Σελ. 9 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 197
  1. #121
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ τα παιδιά.
    Εδω και 4 μερες δουλευω το Tp-link 100v εις αντικατάσταση του H300S.
    Στις ρυθμισεις, εβαλα αλλους DNS servers, και ενω δειχνει οτι τους εκανε save, δεν λειτουργουν. Ισχυει και στο tp-link το κλείδωμα των DNS απο τον παροχο?
    (ειναι μετα σπαστικο να βαζεις σε καθε συσκευη pirvate Dns servers)

    Παρατηρησεις,
    Μεσα σε 4 μερες το tp-link 100v μου εκανε τουλαχιστον 4-5 αποσυνδεσεις, ενω το H300S στα 2 χρονια, καμια!!! (και με Line Attenuation (dB) up:0.7 down:5.2)
    Οι μπαρες κυλισης ειναι ΑΠΑραδεκτες, με τα χρωματα που εχουν με το ζορι τις ξεχωριζεις.
    Η εμβελεια του wifi του H300S, σχετικα καλυτερη απο το Tp-link.
    Στο Tp-link, βρισκω καλυτερο το μενου.

  2. #122
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο TP-Link η αλλαγη του DNS πρεπει να γινεται απο το πεδιο HSIa ή HSIv στο μενου Advanced->Network->Internet (σε ενα VR400 v2 που εχω εγω και εχουν το ιδιο λογισμικο μονο ετσι αλλαζουν οι DNS). Φανταζομαι πως το εχεις κανει ετσι βεβαια, απλως το αναφερω σαν fact.

  3. #123
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο TP-Link η αλλαγη του DNS πρεπει να γινεται απο το πεδιο HSIa ή HSIv στο μενου Advanced->Network->Internet (σε ενα VR400 v2 που εχω εγω και εχουν το ιδιο λογισμικο μονο ετσι αλλαζουν οι DNS). Φανταζομαι πως το εχεις κανει ετσι βεβαια, απλως το αναφερω σαν fact.
    Καλημερα,
    οχι ακριβως εκει, αλλα δίπλα!
    Τελικα τους αλλαξα, αλλα μονο με root access γινεται, ειδαλως οι ρυθμισεις ειναι ghost και δεν αλλαζουν.
    Network-> Advanced-> ETH Internet-> στο πεδίο EthernetData παταμε modify (προσοχη γιατι διπλα ακριβως, κολλητά ειναι και το delete) και ανοιγει νεο μενου. Στο τελος των επιλογων παταμε Advanced, εμφανιζει επιπλεον επιλογες οπου περναμε τους DNS servers, και τελος παταμε Ok. Reboot και τελειωσαμε.

  4. #124
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά και πάλι δεν κατάφερα να το βάλω σε bridge mode και να κάνει όλη τη δουλειά το ax3 huawei. Λοιπόν τα βήματα που έκανα :1)Network>dsl internet>σβήσιμο προφίλ hsIa και add καινούργιο προφίλ σε επιλογή bridge.
    2)Eth internet >add νέο προφίλ σε επιλογή bridge.
    3)Lan settings>επέλεξα DHCP Relay και από κάτω στο server address έβαλα 192.168.3.1 που είναι η ip του huawei και πάτησα save και έκανα reboot.
    Το λαμπάκι του Internet έσβησε από το tp link, σύνδεσα το καλώδιο από την lan του tp link στη Wan του huawei αλλά δεν κατάφερε να συνδεθεί και δείχνει κόκκινο το λαμπάκι του ax3.
    Τι μπορεί να φταίει;

  5. #125
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros_ksp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά και πάλι δεν κατάφερα να το βάλω σε bridge mode και να κάνει όλη τη δουλειά το ax3 huawei. Λοιπόν τα βήματα που έκανα :1)Network>dsl internet>σβήσιμο προφίλ hsIa και add καινούργιο προφίλ σε επιλογή bridge.
    2)Eth internet >add νέο προφίλ σε επιλογή bridge.
    3)Lan settings>επέλεξα DHCP Relay και από κάτω στο server address έβαλα 192.168.3.1 που είναι η ip του huawei και πάτησα save και έκανα reboot.
    Το λαμπάκι του Internet έσβησε από το tp link, σύνδεσα το καλώδιο από την lan του tp link στη Wan του huawei αλλά δεν κατάφερε να συνδεθεί και δείχνει κόκκινο το λαμπάκι του ax3.
    Τι μπορεί να φταίει;
    PPPoE ρύθμισες στη WAN του Huawei?
    Επίσης θα πρότεινα να του βάλεις στατική IP στο LAN, δεν νομίζω να δίνει DHCP στο WAN το Huawei.

  6. #126
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    PPPoE ρύθμισες στη WAN του Huawei?
    Επίσης θα πρότεινα να του βάλεις στατική IP στο LAN, δεν νομίζω να δίνει DHCP στο WAN το Huawei.
    Όχι δεν ήξερα ότι πρέπει να πειράξω και στο huawei κάτι. Αυτά βλέπω στο μενού. Τι κάνω ακριβώς;Αυτή τη στιγμή το έχω απλά σαν access point πίσω από το tp link.

    - - - Updated - - -
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210208_195757_com.microsoft.emmx.jpg  

    Screenshot_20210208_195742_com.microsoft.emmx.jpg  

    Screenshot_20210208_211848_com.microsoft.emmx.jpg  


  7. #127
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros_ksp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν ήξερα ότι πρέπει να πειράξω και στο huawei κάτι. Αυτά βλέπω στο μενού. Τι κάνω ακριβώς;Αυτή τη στιγμή το έχω απλά σαν access point πίσω από το tp link.

    - - - Updated - - -
    Θύρα WAN -> PPPoE
    Από τη στιγμή που έχεις γυρίσει σε bridge mode το TP-Link, δεν κάνει δρομολόγηση.
    Επομένως τη σύνδεση με το Internet πρέπει να την κάνει το Huawei.

  8. #128
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα,
    σε προσφατη εποκοινωνια μου με τεχνικο της vodafone μου ανεφερε οτι το μοντεμ μαζευει παρα πολλα crc-errors.
    Στο TpLink οπως και στο Sercom τα στατιστικα μου εδειχναν-δειχνουν 0 (μηδέν) crc-errors! (Βεβαια το Sercom ανεφερε για τα τελευταία 15')

    Πως μπορώ να δω τα crc-errors για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα στο TpLink 100v?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails VDSL.jpg  


  9. #129
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To tp link δείχνει στα errors μόνο crc από τον τελευταίο αποσυγχρονισμο η επανεκκίνηση . Οπότε έχεις 0. Επειδή έχουμε ίδια στατιστικά γραμμής , εμένα αποσυγχρονιζε μόνο του κάθε 3 μέρες και έκανε reboot μόνο του ... Δεν μπορείς να δεις κάτι άλλο απ' το μενού του .
    Εμένα Μ φαίνεται καλύτερη η εμβέλεια του tplink , το h300s Μ έκανε 4 αποσυνδέσεις τη μέρα . Τώρα όμως είπα να το ξαναβάλω στη γραμμή επειδή είδα ότι ήρθε αναβάθμιση . (Είχα 6 μήνες να το χρησιμοποιήσω )

  10. #130
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NTsakalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To tp link δείχνει στα errors μόνο crc από τον τελευταίο αποσυγχρονισμο η επανεκκίνηση . Οπότε έχεις 0. Επειδή έχουμε ίδια στατιστικά γραμμής , εμένα αποσυγχρονιζε μόνο του κάθε 3 μέρες και έκανε reboot μόνο του ... Δεν μπορείς να δεις κάτι άλλο απ' το μενού του .
    Εμένα Μ φαίνεται καλύτερη η εμβέλεια του tplink , το h300s Μ έκανε 4 αποσυνδέσεις τη μέρα . Τώρα όμως είπα να το ξαναβάλω στη γραμμή επειδή είδα ότι ήρθε αναβάθμιση . (Είχα 6 μήνες να το χρησιμοποιήσω )
    Να το θεσω αλλιως,
    Εχω στη τηλεφωνικη γραμμη τον τεχνικο της Vodafone, και την ωρα που μου λεει οτι εχω εκατομμυρια crc errors, εγω εχω ανοιχτη τη σελιδα με τα στατιστικα του tp-link και μου δειχνει μηδεν (0). Χωρις να εχω κανει reboot, τουλαχιστον για 2 μερες.
    Από περιεργεια, καθε μερα και ωρα (σχεδον) που παρακολουθω τα στατιστικα του, βλεπω μηδέν!

    Update: σημερα που ηρθε ο τεχνικος της Vodafone και ανεβηκε στο Box του ΟΤΕ, μου ανεφερε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα στα καλωδια του ΟΤΕ (που πανε μεχρι το καφαο).
    Αρα, δεν πρεπει σε εμενα το tp-link να δεχνει ΠΑΝΤΑ μηδεν CRC Error!!!!

  11. #131
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δίκιο σ' αυτό . Εγώ πάντως μερικές φορές έβλεπα 450 -500 errors και του έκανα επανεκκίνηση . Απ' την άλλη σε adsl γραμμή δεύτερη ο έχω βλέπω ότι μαζεύει σφάλματα και δεν μηδενίζονται . Πχ βλέπω την επόμενη μέρα να έχει 3000 + και όλο αυξάνονται οπότε δεν λέει στα τελευταία 15' . Άρα κάτι άλλο παίζει. Επίσης τεχνικός που ήρθε στο χώρο Μ είπε ότι αν μαζέψει πάνω από 50.000 fec σε 20 λεπτά αποσυγχρονιζει το tplink

  12. #132
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NTsakalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σ' αυτό . Εγώ πάντως μερικές φορές έβλεπα 450 -500 errors και του έκανα επανεκκίνηση . Απ' την άλλη σε adsl γραμμή δεύτερη ο έχω βλέπω ότι μαζεύει σφάλματα και δεν μηδενίζονται . Πχ βλέπω την επόμενη μέρα να έχει 3000 + και όλο αυξάνονται οπότε δεν λέει στα τελευταία 15' . Άρα κάτι άλλο παίζει. Επίσης τεχνικός που ήρθε στο χώρο Μ είπε ότι αν μαζέψει πάνω από 50.000 fec σε 20 λεπτά αποσυγχρονιζει το tplink
    Ναι, στην αλλη γραμμη που εχω ADSL εως 24mbps (κλειδωνει 4-5mbps), εκει μου δειχνει τα 100αδες ή 1000δες CRC erros, την ημέρα!!! Ειτε εχω στην ADSL για modem το παλιο ZTE H108N ειτε βαλω (δοκιμαστικά) το TP-Link 100v, μου δεχνουν και τα δυο τα σφαλματα.
    Στη VDSL ομως, μου τα δειχνει μηδεν.
    Σημειωση: και οι 2 τηλεφωνηκες γραμμες καταληγουν στο ιδιο Box του ΟΤΕ, εξω απο τη πολυκατοικια.

  13. #133
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.Ισως αυτό που μου είπε με τα fec . Πάντως ο τεχνικός που ήρθε Σπιτι από βοντα Μ είπε πάρε κανένα μεταχειρισμένο h267a μπας και σωθείς γτ παρόλο που το tp είναι καλύτερο απ' το h300s κανένα δεν είναι τόσο σταθερό όσο το zte . Και όντως σώθηκα με το zte .

  14. #134
    Εγγραφή
    12-02-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας
    Έχω και εγώ 50αρα γραμμή στην vodafone και εχω ακριβώς το ίδιο ρουτερ(tp-link 100v)
    Αλλα μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του ρουτερ δεν μπορω με τιποτα να βρω την επιλογή να αλλάξω το DNS.
    Μπήκα και στην επιλογή του ETH Internet,πάτησα το modify στα δεξιά,βρήκα και τα advanced settings αλλά και πάλι δεν κατάφερα να βρω την επιλογή για αλλαγή DNS
    Αν εχει κάποιος κύριος καμια ιδέα ας με βοηθήσει
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

  15. #135
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 /4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Ποιό είναι τελικά καλύτερο ρούτερ το Tp-link 100v η το H300S ?

Σελ. 9 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας