Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα κύριοι και κυρίες,

    Πρόσφατα αναβάθμισα τη dsl μου σε οπτική ίνα με την κρατική επιδότηση, μετά από πρόταση του ΟΤΕ.
    Όλα εγκαταστάθηκαν καλώς και λειτουργούσε άψογα για περίπου ένα μήνα.

    Εχτές το μεσημέρι αποφάσισε η γραμμή να αποσυνδεθεί (χωρίς καμία δική μου παρέμβαση).

    Μετά από τηλεφώνημα στον ΟΤΕ όπου με έβαλαν να απλά κάνω reset (10" εκτός ρεύματος) στο speedport και στο κουτάκι της Nokia όπου συνδέεται η ίνα, δεν έβγαλαν καμία άκρη και απλά μου "δήλωσαν βλάβη" με χρόνο επίλυσης 2 εργάσιμες (δλδ τουλάχιστον 4 λόγω ΣΚ)

    Η κατάσταση του speedport από εχτές είναι η εξής:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-12-07 114544.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  20,2 KB 
ID: 209363


    Υπάρχει παρόμοια εμπειρία μεταξύ μας;
    Υπάρχει κάτι που μπορώ να τσεκάρω μέχρι να κινηθεί το σύστημα του ΟΤΕ;



    Τέλος, σας γράφω από το pc με usb tethering του κινητού (μου δώσαν έξτρα GB για εξιλέωση...).
    Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος ή οδηγός στο φόρουμ για να κάνω share τη σύνδεση από το PC και στο υπόλοιπο δίκτυο για να λειτουργήσουν και οι διάφορες άλλες συσκευές;
    Δοκίμασα στα γρήγορα windows connection sharing και bridge, χωρίς ειδικές γνώσεις, αλλά δεν λειτούργησαν και μου κόβαν και τη σύνδεση του pc.
    (η υπάρχουσα σύνδεση είναι: κινητό->pc>switch>router>speedport, οπότε αν η διαδικασία απαιτεί απευθείας ethernet pc->speedport wan είναι εξαιρετικά δύσκολο)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και στη διάθεσή σας να παρέχω οποιαδήποτε άλλη λεπτομέρεια για να καταλάβουμε τι γίνεται.

    Κ

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει πιθανότητα να έχει σπάσει/κοπεί η ίνα. Μπορείς να δεις την όδευση της από τον οπτικό κατανεμητή του ΟΤΕ ως το σπίτι σου ?

    Άλλη περίπτωση να έχει καεί κάτι στον εξοπλισμό. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι και περιμένεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει πιθανότητα να έχει σπάσει/κοπεί η ίνα. Μπορείς να δεις την όδευση της από τον οπτικό κατανεμητή του ΟΤΕ ως το σπίτι σου ?

    Άλλη περίπτωση να έχει καεί κάτι στον εξοπλισμό. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι και περιμένεις.
    Ευχαριστώ!
    Από το κουτάκι έξω ώς το κουτάκι μέσα, είναι όλη σε σωλήνα. Δε νομίζω πως μπορώ να διαπιστώσω κάτι.
    Αν κοιτάξω την απόληξη μέσα θα πρέπει να έχει κάποιο φωτάκι στο τέλος της ίνας? (σκέφτομαι οπτική ίνα ήχου, είναι κάτι αντίστοιχο; )
    Στο speedport ανάβει μόνο το Power, στο Nokia power Και WAN σταθερά αναμμένα, alarm σβηστό και PON αναβοσβήνει (αν βοηθάει)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος krasatos : 07-12-19 στις 13:42.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να έχω hands-on εμπειρία, το ότι αναβοσβήνει το PON μάλλον δείχνει πως δεν παίρνει σήμα για να κλειδώσει. Το ζήτημα είναι μην έχει κοπεί κάπου μέχρι το κουτάκι έξω. Η απλά είναι βλάβη του κατανεμητή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krasatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, σας γράφω από το pc με usb tethering του κινητού (μου δώσαν έξτρα GB για εξιλέωση...).
    Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος ή οδηγός στο φόρουμ για να κάνω share τη σύνδεση από το PC και στο υπόλοιπο δίκτυο για να λειτουργήσουν και οι διάφορες άλλες συσκευές;
    Δοκίμασα στα γρήγορα windows connection sharing και bridge, χωρίς ειδικές γνώσεις, αλλά δεν λειτούργησαν και μου κόβαν και τη σύνδεση του pc.
    (η υπάρχουσα σύνδεση είναι: κινητό->pc>switch>router>speedport, οπότε αν η διαδικασία απαιτεί απευθείας ethernet pc->speedport wan είναι εξαιρετικά δύσκολο)
    Kατέβασε και κάνε εγκατάσταση το Virtual Router Plus, το τρέχεις και συνδέεις τις ασύρματες συσκευές σου σ' αυτό. Θα παίρνεις κανονικά από το κινητό και θα μοιράζεις μ' αυτό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν το καλώδιο ήταν κομμένο ή υπήρχε απώλεια σήματος, θα αναβόσβηνε το Alarm στο NOKIA.
    Εφόσον αναβοσβήνει το PON, σημαίνει ότι πρόβλημα configuration στην πόρτα του παρόχου.

    Εφόσον έχεις δηλώσει βλάβη, απλά περιμένεις. Μπορείς να ανανεώνεις τα GB μέχρι να τελειώσει η βλάβη.
    Σημαντικό να μην γίνει επαναφορά ρυθμίσεων ούτε στο Speedport ούτε στο NOKIA.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατέβασε και κάνε εγκατάσταση το Virtual Router Plus, το τρέχεις και συνδέεις τις ασύρματες συσκευές σου σ' αυτό. Θα παίρνεις κανονικά από το κινητό και θα μοιράζεις μ' αυτό.
    Ευχαριστώ. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω και απο το Hotspot του κινητού. Το θέμα μου είναι να δώσω internet στο lan γιατι έχω καμια 30ρια συσκευές διάσπαρτες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το καλώδιο ήταν κομμένο ή υπήρχε απώλεια σήματος, θα αναβόσβηνε το Alarm στο NOKIA.
    Εφόσον αναβοσβήνει το PON, σημαίνει ότι πρόβλημα configuration στην πόρτα του παρόχου.
    Αυτό είναι θετικό.
    Μίλησα με το γείτονα, με τον οποίον μοιραζόμαστε το ίδιο κουτάκι και έχει κανονικά Internet. Αυτό με έκανε να πιστεύω πως κάτι έχω πειράξει στη δική μου μεριά καθώς είχα και έναν υδραυλικό που δούλεψε χτες σχετικά κοντά στην οπτική.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον έχεις δηλώσει βλάβη, απλά περιμένεις. Μπορείς να ανανεώνεις τα GB μέχρι να τελειώσει η βλάβη.
    Σημαντικό να μην γίνει επαναφορά ρυθμίσεων ούτε στο Speedport ούτε στο NOKIA.
    Και αυτό σημαντικό, ευχαριστώ.

    Δεν θα έκανα επαναφορά anyway, στο speedport γιατι έχω ένα κάρο ρυθμίσεις, και στο NOKIA γιατί δεν είναι Managed - δεν ξέρω πως.
    Γιατί είναι σημαντικό να μη γίνει επαναφορά btw?

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν στο Speedport γίνει reset έχει ως προεπιλεγμένο τρόπο σύνδεσης την DSL γραμμή και πρέπει να μπεις στο μενού του και να ρυθμίσεις την LAN1 ως WAN, αλλιώς δεν θα έχεις υπηρεσίες ακόμα και μετά την αποκατάσταση.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krasatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω και απο το Hotspot του κινητού. Το θέμα μου είναι να δώσω internet στο lan γιατι έχω καμια 30ρια συσκευές διάσπαρτες.
    Ξέχασα να το γράψω, κάνει και το ανάποδο, δίνει από το WI-FI στην Ethernet. Με περισσότερες ρυθμίσεις μπορείς να το κάνεις και με γέφυρα των δικτύων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασα να το γράψω, κάνει και το ανάποδο, δίνει από το WI-FI στην Ethernet. Με περισσότερες ρυθμίσεις μπορείς να το κάνεις και με γέφυρα των δικτύων.
    Το δοκίμασα αυτό... δυστυχώς με το που κάνω Bridge χάνω γενικότερα τo connectivity.
    Αν κάνω share την 4g προς τη lan μου βγάζει τη lan ως unidentified. (έχω κλείσει όλα τα Windows firewalls)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-12-08 112602.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  8,9 KB 
ID: 209416
    Ισως γιατι έχω σετάρει στο Router άλλο gateway και πλέον θα πρέπει να είναι το pc με το bridge?

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krasatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα αυτό... δυστυχώς με το που κάνω Bridge χάνω γενικότερα τo connectivity.
    Αν κάνω share την 4g προς τη lan μου βγάζει τη lan ως unidentified. (έχω κλείσει όλα τα Windows firewalls)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-12-08 112602.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  8,9 KB 
ID: 209416
    Ισως γιατι έχω σετάρει στο Router άλλο gateway και πλέον θα πρέπει να είναι το pc με το bridge?
    Γέφυρα δικτύου-Γενικές οδηγίες

    Spoiler:
    Γέφυρα δικτύου-Γενικές οδηγίες

    Πάμε στις ιδιότητες του προσαρμογέα(Όλων των προσαρμογέων που θέλουμε να γεφυρώσουμε) >>> Δίκτυο >>> Πρωτόκολλο Internet >>> και τικάρουμε το "Αυτόματη απόδοση διεύθυνσης IP/Αυτόματη απόδοση διεύθυνσης διακομιστή DNS" >>> OK.
    Δεν συνδέουμε το καλώδιο στην Ethernet.
    Συνδεόμαστε στο Mobile δίκτυο και ελέγχουμε ότι έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Κλικ στον προσαρμογέα του WI-FI και συγχρόνως πατάμε το Ctrl και το κρατάμε πατημένο.
    Με πατημένο το Ctrl κάνουμε κλικ στον προσαρμογέα του Ethernet.
    Aφού έχει επιλεγεί και αυτός κάνουμε δεξί κλικ πάνω του και επιλέγουμε το "Συνδέσεις γέφυρας".
    Βλέπουμε ότι δημιουργείται ένας νέος προσαρμογέας "Γέφυρα δικτύου".
    Πάμε στον υπολογιστή που θέλουμε να συνδέσουμε με αυτόν που έχει την γέφυρα δικτύου και βάζουμε και σ' αυτόν μέσα από τις ιδιότητες του προσαρμογέα το "Αυτόματη απόδοση διεύθυνσης IP/Αυτόματη απόδοση διεύθυνσης διακομιστή DNS" >>> OK.
    Συνδέουμε το καλώδιο Ethernet και στις δύο συσκευές και κάνουμε επανεκκίνηση και στις δύο.
    Μπορούμε επίσης να συνδέσουμε το καλώδιο σε ένα switch ή σε ένα AP(στο AP θα χρειαστούν κατάλληλες ρυθμίσεις).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  129,5 KB 
ID: 209426 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  127,8 KB 
ID: 209427 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  63,0 KB 
ID: 209428 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  65,6 KB 
ID: 209429

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  61,9 KB 
ID: 209430 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  58,7 KB 
ID: 209431
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας