Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Καλησπέρα
    Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω το τελευταίο διάστημα.
    Η γραμμή μου είναι 24mbs ο πάροχος forthnet και πριν από 10 περίπου ημέρες και για πολλά χρόνια ήμουν στη nova όπου άλλαξα πάροχο λόγω του προβλήματος.
    Έχω δοκιμάσει τρεις routers 2 speedport entry cosmote και ένα zte της nova.
    To router είναι καρφωμένο πάνω στην πρίζα και δεν υπάρχουν άλλες συσκευές κοντά που να επηρεάζουν.
    Ενημερωτικά μένω στην επαρχία και το σπίτι είναι περίπου 1500 από το κέντρο. Δεν υπάρχει η δυνατότητα ούτε προοπτική αναβάθμισης σε μεγαλύτερη ταχύτητα στην περιοχή μου.
    Με το που ήρθα στη forthnet ανέφερα τη βλάβη και ήρθε τεχνικός ο οποίος μέτρησε εξωτερικά του σπιτιού και βρήκε την ταχύτητα 12070 mbs και 928 προφανώς αυτό αναφέρεται στο download snr 6 και σε download και σε upload και attenuation 32 και 24 αντίστοιχα. Εσωτερικά πήρε τις ενδέιξεις από το ρούτερ οι οποίες ήταν 10290/894 snr 6/7 attenuation 33/24.
    Αφού έγιναν μερικα΄speedtest βρέθηκαν κάποια ping υψηλά αλλά τα θεώρησε φυσιολογικά έστω και αν ήταν πάνω από 300ms.
    Εδώ και 3-4 ημέρες παίρνω πολύ υψηλα΄ping πάνω από 600ms και jitter πάνω από 55. Η δε ταχύτητα πριονωτά (ζικ ζακ) στο διάγραμμα ανεβαίνει πολύ αργά το μέγιστο μέχρι 4-5 mbs.
    Παραθέτω και μια φώτο από το ρούτερ όπου προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω τα γραφόμενα.
    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με τις μετρήσεις και το πιθανό πρόβλημα?
    https://1drv.ms/u/s!AuNOfbRsLToI6iEx...b5oWM?e=SF27ic
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2019-12-08_1457.png  


  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    12 στον κατανεμητή με 10 στην πρίζα είναι πολύ η χασούρα, δεν έχει σημασία αν το ρούτερ είναι "καρφωμένο" στην πρίζα.
    Ξεκινάς από τα βασικά και αν διαπιστώσεις ότι με το καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα χωρίς να υπάρχει τίποτε άλλο πάνω έχεις πάλι τα ίδια, πας για καινούργιο καλώδιο από τον κατανεμητή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    12 στον κατανεμητή με 10 στην πρίζα είναι πολύ η χασούρα, δεν έχει σημασία αν το ρούτερ είναι "καρφωμένο" στην πρίζα.
    Ξεκινάς από τα βασικά και αν διαπιστώσεις ότι με το καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα χωρίς να υπάρχει τίποτε άλλο πάνω έχεις πάλι τα ίδια, πας για καινούργιο καλώδιο από τον κατανεμητή.
    Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Βασικά το συζήτησα αυτό με τον τεχνικό και μου είπε ότι είναι εντός αποδεκτών ορίων. Θα διαβάσω τον οδηγό και θα επανέλθω.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eντός αποδεκτών ορίων 2mbps πτώση;; πόσο μακριά είναι ο κατανεμητής από την πρίζα;; 1 χιλιόμετρο;; πες του να αλλάξει επάγγελμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Έτσι μου είπε. Επίσης κάποιες άλλες μετρήσεις που έκανε αναφέρουν μηδενική ξένη τάση και επίσης
    Αντίσταση Χωρητικότητα
    A ground 6170 195
    B Ground 6170 194
    A:B 6170 173
    Δεν ξέρω αν σημαίνουν κάτι αυτά σε εσάς τουλάχιστον.
    Επίσης το πρώτο link που έχεις πιο πάνω παραπέμπει σε δύο άλλο link για έλεγχο γραμμής και συνδεσμολογία πρίζας. Το πρώτο link δεν παραπέμπει σε κάποιο οδηγό αλλά σε άλλο θέμα. Αν μπορείς να το ξαναδεις.
    Ευχαριστώ και πάλι

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα νούμερα αυτά λένε κάτι σ' αυτούς που κάνουν την μέτρηση.

    Το Link που ανοίγει έχει τις οδηγίες σε spoiler.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νούμερα αυτά λένε κάτι σ' αυτούς που κάνουν την μέτρηση.

    Το Link που ανοίγει έχει τις οδηγίες σε spoiler.
    Οκ για το link το βρήκα. Μια επισήμανση να κάνω. Ο τεχνικός εσωτερικά στο σπίτι δεν έκανε μετρήσεις με την ηλεκτρονική συσκευή που είχε αλλά πήρε τις μετρήσεις από το ρουτερ. Δηλαδή το 10300 εσωτερικά το πήρε από το interface του router. Επίσης οι ταχύτητες (Attainable Rate) που δίνει ο ρούτερ της νόβα είναι 1300 mbs πάνω από το speedtest δηλαδή πιο κοντά στο 12300 που έχω εξωτερικά (διαφορά 0,5 Mbs) και οι μετρήσεις στο speedtest ειναι αντίστοιχα μεγαλύτερες όσο αφορά τις ταχύτητες. ΤΟ πρόβλημα του ping και jitter εξακολουθεί να υφίσταται.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σημασία από που είδε την ταχύτητα.
    Το Attainable μην το μπλέκεις με το Actual, το Actual χρησιμοποιείς και πολλές φορές το Attainable δείχνει και λάθος τιμή.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post6142834
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις εσωτερικο καλωδιο για να κερδισεις αυτα τα 2 mbit.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις εσωτερικο καλωδιο για να κερδισεις αυτα τα 2 mbit.
    Δυστυχώς δε έχω την τεχνογνωσία για να ακολουθήσω τη διαδικασία που αναφέρεται στα βασικά ειδικά στο θέμα σύνδεσης του ρούτερ εξωτερικά. Αυτό που κανόνισα σε πρώτη φάση είναι να ξαναέρθουν από τη vodafone για έλεγχο οπότε ελπίζω μήπως βγάλουν άκρη αυτοί.
    Όπως ανέφερα και στο αρχικό μου μήνυμα, όταν ήρθε ο τεχνικός μέτρησε με το μηχάνημα έξω την ταχύτητα που ήταν 12,2 και μέσα πήρε την ταχύτητα από το Actual Rate του ρούτερ δεν έκανε δηλαδη μέτρηση με το μηχάνημα και η ένδειξη ήταν 10,3. Αυτό με ρούτερ speedentry. ¨οταν έβαλα πάνω το ρούτερ της Nova που είχα η ένδειξη στο actual rate ήταν 11,7 κοντά δηλαδή στο 12,2. Δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η διαφορά και αν το 0,5 είναι πρόβλημα.
    Το θέμα είναι ότι τώρα έχω υψηλό actual rate αλλά το ιντερνετ σέρνεται σε ταχ΄τητες κάτω του 5 και ping πάνω από 400ms.
    Οπότε θα ρωτήσω να κάνουν πάλι έλεγχο της γραμμής.
    Σκέφτεστε κάτι άλλο που πρέπει να τους ρωτήσω?
    Επίσης έλεγα αν δεν μπορέσουν να βρουν κάτι να ζητήσω αλλαγή βρόγχου. Έχει λογική? Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pasionik : 11-12-19 στις 18:26.

  11. #11
    Καλημέρα.
    Να αναφέρω τη λύση του προβλήματος.
    Καταρχάς ξαναη΄ρθε ο τεχνικός και τα βρήκε όλα καλά στη γραμμή. Στη συζήυηση που είχαμε μου ανέφερε να κοιτάξω το θέμα της κάρτας δυκτίου του υπολογιστή, ενός laptop που έχω δύο ετών και σχετικά προηγμένης τεχολογίας.
    Να σημειώσω ότι στο παρελθόν πολλές γορές έκανα speedtest με utp απευθείας από το router και τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.
    Παρατήρησα λοιπόν ότι το πρόβλημα υπήρχε όταν ο υπολογιστής ήταν ανοιχτός. Περιόριζε δηλαδή το ίντερνετ σε όλο το σπίτι.
    Επειδή όμως είμαστε τέσσερα άτομα στο σπίτι και γίνεται μεγάλη χρήση του από πολλούς δεν κατάλαβα ότι το πρόβλημα μπορεί να σχετίζονταν με το laptop αλλά π'ιστευα ότι ήταν πρόβλημα της εταιρείας ή της καλωδίωσης. Το ίδιο γίνονταν και όταν έπαιρνα το laptop στο γραφείο. Ανέβαζε το ping του σταθερού που συνδέεται με ethernet με το δύκτιο. Το πήγα στον τεχικό μου ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει κάτι αν και παραδέχτηκε την ύπαρξη του προβλήματος.
    Στη συνέχεια αποφάσισα να κάνω format για να δω αν είναι η κάρτα δυκτίου ή κάτι άλλο.
    Τελικά το πρόβλημα το δημιουργούσε το kaspersky internet security το οποίο το εγκατέστησα και το απεγκατέστησα τρεις φορές προκειμένου να επιβεβαιώσω το πρόβλημα. Από τότε όλα δουλεύουν κανονικά αλλά προς το παρόν είμαι με windows defender μόνο και ψάχνω για άλλο αντιβιοτικό. Να σημειώσω ότι είχα υποπτευτεί το kaspersky και το έβαζα pause για να τσεκάρω τις ταχύτητες αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει.
    Σας ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σας

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To KIS το έχω κάτι δεκαετίες πάντα στην μέγιστη προστασία χωρίς την παραμικρή επίδραση στην ταχύτητα. Ακόμη και σε έναν υπολογιστή 10ετιας δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To KIS το έχω κάτι δεκαετίες πάντα στην μέγιστη προστασία χωρίς την παραμικρή επίδραση στην ταχύτητα. Ακόμη και σε έναν υπολογιστή 10ετιας δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Και εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια σε τρεις υπολογιστές, οι δύο στο γραφείο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα ή μάλλον είχα αλλά δεν το γνώριζα. Σε τρια διαφορετικά σπίτια μπλοκαρε τους ρούτερς. Στο δε σπίτι μου άλλαξα τρεις ρούτερς και τους μπλόκαρε όλους. Googleαρα το πρόβλημα και έιδα ότι το έχουν και άλλοι αλλά οι λύσεις τους δε λειτούργησαν σε μένα.
    Το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αλλά είναι αληθινό. Και το παράξενο είναι ότι σε pause το kaspersky συνέχιζε να μποκάρει το σύμπαν. Τώρα ενεργοποίησα το Trial eset internet security και όλα βαινουν καλώς.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pasionik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια σε τρεις υπολογιστές, οι δύο στο γραφείο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα ή μάλλον είχα αλλά δεν το γνώριζα. Σε τρια διαφορετικά σπίτια μπλοκαρε τους ρούτερς. Στο δε σπίτι μου άλλαξα τρεις ρούτερς και τους μπλόκαρε όλους. Googleαρα το πρόβλημα και έιδα ότι το έχουν και άλλοι αλλά οι λύσεις τους δε λειτούργησαν σε μένα.
    Το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αλλά είναι αληθινό. Και το παράξενο είναι ότι σε pause το kaspersky συνέχιζε να μποκάρει το σύμπαν. Τώρα ενεργοποίησα το Trial eset internet security και όλα βαινουν καλώς.
    Κάτι άλλο συμβαίνει, έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 20 modem/router ή router χωρίς πρόβλημα.

    Δεν ξέρω τι εννοείς σε pause, με δεξί κλικ στο εικονίδιο και έξοδος σταματάει να λειτουργεί, μάλιστα την ίδια στιγμή βγάζουν ειδοποίηση τα Windows "Ενεργοποίηση προστασίας από ιούς".

    Από τον "θείο" είναι αγορασμένο το KIS;;

    - - - Updated - - -

    Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το Securе Connection;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Αυτό ακριβώς που ανέφερες με το pause. Στην ουσία απενεργοποιούσα το KIS αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε.
    Όσο αφορά το δεύτερο ερώτημα καταφατική απάντηση όσο αφορά το κλειδί.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας