Αντιμετωπίζω εδώ και πολύ καιρό το εξής πρόβλημα:

Ξαφνικά κανείς δεν μπορεί να κάνει κοινοποίηση παρουσίας στη σελίδα μου.

Εχω μια σελίδα για την επιχείρησή μου στο facebook και όταν κάποιος θέλει να γράψει στο προσωπικό του προφίλ πχ μια ανάρτηση και να δηλώσει ότι βρίσκεται στην τοποθεσία της επιχείρησής μου, δεν την εμφανίζει στην αναζήτηση.

Η σελίδα μου ΔΕΝ εμφανίζεται ούτε πατώντας το αντίστοιχο εικονίδιο με την ονομασία "κοινοποίηση παρουσίας" κάτω από το κείμενο ενός post (εκεί που έχει τα "φωτογραφία", "πως νιώθετε", κλπ), αλλά ούτε όταν μέσα στο κείμενο της ανάρτησης κάποιος πατήσει το σύμβολο @ και αρχίζει να πληκτρολογεί το όνομα της επιχείρησής μου.

Η αναζήτηση αποτυγχάνει ακόμα και πληκτρολογήσει κάποιος το @ και στη συνέχεια γράψει το username της επιχείρησης (αντί τον πλήρη Ελληνικό τίτλο).

Εχω δαπανήσει πάρα πολύ χρόνο ψάχνοντας στο Ιντερνετ τι μπορεί να φταίει και έχω κάνει τα πάντα από τις οδηγίες που έχω διαβάσει. Δηλαδή, υπάρχει καταχωρημένη διεύθυνση, οδός και αριθμός, περιοχή πόλη κλπ, είναι δηλωμένη ως business, έχω τσεκάρει στις ρυθμίσεις το κουτί "να μπορούν οι άλλοι να κοινοποιούν την παρουσία τους στη σελίδα μου" κλπ αλλά τίποτα!

Το μόνο που δουλεύει και που το διάβασα κάπου σε ένα ξένο forum, είναι αν γράψω @pagename@. Δηλαδή γράψω το pagename (όχι τον πλήρη Ελληνικό τίτλο της επιχείρησής μου) και τον βάλω ανάμεσα σε δύο παπάκια!!!!! Τότε παίζει και την βρίσκει! Όμως αυτό δεν το γνωρίζει ο κόσμος.

Για παράδειγμα, αν η επιχείρησή μου έχει όνομα "Καφετέρια τα αστέρια" και η σελίδα μου είναι facebook.com/starscafe , τότε αν πατήσεις "Κοινοποίηση παρουσίας" ή πατήσεις το @ και αρχίζεις να γράφεις το κείμενο "καφετέρια τα αστέρια" δεν εμφανίζει την επιχείρησή μου. Το ίδιο αν γράψω @starscafe μέσα στο κείμενο μιας ανάρτησης. Δουλεύει μόνο αν γράψω @starscafe@ !!!

Να πω ότι αυτό το πρόβλημα εμφανίστηκε εντελώς ξαφνικά! Δεν πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις της σελίδας. Εχω στείλει αναφορά στο facebook αλλά με γράψανε! Έχω διαβάσει σε ξένα forums ότι και άλλοι έχουν αυτό το πρόβλημα ξαφνικά. Δεν έχω βρει κάπου μια λύση.
Το πρόβλημα είναι σοβαρό, γιατί για λόγους διαφήμισης όπως καταλαβαίνετε, θέλω να μπορεί ο οποιοσδήποτε να κοινοποιεί την παρουσία του στην επιχείρησή μου, ώστε να την βλέπουν και οι φίλοι του...

Εχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ