Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Χθες ολοκληρώθηκε η φορητότητα από το δίκτυο της Wind σε COSMOTE VDSL 50.
    Καθώς ο εξοπλισμός της COSMOTE δεν είχε έρθει, σύνδεσα ένα Speedport Entry 2i που είχα στην άκρη. Από ότι είδα στις πληροφορίες του web interface του router, η ταχύτητα Downlink ήταν ~24Mbps αλλά για κάποιο λόγο δεν συγχρόνιζε οπότε δεν είχα ίντερνετ.
    Δήλωσα τη βλάβη και ο τεχνικός που ήρθε την επόμενη μέρα διόρθωσε το πρόβλημα ενώ επαλήθευσε την ταχύτητα, 24Mbps, με δικό του εξοπλισμό. Μου πρότεινε επίσης μόλις παραλάβω το Speedport Plus να αντικαταστήσω το Entry 2i, όπως και έκανα. Από εκείνη τη στιγμή που έβαλα το Plus η ταχύτητα που κλειδώνει είναι ~14-16 Mbps, δηλαδή σχεδόν 10 λιγότερα από αυτά που εμφάνιζε το Entry 2i.

    Πως το εξηγείτε αυτό; Διστάζω να ξαναβάλω το Entry 2i μην πέσει η γραμμή και δεν έχω καθόλου ιντερνετ.

    Ανεβάζω μια φωτογραφία με τις πληροφορίες της γραμμής, όπως αυτές εμφανίζονται το web interface του Speedport Plus.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  75 
Μέγεθος:  16,2 KB 
ID: 209350

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτά τα νούμερα δείχνουν πως μάλλον δεν σε έχουν βάλει ακόμα στην καμπίνα

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Αφού το έκλεισα και το ξανάνοιξα, συγχρόνισε στα ~25Mbps. Τελικά όμως το ρούτερ πρέπει να κάνει αποσυνδέσεις-επανασυνδέσεις μόνο του γιατί αφενός η ταχύτητα έπεσε στα 19 Μbps αφετέρου το κινητό μου που ήταν συνδεδεμένο και είχε μπαταρία ~20% το πρωί που το είδα είχε κλείσει (δεν το έχει ξανακάνει ποτέ γιατί έχει μεγάλη μπαταρία). Να κάνω κίνηση να συνδέσω το Entry 2i ή να μιλήσω με COSMΟΤΕ να μου δώσει κάποιο άλλο ρούτερ; Από after market λύσεις τι επιλογές έχω;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Από τα λίγα που γνωρίζω: δεν έχεις κάποια άλλη επιλογή σε ρούτερ στην Cosmote, πέρα από το Speedport Plus. Αν επιμείνεις να κρατήσεις όμως το 2i, φαντάζομαι ότι θα το δεχτούν.

    Όσον αφορά το θέμα του battery drain στο κινητό σου με το Speedport Plus, αν διαβάσεις σε αυτό το νήμα, υπάρχουν πολλές αναφορές για παρόμοια προβλήματα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτά τα προβλήματα αληθεύουν ή εχουν επιλυθεί μέχρι σήμερα, πάντως δεν έχω διαβάσει πουθενά να υπάρχουν ανάλογα προβλήματα με το 2i.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα πρέπει να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη στο 13788 και να δηλώσεις βλάβη για χαμηλή ταχύτητα. Όταν βγει πόρισμα, πες μας για να δούμε πως θα συνεχίσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Μίλησα μαζί τους και δήλωσα τη βλάβη 2 φορές. Τη 2η φορά μάλιστα ήρθε τεχνικός και με λίγα λόγια είπε να περιμένω από τον νέο χρόνο να μπουν οι οπτικές (και να πάρω το κουπόνι επιδότησης για την εγκατάσταση μέχρι το διαμέρισμα). Η ταχύτητα παραμένει μεταξύ 15-19 Mbps. Είμαι απογοητευμένος γιατί άλλα πράγματα περίμενα από VDSL εφόσον "διαφημίζουν" ότι υποστηρίζεται στην περιοχή. Τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα;

  7. #7
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ζητάς από το 13888 να γίνει υποβάθμιση ατελώς σε 24άρι πακέτο λόγω ανεφικτότητας (αν σε συμφέρει φυσικά σε τιμή το νέο πακέτο που θα σου πουν) και όοοοταν με το καλό έχεις πραγματικά VDSL πρόσβαση, ξανακάνεις αναβάθμιση.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Επανέρχομαι στο θέμα μετά από 1+ μήνα.

    Έχω ζητήσει υποβάθμιση και έχω κάνει παράπονα στην εξυπηρέτηση πελατών της COSMOTE σχετικά με την ταχύτητα αλλά και την τιμή που πληρώνω. Μου είπαν ότι θα γίνει υποβάθμιση σε 24άρι πακέτο στα 26€/μήνα. Επειδή εκείνη τη στιγμή διαμαρτυρήθηκα διότι στην Wind που ήμουν προηγουμένως πλήρωνα 20€/μήνα για το ίδιο 24άρι, μου είπαν ότι τελικά και γι'αυτόν τον λόγο θα μου κατεβάσουν παραπάνω την τιμή στα 23,50€/μήνα. Προφανώς εδώ εκτέθηκαν γιατί πήγαν να πουλήσουν σε έναν δυσαρεστημένο πελάτη υπεραξία ενώ έχουν περιθώριο.

    Αυτή τη στιγμή, είμαι στα 14,5 Mbps (τόσο δείχνει στο web interface του Speedport Plus) ενώ οι λογαριασμοί έρχονται σαν να έχω VDSL 50 (32,20€). Κάτι άξιο αναφοράς είναι ότι μπροστά ακριβώς από το σπίτι μου έχουν σκάψει για οπτικές ίνες και τελείωσαν προχθές.

    Το ερώτημα είναι τι να κάνω τώρα; Να πάρω και να κάνω φασαρία; Να περιμένω μήπως και αλλάξει κάτι; Να αλλάξω πάροχο;

  9. #9
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίρνεις 13888, επιλογή 3 λογαριασμοί, και εξηγείς τι έχει συμβεί, ώστε να το δρομολογήσουν για διόρθωση.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Αξίζει να επιμείνω για διόρθωση της γραμμής; Γιαυτό το λόγο πήγα στην COSMΟΤΕ. Δεν με πειράζει να πληρώνω τα 32€ που ζητάνε αρκεί να λαμβάνω την αντίστοιχη υπηρεσία.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε βλέπω κάτι που μπορεί να διορθωθεί, η γραμμή σου μπορεί να αποδώσει μέχρι κάποια Mbps και αυτό είναι τεχνικός περιορισμός και όχι του οποιουδήποτε παρόχου.
    Αν έφτασαν σε σημείο να δώσουν ανεφικτότητα υπηρεσίας, σημαίνει ότι δεν γίνεται κάτι καλύτερο και γι' αυτό μπορείς να κάνεις δωρεάν υποβάθμιση.

    Τώρα, εφόσον γράφεις ότι περάστηκαν οπτικές ίνες, αυτό σημαίνει πως είτε θα έχεις σύντομα υπηρεσίες οπτικής ίνας στο διαμέρισμα (FTTH - Fiber To The Home), είτε γίνεται αναβάθμιση στην περιοχή και θα μπορέσεις κάποια στιγμή να πάρεις VDSL από καμπίνα νέας γενιάς, άρα και άνετα 50άρι.

    Για να δεις τι παίζει, μπές στο sfbb.gr και κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας με τον Τ.Κ. - ή πες μας περιοχή και ΤΚ για να το ψάξουμε εδώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Επειδή παρακολουθώ το router μου... κάποια στιγμή την προηγούμενη βδομάδα, που γινόντουσαν τα έργα μπροστά από την πολυκατοικία, είχα απανωτές αποσυνδέσεις (γύρω στις 10μμ) και κλείδωσε στα 27 Mbps. Φυσικά μέχρι το επόμενο πρωί είχε γίνει το "ρεγουλάρισμα" από ΟΤΕ οπότε και έπεσα στα 14Mbps. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι που να βοηθάει. Επίσης βάζοντας το σταθερό τηλ μου στην αναζήτηση διαθεσιμότητας του OTE, γράφει ότι δεν είναι διαθέσιμη η VDSL. Παρεπιπτόντως όταν έκανα την αίτηση, έγραφε ότι παρέχεται VDSL. Μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

    Σχετικά με το sfbb.gr, πήρα αυτό όταν δήλωσα τη διεύθυνση μου:
    Η διεύθυνση που δηλώσατε περιλαμβάνεται στις περιοχές όπου θα προσφέρονται SFBB υπηρεσίες, αλλά ακόμη δεν υπάρχει καμία διαθέσιμη προσφορά.
    Πατήστε εδώ για να εγγραφείτε στη δράση και να εκδώσετε το κουπόνι συμμετοχής σας.
    Θα ειδοποιηθείτε μέσω email μόλις δημοσιευτεί οποιαδήποτε προσφορά SFBB υπηρεσίας στην περιοχή σας, ώστε να μπορέσετε να εξαργυρώσετε το κουπόνι σας στον πάροχο της επιλογής σας.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τέλεια, είσαι τυχερός που δεν έχεις VDSL, κι αυτό γιατί θα αποκτήσεις σύντομα FTTH.
    Υπομονή λοιπόν και τσεκάρεις στα site τον παρόχων και στο SFBB για την διαθεσιμότητα και τις προσφορές.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας