Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μιλάει για τα καλώδια lan μιλάει για το καλώδιο που κάνει την σύνδεση του router με το dslam, απλά σου φέρνει ενα παράδειγμα τι γίνεται με τα cat5 Και τα cat6

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ααααααα δεν το διευκρίνισε και παρανόησα.
    Οκ.

    Επειδή θα πάω να πάρω άλλο vdsl modem/router για να δω αν φταίει αυτό που έχω τι λέτε γι' αυτό?
    Και πως γίνεται στην επίσημη σελίδα του προϊόντος να μην αναφέρει πουθενά οι 2 θήρες δικτύου που έχει αν είναι 100αρες ή 1000αρες?

    Ενοποιείτε ότι αν δεν είχα το tp-link switch 8 θέσεων δεν θα προτίμαγα αυτό.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααααααα δεν το διευκρίνισε και παρανόησα.
    Οκ.

    Επειδή θα πάω να πάρω άλλο vdsl modem/router για να δω αν φταίει αυτό που έχω τι λέτε γι' αυτό?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι δουλευει με ταχυτητα μεχρι 50Mbps δεν σημαινει τιποτα. Θες να διπλασιασεις την ταχυτητα με το ιδιο "μεσο" .

    πχ. Στα δικτυα με καλωδιο cat5e πιανεις κανονικα 1 Gbps . μπορει και να δουλεψει και στα 10 Gbps. Μπορει και οχι και να εχει προβληματα. ΑΛΛΑ δεν ειναι τυχαιο που αλλαζουν ολοι σε cat6.
    Δεν σου λεω να αλλαξει καλωδιωση... απλα να ελεγξεις την ηδη υπαρχουσα. διακλαδωσεις , συνδεσεις κλπ . ολα επηρεαζουν .

    Σου ξαναλεω οτι οσο ανεβαινεις σε ταχυτητες μεταφορας τοσο πιο "ευαισθητη" ειναι η γραμμη σου. Και απο Adsl πολλοι πηγαν Vdsl και ειχαν προβληματα.
    Δηλωσανε βλαβη αλλα δεν ηταν απο τον παροχο το προβλημα. Απλα εφτιαξαν την καλωδιωση τους και δουλευει αψογα.

    Anyway. Επειδη στην Πετρουπολη εχω δει με τα ματια μου τουλαχιστον 40-45 γραμμες... ολες πιανουν κανονικα τα 100.
    Γιαυτο σου ξαναλεω να δεις την καλωδιωση σου. Έλεγχος εσωτερικής εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών.
    To modem-router που θελεις απο οτι βλεπω fast ethernet ειναι και οχι gigabit.
    The gr81 .

  4. #19
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ok καλό είναι που το έμαθα.
    Σαν vdsl modem/router πως το βλέπετε λέει τίποτα ή να μην το κοιτάω καν?

  5. #20
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Για μενα μην το κοιτας καν. Ειναι πολυ entry level και δεν θα μεινεις ευχαριστημενος.

    Κοιτα για το πολυ value/money TP-LINK Archer VR400 v2

    Μετα για καλι αξιολογο θα πρεπει να δωσεις 120+ που δεν νομιζω χρειαζεται στην περιπτωση σου.
    The gr81 .

  6. #21
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Όπως σας είπα αγόρασα το asus vdsl router και ενώ μόλις το ρύθμισα δεν με αφήνει να αλλάξω το mtu από 1492 σε 1480 για να μην έχω packet loss στο xbox one x.

    Το ίδιο mtu είχα και στο nova vdsl router και δεν είχα καθόλου packet loss ενώ με το default 1492 είχα.

    Ορίστε 2 φώτος.
    Η 1η είναι τα settings που έχω τώρα και η 2η το μήνυμα λάθους που βγάζει όταν πάω να αλλάξω το mtu.



    Γιατί το λες ρε?
    Είναι δυνατόν μια μάρκα σαν την tp-link να είναι καλύτερη από την πασίγνωστη Asus στο ίδιο εύρος χρημάτων πάντα.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Καταρχην το ASUS εχει 10/100 ενω το TPLINK εχει 10/100/1000

    Για να πεις οτι παιρνεις ASUS με παρομοια χαρακτηριστικα θα πρεπει να πας στο DSL-AC56U που ξεκιναει απο τα 95 €
    The gr81 .

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σας είπα αγόρασα το asus vdsl router και ενώ μόλις το ρύθμισα δεν με αφήνει να αλλάξω το mtu από 1492 σε 1480 για να μην έχω packet loss στο xbox one x.

    Το ίδιο mtu είχα και στο nova vdsl router και δεν είχα καθόλου packet loss ενώ με το default 1492 είχα.

    Ορίστε 2 φώτος.
    Η 1η είναι τα settings που έχω τώρα και η 2η το μήνυμα λάθους που βγάζει όταν πάω να αλλάξω το mtu.



    Γιατί το λες ρε?
    Είναι δυνατόν μια μάρκα σαν την tp-link να είναι καλύτερη από την πασίγνωστη Asus στο ίδιο εύρος χρημάτων πάντα.
    Σε αυτό που δίνεις απο το asus βλέπεις εσύ πουθενά mtu;

    Όλες οι μάρκες βγάζουν φθηνές και απλές και ακριβές και καλές συσκευές. Πάντως απο την στιγμή που το αγόρασες δεν υπάρχει λόγος να σου πει κάποιος γιατί δεν είναι καλό ή όχι

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην το ASUS εχει 10/100 ενω το TPLINK εχει 10/100/1000

    Για να πεις οτι παιρνεις ASUS με παρομοια χαρακτηριστικα θα πρεπει να πας στο DSL-AC56U που ξεκιναει απο τα 95 €
    Ναι αλλά έχει και την διπλάσια τιμή από το asus που αγόρασα και είχε 30 ευρώ.
    Και εκτός αυτού οποιαδήποτε συσκευή έχω με καλώδιο έχουν 100αρα θήρα.

    Και μην ξεχνάς ότι το ήθελα απλά για να τεστάρω αν έφταιγε το αρχικό μου vdsl modem/router και τελικά είχα δίκιο που φρόντισα να πάρω το φτηνότερο vdsl modem/router που βρήκα στην αγορά γιατί τελικά δεν έφταιγε αυτό αφού ακόμα και μετά από 1 με 1μιση μέρα χωρίς να έχω καμία απολύτως συσκευή συνδεδεμένη πάνω του η nova vdsl100 σέρνεται και κατεβάζει με 100-500kb/sec μέχρι να κάνω restart το modem/router.

    Θα μιλήσω με τεχνικό της nova αύριο για να έρθει να δει τι γίνεται σπίτι μου την τρίτη.

    Ίδωμεν.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό που δίνεις απο το asus βλέπεις εσύ πουθενά mtu;

    Όλες οι μάρκες βγάζουν φθηνές και απλές και ακριβές και καλές συσκευές. Πάντως απο την στιγμή που το αγόρασες δεν υπάρχει λόγος να σου πει κάποιος γιατί δεν είναι καλό ή όχι

    Αρχικά γιατί δεν λαμβάνω ειδοποιήσεις στο μειλ μου όταν έχω απάντηση στο τοπικ παρόλο που έχω επιλέξει άμεση ειδοποίηση?
    Στο λέω γιατί είσαι mod.

    Έχεις δίκιο για τις φώτος.
    Δεν είδα ότι έκοβαν αρκετά.
    Ορίστε οι σωστές:







    Και εδώ το μήνυμα λάθους που βγάζει όταν αλλάξω το mtu από 1492 σε 1480

  10. #25
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά έχει και την διπλάσια τιμή από το asus που αγόρασα και είχε 30 ευρώ.
    Και εκτός αυτού οποιαδήποτε συσκευή έχω με καλώδιο έχουν 100αρα θήρα.

    Και μην ξεχνάς ότι το ήθελα απλά για να τεστάρω αν έφταιγε το αρχικό μου vdsl modem/router και τελικά είχα δίκιο που φρόντισα να πάρω το φτηνότερο vdsl modem/router που βρήκα στην αγορά γιατί τελικά δεν έφταιγε αυτό αφού ακόμα και μετά από 1 με 1μιση μέρα χωρίς να έχω καμία απολύτως συσκευή συνδεδεμένη πάνω του η nova vdsl100 σέρνεται και κατεβάζει με 100-500kb/sec μέχρι να κάνω restart το modem/router.

    Θα μιλήσω με τεχνικό της nova αύριο για να έρθει να δει τι γίνεται σπίτι μου την τρίτη.

    Ίδωμεν.






    Αρχικά γιατί δεν λαμβάνω ειδοποιήσεις στο μειλ μου όταν έχω απάντηση στο τοπικ παρόλο που έχω επιλέξει άμεση ειδοποίηση?
    Στο λέω γιατί είσαι mod.

    Έχεις δίκιο για τις φώτος.
    Δεν είδα ότι έκοβαν αρκετά.
    Ορίστε οι σωστές:







    Και εδώ το μήνυμα λάθους που βγάζει όταν αλλάξω το mtu από 1492 σε 1480
    Βάλε στο TCP MSS 1440 αν αλλάξεις το mtu από 1492 σε 1480.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τι ακριβώς είναι αυτό το tcp mss?
    Και γιατί στο προηγούμενο zte που είχα όταν άλλαζα το mtu σε 1480 δεν μου ζήταγε κανένα να αλλάξω κανένα άλλο πεδίο?

  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ήρθε σήμερα το πρωί τεχνικός από την nova και μαντεφτε?
    Την ώρα που ήρθε το ίντερνετ δούλευε μια χαρά και μου είπε ότι δεν βλέπω κάτι τώρα(Ευχαριστώ πολύ κάτι μου είπες) το θέμα είναι ότι δεν δέχτηκα να υπογράψω για την χρέωση των 20 ευρό(Όχι ότι θα αλλάξει κάτι) γιατί τους είχα ρωτήσει και στο τηλεφωνικό τεχνικό τμήμα τι θα γίνει αν έρθει και είναι όλα μια χαρά και μου είχαν πει ότι έχει μηχανήματα(Πίπες ένα απλό netbook είχε τίποτα άλλο) που μπορεί να δει την γραμμή αν έχει θέματα ακόμα και αν είναι οκ όταν έρθει κάτι που τελικά δεν ισχύει γιατί άλλα μου είπε ο τεχνικός που ήρθε(Εν ολιγης μου είπε ότι όταν έρθει δεν δει κάποιο πρόβλημα δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα).
    Άλλα νταλον δηλαδή ούτε μεταξύ τους δεν μπορούν να συνεννοηθούν στην nova και εγώ περιμένω να λύσουν το πρόβλημα μου.
    Ε ρε κούνια που με κούναγε.

  13. #28
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    zte ZXHN H367N
    SNR / Attn
    13.8(dB) / 3.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ενω ειχα 50αρι 2 χρονια χωρις προβληματα(ειμαι κ 10 μετρα απο την καμπινα vdsl) στην Πετρουπολη,μολις εβαλα 100αρι αρχισαν τα προβληματα.Εχουν ερθει 2 φορες τεχνικοι της vodafone, και αποφανθηκαν οτι φταιει ο οτε.Εγω για καλου κακου,τραβηξα cat6 καλωδιο μιας και μενω στον 6ο οροφο αλλα διαφορα δεν ειδα.Μετα απο επισκεψη του οτε , με αλλαξαν ζευγος αλλα διαφορα δεν ειδα.Ενω η γραμμη μου τερματιζει το upload,το download παιζει 30-50 mbps(ενσυρματα παντα).
    Να ξαναφωναξω τον οτε να με αλλαξει παλι ζευγος;Ειναι λογικα τοσα λαθη στο download?Καπου καπου πεφτει και εντελως η γραμμη και κανει reboot...
    Εχω κουραστει με την vodafone σε βαθμο που σκεφτομαι να παω στον οτε...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG-6825.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  106,4 KB 
ID: 213316
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DJ THEO : 02-04-20 στις 12:17.
    B for BRABUS...

  14. #29
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλά και στον οτε να πας μην το δένεις ότι δεν θα έχεις προβλήματα.
    Απ' ότι έχω καταλάβει ΟΛΟΙ οι πάροχοι δεν είναι έτοιμοι για vdsl100 με αποτέλεσμα να υπάρχουν προβλήματα σε οποιοδήποτε πάροχο και αν είσαι.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJ THEO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ενω ειχα 50αρι 2 χρονια χωρις προβληματα(ειμαι κ 10 μετρα απο την καμπινα vdsl) στην Πετρουπολη,μολις εβαλα 100αρι αρχισαν τα προβληματα.Εχουν ερθει 2 φορες τεχνικοι της vodafone, και αποφανθηκαν οτι φταιει ο οτε.Εγω για καλου κακου,τραβηξα cat6 καλωδιο μιας και μενω στον 6ο οροφο αλλα διαφορα δεν ειδα.Μετα απο επισκεψη του οτε , με αλλαξαν ζευγος αλλα διαφορα δεν ειδα.Ενω η γραμμη μου τερματιζει το upload,το download παιζει 30-50 mbps(ενσυρματα παντα).
    Να ξαναφωναξω τον οτε να με αλλαξει παλι ζευγος;Ειναι λογικα τοσα λαθη στο download?Καπου καπου πεφτει και εντελως η γραμμη και κανει reboot...
    Εχω κουραστει με την vodafone σε βαθμο που σκεφτομαι να παω στον οτε...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG-6825.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  106,4 KB 
ID: 213316
    Ειδικα στην Πετρουπολη εχω ακουσει ελαχιστα προβληματα . και αυτα συνηθως οφειλονται στην εσωτερικη καλωδιωση. Εχεις ελεγξει τις πριζες σου και την συνδεσμολογια ? Ειδικα αν κανεις επιστροφη τηλεφωνιας στις πριζες ?
    The gr81 .

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας