Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    19-10-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Post
    Επιθυμώ να διακόψω την σύνδεση τηλεφωνικής γραμμής/ίντερνετ (Νova 2play ADSL24) που έχω στο πατρικό μου σε κάποια επαρχιακή πόλη, μιας και δεν διαμένει κανένας πλέον εκεί. Είμαι στον 17ο μήνα του 24μηνου συμβολαίου μου, οπότε ανέμενα κάποιο τέλος αποδέσμευσης (1/4 του παγίου για τους υπολοιπόμενους μήνες, σύμφωνα με την ισχύοντα κανονισμό της ΕΕΤΤ ) κάτι που είναι λογικό κι αναμενόμενο. Επισκέφθηκα λοιπόν την 1/12/23 ένα κατάστημα της Nova στην Αθήνα και υπέβαλλα σχετικό αίτημα διακοπής συμβολαίου. Το τέλος διακοπής που μου είπαν ήταν πάνω-κάτω το αναμενόμενο. Από εκεί και πέρα όμως, όταν τους ρώτησα πότε θα γίνει η διακοπή της σύνδεσης, μου είπαν οτι αυτή θα γίνει περί τα τέλη Ιανουαρίου 2024, σε δύο μήνες δηλαδή! Και στο αντίγραφο της αίτησης διακοπής που ζήτησα να μου δώσουν αναγράφεται σε κάποιο σημείο "ενημερώθηκα πως η αίτηση διακοπής σύνδεσης παράγει αποτελέσματα έως το τέλος του επόμενου της σχετικής ειδοποίησης μήνα". Ουσιαστικά δηλαδή με υποχρεώνουν, εκτός απο τέλος αποδέσμευσης, να τους καταβάλω και πάγια άλλων 2 μηνών. Στο συμβόλαιο μου δεν αναφέρεται κάτι συγκεκριμένο ως προς το ποιος είναι ο μέγιστος χρόνος εντός του οποίου οφείλουν να διακόψουν (με αίτηση μου) την σύνδεση μου (αναφέρεται γενικά στους ισχύοντες κανονισμούς ΕΕΤΤ). Στον κανονισμό της ΕΕΤΤ που ανέτρεξα, πρέπει να έχεις πτυχίο μηχανολόγου- μηχανικού για να καταλάβεις τι εννοεί ο "ποιητής" όταν λέει:

    "Η διακοπή της υπηρεσίας από τον πάροχο γίνεται το αργότερο, εντός προθεσμίας δεκαπέντε ημερών, από την ημερομηνία καταγγελίας της σύμβασης. Ειδικά για υπηρεσίες πρόσβασης στο διαδίκτυο και διαπροσωπικών επικοινωνιών βάσει αριθμών , η διακοπή της υπηρεσίας επέρχεται, εντός δύο εργασίμων ημερών από την ημερομηνία της καταγγελίας (εκτός εάν ο συνδρομητής ζητήσει η διακοπή να πραγματοποιηθεί σε συγκεκριμένο χρόνο). Ειδικά στην περίπτωση παροχής υπηρεσιών φωνητικής επικοινωνίας ή πρόσβασης στο διαδίκτυο μέσω χονδρικών υπηρεσιών αδεσμοποίητης πρόσβασης στον τοπικό βρόχο ή εικονικής αδεσμοποίητης πρόσβασης VLU, η διακοπή πραγματοποιείται, εντός δύο εργασίμων ημερών από την ημερομηνία διακοπής της χονδρικής υπηρεσίας που χρησιμοποιεί ο πάροχος λιανικής, όπως αυτή προβλέπεται στις σχετικές ισχύουσες Προσφορές Αναφοράς του χονδρικού παρόχου" (ΦΕΚ Β΄ 2265 /2021, σελ. 2580)

    Συμπερασματικά: Η αίτηση διακοπής ενός συμβολαίου παραμένει ακόμα "επικίνδυνο σπόρ". Αν και ως προς το τέλος αποδέσμευσης ξεκαθάρισε αρκετά το τοπίο, μιας και δεν "πολυπαίρνει" πλέον τις εταιρείες για αυθαίρετες χρεώσεις (ο Γενικός Κανονισμός της ΕΕΤΤ στο σημείο αυτό έγινε ξεκάθαρος κι ο καθένας μας μπορεί να καταλάβει και να υπολογίσει πόσα τέλη αποδέσμευσης πρέπει να πληρώσει και σε ποιόν κανονισμό μπορεί να "πατήσει" αν δεν του τα βγάλουν σωστά), μου φαίνεται όμως ότι οι εταιρείες βρήκαν άλλη "φάμπρικα" τώρα. Μιας και για τον απλό πολίτη δεν βγαίνει άκρη απ' τον κανονισμό της ΕΕΤΤ, εντός πόσου χρονικού διαστήματος οφείλουν οι εταιρείες να υλοποιήσουν το αίτημα του για διακοπή, το "τραβάνε" όπως θέλουν! Λόγω επαγγέλματος είχα συχνά μεταθέσεις, πήγαινα λοιπόν κάθε φορά στον ΟΤΕ το πρωί, τους έλεγα κόψτε μου το τηλέφωνο και μέχρι το μεσημέρι μου το είχαν κόψει! Και τώρα, 20 χρόνια μετά, σου λένε οι άλλοι ότι δήθεν θέλουμε 2 μήνες για να σου το κόψουμε! Κι αύριο-μεθαύριο μπορεί να σου πουν θέλουμε 3 ή 13! Πρέπει λοιπόν η ΕΕΤΤ να θέσει ένα εύλογο και συγκεκριμένο maximum χρονικό όριο, που θα το γνωρίζουμε όλοι μας εκ των προτέρων και κανείς δεν θα εμπαίζει κανέναν, και να μην μας μπλέκουν με "ισχύουσες Προσφορές Αναφοράς του χονδρικού παρόχου " και τέτοια "κουφά" που ούτε καν ξέρουμε τι είναι, ούτε είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ή να ελέγξουμε τι, πότε και πως αγόρασε, πούλησε ή σταμάτησε να αγοράζει και να πουλάει ο καθένας τους! Τους κλείνει "δήθεν" η ΕΕΤΤ μία "πόρτα" κι αυτοί ανοίγουν αμέσως πέντε "παράθυρα" και πάει λέγοντας.

    Αν πάντως γνωρίζει κάποιος (π.χ. του έτυχε κάτι ανάλογο και μπόρεσε να το ψάξει καλύτερα) για τον αν τελικά υπάρχει κάποιο ρυθμιστικό πλαίσιο το οποίο θέτει κάποιον σαφή χρονικό περιορισμό εντός του οποίου ένας πάροχος τηλεπικοινωνιών υποχρεούται να διακόψει την σύνδεση ενός πελάτη που το αιτήθηκε, τον παρακαλώ να μας ενημερώσει σχετικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-03-2017
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ενδιαφέρομαι κ εγώ για το ίδιο ακριβώς θέμα, αφου διέκοψα τη σύνδεση μου κ εκτός από το αναμενόμενο πέναλτυ λόγω μη συμπλήρωσης 24μηνου, ενημερώθηκα για την επιπλέον πληρωμή ενός μήνα μετά το κλείσιμο του τρέχοντος μηνός, κάτι που ποτέ δεν ζήτησα κ ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω, αφού ήδη παρέδωσα το σπίτι. Η ενημέρωση αυτή καθαυτή κατά τη διάρκεια της καταγγελίας είναι περίεργη, αφού δεν δίνει καμμία επιλογή για αποδοχή της ή όχι - απλά αν δεν δεχτείς την εν λόγω χρέωση δεν κόβεται η σύνδεση. Δεν βρήκα κάποιον όρο στο συμβόλαιο που να νομιμοποιεί κάποια τέτοια μονομερή ενέργεια.... μυρίζει λίγο αυθαιρεσία - τι, όχι ? ;-)

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απλα πληροφοριακα.

    Για να γινει ΑΜΜΕΣΑ η διακοπη , μπορειτε να κανετε φορητοτητα το νουμερο σε VOIP παροχο .

    σε 2-3 εργασιμες εχει ολοκληρωθει και διακοπτεται η παλια υπηρεσια.

    Το εχω κανει με επιτυχια σε 6 γραμμες .

    Τωρα για αυτο που συζητατε , αν πατε με αιτηση διακοπης , ειναι οντως προβλημα.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Εγω δεν μπορω να κανω αιτηση διακοπης σε μη ενεργοποιημενη γραμμη , δεν δεχονται αν δεν περασουν δυο μηνες απο την καταχωρηση της αιτησης. Βεβαια η αιτηση εγινε αφου με διαβεβαιωσαν οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα σε γραμμες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας