Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και να περιγράψω το πρόβλημα μου λοιπόν:

    Και ενώ εδώ και 2 μισή χρόνια ήμουν στη nova vdsl50 και ήμουν μια χαρά χωρίς αποσυνδέσεις και σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες κατεβάσματος εδώ και 1 μήνα έχω μεταβεί σε nova vdsl100 και με έχει σκίσει στις αποσυνδέσεις και τα σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες κατεβάσματος(Μέχρι και με 100kb/sec έχω βρεθεί να κατεβάζω ακόμα και από ftp(Forthnet, java, google)

    Το θέμα είναι ότι ενώ έχω μιλήσει με nova support εδώ και 3-4 φορές και το έχουν δηλώσει σαν βλάβη μου είπαν ότι μέχρι 3 αποσυνδέσεις την μέρα δεν θεωρούνται καν σαν βλάβη.

    Με αυτό το 3 αποσυνδέσεις την ημέρα με έστειλαν πραγματικά.

    Ναι μεν σαν εταιρία θέλει να είσαι εντάξει στις "υποχρεώσεις σου(πληρωμές σου ανά μήνα)" αλλά από την μεριά τους δεν φροντίζουν να είναι σωστοί και να σου προσφέρουν ότι σου λένε "always online", always online με 3 αποσυνδέσεις την μέρα εμένα προσωπικά μόνο always online δεν μου φαίνεται.
    Άντε τώρα βγάλε άκρη.

    Με βλέπω να το γυρνάω στην nova vdsl50 που δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά πάλι δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

    Άντε βγάλε άκρη με όλα αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 06-12-19 στις 20:37.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πες τους να σε κλειδωσουν σε υψηλοτερο SNR MARGIΝ (αν φταει αυτο για την ασταθεια της γραμμης και τους αποσυχγρονισμους...)
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και πες ότι τους το λέω, θα με ακούσουν?

    Υποτίθεται κάτι τέτοια τα ξέρουν άλλωστε η δουλειά τους δεν είναι?

    Και κάνοντας αυτό χάνω σε ταχύτητα αλλά κερδίζω σε σταθερότητα? Νομίζω αυτό έκαναν όσο ήμουν σε adsl 2+ όταν είχα θέματα και μου έριχνε αρκετά την ταχύτητα κατεβάσματος.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι θα χασεις λιγο σε ταχυτητα...δεν ξερω ποσο ακριβως. Θα φανει οταν στο κανουν.

    Καντο δεν εχεις να χασεις τπτ δλδ αν πεσεις απο τα 100 στα 80 αλλα με σταθεροτητα πιστευω ειναι ενας καλος συμβιβασμος.

    Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι χαμηλες ταχυτητες...παιζει να ειναι μπουκωμενη η ταχυτητα αν το βραδυ παρατηρεις πτωση ταχυτητας που ολοι γυρνανε σπιτι και σερφαρουν.
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλό είναι η κάθε εταιρία να προσφέρει ότι υπόσχεται και όχι να μας έχουν απλά για να παίρνουν τα λεφτά μας.

    Και μ' αρέσει ότι μας λένε ότι οι vdsl συνδέσεις είναι πιο σταθερές από τις παλιότερες adsl 2+ λόγο οπτικών ινών κ.τ.λ.

    Εν πάσι περίπτωση εγώ τι μπορώ να κάνω τώρα?
    Μπορώ να γυρίσω στο vdsl50?

    Αν ναι τι κυρώσεις θα έχω ή δεν θα εχω?

    Γενικότερα τι μπορώ να κάνω από νομικής άποψης?

    Γιατί έχω ξενερώσει τρελά όμως έτσι.

    Ενώ τις πρώτες μέρες ήμουν μια χαρά τώρα με πετάει έξω και κατεβάζει με το πολύ μέχρι 40-50mbps ότι είχα και πριν δηλαδή αλλά εννοείτε πολύ πιο σταθερό απ' ότι τώρα.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Αν εισουν εντος τον 14 ημερων υπαναχωρησης δεν θα πληρωνες τιποτα,τωρα ειναι 100€ για υποβαθμιση της γραμμης σου σε 50αρα ή και σε adsl.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ειπες το εχεις δηλωσει βλαβη. Εχει ερθει τεχνικος στο σπιτι σου?

    Εχει κανει μετρησεις στον κατανεμητη σου? Τι νουμερα εβγαλε?

    Οταν μπηκε η υπηρεσια ηρθε τεχνικος? Τι modem-router εχεις?

    Εχεις κανει ελεγχο εσωτερικης καλωδιωσης στο σπιτι σου? Τι τηλεφωνια εχεις? πως τα εχεις συνδεδεμενα?

    Δεν λυνονται ολα με software. Κανε εναν ελεγχο να εισαι ενταξει απο την πλευρα σου (αλλιως εχει χρεωση το ραντεβου) .

    το 90% τετοιων προβληματων οφειλονται στην εσωτερικη καλωδιωση. Η VDSL 100 ειναι πολυ πιο ευαισθητη λογω των υψηλων ταχυτητων μεταδοσης.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εισουν εντος τον 14 ημερων υπαναχωρησης δεν θα πληρωνες τιποτα,τωρα ειναι 100€ για υποβαθμιση της γραμμης σου σε 50αρα ή και σε adsl.
    Δεν νομίζω αν είναι από το ότι δεν δουλεύει σωστά η vdsl100.
    Π.χ. αν κατεβάζει κάτω από 80mbps δεν είναι σωστό.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω αν είναι από το ότι δεν δουλεύει σωστά η vdsl100.
    Π.χ. αν κατεβάζει κάτω από 80mbps δεν είναι σωστό.
    Ακόμα και 70 να είναι πάλι είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια και μιλάμε για ταχύτητα συγχρονισμού, γιατί για την ταχύτητα κατεβάσματος εκεί δεν υπάρχει κάποια εγγύηση

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειπες το εχεις δηλωσει βλαβη. Εχει ερθει τεχνικος στο σπιτι σου?
    - Οχι και αυτο γιατι εκτος του οτι δεν με εχουν παρει τηλεφωνο για να ερθουν παρολο που τους ειπα οτι θελω να στειλουν τεχνικο.

    Εχει κανει μετρησεις στον κατανεμητη σου? Τι νουμερα εβγαλε?
    -Αφου δεν εχει ερθει τεχνικος ακομα τοτε οχι.

    Οταν μπηκε η υπηρεσια ηρθε τεχνικος? Τι modem-router εχεις?
    -Οχι τηλεφωνικα καναμε την αναβαθμηση απο vdsl50 σε vdsl100.

    Εχεις κανει ελεγχο εσωτερικης καλωδιωσης στο σπιτι σου? Τι τηλεφωνια εχεις? πως τα εχεις συνδεδεμενα?
    -Ναι κανονικα ολα αφου η vdsl50 με ακριβως την ιδια καλωδιοση και μηχανηματα και δουλευε μια χαρα.

    Δεν λυνονται ολα με software. Κανε εναν ελεγχο να εισαι ενταξει απο την πλευρα σου (αλλιως εχει χρεωση το ραντεβου) .
    - Ναι το θεμα ειναι πως μπορω να σιγουρεψω οτι οταν ερθει ο τεχνικος θα εχει το προβλημα? Και αυτο το ρωταω γιατι το κανει οποτε του ερθει και οχι σε στανταρ ωρες.

    το 90% τετοιων προβληματων οφειλονται στην εσωτερικη καλωδιωση. Η VDSL 100 ειναι πολυ πιο ευαισθητη λογω των υψηλων ταχυτητων μεταδοσης.
    - Σου απαντησα πιο πανω σε αυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και 70 να είναι πάλι είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια
    Σου λεω τι μου ειπαν οι τεχνικοι της Nova ετσι.
    Δεν ειναι δικα μου λογια το κατω απο 80 δεν ειναι φυσιολογικο.

    Και αν το παμε ετσι τοτε και τα 70mbps να ειναι φυσιολογικα τοτε κλαφτα Χαραλαμπε.......

    Ε οχι και να εχεις ζημεια του 30% και να μην θεωρειτε και προβλημα.

    Ειπαμε οτι οι συνδεσεις adsl 2+ ηταν πιο ευαισθητες και κυριως γιατι το καφαο που συνδεεσαι συνηθως ηταν αρκετα μακρια οχι οπως τωρα που σε ολες τις vdsl συνδεσεις εχουν βαλει ενα οριο του 1χιλιομετρου απο το σπιτι σου και οπτικες ινες που ειναι απ' οτι λενε πιο "ανθεκτικες".

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κανει ελεγχο εσωτερικης καλωδιωσης στο σπιτι σου? Τι τηλεφωνια εχεις? πως τα εχεις συνδεδεμενα?
    -Ναι κανονικα ολα αφου η vdsl50 με ακριβως την ιδια καλωδιοση και μηχανηματα και δουλευε μια χαρα.
    Το οτι δουλευει με ταχυτητα μεχρι 50Mbps δεν σημαινει τιποτα. Θες να διπλασιασεις την ταχυτητα με το ιδιο "μεσο" .

    πχ. Στα δικτυα με καλωδιο cat5e πιανεις κανονικα 1 Gbps . μπορει και να δουλεψει και στα 10 Gbps. Μπορει και οχι και να εχει προβληματα. ΑΛΛΑ δεν ειναι τυχαιο που αλλαζουν ολοι σε cat6.
    Δεν σου λεω να αλλαξει καλωδιωση... απλα να ελεγξεις την ηδη υπαρχουσα. διακλαδωσεις , συνδεσεις κλπ . ολα επηρεαζουν .

    Σου ξαναλεω οτι οσο ανεβαινεις σε ταχυτητες μεταφορας τοσο πιο "ευαισθητη" ειναι η γραμμη σου. Και απο Adsl πολλοι πηγαν Vdsl και ειχαν προβληματα.
    Δηλωσανε βλαβη αλλα δεν ηταν απο τον παροχο το προβλημα. Απλα εφτιαξαν την καλωδιωση τους και δουλευει αψογα.

    Anyway. Επειδη στην Πετρουπολη εχω δει με τα ματια μου τουλαχιστον 40-45 γραμμες... ολες πιανουν κανονικα τα 100.
    Γιαυτο σου ξαναλεω να δεις την καλωδιωση σου. Έλεγχος εσωτερικής εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μα αν ήταν τα καλώδια δεν θα έπρεπε να λαμβάνω αυτά όταν όλα δουλεύουν σωστά.
    Έτσι δεν είναι?

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ολα παιζουν ρολο πλεον σε αυτες τις συχνοτητες. Δεν ειναι απλα ή παιζει ή δεν παιζει.

    Anyway.
    The gr81 .

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αν ήταν τα καλώδια δεν θα έπρεπε να λαμβάνω αυτά όταν όλα δουλεύουν σωστά.
    Έτσι δεν είναι?
    έχεις τα καλώδια που είναι οριακά, όταν δεν υπάρχουν παρεμβολές όλα μια χαρά, μόλις γίνει έστω και το παραμικρό τότε έχεις αποσύνδεση.
    Αυτό μπορεί να είναι ακόμα και μια λάμπα που άναψε κάποιος στην ίδια οικοδομή ή κάπου στην διαδρομή του καλωδίου μέχρι την καμπίνα, όσο πιο πολύ ανεβάζεις ταχύτητα τόσο πιο πολύ ανεβαίνει και η ευαισθησία, στο ίδιο καλώδιο πχ με τα 50 μπορεί να είχες snr 12, έτσι όταν για κάποιο λόγο σου έπεφτε κατά 6 βαθμούς ήσουν οκ, τώρα έχεις 7 ας πούμε αν σου πέσει για 6 βαθμούς χάνεις συγχρονισμό.

    έτσι δουλεύει το xDsl

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δηλαδή με τα lan καλώδια cat6 που είπε ο "griniaris" πιο πάνω δεν θα έχω τέτοια θέματα?

    Και αν δεν φταίνε τα καλώδια που έχω που απ' ότι ξέρω μερικά είναι από αυτά που είχαν μέσα τα modem/router μερικά τα αγόρασα εγώ και μερικά άλλα πάλι είναι cat6(Βλέπω στο σκρουτζ υπάρχουν και τα cat6a & cat6e μέχρι και cat7 & cat8 τι αλλάζει σε αυτά?)

    Και ακόμα μόνο αυτή τη συσκευή να έχω συνδεδεμένη στο modem/router πάλι μου κάνει τα ίδια όποτε του έρθει.

    Εν ολιγης έχουμε απ' όλα.

    Αααα και κάτι άλλο πιστεύω το καλώδιο που είχε μέσα η κονσόλα xbox one x πρέπει να είναι cat6 και το θέμα συμβαίνει και σε αυτό παρόλο που το έχω βάλει στο modem/router και όχι στο tp-link switch 8 θέσεων.
    Αν πάρω αυτό το vdsl modem router και αντικαταστήσω το zte zxhnh168n που μου είχε δώσει πριν 2 μισή χρόνια η forthnet/nova θα δω διαφορά?

    Και κάτι άλλο:
    Γιατί μερικές φορές(Όταν είναι στα καλά της η σύνδεση) όταν κατεβάζω ένα αρχείο(Συνήθως τα 2 μεγαλύτερα) από τον nova/forthnet ftp μου το κατεβάζει με τέρμα τα γκάζια κανονικά 10mb/sec και μερικές άλλες φορές το όριο του είναι το 5mb/sec και πρέπει να κατεβάσω και δεύτερο αρχείο για να πιάσει και αυτό άλλα 5mb/sec.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 13-12-19 στις 00:17.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας