Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω, για πρώτη φορά, δίσκο SSD για τον υπολογιστή μου. Έχω βρει τον https://www.skroutz.gr/s/13867020/Sa...Evo-500GB.html Θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε τα παρακάτω:
    1) Ο υπάρχον HDD έχει χωρητικότητα 1 ΤΒ και τον έχω χωρίσει σε δύο partitions, το ένα το "C" για την εγκατάσταση προγραμμάτων και το δεύτερο το "Ε" για την αποθήκευση μουσικής, εικόνων κ.τ.λ.. Πως μπορώ, μετά την εγκατάσταση των Windows στον SSD να χρησιμοποιώ τον "C" ολόκληρο μόνο για αποθήκευση αρχείων. Δηλαδή, να μην είναι διαιρεμένος σε 2 partitions αλλά να υπάρχει μόνο ένα partition; Ταυτόχρονα, όλα τα αρχεία που έχουν δημιουργηθεί από την εγκατάσταση των Windows, προγραμμάτων κ.τ.λ. στον "C" πως μπορούν να διαγραφούν ώστε να μην υπάρχουν στο ένα και μοναδικό πλέον partition;
    2) Είναι αλήθεια ότι μετά την αγορά του SSD πρέπει να βγάλω τον υπάρχοντα HDD από τον πύργο, για λόγους ταχύτητας, και να τον βάλω σε εξωτερική θήκη την οποία θα συνδέσω στο PC;
    3) Για την εγκατάσταση των Windows στον SDD θα κατεβάσω το τελευταίο ISO τους και θα το κάνω DVD για να εγκαταστήσω τα Windows όπως όταν κάνουμε format; Μετά την εγκατάσταση θα πρέπει να αγοράσω κλειδί για τα Windows 10 από το ίντερνετ γύρω στα 10 € (είναι νόμιμο; ), καθώς ο σκληρός στον οποίο εγκαθίστανται τα Windows δεν είχε πριν Windows 7 ή 8;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν θα κάνεις εγκατάσταση τότε ξεκινάς με αυτό.

    Αποσυνδέεις τον παλιό, βάζεις τον SSD κάνεις εγκατάσταση και επιλέγεις να κάνει χρήση όλου του δίσκου.
    Οταν τελειώσει συνδέεις τον παλιό, δεν θα σε καθυστερεί αν τον συνδέσεις εσωτερικά, αντίθετα αν τον βάλεις σε εξωτερική θήκη θα είναι πιο αργός όταν θα τον χρειάζεσαι

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω, για πρώτη φορά, δίσκο SSD για τον υπολογιστή μου. Έχω βρει τον https://www.skroutz.gr/s/13867020/Sa...Evo-500GB.html Θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε τα παρακάτω:
    1) Ο υπάρχον HDD έχει χωρητικότητα 1 ΤΒ και τον έχω χωρίσει σε δύο partitions, το ένα το "C" για την εγκατάσταση προγραμμάτων και το δεύτερο το "Ε" για την αποθήκευση μουσικής, εικόνων κ.τ.λ.. Πως μπορώ, μετά την εγκατάσταση των Windows στον SSD να χρησιμοποιώ τον "C" ολόκληρο μόνο για αποθήκευση αρχείων. Δηλαδή, να μην είναι διαιρεμένος σε 2 partitions αλλά να υπάρχει μόνο ένα partition; Ταυτόχρονα, όλα τα αρχεία που έχουν δημιουργηθεί από την εγκατάσταση των Windows, προγραμμάτων κ.τ.λ. στον "C" πως μπορούν να διαγραφούν ώστε να μην υπάρχουν στο ένα και μοναδικό πλέον partition;
    2) Είναι αλήθεια ότι μετά την αγορά του SSD πρέπει να βγάλω τον υπάρχοντα HDD από τον πύργο, για λόγους ταχύτητας, και να τον βάλω σε εξωτερική θήκη την οποία θα συνδέσω στο PC;
    3) Για την εγκατάσταση των Windows στον SDD θα κατεβάσω το τελευταίο ISO τους και θα το κάνω DVD για να εγκαταστήσω τα Windows όπως όταν κάνουμε format; Μετά την εγκατάσταση θα πρέπει να αγοράσω κλειδί για τα Windows 10 από το ίντερνετ γύρω στα 10 € (είναι νόμιμο; ), καθώς ο σκληρός στον οποίο εγκαθίστανται τα Windows δεν είχε πριν Windows 7 ή 8;
    Ευχαριστώ.
    Εγώ στο σταθερό που εφτιαξα πρόσφατα το εχω ως εξής .
    Κύριο δίσκο Ssd ίδιο με το δικό σου και για αποθήκευση αρχείων ένα μηχανικό 1TB
    Στόν Ssd εχω το λειτουργικό windows και εφαρμογές .
    Εάν θα δουλέψει το κλειδί με τα 10€ δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αλήθεια.
    Πάντως η διαδικασία είναι κατεβάζεις το ISO το γράφεις σε CD ή το βάζεις σε Usb
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν ξέρω πως να φτιάξω τόσο τον εσωτερικό σκληρό, όσο και τον εξωτερικό. Σας στέλνω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου σε αρχείο txt. Είδα ένα βίντεο στο Youtube όπου ο ίδιος SSD (κατά πάσα πιθανότητα) κρεμιόταν μέσα στον πύργο γιατί o πύργος είχε προδιαγραφές για μεγαλύτερο δίσκο. Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά:
    1) Με την τοποθέτηση του SSD εσωτερικά και εάν χρειάζεται και κάτι άλλο για αυτό
    2) Διαμόρφωση του τωρινού HHD σαν ένα partition και
    3) Αγορά θήκης για τον HHD για τοποθέτηση εξωτερικά και σύνδεσή του μέσω usb (Αν μπορείτε προτείνετέ μου κάποια θήκη γιατί δεν γνωρίζω).
    *Κλειδί για τα Windows δεν θα πάρω καθώς ο σειριακός Windows που έχω έχει μπει πάνω στη μητρική. Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
    **Το τελευταίο ISO των Windows 10 Home 64 bit θα το βρω στο ίντερνετ πριν την εγκατάσταση και θα το κάνω DVD.
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Attached Files Attached Files

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πως να φτιάξω τόσο τον εσωτερικό σκληρό, όσο και τον εξωτερικό. Σας στέλνω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου σε αρχείο txt. Είδα ένα βίντεο στο Youtube όπου ο ίδιος SSD (κατά πάσα πιθανότητα) κρεμιόταν μέσα στον πύργο γιατί o πύργος είχε προδιαγραφές για μεγαλύτερο δίσκο. Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά:
    1) Με την τοποθέτηση του SSD εσωτερικά και εάν χρειάζεται και κάτι άλλο για αυτό
    2) Διαμόρφωση του τωρινού HHD σαν ένα partition και
    3) Αγορά θήκης για τον HHD για τοποθέτηση εξωτερικά και σύνδεσή του μέσω usb (Αν μπορείτε προτείνετέ μου κάποια θήκη γιατί δεν γνωρίζω).
    *Κλειδί για τα Windows δεν θα πάρω καθώς ο σειριακός Windows που έχω έχει μπει πάνω στη μητρική. Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
    **Το τελευταίο ISO των Windows 10 Home 64 bit θα το βρω στο ίντερνετ πριν την εγκατάσταση και θα το κάνω DVD.
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Παίζει ρόλο ποιο μοντέλο κουτί έχετε .
    Τώρα τα καινούργια έχουν κατευθείαν θήκη για ssd.
    Εάν είναι παλιό ίσως χρειάζεται ανταπτορα και να το πιάστε έπειτα με τις 4 βίδες.
    Είναι εύκολο να τραβήξετε φωτογραφίες εσωτερικά;
    Κανένα μαγαζί με υπολογιστές συνοικιακό δεν έχετε να τον ρώτησε στη γειτονιά να δει και το κουτί.

    Για θήκη για το hdd δείτε της εταιρείας raidsonic
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πως να φτιάξω τόσο τον εσωτερικό σκληρό, όσο και τον εξωτερικό. Σας στέλνω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου σε αρχείο txt. Είδα ένα βίντεο στο Youtube όπου ο ίδιος SSD (κατά πάσα πιθανότητα) κρεμιόταν μέσα στον πύργο γιατί o πύργος είχε προδιαγραφές για μεγαλύτερο δίσκο. Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά:
    1) Με την τοποθέτηση του SSD εσωτερικά και εάν χρειάζεται και κάτι άλλο για αυτό
    2) Διαμόρφωση του τωρινού HHD σαν ένα partition και
    3) Αγορά θήκης για τον HHD για τοποθέτηση εξωτερικά και σύνδεσή του μέσω usb (Αν μπορείτε προτείνετέ μου κάποια θήκη γιατί δεν γνωρίζω).
    *Κλειδί για τα Windows δεν θα πάρω καθώς ο σειριακός Windows που έχω έχει μπει πάνω στη μητρική. Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
    **Το τελευταίο ISO των Windows 10 Home 64 bit θα το βρω στο ίντερνετ πριν την εγκατάσταση και θα το κάνω DVD.
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Πλαίσια για να μπει ο SSD σε θήκη για υποδοχή 3.5".
    Στον ΗDD Μπορείς να του κάνεις μια γρήγορη διαμόρφωση ή καλύτερα ένα clean all.
    Θήκη για τον σκληρό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει ρόλο ποιο μοντέλο κουτί έχετε .
    Τώρα τα καινούργια έχουν κατευθείαν θήκη για ssd.
    Εάν είναι παλιό ίσως χρειάζεται ανταπτορα και να το πιάστε έπειτα με τις 4 βίδες.
    Είναι εύκολο να τραβήξετε φωτογραφίες εσωτερικά;
    Κανένα μαγαζί με υπολογιστές συνοικιακό δεν έχετε να τον ρώτησε στη γειτονιά να δει και το κουτί.

    Για θήκη για το hdd δείτε της εταιρείας raidsonic
    Θα το κάνω αύριο. Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλαίσια για να μπει ο SSD σε θήκη για υποδοχή 3.5".
    Στον ΗDD Μπορείς να του κάνεις μια γρήγορη διαμόρφωση ή καλύτερα ένα clean all.
    Θήκη για τον σκληρό.
    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλαίσια για να μπει ο SSD σε θήκη για υποδοχή 3.5".
    Στον ΗDD Μπορείς να του κάνεις μια γρήγορη διαμόρφωση ή καλύτερα ένα clean all.
    Θήκη για τον σκληρό.
    Για τη θήκη 3.5", για να μπει ο SSD, πως μπορώ να κάνω αναζήτηση στο Skroutz, με τι όρους;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει ρόλο ποιο μοντέλο κουτί έχετε .
    Τώρα τα καινούργια έχουν κατευθείαν θήκη για ssd.
    Εάν είναι παλιό ίσως χρειάζεται ανταπτορα και να το πιάστε έπειτα με τις 4 βίδες.
    Είναι εύκολο να τραβήξετε φωτογραφίες εσωτερικά;
    Κανένα μαγαζί με υπολογιστές συνοικιακό δεν έχετε να τον ρώτησε στη γειτονιά να δει και το κουτί.

    Για θήκη για το hdd δείτε της εταιρείας raidsonic
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20191212_155538.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  317,0 KB 
ID: 209624Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20191212_155932.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  199,6 KB 
ID: 209606
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20191212_155528.jpg  

    20191212_155552.jpg  

    20191212_155703.jpg  

    20191212_155644.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 13-12-19 στις 17:37.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Με τον αντάπτορα λογικά θα κάνεις δουλειά και θα το βιδώσεις κανονικά στις θήκες του κουτιού.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Αγόρασα τον SSD https://www.skroutz.gr/s/13867020/Sa...Evo-500GB.html
    Στη σελίδα για επιλογή θήκης για τον εσωτερικό HDD ο οποίος θα βγει εξωτερικά και θα συνδέεται με usb στον υπολογιστή, βρίσκω Συνδεσιμότητες: USB 3.0, USB 2.0, USB 3.1 / USB-C, USB-C, USB 3.1 USB 3.0 / eSATA, SATA κ.τ.λ.. Ποιο τύπο συνδεσιμότητας πρέπει να επιλέξω: https://www.skroutz.gr/c/667/thikes-...RaidSonic.html Επίσης Μέγεθος: 2.5, 3.5 ή M.2 και τέλος Διεπαφή: PCI η SATA;

    Για τη θήκη του SSD για να μπει μέσα στον πύργο, ποιο θα μου προτείνατε:
    https://www.skroutz.gr/c/681/aksesou...D-Bracket.html
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 13-12-19 στις 18:23.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tην θήκη σε USB Θύρα δεν θέλεις να την συνδέεις;; μέγεθος 3.5" δεν είναι;;

    Για τον SSD πάρε το Kingston, το Goobay που είχα πάρει για πιο φτηνό είχε μικρότερες τρύπες στο πλάι από τις υποδοχές της βάσης του κουτιού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tην θήκη σε USB Θύρα δεν θέλεις να την συνδέεις;; μέγεθος 3.5" δεν είναι;;

    Για τον SSD πάρε το Kingston, το Goobay που είχα πάρει για πιο φτηνό είχε μικρότερες τρύπες στο πλάι από τις υποδοχές της βάσης του κουτιού.
    Για την εξωτερική θήκη του HDD βρήκα την https://www.skroutz.gr/s/8201701/Rai...3.html#reviews
    Για το σχαράκι του SSD δεν είναι καλύτερο τοhttps://www.skroutz.gr/s/19606857/De...x-2-5-HDD.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/19606857/De...x-2-5-HDD.html
    που έχει προεξοχές-όρια για τον SSD; Τα μεγέθη, οι προδιαγραφές τους είναι εντάξει;
    Ευχαριστώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H εξωτερική θήκη καλό είναι να έχει δική της τροφοδοσία.
    Ο SSD στο πλαίσιο βιδώνει από την κάτω πλευρά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εξωτερική θήκη καλό είναι να έχει δική της τροφοδοσία.
    Ο SSD στο πλαίσιο βιδώνει από την κάτω πλευρά.
    Ο https://www.cosmodata.gr/product/284976/

    γράφει ότι έχει "Τροφοδοσία
    Τροφοδοσία μέσω εξωτερικού τροφοδοτικού AC: 100-240 V / 24 W DC: 12 V / 2 A". Θα υπάρχει πρόβλημα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εξωτερική θήκη καλό είναι να έχει δική της τροφοδοσία.
    Ο SSD στο πλαίσιο βιδώνει από την κάτω πλευρά.
    Τι εννοείς "ο SSD βιδώνει...πλευρά";

    Edit: Το HDD enclosure που πήρα είναι το https://www.cosmodata.gr/product/266815/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 15-12-19 στις 15:15.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας