Σελ. 10 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 197
  1. #136
    Εγγραφή
    09-02-2012
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PANOS196 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό είναι τελικά καλύτερο ρούτερ το Tp-link 100v η το H300S ?
    Kι εγώ το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω...
    Και κάτι άλλο που ίσως ακουστεί λίγο χαζό...
    Στο συγκεκριμένο router που αναφέρει τον κωδικό για είσοδο στο wifi δίκτυο?
    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Άκυρο, το βρήκα...
    Το έγραφε από κάτω...

  2. #137
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PANOS196 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό είναι τελικά καλύτερο ρούτερ το Tp-link 100v η το H300S ?
    Δεν υπάρχει "καλύτερο", εάν δεν μας πεις ποια χαρακτηριστικά σε ενδιαφέρουν.
    Π.χ. εάν θέλεις Gigabit ή 5GHz WiFi, το TP-Link δεν έχει τίποτα από τα δύο.

  3. #138
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nickquick7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας
    Έχω και εγώ 50αρα γραμμή στην vodafone και εχω ακριβώς το ίδιο ρουτερ(tp-link 100v)
    Αλλα μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του ρουτερ δεν μπορω με τιποτα να βρω την επιλογή να αλλάξω το DNS.
    Μπήκα και στην επιλογή του ETH Internet,πάτησα το modify στα δεξιά,βρήκα και τα advanced settings αλλά και πάλι δεν κατάφερα να βρω την επιλογή για αλλαγή DNS
    Αν εχει κάποιος κύριος καμια ιδέα ας με βοηθήσει
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
    Καλημέρα,
    με root προσβαση πας στο DSL internet, μετα πιο κατω στο advanced και πιο κατω "τικαρης" το κουτακι που λεει "Use the Following DNS Addressees".
    Απο κατω αμεσως σου εμφανιζει τα 2 πεδια για τους servers που θελεις. Πατας Save, και κανεις Reboot.
    Παραθετω εικονα.
    (σε προηγουμενο post ειχα γραψει για την επιλογη ETH, αργοτερα ειδα το λαθος, αλλα δεν με αφηνε να κανω Edit)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Vdsl.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savvas : 13-02-21 στις 09:06.

  4. #139
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Να πω ότι τελικά κατάφερα και το έβαλα σε bridge mode και όλη τη δουλειά πλέον την κάνει το ax3 huawei. Καμία σχέση πλέον, όλα δουλεύουν τέλεια.7 μέρες ανοιχτό με πολύ χρήση δεν χρειάστηκε καμία φορά επανεκκίνηση, ενώ πριν κάθε 3 μέρες χρειαζόταν και πιο παλιά με το ZTE χρειαζόταν κάθε μέρα.

  5. #140
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros_ksp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω ότι τελικά κατάφερα και το έβαλα σε bridge mode και όλη τη δουλειά πλέον την κάνει το ax3 huawei. Καμία σχέση πλέον, όλα δουλεύουν τέλεια.7 μέρες ανοιχτό με πολύ χρήση δεν χρειάστηκε καμία φορά επανεκκίνηση, ενώ πριν κάθε 3 μέρες χρειαζόταν και πιο παλιά με το ZTE χρειαζόταν κάθε μέρα.
    Εδώ και πόσους μήνες που παίζει σε bridge με xiaomi δεν μου έχει δημιουργηθεί το παραμικρό πρόβλημα.
    Βρήκαμε την υγεία μας με το tp link

  6. #141
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Γεια σας κι από εμένα.

    Μόλις χτες παρέλαβα κι εγώ ένα TP-Link 100v v.1 (πλέον 100v) από Vodafone.
    Ο λόγος ήταν ν' αντικαταστήσει ένα ZTE ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT14 (πλέον ΖΤΕ) που έχω σα κύριο - αρχικό ρούτερ μου, μήπως και ξεπεραστούν έτσι κάποια προβλήματα που έχουν, εδώ και δύο περίπου χρόνια, τα ζωντανά κανάλια του Vodefone TV Kaltura μου και χάνουν το σήμα τους μετά τα 6 πρώτα δευτερόλεπτα που παίζουν (ενώ τα on demand και τα μενού του παίζουν συνεχώς κανονικά) καθώς ό,τι άλλο κι αν έχουμε δοκιμάσει (μαζί με το τεχνικό τμήμα της Vodafone) δεν έχει διορθώσει το πρόβλημα.

    Να πω ότι είμαι με 50άρα VDSL από καμπίνα ΟΤΕ δήμου Αγίας Βαρβάρας (DSLAM 2886-462 map) που κλειδώνει περίπου στα 39 ενώ παίρνει με αδιάλειπτο FTP καλώδιο από την είσοδο του κτιρίου (με 40 μετρημένα εκεί από Vodafone τεχνικό) και γενικότερα έχει ελάχιστα λάθη σήματος VDSL γραμμής.

    Στην προσπάθειά μου να μην "επηρεάζεται" το ZTE (της Vodafone) από τα όσα θέλω να κάνω με το τοπικό μου δίκτυο (ενσύρματο κι ασύρματο), πρόσθεσα κάποια στιγμή κι ένα ακόμα ρούτερ (μετά το ZTE), το TP-Link Archer VR900 v.2 (πλέον Archer) και πρακτικά προσπαθώ να κάνω από εκεί όλη τη δικτυακή "δουλειά". Ωστόσο δεν είμαι ευχαριστημένος από το πώς τα πάει, διάφορα τα θέματα του Archer που δεν τα δικαιολογώ (όχι για τα σχεδόν 130€ που κόστισε). Έτσι έχω κλείσει στο ZTE το WiFi του κι έχω μόνο 2 ethernet καλώδια πάνω του, ένα που πάει απευθείας στο Vodefone TV Kaltura κι ένα που πάει στο άλλο ρούτερ, το Archer. Στο δίκτυό μου παίζουν και 4 ίδια D-LINK switches (5θέσια) καθώς κι ένα WiFi access point, το TP-Link EAP110.

    Το ερώτημα μου είναι αν πράγματι θα αξίζει κατά τη γνώμη σας να μπω στην "περιπέτεια" αλλαγής του δικτυακού setup μου με σκοπό να αφαιρέσω το ZTE αλλά, πλέον, και το Archer ώστε να μείνω πια μόνο με το 100v.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  7. #142
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CosmosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας κι από εμένα.

    Μόλις χτες παρέλαβα κι εγώ ένα TP-Link 100v v.1 (πλέον 100v) από Vodafone.
    Ο λόγος ήταν ν' αντικαταστήσει ένα ZTE ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFT14 (πλέον ΖΤΕ) που έχω σα κύριο - αρχικό ρούτερ μου, μήπως και ξεπεραστούν έτσι κάποια προβλήματα που έχουν, εδώ και δύο περίπου χρόνια, τα ζωντανά κανάλια του Vodefone TV Kaltura μου και χάνουν το σήμα τους μετά τα 6 πρώτα δευτερόλεπτα που παίζουν (ενώ τα on demand και τα μενού του παίζουν συνεχώς κανονικά) καθώς ό,τι άλλο κι αν έχουμε δοκιμάσει (μαζί με το τεχνικό τμήμα της Vodafone) δεν έχει διορθώσει το πρόβλημα.

    Να πω ότι είμαι με 50άρα VDSL από καμπίνα ΟΤΕ δήμου Αγίας Βαρβάρας (DSLAM 2886-462 map) που κλειδώνει περίπου στα 39 ενώ παίρνει με αδιάλειπτο FTP καλώδιο από την είσοδο του κτιρίου (με 40 μετρημένα εκεί από Vodafone τεχνικό) και γενικότερα έχει ελάχιστα λάθη σήματος VDSL γραμμής.

    Στην προσπάθειά μου να μην "επηρεάζεται" το ZTE (της Vodafone) από τα όσα θέλω να κάνω με το τοπικό μου δίκτυο (ενσύρματο κι ασύρματο), πρόσθεσα κάποια στιγμή κι ένα ακόμα ρούτερ (μετά το ZTE), το TP-Link Archer VR900 v.2 (πλέον Archer) και πρακτικά προσπαθώ να κάνω από εκεί όλη τη δικτυακή "δουλειά". Ωστόσο δεν είμαι ευχαριστημένος από το πώς τα πάει, διάφορα τα θέματα του Archer που δεν τα δικαιολογώ (όχι για τα σχεδόν 130€ που κόστισε). Έτσι έχω κλείσει στο ZTE το WiFi του κι έχω μόνο 2 ethernet καλώδια πάνω του, ένα που πάει απευθείας στο Vodefone TV Kaltura κι ένα που πάει στο άλλο ρούτερ, το Archer. Στο δίκτυό μου παίζουν και 4 ίδια D-LINK switches (5θέσια) καθώς κι ένα WiFi access point, το TP-Link EAP110.

    Το ερώτημα μου είναι αν πράγματι θα αξίζει κατά τη γνώμη σας να μπω στην "περιπέτεια" αλλαγής του δικτυακού setup μου με σκοπό να αφαιρέσω το ZTE αλλά, πλέον, και το Archer ώστε να μείνω πια μόνο με το 100v.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Μην ξεχνάς ότι το TP-Link έχει 100άρες Ethernet. Επομένως εάν δεν έχεις κάτι πιο γρήγορο, ακόμη και η ενσύρματη επικοινωνία στο εσωτερικό σου δίκτυο θα περιορίζεται στα 100Mbps. Επίσης δεν υποστηρίζει WiFi 5Ghz. Εάν έχεις μόνο μία συσκευή, δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
    Κατά τα άλλα, σε συνδυασμό με άλλη συσκευή -είτε σε bridge mode, είτε σε διπλό NAT- τα καταφέρνει μια χαρά.

  8. #143
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάς ότι το TP-Link έχει 100άρες Ethernet. Επομένως εάν δεν έχεις κάτι πιο γρήγορο, ακόμη και η ενσύρματη επικοινωνία στο εσωτερικό σου δίκτυο θα περιορίζεται στα 100Mbps.
    Ναι το είχα δει να αναφέρεται και δε μου άρεσε καθόλου αλλά, απ' την άλλη, η διασύνδεση των 1Gbps ethernet συσκευών μου (μεταξύ τους) είναι τέτοια που (λογικά) δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούν ουσιαστικά το ρούτερ ως ενδιάμεσο.
    Αν δηλαδή καταλήξω σε τοπολογία με το 100v (ως μοναδικό ρούτερ μου), θα φεύγουν απ' αυτό τα εξής 3 ethernet:
    1ο με UTP προς το Kaltura (Vodafone TV box άρα 100άρι).
    2ο με UTP προς ένα 1000άρι switch που έχει πάνω του όμως μόνο 100άρες συσκευές.
    3ο με UTP προς ένα 1000άρι switch που έχει πάνω του και 100άρες και 1000άρες συσκευές (καθώς και 2 άλλα 1000άρια switches).
    Άρα (υποθέτω) δεν θα επηρεαστεί η όποια υφιστάμενη ανάγκη μου σε 1000άρα επικοινωνία. Ελπίζω να μη κάνω λάθος σε κάτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης δεν υποστηρίζει WiFi 5Ghz.
    Αυτό είναι πράγματι ενοχλητικό αλλά έχω διαπιστώσει στην πράξη πως δεν είναι και από τις πιο "βολικές" οι 5Ghz συνδέσεις καθώς ρίχνουν σημαντικά τις πραγματικές τους επιδόσεις ευκολότερα από εμπόδια κ.λπ. ακόμα και μέσα στο σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο.
    Θα προτιμούσα βέβαια να παραμείνει ως διαθέσιμη εναλλακτική μου έστω και για όταν είμαι κοντά πια στο ρούτερ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχεις μόνο μία συσκευή, δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
    Κατά τα άλλα, σε συνδυασμό με άλλη συσκευή -είτε σε bridge mode, είτε σε διπλό NAT- τα καταφέρνει μια χαρά.
    Κανονικά η πρόθεσή μου είναι να αντικαθιστούσα απλώς το ZTE με το 100v. Άρα να άφηνα όπως είναι το Archer μου που με καλύπτει σε όλα τα παραπάνω.
    Όμως, όπως ανέφερα (στα γρήγορα στο προηγούμενο post μου), παρά τις τεχνικές του δυνατότητες (που είναι καλές), με προδίδει πάρα πολύ συχνά στο πώς αποδίδει και μάλιστα σε διάφορα θέματα.
    α). Χρειάζεται πολύ συχνά επανεκκίνηση (από διακόπτη ή ρεύμα). Ίσως και 2 φορές τη βδομάδα.
    β). Χάνει πολύ συχνά τα WiFi connections του ή χάνονται ακόμα και τα SSIDs του και ψάχνομαι σε ένα σωρό ασύρματες συσκευές μου. Πλέον μπορεί και 3 φορές τη μέρα!
    γ). Ορισμένες συσκευές (π.χ. EuroLamp έξυπνες λάμπες) δεν γίνεται κατορθωτό με τίποτα να συνδεθούν (WiFi) μαζί του τη στιγμή που, οι ίδιες συσκευές, συνδέονται πανεύκολα είτε στο ZTE είτε στο EAP110.
    δ). Όσο περίεργο κι αν φαίνεται, σε δοκιμές μου με κλειστό τελείως το Archer, τυχαίνει και ξεπερνιέται το πρόβλημα του Kaltura (στα live κανάλια του). Όχι σε κάθε τέτοια δοκιμή μου βέβαια αλλά και πάλι.
    Γενικά δηλαδή νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά από τη χρήση του Archer οπότε σκέφτομαι μήπως είναι ευκαιρία να δοκιμάσω μια γενικότερη αλλαγή (με μόνο το 100v).
    Απ' την άλλη βέβαια φοβάμαι μήπως μου πέσει "λίγο" το 100v για τόσες συνδέσεις που ισχύουν στον χώρο μου.
    Ειλικρινά δε ξέρω...
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  9. #144
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CosmosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το είχα δει να αναφέρεται και δε μου άρεσε καθόλου αλλά, απ' την άλλη, η διασύνδεση των 1Gbps ethernet συσκευών μου (μεταξύ τους) είναι τέτοια που (λογικά) δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούν ουσιαστικά το ρούτερ ως ενδιάμεσο.
    Αν δηλαδή καταλήξω σε τοπολογία με το 100v (ως μοναδικό ρούτερ μου), θα φεύγουν απ' αυτό τα εξής 3 ethernet:
    1ο με UTP προς το Kaltura (Vodafone TV box άρα 100άρι).
    2ο με UTP προς ένα 1000άρι switch που έχει πάνω του όμως μόνο 100άρες συσκευές.
    3ο με UTP προς ένα 1000άρι switch που έχει πάνω του και 100άρες και 1000άρες συσκευές (καθώς και 2 άλλα 1000άρια switches).
    Άρα (υποθέτω) δεν θα επηρεαστεί η όποια υφιστάμενη ανάγκη μου σε 1000άρα επικοινωνία. Ελπίζω να μη κάνω λάθος σε κάτι.


    Αυτό είναι πράγματι ενοχλητικό αλλά έχω διαπιστώσει στην πράξη πως δεν είναι και από τις πιο "βολικές" οι 5Ghz συνδέσεις καθώς ρίχνουν σημαντικά τις πραγματικές τους επιδόσεις ευκολότερα από εμπόδια κ.λπ. ακόμα και μέσα στο σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο.
    Θα προτιμούσα βέβαια να παραμείνει ως διαθέσιμη εναλλακτική μου έστω και για όταν είμαι κοντά πια στο ρούτερ.


    Κανονικά η πρόθεσή μου είναι να αντικαθιστούσα απλώς το ZTE με το 100v. Άρα να άφηνα όπως είναι το Archer μου που με καλύπτει σε όλα τα παραπάνω.
    Όμως, όπως ανέφερα (στα γρήγορα στο προηγούμενο post μου), παρά τις τεχνικές του δυνατότητες (που είναι καλές), με προδίδει πάρα πολύ συχνά στο πώς αποδίδει και μάλιστα σε διάφορα θέματα.
    α). Χρειάζεται πολύ συχνά επανεκκίνηση (από διακόπτη ή ρεύμα). Ίσως και 2 φορές τη βδομάδα.
    β). Χάνει πολύ συχνά τα WiFi connections του ή χάνονται ακόμα και τα SSIDs του και ψάχνομαι σε ένα σωρό ασύρματες συσκευές μου. Πλέον μπορεί και 3 φορές τη μέρα!
    γ). Ορισμένες συσκευές (π.χ. EuroLamp έξυπνες λάμπες) δεν γίνεται κατορθωτό με τίποτα να συνδεθούν (WiFi) μαζί του τη στιγμή που, οι ίδιες συσκευές, συνδέονται πανεύκολα είτε στο ZTE είτε στο EAP110.
    δ). Όσο περίεργο κι αν φαίνεται, σε δοκιμές μου με κλειστό τελείως το Archer, τυχαίνει και ξεπερνιέται το πρόβλημα του Kaltura (στα live κανάλια του). Όχι σε κάθε τέτοια δοκιμή μου βέβαια αλλά και πάλι.
    Γενικά δηλαδή νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά από τη χρήση του Archer οπότε σκέφτομαι μήπως είναι ευκαιρία να δοκιμάσω μια γενικότερη αλλαγή (με μόνο το 100v).
    Απ' την άλλη βέβαια φοβάμαι μήπως μου πέσει "λίγο" το 100v για τόσες συνδέσεις που ισχύουν στον χώρο μου.
    Ειλικρινά δε ξέρω...
    Αφού έχεις Gbit switch και δεν περιορίζεσαι πολύ από το WiFi του, προτείνω να το δοκιμάσεις. Από σταθερότητα και διαχείριση συνδέσεων είναι αξιοπρεπές.

  10. #145
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Γεια σας ξανά.

    Άλλο θέμα.
    USB: Γνωρίζει κανείς με τι στικάκια μπορεί να συνεργαστεί για USB Storage Device Sharing;

    Έχω δοκιμάσει 2 64GB USB3 (ένα Samsung κι ένα Sandisk) και δεν τα νιώθει καν.
    Μόλις του βάζω κάτι άλλα που έχω 8GB USB2 τα βλέπει αμέσως.
    Ξέρουμε ποια είναι τα σχετικά specs του:
    Τεχνολογία (USB2, USB3)
    Μέγεθος (έως ποιας χωρητικότητας GB)
    Διαμόρφωσης (FAT, FAT32, NTFS, κάτι άλλο)
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  11. #146
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,
    υπάρχει τρόπος σε αυτό το ρούτερ να μετατρέψουμε τη 4η θύρα εθερνετ (IPTV), σε χρήση του τοπικού μας δικτύου?
    Edit: Το καταφερα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savvas : 17-03-21 στις 14:34.

  12. #147
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savvas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    υπάρχει τρόπος σε αυτό το ρούτερ να μετατρέψουμε τη 4η θύρα εθερνετ (IPTV), σε χρήση του τοπικού μας δικτύου?
    Edit: Το καταφερα!
    Πες μας πως.... Well done!
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  13. #148
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας πως.... Well done!
    Καλημερα, δεν ειμαι τωρα κοντα σ' αυτο το ρουτερ, οτι θυμαμαι:
    Με ρουτ προσβαση πηγα στο Network, και διεγραψα το IPTVv (νομιζω). Δεν ειμαι σιγουρος.
    Παντως, μονο με ροοτ εχεις τη δυνατοτητα.

    Edit: Δεν το καταφερα! Υπαρχει τροπος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savvas : 19-03-21 στις 14:49.

  14. #149
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας,

    1)Μπορούμε σε αυτό το modem να αλλάξουμε τη διεύθυνση στο Default Gateway?
    Με root access δεν είδα να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

    2)Και αν όλες οι διευθύνσεις δρομολογούνται από αυτή τη πύλη του παρόχου, άδικα αλλάζω τους Dns servers?

    Επισυνάπτω εικόνα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DNS.jpg  


  15. #150
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savvas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    1)Μπορούμε σε αυτό το modem να αλλάξουμε τη διεύθυνση στο Default Gateway?
    Με root access δεν είδα να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

    2)Και αν όλες οι διευθύνσεις δρομολογούνται από αυτή τη πύλη του παρόχου, άδικα αλλάζω τους Dns servers?

    Επισυνάπτω εικόνα
    Η ip 62.38.0.170 είναι ο server της Voda που σε συνδέει στο internet και δεν την αλλάζεις.Όλοι οι συνδρομητές της αυτήν την ip έχουν.
    Οι dns κάνουν άλλη δουλειά,βρίσκουν της σελίδες που ανοίγεις πχ google.com που αντιστοιχεί στην ip 172.217.169.110

Σελ. 10 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας