Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: USB to Ethernet

  1. #1
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Γεια σας!
    Σε tablet Lenovo και Huawei θα ήθελα να έχω internet μέσα από τη micro usb θύρα και όχι από wi-fi. Και τα δύο υποστηρίζουν USB OTG γιατί έχω ένα τέτοιο καλώδιο και το έχω δοκιμάσει και στα δύο με USB στικάκια.
    Αξίξει να δοκιμάσω κάποιο αντάπτορα USB to Ethernet ή Micro-USB to Ethernet;
    Είδα π.χ. αυτό: https://gembird.com/item.aspx?id=9042 που είναι Micro-USB to Ethernet.
    Γενικά, τι να προτιμήσω, Micro-USB to Ethernet ή το καλώδιο USB OTG που έχω με ένα USB to Ethernet;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Μια χαρά θα παίξει.
    Απλά πρόσεξε να είναι GIGABIT γιατί τα περισσότερα USBC to ETH είναι στα 100Mbps.

    .

  3. #3
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Το συγκεκριμένο είναι MicroUSB, όχι USB-C, και είναι στα 100Mbps. Το θέλω μόνο για απλή χρήση. Βλέπω ότι βασίζεται στο chip Realtek 8152B. Πώς μπορώ να ξέρω αν τα τάμπλετ μου έχουν drivers για αυτό και ότι γενικά υποστηρίζουν τέτοιους αντάπτορες; Ή πάμε στα τυφλά και ό,τι γίνει;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο είναι MicroUSB, όχι USB-C, και είναι στα 100Mbps. Το θέλω μόνο για απλή χρήση. Βλέπω ότι βασίζεται στο chip Realtek 8152B. Πώς μπορώ να ξέρω αν τα τάμπλετ μου έχουν drivers για αυτό και ότι γενικά υποστηρίζουν τέτοιους αντάπτορες; Ή πάμε στα τυφλά και ό,τι γίνει;
    Μια σχετικά ασφαλής ένδειξη είναι να δεις αν/πόσο/πότε υποστηρίζεται το συγκεκριμένο RTL στον linux kernel,
    και από ποια ver# και μετά, και μετά να δεις τι kernel τρέχει το tablet.
    Βέβαια, καθότι ο ΟΕΜ θα έχει κάνει τα δικά του στο kernel build σίγουρος θα είσαι μόνο με δοκιμή.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Ακόμα και αν το υποστηρίζει ο kernel αν δεν φοράς custom rom δεν πρόκειται να παίξει.

    Με λίγα λόγια αν δεν το αναφέρει ο κατασκευαστής ότι το υποστηρίζει τότε δεν πρόκειται να παίξει απλώς βάζοντας τον μετατροπέα.

    Εκτός από την θύρα πρέπει να το υποστηρίζει και ο kernel και η rom.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας