Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-2016
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Θα μεταφέρω σε ένα καινούργιο σύστημα που φτιάχνω τον σκληρό δίσκο και τον επεξεργαστή, όλα τα υπόλοιπα είναι καινούργια ( μητρική, τροφοδοτικο, και πάει λέγοντας).
    Η ερώτηση είναι η εξής, μόλις τα συνδέσω όλα θα ανοίξει κανονικά ο υπολογιστής η θα πρέπει να κάνω κάπια ρύθμιση από τα BIOS? ( εννοείτε μέσα στο σκληρό έχω περασμένα τα windows και γενικά όλα τα αρχεία μου)

  2. #2
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα windows θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις.
    Στην καινούργια σου μητρική καλό θα ήταν να βάλεις έναν M.2 SSD για τα windows και τα προγράμματά σου, και να κρατήσεις τον παλιό σου δίσκο για αποθήκη.
    Το BIOS μάλλον θα δεί τον SSD αυτόματα ως C:\ οπότε ίσως να μή χρειαστεί να κάνεις καμμία ρύθμιση, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 06-12-19 στις 03:19.
    Γρηγόρης Νάκος.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-07-2016
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση
    m2 ssd έχω αλλα είναι μικρός. 16 gb,
    Τα windows από που να τα περάσω? γιατί δεν έχω κάποιο δισκάκι, είναι γνήσια αλλα ήταν ήδη εγκατεστημένα στο pc από όταν το αγόρασα, και ενεργοποιήθηκαν ψηφιακά

    Αλλα ας πούμε ότι τα περνάω με usb, το θέμα είναι μόλις ολοκληρώσω την συναρμολόγηση και πατήσω να ανοίξει το pc που θα με πάει? Στην καρτέλα bios η κάπου αλλου? Γιατί για την συναρμολόγηση θα τα καταφέρω αλλα αν μου βγάλει τίποτα γράμματα και τίποτα κουκίδες να αναβοσβήνουν δεν θα ξέρω τι να κάνω.
    Αν μπω στα bios πάντως θα την βρω μετά την άκρη ώστε να το κάνω να μπουτάρι από usb

  4. #4
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιά μητρική αγόρασες; Δώσε ένα λίνκ, να δούμε άν παίρνει μεγαλύτερο Μ.2. Άν είναι μεταχειρισμένη (παλιότερο μοντέλο) η μητρική σου, δές και δίσκους 2,5".
    Άν στήσεις όλο το hardware κανονικά, λογικά θα μπείς στο BIOS αμέσως.
    Τα windows θα τα κατεβάσεις φρέσκα απο το site της Microsoft, για να έχουν τις αναβαθμίσεις.
    Κάνε μιά αναζήτηση στο φόρουμ σχετικά με εγκατάσταση windows 10, έχει πολύ υλικό να διαβάσεις απο τους εμπειρότερους, ή κάνε μιά ερώτηση εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 06-12-19 στις 04:00.
    Γρηγόρης Νάκος.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-07-2016
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Η μητρική είναι αυτή https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-H310M-D-R2-0/
    Μπορώ να κατεβάσω τώρα δηλαδή τα windows από το σαιτ της microsoft και να τα βάλω σε στικακι ώστε να τα έχω έτοιμα?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ' ότι βλέπω, η μητρική σου παίρνει μεγαλύτερο Μ.2. Εγώ θα έβαζα αυτόν.
    Τα windows μπορείς να τα κατεβάσεις και τώρα ώστε να τα έχεις έτοιμα. Κλειδί ενεργοποίησης βρίσκεις αρκετά φθηνό. Για να είσαι νόμιμος, θα πρέπει να αγοράσεις νέα άδεια.
    Γρηγόρης Νάκος.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-07-2016
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Καλός είναι αλλα έχω δώσει ήδη αρκετά μέχρι τώρα k δεν με παίρνει για άλλο κατοστάρικο. Αργότερα ίσως βάλω

    Σχετικά με τα windows, δηλαδή από ότι καταλαβαίνω είτε έτσι είτε αλλιώς θα πρέπει να τα κατεβάσω και να τα ξαναπληρώσω?
    Δεν υπάρχει καμια περιπτωση να λειτουργήσουν αυτά που έχω στο σκληρό?

  8. #8
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα windows λειτουργούν κανονικά όταν αλλάζουν μέχρι 5 συσκευές. Μόνο η μητρική σου, έχει περισσότερες απο 5.
    Όσο για SSD, μπορείς να βάλεις αυτόν που είναι αρκετά φθηνότερος. Είναι κρίμα σε νέο σύστημα να μήν έχεις SSD. Στο Skroutz θα τον βρείς φθηνότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 06-12-19 στις 05:01.
    Γρηγόρης Νάκος.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σαββας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλός είναι αλλα έχω δώσει ήδη αρκετά μέχρι τώρα k δεν με παίρνει για άλλο κατοστάρικο. Αργότερα ίσως βάλω

    Σχετικά με τα windows, δηλαδή από ότι καταλαβαίνω είτε έτσι είτε αλλιώς θα πρέπει να τα κατεβάσω και να τα ξαναπληρώσω?
    Δεν υπάρχει καμια περιπτωση να λειτουργήσουν αυτά που έχω στο σκληρό?
    Αρχικά πες μας ποιο ακριβώς είναι το παλιό hardware και ποιό το καινουριο.

    Ο υπολογιστής λογικά θα ανοίξει κανονικά χωρίς να χρειαστεί τιποτα ιδιαίτερο. Στην θέση σου θα απεγκαθιστούσα drivers chipset, ήχου, usb και lan πριν παώ στην νεα μητρική και μετά την μεταφορά θα εγκαθιστούσα αυτούς απο το site του κατασκευαστή της νέας μητρικής. Αν το πισί στην νεα μητρική δεν μπαίνει στα windows (βγάζει σφάλμα οτι δεν βρίσκει λειτουργικό ή κατι τετοιο) τότε θα μπεις στο bios και θα ενεργοποιήσεις το AHCI στην νέα μητρική

    Κανε και μια απεγκατάσταση με το DDU πριν την μεταφορά τους drivers γραφικών και ξαναπέρασε μετά την μεταφορά τους καινούριους.

    Δεν χρειάζεσαι καινούριο ssd αν εισαι ικανοποιημένος με ότι έχεις μέχρι στιγμής. Αν στο μέλλον το χρειαστείς και μαζέψεις τα χρήματα το ξανασυζητάμε να κάνεις μια καινούρια εγκατάσταση απο την αρχή.

    Επίσης αν τελικά παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, προχωράς σε καινούρια εγκατάσταση οπως σου πρότεινε ο φιλος παραπάνω.

    Αν μπεις στα windows και κάποια στιγμή σου πει πως δεν ειναι ενεργοποιημένα, ενώ εχεις αυθεντικο κλειδί, τότε θα το ξαναπεράσεις. Αν και πάλι σου βγάλει σφάλμα παίρνεις ενα τηλέφωνο στην τηλεφωνική υποστήριξη την Microsoft και αυτοί σου το επιδιορθώνουν.

    Εν κατακλείδι επειδή ειναι πολλές οι πληροφορίες ξεκίνα αφαίροντας τους drivers ενώ είσαι στο παλιό συστήμα. Κανε restart μετα απο κάθε απεγκατάσταση. Μόλις τελειώσεις με όλα αυτά μετεφερε τα πάντα στο καινούριο σύστημα, βάλε τους καινούριους drivers και χρησιμοποίησε το κανονικά. Αν σου απενεργοποιήσει τα Windows ξαναβάλε το κλειδί σου απο την αρχή, αν δεν το δεχτεί τηλεφωνο στην Microsοft (τους εξηγείς πως άλλαξες hardware και σε καθοδηγούν αυτοί). Τέλος αν αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα με το σύστημα, κολλήματα, δεν λειτουργεί ο ήχος, blue screens Κλπ κλπ κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση και ξεμπερδεύεις.

    Μπορείς να κάνεις την καθαρή εγκατάσταση εξ αρχής αλλα θα πρέπει να ξαναστήσεις το μηχάνημα στα μέτρα σου απο την αρχή. Εδώ είμαστε αν χρειαστεί να σε καθοδηγήσουμε. Εσύ θα ρωτάς εμείς θα σου απαντάμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dark-Side : 06-12-19 στις 06:30.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Πριν από όλα
    Πάρε ένα disk image
    Για να είσαι σίγουρος ότι, ότι κι αν αλλάξουν τα win
    Μπορείς να ξαναστήσεις το παλιό σύστημα

    better safe than sorry
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σαββας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τα windows, δηλαδή από ότι καταλαβαίνω είτε έτσι είτε αλλιώς θα πρέπει να τα κατεβάσω και να τα ξαναπληρώσω?
    Δεν υπάρχει καμια περιπτωση να λειτουργήσουν αυτά που έχω στο σκληρό?
    Για να μην έχεις προβλήματα κάνε μια καθαρή εγκατάσταση και καλύτερα να κάνεις ένα καθάρισμα και στον δίσκο, μέχρι πρόσφατα κάναμε ενεργοποίηση με τον κωδικό από τα 7 ή 8.1.
    Πέρασε τα Windows, εκεί που λέει για τον κωδικό κάνε παράβλεψη και όταν τελειώσεις κάνε ενεργοποίηση με τον κωδικό που έχεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε προηγουμένως, πρίν το καθάρισμα, αντίγραφα των αρχείων που έχεις σ' έναν εξωτερικό σκληρό, γιατί θα τα χάσεις όλα.
    Γρηγόρης Νάκος.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-07-2016
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Ευχαριστώ πολύ για της αποντησεις.
    θα τα κάνω όλα βήμα βήμα και πιστεύω θα τη βρω την άκρη.

    Οσον αφορά τα windows μάλλον δεν σας έδωσα να καταλάβετε σωστά. Κλειδί δεν έχω, ήταν περασμένα ήδη στο PC, Δεν έκανα κάτι για να τα ενεργοποιήσω, απλά το έβαλα στο ρεύμα. Και είμαι σίγουρος ότι δεν υπήρχε κάποιο κλειδί στην συσκευασία η σε κάποιο χαρτί
    Τέλos πάντων αυτό θα το δω μετά γιατί λίγο που το έψαξα αν τα είχα λέει συνδεδεμένα με λογαριασμό microsoft μπορεί να ενεργοποιηθούν αν κάνω κάποιες ενέργειες.


    Εχω και μια ερώτηση, είδα διαφορα βίντεο για το πως θα συνδέσω τα καλώδια που είναι στο κουτί, στο F,Panel της μητρικής. Σε όλα τα βίντεο από το κουτί βγαίνουν πέντε καλώδια (εκτος του usb και αυτό που είναι για ακουστικά-μικρόφωνο) ένα P.Led + ένα P.Led- ένα P.Led SW ένα H.D.D Led και ένα για το Reset. Στο κουτί που αγόρασα τα έχει όλα εκτος του Power SW. Λείπει τώρα αυτό και θα έχω θέμα η είναι ανάλογα το κουτί?
    Το κουτί είναι αυτό https://antec.com/product/case/p7.php

    Λάθος για τα καλώδια, δεν λείπει το Power SW, λείπει το H.D.D Led. Που χρησιμεύει αυτό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σαββας : 06-12-19 στις 16:28.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τον κωδικό να τον πάρεις πριν κάνεις οτιδήποτε, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από αυτά που υπάρχουν στο Link, το H.D.D Led δεν είναι και απαραίτητο, απλά σου δείχνει πότε λειτουργεί ο δίσκος.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...02#post6694902
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    13-07-2016
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Κατέβασα το rw everything ακολούθησα της οδηγίες και μου άνοιξε μια καρτέλα όπου μεταξύ άλλον γραφει data και έχει 25 γράμματα και αριθμούς σε πεντάδες, αυτό είναι το κλειδί έτσι?
    Και κάτι άλλο,πήρα ένα ανεμιστηράκι arctic f12 tc, έχει το τριπινο καλωδιακή για τη σύνδεση, και έχει και αλλα δυο καλώδια ξεχωριστά αλλα δεν έχουν τίποτα μπροστά απλά είναι κολλημένα μεταξύ τους. αυτό που πάει?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας