Σελ. 1 από 15 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 224
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας,

    Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που θέλει αυτούς του κωδικούς. Εγώ τους θέλω για να τους ρίξω σε asterisk χωρίς να κάνω πατέντες με gateway. Άλλοι ίσως θέλουν να γλιτώσουν από το modem της nova. Η nova αρνείται να τους δώσει, παραβιάζοντας την σύμβαση. Γιατί η σύμβαση πουθενά δεν αναφέρει ότι για την χρήση των υπηρεσιών είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιώ τον δικό τους εξοπλισμό.
    Έκανα καταγγελία στην NOVA μου απάντησαν με ένα κείμενο με άσχετα πράγματα. Στην συνεχεία κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Και μου στέλνουν ακριβώς το ίδιο κείμενο, κείμενο το οποίο είχα ήδη επισυνάψει στην καταγγελία και έλεγα ότι δεν συμφωνώ με αυτά που λέει.

    Τι μπορώ να κάνω για να μου τους δώσουν; Υπάρχει άλλος που θέλει να ασχοληθεί με αυτό το θέμα;

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    ΜΟΝΟ η Cosmote δίνει το password του VOIP.
    Γι αυτόν τον λόγο έφυγα και εγώ από την Voda και πήγα Cosmote.

    .

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Το μο ο δυνατό χαρτί της cosmote πλέον είναι αυτό. Και για οσο οι άλλοι δε δίνουν κωδικούς χάνουν χιλιάδες πελάτες..

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μο ο δυνατό χαρτί της cosmote πλέον είναι αυτό. Και για οσο οι άλλοι δε δίνουν κωδικούς χάνουν χιλιάδες πελάτες..
    Δεν θα το ελεγα οτι χανουν χιλιαδες.

    Μην κοιτας εδω που ειμαστε 1.000 - 2.000 ατομα που ξερουμε το κατι παραπανω και τα στηνουμε οπως θελουμε.
    Η συντριπτικη πλειοψηφια δεν γνωριζει τι ειναι ΙΡ . θελουν απλα να εχουν ιντερνετ. το πως ερχεται και πως δουλευει δεν τους νοιαζει.
    Οποτε εχουν την τηλεφωνια στο ρουτερ και κουμπωνουν και ενα ασυρματο τηλεφωνο και ειναι αρχοντες.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Δεν το ήξερα αυτό. Ούτε με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ δεν δίνει τους κωδικούς;
    Μπορούμε να έχουμε το modem της Nova και να συνδέσουμε δικό μας router;

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτο ναι γινεται . Καντο ετσι αλλιως θελει πολυ ψαξιμο . Ισως βεβαια αξιζει και σε dsl να εχεις δικο σου γιατι αυτα που δινουν εχουν και 2-3 mbps χαμηλοτερο συγχρονισμο απο ενα Asus πχ .

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ήξερα αυτό. Ούτε με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ δεν δίνει τους κωδικούς;
    Δεν υπάρχει κανένας κανονισμός και υποχρέωση, με ποιον τρόπο θα σου δώσει υπηρεσία τηλεφωνίας, ώστε να έχει θετική έκβαση η όποια καταγγελία. Είναι καθαρά απόφαση και βούληση της κάθε εταιρείας.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Δεν θυμάμαι αν λέει στο συμβόλαιο οτι είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιείς τον εξοπλισμό τους.
    Δεν έχω ακόμα VDSL. Ψάχνομαι να δω τι θα βρω μπροστά μου.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά αναφέρεται αν η τηλεφωνία είναι VoIP:
    3. ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΜΕΣΩ ΔΙΚΤΥΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ IP
    ...
    3.4. Σε περίπτωση που ο Συνδρομητής αρνηθεί ή δεν παραλάβει για οιονδήποτε λόγο τον ειδικό τερματικό εξοπλισμό που παρέχει η Forthnet, ρητώς συμφωνείται και γίνεται αποδεκτό από το Συνδρομητή ότι η Forthnet δεν θα ευθύνεται για τη μη δυνατότητα χρήσης μέρους ή του συνόλου των εν λόγω υπηρεσιών . Η υπηρεσία του Συνδρομητή, για την ασφάλεια του Δικτύου και των υπόλοιπων χρηστών, δύναται να υποβαθμίζεται, μέχρι την εγκατάσταση συμβατού εξοπλισμού από το Συνδρομητή.
    Επίσης ακόμη και αν η τηλεφωνία είναι PSTN, αν ο χρήστης ζητήσει και 2ο τηλεφωνικό αριθμό, αυτός θα είναι VoIP και ισχύουν τα ίδια:
    8. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
    ...
    8.4. Στην περίπτωση που ο Συνδρομητής επιλέξει την ενεργοποίηση δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής, είναι απαραίτητη για τη λειτουργία της η χρήση πρόσθετου, ειδικά παραμετροποιημένου Εξοπλισμού της Forthnet. Συμφωνείται ότι η Forthnet –αναλόγως της εκάστοτε ισχύουσας εμπορικής της πολιτικής- δύναται είτε να παραχωρεί τον εν λόγω ειδικό Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό με αντάλλαγμα είτε χωρίς αντάλλαγμα...

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά αναφέρεται αν η τηλεφωνία είναι VoIP:


    Επίσης ακόμη και αν η τηλεφωνία είναι PSTN, αν ο χρήστης ζητήσει και 2ο τηλεφωνικό αριθμό, αυτός θα είναι VoIP και ισχύουν τα ίδια:
    *Νομίζω* υπάρχει σχετική οδηγία/νομοθεσία(?) από ΕΕ μεριά (στο πλαίσιο των οδηγιών για net neutrality),
    που (θεωρητικά) προτρέπει/υποχρεώνει(?) τον isp να είναι vendor-neutral και αν/όταν είναι επιθυμητό από τον πελάτη
    αυτός να δίνει τα σχετικά στοιχεία/ρυθμίσεις ώστε ο τελικός χρήστης να δύναται χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό
    της επιλογής του και όχι απαραίτητα το cpe του isp υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα δημιουργεί πρόβλημα στο δίκτυο (πχ vectoring support).
    Κατά πόσο εξαιρούνται υπηρεσίες μέσω internet (voip/stb/etc) δεν το ξέρω.
    Προφανώς αν θέλει να το επιδιώξει κανείς και ο isp είναι αρνητικός θα χρειαστεί δικηγόρο/καταγγελία/δικαστήρια/χρόνο/έξοδα/κλπ.
    Προσωπικά, επειδή τα παραπάνω δεν περισσεύουν, είμαι συνδρομητής ΟΤΕ.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-12-2019
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    89000/9998
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link archer vr600v
    Καλησπέρα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ναι γινεται . Καντο ετσι αλλιως θελει πολυ ψαξιμο . Ισως βεβαια αξιζει και σε dsl να εχεις δικο σου γιατι αυτα που δινουν εχουν και 2-3 mbps χαμηλοτερο συγχρονισμο απο ενα Asus πχ .
    Σε 100αρα γραμμή του ρουτερ της Nova κλείδωνε στα 69.000-71.000, και το tp link archer vr600v στα 89.000. Δεν το λες και κακό!

    Επίσης όπως λέγαμε και σε άλλο topic (https://www.adslgr.com/forum/threads...r-vr600v/page5), υπάρχει τρόπος να κάνω bringe το router που μου έδωσε η Nova (το ΖΤΕ το ZXHN H267N), ώστε τουλάχιστον να συνδέσω εκεί το τηλέφωνο (αν δεν βγάλουμε άκρη με τη Nova)?
    Οι οδηγίες που έδωσε ο φίλος σε εκείνο το topic δεν νομίζω ότι παίζουν, μιας και το router είναι σεταρισμένο από τη Nova και ακόμα και στο root να μπω οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες και σίγουρα δεν υπάρχουν τα μενού στα οποία αναφέρεται. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
    Ευχαριστώ.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    *Νομίζω* υπάρχει σχετική οδηγία/νομοθεσία(?) από ΕΕ μεριά (στο πλαίσιο των οδηγιών για net neutrality),
    που (θεωρητικά) προτρέπει/υποχρεώνει(?) τον isp να είναι vendor-neutral και αν/όταν είναι επιθυμητό από τον πελάτη
    αυτός να δίνει τα σχετικά στοιχεία/ρυθμίσεις ώστε ο τελικός χρήστης να δύναται χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό
    της επιλογής του και όχι απαραίτητα το cpe του isp υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα δημιουργεί πρόβλημα στο δίκτυο (πχ vectoring support).
    Κατά πόσο εξαιρούνται υπηρεσίες μέσω internet (voip/stb/etc) δεν το ξέρω.
    Προφανώς αν θέλει να το επιδιώξει κανείς και ο isp είναι αρνητικός θα χρειαστεί δικηγόρο/καταγγελία/δικαστήρια/χρόνο/έξοδα/κλπ.
    Προσωπικά, επειδή τα παραπάνω δεν περισσεύουν, είμαι συνδρομητής ΟΤΕ.
    Δεν αφορά παρεχόμενες υπηρεσίες, αλλά την σύνδεση με το διαδίκτυο.
    Βάλε λοιπόν όποια δικιά σου συσκευή θέλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας (που σε αυτήν δουλεύει αποκλειστικά η τηλεφωνία) ή μόνο την δικά σου (αν δεν σ' ενδιαφέρει η τηλεφωνία).
    Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα δορυφορικά (ή μη) πακέτα TV. Μπορείς να βάλεις εξοπλισμό δικό σου και να δουλεύουν τα μπουκέτα του παρόχου σου;

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αφορά παρεχόμενες υπηρεσίες, αλλά την σύνδεση με το διαδίκτυο.
    Βάλε λοιπόν όποια δικιά σου συσκευή θέλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας (που σε αυτήν δουλεύει αποκλειστικά η τηλεφωνία) ή μόνο την δικά σου (αν δεν σ' ενδιαφέρει η τηλεφωνία).
    Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα δορυφορικά (ή μη) πακέτα TV. Μπορείς να βάλεις εξοπλισμό δικό σου και να δουλεύουν τα μπουκέτα του παρόχου σου;
    Ναι, το ξέρω, *θεωρητικά* μιλούσα.
    Το πνεύμα του net-neutrality δεν συμφωνεί με αυτήν την πρακτική πάντως,
    και νομίζω αφορά και παρεχόμενες υπηρεσίες,
    και (περισσότερο) την επιτούτου αποθάρρυνση της χρήσης άλλων ανταγωνιστικών υπηρεσιών
    (να μου εξηγήσει κάποιος γιατί στο τηλέφωνο δεν έχω public ipv4/6, μήπως για να μην έχω vpn/sip?).
    Τι γίνεται αν θέλω να βάλω την δική τους συσκευή "πίσω" από την δική μου (αφού μου επιτρέπεται να χρησιμοποιώ δικό μου modem/router)?
    Γιατί αν το δικό τους δεν παίζει "πίσω" απ'το δικό μου,
    και εμμέσως η τοπολογία τους περιορίζει τα δικαιώματα μου αυτό είναι ζήτημα.
    Και γιατί είπαμε το voipcpe κρατάει ένα port range στο wan για τον asterisk που τρέχει το ίδιο
    (τι γίνεται αν έχω δικό μου * από "πίσω"?).
    Υπάρχουν πολλά corner-cases, ακόμα και το nat μπορεί (με όντως διασταλτική ερμηνεία)
    να παραβιάζει το net-neutrality όσο δυσχεραίνει κάποιες υπηρεσίες.
    Και τα δορυφορικά (ή μη) πακέτα θα έπρεπε να μπορώ να τα δώ με δικό μου εξοπλισμό,
    περισσότερο θέμα drm είναι.
    Πρακτικά μιλώντας, ο όποιος isp θα έχει προβλέψει τα σχετικά στο συμβόλαιο του,
    και προσφέρει την υπηρεσία με τους συγκεκριμένους όρους.
    Πιθανόν αυτές οι πρακτικές να είναι μαχητές ως παράνομες ή τέλος πάντων ώς παραβιάζουσες τις σχετικές οδηγίες,
    αλλά θέλει δικαστήριο να αποφανθεί για αυτό,
    και πάλι, αν κάποιος είχε απόφαση στα χέρια του θα ήταν δύσκολο να επιβάλει την εφαρμογή της.
    Πρακτικά μιλώντας, ο καταναλωτής αν θέλει να χρησιμοποιήσει τον δικό του εξοπλισμό ας πάει σε έναν isp που να το επιτρέπει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    To Νετ neutrality είναι άλλο πράγμα, ο πάροχος σου παρέχει μια υπηρεσία με συγκεκριμένους όρους

Σελ. 1 από 15 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας