Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλημέρα σε όλους σας,

    Λόγω ότι βαρέθηκα τις βλακείες της Modulus και κυρίως βαρέθηκα και μετά την χτεσινή ήττα αποφάσια να βάλω στο κέντρο ένα ακόμα πάροχο ...
    Ώρα λοιπόν να δούμε το θέμα με την Modulus τι ..? Που ..?

    - - - Updated - - -

    Ωρα να στήσουμε το δικό μας disaster plan ...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ολοι εχουν τις δυσκολες στιγμες τους. Απο κει και περα, σε κατι αντιστοιχο, ephone. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο σε παρομοιο επιπεδο.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι εχουν τις δυσκολες στιγμες τους. Απο κει και περα, σε κατι αντιστοιχο, ephone. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο σε παρομοιο επιπεδο.
    ναι οκ ..συμφωνώ αλλά όταν πολύ γίνεται και συχνά ...ενοχλεί πολύ ...

    Βασικά αυτό που με νοιάζει είναι να δημιουργήσω μια backup λύση 2-3 παρόχων ... ώστε να μην έχω πρόβλημα...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Με την εισερχομενη δεν μπορεις να εχεις backup λυση 2-3 παροχων. Τα υπολοιπα ειναι ευκολα.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την εισερχομενη δεν μπορεις να εχεις backup λυση 2-3 παροχων. Τα υπολοιπα ειναι ευκολα.
    Μπορείς... Εγώ σαν βάση εισερχόμενων έχω τον ΟΤΕ. Το ΟΤΕ με προώθηση τον δρομολογώ σε όποιον πάροχο θέλω..
    Επιπρόσθετα δε στα 2 κανάλια του ΟΤΕ έρχονται και προστίθενται και τα 2 της modulus... Άρα 4.

    - - - Updated - - -

    Αν θέλω με μια απλή κίνηση την στέλνω σε άλλο voip πάροχο ...

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κανεις μια λαθος βασικη παραδοχη. Οτι το voip του οτε δεν θα πεσει. Επισης ο οτε δεν επιτρεπει ευκολα την προωθηση απεριοριστων ταυτοχρονων κλησεων. Επι εποχης isdn ηθελε να τους μιλησεις. Σε ims δεν το εχω προσπαθησει.

    Με την ιδια λογικη αυτο το κανουν λιγο πολυ ολοι οι παροχοι. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι εχεις εξασφαλισει την εισερχομενη εαν πεσει ο παροχος.

    Πρεπει να ξεκαθαρισουμε οτι αλλο πραγμα τα προβληματα connectivity αλλο έπεσε ο παροχος. Ο οτε με τους περιορισμους που βαζει στα sip accounts να περνανε απο συγκεκριμενα κυκλωματα ειναι μαλλον ο λιγοτερο ευελικτος.
    Και εκτος απο το να τους παρεις τηλεφωνο, με κομμενη τη γραμμη δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις προωθηση.
    Σε πιο μοντερνα μαγαζια αυτα γινονται απο ενα web interface.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις μια λαθος βασικη παραδοχη. Οτι το voip του οτε δεν θα πεσει. Επισης ο οτε δεν επιτρεπει ευκολα την προωθηση απεριοριστων ταυτοχρονων κλησεων. Επι εποχης isdn ηθελε να τους μιλησεις. Σε ims δεν το εχω προσπαθησει.

    Με την ιδια λογικη αυτο το κανουν λιγο πολυ ολοι οι παροχοι. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι εχεις εξασφαλισει την εισερχομενη εαν πεσει ο παροχος.

    Πρεπει να ξεκαθαρισουμε οτι αλλο πραγμα τα προβληματα connectivity αλλο έπεσε ο παροχος. Ο οτε με τους περιορισμους που βαζει στα sip accounts να περνανε απο συγκεκριμενα κυκλωματα ειναι μαλλον ο λιγοτερο ευελικτος.
    Και εκτος απο το να τους παρεις τηλεφωνο, με κομμενη τη γραμμη δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις προωθηση.
    Σε πιο μοντερνα μαγαζια αυτα γινονται απο ενα web interface.
    Το σενάριο αυτό το έχω υλοποιημένο από εποχής ISDN έχω να πω το εξής... Ο ΟΤΕ επί ISDN σου επέτρεπε να προωθήσεις τόσες κλήσεις όσα κανάλια είχες ..Δηλαδή 2 είχε το ISDN 2 εισερχόμενες περνάς.. Επί voip το ίδιο γίνεται ... Επιβεβαιωμένο 100% από εμένα που το τρέχω ήδη . Η προώθηση μπαίνει με ένα *κάτι που δεν θυμάμαι τώρα ποιο είναι ... Αν είναι κομμένο για κάποιο λόγο παίρνεις τηλέφωνο και το κάνεις από την υποστήριξη τους..

    Αυτοματοποιημένα 100% για εναλλαγή εισερχομένων δεν υπάρχει οκ .. αλλά με ένα *κάτι ... το κάνω ..Αν πέσει ο ΟΤΕ απλά δεν θα έχω τηλέφωνο καν ... Όμως αν παρουσιαστεί πρόβλημα στην γραμμή μου θα έχω τηλέφωνο από μια 2η γραμμή που έχω από τον γείτονα ... και ναι το ξέρει ο γείτονας..

    - - - Updated - - -

    Κάποιος μίλησε για την Intertelecom με καλά λόγια ... και τον ευχαριστώ... Είναι σχετικά αξιόπιστη ..?

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Συμφωνουμε. Με την ιδια λογικη αυτο μπορεις να το κανεις και απο εναλλακτικο παροχο.
    Εαν σου φτανουν 2 καναλια, τοτε δεν υπαρχει θεμα. Αν ομως θες κατι παραπανω τοτε πας αλλου αναγκαστικα.
    Υποθετουμε οτι ο οτε δεν πεφτει ευκολα. Κατα ταλλα μια χαρα.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνουμε. Με την ιδια λογικη αυτο μπορεις να το κανεις και απο εναλλακτικο παροχο.
    Εαν σου φτανουν 2 καναλια, τοτε δεν υπαρχει θεμα. Αν ομως θες κατι παραπανω τοτε πας αλλου αναγκαστικα.
    Υποθετουμε οτι ο οτε δεν πεφτει ευκολα. Κατα ταλλα μια χαρα.
    Yeeeeeeeeepp

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας