος αποκατάστασης...

    Και μη μου πείτε άλλος τεχνικός ο ένας και άλλο ο άλλος... Ωραία εξοικονόμησε χρήματα για να πάρεις τεχνικούς πεδίου...

    απλά πράγματα... αλλά πραγματικά δεν τους νοιάζει ..

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας