Σελ. 7 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 197
  1. #91
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από THANOS06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω vodafone VDSL 100 Mbps και ρουτερ
    το TP-LINK 100v και συγχρονίζει με Ethernet στα 93 Mbps, αλλά σε WIFI στα
    40-50 Mbps ΜΟΝΟ!! Συμβαίνει και σε
    άλλους αυτό; Ειναι ελαττωματικό και
    πρέπει να ζητήσω αντικατάσταση ή σε
    όλα τα 100v συμβαίνει αυτό;
    Όταν λέμε "συγχρονισμό" αναφερόμαστε συνήθως στην ταχύτητα που συμφωνούν τα δύο DSL μόντεμς να μιλάνε μεταξύ τους (το δικό σου και του παρόχου).
    Η πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων είναι σε άλλο επίπεδο, και προφανώς θα δεις διαφορά μεταξύ ενσύρματου και ασύρματου δικτύου σε κάποιο Speedtest.
    Οι ταχύτητες που αναφέρεις είναι λογικές.

  2. #92
    Εγγραφή
    14-11-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέμε "συγχρονισμό" αναφερόμαστε συνήθως στην ταχύτητα που συμφωνούν τα δύο DSL μόντεμς να μιλάνε μεταξύ τους (το δικό σου και του παρόχου).
    Η πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων είναι σε άλλο επίπεδο, και προφανώς θα δεις διαφορά μεταξύ ενσύρματου και ασύρματου δικτύου σε κάποιο Speedtest.
    Οι ταχύτητες που αναφέρεις είναι λογικές.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Όμως, βάζοντας στη γραμμή αντί του
    tp-link 100v to Speedport plus της
    Cosmote, είδα στο OOKLA speedtest
    σε σύνδεση wifi 80 Mbps (την ίδια
    χρονική στιγμή που το tp-link 100v
    εδειξε 45 Mbps). Τι συμβαίνει εδώ; Παρεμπιπτόντως, το Speedport plus λειτουργησε κανονικά
    εκτός από την τηλεφωνία βέβαια.

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=THANOS06;6954339Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Όμως, βάζοντας στη γραμμή αντί του
    tp-link 100v to Speedport plus της
    Cosmote, είδα στο OOKLA speedtest
    σε σύνδεση wifi 80 Mbps (την ίδια
    χρονική στιγμή που το tp-link 100v
    εδειξε 45 Mbps). Τι συμβαίνει εδώ; Παρεμπιπτόντως, το Speedport plus λειτουργησε κανονικά
    εκτός από την τηλεφωνία βέβαια.
    Να προσθέσω ότι οτην Cosmote
    50 Mbps που ήμουν πριν, Ethernet και wifi ταχύτητες στο Speedtest ήταν ακριβώς ίδιες (50 Mbps)/QUOTE]

  3. #93
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από THANOS06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Όμως, βάζοντας στη γραμμή αντί του
    tp-link 100v to Speedport plus της
    Cosmote, είδα στο OOKLA speedtest
    σε σύνδεση wifi 80 Mbps (την ίδια
    χρονική στιγμή που το tp-link 100v
    εδειξε 45 Mbps). Τι συμβαίνει εδώ; Παρεμπιπτόντως, το Speedport plus λειτουργησε κανονικά
    εκτός από την τηλεφωνία βέβαια.

    Να προσθέσω ότι οτην Cosmote
    50 Mbps που ήμουν πριν, Ethernet και wifi ταχύτητες στο Speedtest ήταν ακριβώς ίδιες (50 Mbps)
    Το Speedport Plus έχει και μπάντα 5GHz στο ασύρματο, που δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα.

  4. #94
    Εγγραφή
    14-11-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Speedport Plus έχει και μπάντα 5GHz στο ασύρματο, που δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο, οι μετρήσεις έγιναν στα 5GHz. Όμως κλείνοντας την μπάντα των 5 GHz είδα ότι
    και στα 2,4 GHz υπήρχε μια σταθερή διαφορά 20 Mbps υπέρ του Speedport plus πάντοτε.

  5. #95
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.737
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από THANOS06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απόλυτο δίκιο, οι μετρήσεις έγιναν στα 5GHz. Όμως κλείνοντας την μπάντα των 5 GHz είδα ότι
    και στα 2,4 GHz υπήρχε μια σταθερή διαφορά 20 Mbps υπέρ του Speedport plus πάντοτε.
    Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι. Αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

  6. #96
    Καλημέρα και καλή χρονιά.
    Είμαι σε Vodafone VDSL 50άρα και ρίχνω τη γραμμή απευθείας στο ASUS DSL-AC52U και από εκεί τη LAN1 στο κεντρικό switch του σπιτιού και τα AP και έχω πολύ καλό και αξιόπιστο internet αλλά φυσικά δεν βγαίνει η VoIP.
    H Vodafone μου έχει δώσει το TP-Link 100v και έχω τραβήξει τα στοιχεία για VoIP.
    Ξέρει κανείς αν μπορώ να συνδέσω την WAN του TP-Link στο ASUS για να βγάλω και τη VoIP (και πως )?
    Δεν θέλω να βάλω το TP-Link πρώτο και σε bridge mode.
    Θέλω το ASUS να παραμείνει το modem (το τηλεφωνικό καλώδιο να πέφτει στο ASUS).

  7. #97
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gulliverrr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή χρονιά.
    Είμαι σε Vodafone VDSL 50άρα και ρίχνω τη γραμμή απευθείας στο ASUS DSL-AC52U και από εκεί τη LAN1 στο κεντρικό switch του σπιτιού και τα AP και έχω πολύ καλό και αξιόπιστο internet αλλά φυσικά δεν βγαίνει η VoIP.
    H Vodafone μου έχει δώσει το TP-Link 100v και έχω τραβήξει τα στοιχεία για VoIP.
    Ξέρει κανείς αν μπορώ να συνδέσω την WAN του TP-Link στο ASUS για να βγάλω και τη VoIP (και πως )?
    Δεν θέλω να βάλω το TP-Link πρώτο και σε bridge mode.
    Θέλω το ASUS να παραμείνει το modem (το τηλεφωνικό καλώδιο να πέφτει στο ASUS).
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να κάνεις αυτό που θέλεις.
    Πιθανόν να γινόταν εάν μπορούσες να κάνεις 2 ταυτόχρονες κλήσεις PPPoE (1 από το Asus και 1 από το TP-Link) αλλά δεν το έχω δει να δουλεύει σε Vodafone.
    Γιατί σε προβληματίζει να χρησιμοποιήσεις το modem του TP-Link;
    Η άλλη λύση προς την κατεύθυνση που θέλεις είναι να αλλάξεις το Asus με κάποιο modem/router που έχει και VoIP.

  8. #98
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξερω αν θα δουλεψει, αλλα αν εκανες bridge το vlan 837 που παιζει το voip στη βοντα και συνεδεες το tp-link με wan. βεβαια πρεπει να γινουν και οι αναλογες ρυθμισεις στο tp-link.

  9. #99
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλησπέρα .
    Έχω αναβαθμισει τη γραμμή Vodafone εδώ και ένα χρόνο . Έχοντας αλλάξει 5 h300s μου ήρθε επιτέλους το tp link .βέβαια και αυτό έκανε αποσύνδεση κάθε 5 μέρες μόνο του και που και που μάζευε σφάλματα . Βρήκα και πήρα μεταχειρισμένο ένα Η267a και πλέον μια χαρά 2 μήνες τώρα χωρίς αποσύνδεση. Έχω βάλει το zte στην κεντρική πρίζα στο δωμάτιο μου (έτυχε ) και έχω βάλει το tp link σαν access point με ip 192.168.2.4 ( ξεκινάνε από .10 o dhcp) .
    2 προβλήματα . Ενώ έχω κλείσει και με root κωδικό τον dhcp στο tp στη καρτέλα status μου τον δείχνει πάντα ενεργό .όταν ανοίγω τη καρτέλα είναι σβηστός .
    Και όταν ανοίγω το wifi στο zte μπορώ να πάω απ' το tplink στο zte αλλά όχι το ανάποδο . Τι μπορεί να φταίει ?

  10. #100
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NTsakalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα .
    Έχω αναβαθμισει τη γραμμή Vodafone εδώ και ένα χρόνο . Έχοντας αλλάξει 5 h300s μου ήρθε επιτέλους το tp link .βέβαια και αυτό έκανε αποσύνδεση κάθε 5 μέρες μόνο του και που και που μάζευε σφάλματα . Βρήκα και πήρα μεταχειρισμένο ένα Η267a και πλέον μια χαρά 2 μήνες τώρα χωρίς αποσύνδεση. Έχω βάλει το zte στην κεντρική πρίζα στο δωμάτιο μου (έτυχε ) και έχω βάλει το tp link σαν access point με ip 192.168.2.4 ( ξεκινάνε από .10 o dhcp) .
    2 προβλήματα . Ενώ έχω κλείσει και με root κωδικό τον dhcp στο tp στη καρτέλα status μου τον δείχνει πάντα ενεργό .όταν ανοίγω τη καρτέλα είναι σβηστός .
    Και όταν ανοίγω το wifi στο zte μπορώ να πάω απ' το tplink στο zte αλλά όχι το ανάποδο . Τι μπορεί να φταίει ?
    Μηπως δεν χτυπας τη σωστη ip;

  11. #101
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Man Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως δεν χτυπας τη σωστη ip;

    Σαν πρόσβαση στο ρούτερ έχω . Αλλά το κινητό μου δεν κάνει εναλλαγή wifi μεταξύ AP . Όταν είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό ρούτερ(zte) δεν γυρνάει στο AP(TP LINK ) ,γράφει λήψη ip και τελικά γυρνάει στο zte .

  12. #102
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NTsakalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν πρόσβαση στο ρούτερ έχω . Αλλά το κινητό μου δεν κάνει εναλλαγή wifi μεταξύ AP . Όταν είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό ρούτερ(zte) δεν γυρνάει στο AP(TP LINK ) ,γράφει λήψη ip και τελικά γυρνάει στο zte .
    Αυτο το παθαινεις μονο με το κινητο ή και με αλλες συσκευες;

  13. #103
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το κινητό μου σίγουρα . Του πατέρα μου όχι αλλάζει μια χαρά . Το λάπτοπ καμία φορά κολλαει λίγο . Φταίει ότι είναι σχετικά κοντά ;
    Το λέω επειδή έχω στείλει με κεραία σε απέναντι πολυκατοικία στο παππού μ και έχω βάλει και εκεί άλλο ένα tplink 100v AP παλι και αλλάζει γρήγορα τα AP . (Το έχω δοκιμάσει γτ πιάνει μια γραμμή απ' το πρώτο tplink και μπορώ πολύ γρήγορα να αλλάζω AP από κει .)

  14. #104
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NTsakalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το κινητό μου σίγουρα . Του πατέρα μου όχι αλλάζει μια χαρά . Το λάπτοπ καμία φορά κολλαει λίγο . Φταίει ότι είναι σχετικά κοντά ;
    Το λέω επειδή έχω στείλει με κεραία σε απέναντι πολυκατοικία στο παππού μ και έχω βάλει και εκεί άλλο ένα tplink 100v AP παλι και αλλάζει γρήγορα τα AP . (Το έχω δοκιμάσει γτ πιάνει μια γραμμή απ' το πρώτο tplink και μπορώ πολύ γρήγορα να αλλάζω AP από κει .)
    Δοκιμασε να κανεις forget ολα τα ap/wifi spots που εχεις στο κινητο και να ξαναπερασεις κωδικους απο την αρχη. Θεμα κινητου ειναι, οχι εγκαταστασης, αρα ψαξε αυτο το θεμα.

  15. #105
    Εγγραφή
    24-01-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημερα σας..Μολις παρέλαβα από τον παροχο μου(Vodafone) το tp link 100v..έχω 50αρα συνδεση VDSL..σε σχέση με το παλιό το H300s δεν ειμαι ικανοποιημένος.. εχει πολυ αδύναμο σημα το tp link..υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις για να δυναμώσω το σήμα του??το h300 μου έδινε 45000,ενώ το tp link μου δίνει μολις 22000

Σελ. 7 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας