Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 197
  1. #106
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daylord87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σας..Μολις παρέλαβα από τον παροχο μου(Vodafone) το tp link 100v..έχω 50αρα συνδεση VDSL..σε σχέση με το παλιό το H300s δεν ειμαι ικανοποιημένος.. εχει πολυ αδύναμο σημα το tp link..υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις για να δυναμώσω το σήμα του??το h300 μου έδινε 45000,ενώ το tp link μου δίνει μολις 22000
    Μιλάς για κλείδωμα DSL ή για ασύρματο δίκτυο;

  2. #107
    Εγγραφή
    24-01-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το wifi μου δίνει τοσο λιγο..και ειμαι διπλα από το ρουτερ..

  3. #108
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Είναι πολύ φυσιολογικό, το tplink έχει μόνο 2,4ghz WiFi. Αν το h300s σου λειτουργεί κανονικά, μπορείς να το συνδέσεις στη γραμμή. Αλλιώς κάλεσε τους, θα σου στείλουν ένα h300s.
    Αλλιώς μπορείς να αγοράσεις και ένα wifi router του εμπορίου, έχει επιλογές από 15-20€.

  4. #109
    Εγγραφή
    24-01-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θεωρητικά όμως δεν θα έπρεπε να πιανω παραπανω,αφού τα tplink θεωρούνται από τα καλύτερα??μου έστειλαν και ένα h300s καινούργιο αλλα μου κανει συχνά αποσυνδέσεις.. και η γραμμή είναι πεντακάθαρη.. ενώ με το tplink δεν έχω αποσυνδέσεις.. πως το εξηγείς αυτό??

  5. #110
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daylord87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά όμως δεν θα έπρεπε να πιανω παραπανω,αφού τα tplink θεωρούνται από τα καλύτερα??μου έστειλαν και ένα h300s καινούργιο αλλα μου κανει συχνά αποσυνδέσεις.. και η γραμμή είναι πεντακάθαρη.. ενώ με το tplink δεν έχω αποσυνδέσεις.. πως το εξηγείς αυτό??
    Δεν είναι θέμα "ποιότητας", το 100v έχει πομποδέκτη WiFi μόνο 2.4GHz. Σε αυτές τις συχνότητες, η ταχύτητα είναι μικρότερη και ο κορεσμός του φάσματος από κοντινά δίκτυα είναι μεγαλύτερος.
    Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις κανάλι, αλλά μην περιμένεις δραματική βελτίωση.
    Εάν θέλεις σημαντική βελτίωση στο ασύρματο δίκτυο, μπορείς να κρατήσεις το 100v για modem ή και router και να βάλεις άλλη συσκευή για το WiFi. Μπορείς πχ να κρατήσεις το 100v όπως είναι, και να χρησιμοποιήσεις το H300s ως Access Point.

  6. #111
    Εγγραφή
    24-01-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μπορεις να με βοηθήσεις στο πως να το κάνω αυτό??είναι και τα 2 ολοκαίνουρια αλλα δεν ξερω πως να το κάνω αυτό που μου ειπες..να χρησιμοποιήσω και τα 2 δηλαδή..

  7. #112
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daylord87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να με βοηθήσεις στο πως να το κάνω αυτό??είναι και τα 2 ολοκαίνουρια αλλα δεν ξερω πως να το κάνω αυτό που μου ειπες..να χρησιμοποιήσω και τα 2 δηλαδή..
    Δεν έχω βολικό το μενού του H300S, αλλά γενικά είναι κάτι σαν αυτό:
    Κλείνεις το WiFi από το 100v.
    Απενεργοποιείς το DHCP server από το H300S.
    Βάζεις στο Η300S μία ελεύθερη IP τοπικού δικτύου στο ίδιο εύρος με το 100v (πχ 192.168.2.250) ή κοιτάς εάν πήρε διεύθυνση από το DHCP server του 100v.
    Συνδέεις μία LAN του 100v με μία LAN του H300S και έχεις έτοιμο Access Point.

  8. #113
    Εγγραφή
    24-01-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πιστεύω να το βρω και να το φτιάξω επιτέλους..σε ευχαριστώ πολύ..

    - - - Updated - - -

    Μεχει τα μισά καλα τα πηγα..μετά κολλάω και δεν τα καταφέρνω.. έχουμε καμια εικόνα για λίγο παραπάνω βοηθεια??

    - - - Updated - - -

    Πιστεύω πως το έφτιαξα αλλα γιατι δεν έχω Internet στο λαπτοπ μου μέσω wifi??και κάτι ακόμα,μπορώ να χρησιμοποιήσω την wan θύρα για να βάλω καλωδιο ethernet??

    - - - Updated - - -

    Πιστεύω πως το έφτιαξα αλλα γιατι δεν έχω Internet στο λαπτοπ μου μέσω wifi??και κάτι ακόμα,μπορώ να χρησιμοποιήσω την wan θύρα για να βάλω καλωδιο ethernet

  9. #114
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε να βρεις ένα κανάλι που να μην έχει παρεμβολές , μη το αφήνεις στο auto .Εγώ έχω βάλει g/n μόνο και 20MHz. Εμένα δουλεύει καλά το wifi κλειδώνει στα 49 /5 .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NTsakalis : 28-01-21 στις 12:01.

  10. #115
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daylord87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά όμως δεν θα έπρεπε να πιανω παραπανω,αφού τα tplink θεωρούνται από τα καλύτερα??μου έστειλαν και ένα h300s καινούργιο αλλα μου κανει συχνά αποσυνδέσεις.. και η γραμμή είναι πεντακάθαρη.. ενώ με το tplink δεν έχω αποσυνδέσεις.. πως το εξηγείς αυτό??
    Καπου εδω γελαμε λιγο. Τα tplink ακομη και τα καλα τους μοντελα ειναι ψιλομετρια και vfm. Αυτο ειναι ολο.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #116
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα παιδιά έχω 24 άρα Vodafone και παρέλαβα το tp link 100v σε αντικατάσταση του ZTE που είχα πριν. Αγόρασα και ένα huawei ax3 και θέλω να βάλω το tp link σε bridge mode έτσι ώστε να κάνει όλη τη δουλειά το huawei για το internet. Το θέμα είναι ότι διάβασα εδώ κάποια ποστ και προσπάθησα να το κάνω χωρίς επιτυχία.Όταν κάνω add ένα προφίλ και πάω να το βάλω σε bridge μου πετάει το μήνυμα που φαίνεται στην εικόνα. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210130_120803_com.huawei.browser.jpg  

    IMG_20210130_123548.jpg  


  12. #117
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros_ksp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά έχω 24 άρα Vodafone και παρέλαβα το tp link 100v σε αντικατάσταση του ZTE που είχα πριν. Αγόρασα και ένα huawei ax3 και θέλω να βάλω το tp link σε bridge mode έτσι ώστε να κάνει όλη τη δουλειά το huawei για το internet. Το θέμα είναι ότι διάβασα εδώ κάποια ποστ και προσπάθησα να το κάνω χωρίς επιτυχία.Όταν κάνω add ένα προφίλ και πάω να το βάλω σε bridge μου πετάει το μήνυμα που φαίνεται στην εικόνα. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.
    Tο HSIa το έχεις αλλάξει σε bridge ή είναι το προεπιλεγμένο;
    Για να είσαι σίγουρος, σβήσε τα δύο HSI και φτιάξε ένα καινούργιο σε bridge mode.

  13. #118
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο HSIa το έχεις αλλάξει σε bridge ή είναι το προεπιλεγμένο;
    Για να είσαι σίγουρος, σβήσε τα δύο HSI και φτιάξε ένα καινούργιο σε bridge mode.
    Είναι το προεπιλεγμένο δεν πείραξα τίποτα.

  14. #119
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros_ksp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι το προεπιλεγμένο δεν πείραξα τίποτα.
    Πρέπει να μπεις ως root, να σβήσεις το υπάρχον και να φτιάξεις ένα νέο σε bridge mode. Κράτα ένα backup πριν.

  15. #120
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να μπεις ως root, να σβήσεις το υπάρχον και να φτιάξεις ένα νέο σε bridge mode. Κράτα ένα backup πριν.
    Μάλιστα κατάλαβα. Εγώ το έκανα απλά αποσύνδεση το hsla και δεν το έσβηνα. Προφανώς για αυτό δεν προχωρούσε. Θα δοκιμάσω να το σβήσω τώρα.

Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας