Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    200 Fiber από το Σάββατο.

    Παίρνω για να δω μέχρι πόσο μπορούν να μου δώσουν και η απάντηση είναι ότι 200 είναι το μέγιστο στην περιοχή μου.

    Η απάντηση ήταν ότι μόνο ο πάροχος ο οποίος έσκαψε στο δρόμο μπορεί να δώσει παραπάνω. Δεν έβγαζε πολύ νόημα και τους είπα ότι έσκαψε ο ΟΤΕ αλλά και η Vodafone μου δίνει 300,500,1000. Η απάντηση ήταν πάλι η ίδια ότι δεν δίνουμε παραπάνω.

    Τι παίζει εδώ; Γιατί δεν δίνουν; Θα δώσουν κάποτε;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2013
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    Η nova δεν έχει πακέτο πάνω από 200mbps σε περιοχές με υποδομή άλλης εταιρείας

    ή ταχύτητες Internet όπου δεν υποστηρίζεται οπτική ίνα μέχρι το σπίτι από το δίκτυο Nova Fiber 200Mbps
    https://nova.gr/statheri-tilefonia/p...rnet#package=3

    Edit: Είναι μοναδικό πρόβλημα της Nova, για δικούς της λόγους. Αν θες παραπάνω ταχύτητα, αναγκαστικά θα πας Cosmote/Vodafone

  3. #3
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η nova δεν έχει πακέτο πάνω από 200mbps σε περιοχές με υποδομή άλλης εταιρείας



    https://nova.gr/statheri-tilefonia/p...rnet#package=3

    Edit: Είναι μοναδικό πρόβλημα της Nova, για δικούς της λόγους. Αν θες παραπάνω ταχύτητα, αναγκαστικά θα πας Cosmote/Vodafone
    Είναι θέμα πολιτικής όμως και όχι τεχνικός λόγος, αλλιώς θα έδινε μόνο ο ΟΤΕ παραπάνω και όχι η Vodafone που τους πήρα.

    Οπότε όταν χρειαστώ παραπάνω πάω αλλού αν δεν έχει αλλάξει κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος earthdog : 05-02-24 στις 17:32.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-03-2024
    Περιοχή
    Larissa City
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    31.1(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το να μην δίνει από δίκτυα άλλων παρόχων, εν μέρη είναι λογικό (για να μην πληρώνει παραπάνω φυσικά). Το να μην δίνει ακόμα και από το δικό της δίκτυο από καμπίνες πάνω από 100 ενώ αυτές υποστηρίζουν και 200 πως το βλέπεις; Τέτοια περίπτωση ήμουν και εγώ. Καμπίνα σχεδόν δίπλα στο σπίτι μου, attainable κοντά στα 287mpbs και η nova να λέει "δεν υποστηρίζεται στη περιοχή σας". Εκμεταλεύτηκα το γεγονός ότι δεν έδινε τους κωδικούς VOIP όπως είχε υποχρέωση, και κατόπιν καταγγελίας στην ΕΕΤΤ, έσπασα αζημίως το συμβόλαιο μου και έβαλα 200άρα από την Cosmote και ηρέμησα. Όταν με το καλό δώσει διαθεσιμότητα στην αναμονή της FTTH της πολυκατοικίας μας (την έχει βάλει από το 2021, αλλά ακόμα τίποτα) και θελήσω να βάλω, σίγουρα δεν θα είναι σε αυτήν.

    Και θες να γελάσεις; Το κεντρικό της κατάστημα στη Λάρισα (οδός Παπαναστασίου) το έχει ακόμα με ADSL (ούτε καν με VDSL) και ας είναι πάροχος χονδρικής στο Α/Κ Φιλελλήνων.

    Πλέον η Nova είναι με διαφορά ο χειρότερος πάροχος. Μέχρι και η Vodafone πολύ καλύτερη είναι πλέον.

    Για ένα πράγμα μετάνιωσα που έφυγα από τη Nova.Που δεν το έκανα νωρίτερα, αλλά τέλος καλό, όλα καλά!!! Αφού θέλουν να διώχνουν πελάτες με την πολιτική τους, κανένα πρόβλημα.

    Υ.Γ. Σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου που είχαν Nova, πλέον έχουν πάει σε Vodafone ή Cosmote. Ελάχιστοι έχουν πλέον Nova. Τυχαίο; Δεν νομίζω!!!. Μόνο ένας που ήταν Cosmote πήγε Nova και πλέον το έχει μετανιώσει, αφού σκέφτεται να πληρώσει το πέναλτι και να ξαναγυρίσει στην Cosmote μια ώρα αρχύτερα!!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας