Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την μπαταρία μόνο έκανες δοκιμή;; αποσύνδεσε τον φορτιστή και κάνε μόνο με την μπαταρία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #32
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δοκίμασα και με μπαταρία τώρα, για 20-30 δευτερόλεπτα είχε κολλήσει στο μέγιστο 2095 Mhz και μετά έπεσε στο 798MHz. πάτησα στοπ στο heavyload δοκίμασα ξανά μετά αλλά ήταν μόνιμα στο 798MHz. (η δοκιμή ήταν με φουλ μπαταρία). υπάρχει περίπτωση να θέλει καθάρισμα μέσα και λόγω προστασίας του επεξεργαστή να ρίχνει τόσο πολύ την συχνότητα? Πρόσφατα το είχα πάει σε ένα μαγαζί για καθαρισμό αλλα δεν πρέπει να έκανε δουλειά, λέει το φύσηξε απο έξω με σπράυ ενω του είχα πει να το ανοίξει. χτες που το δοκίμασα με heavyload, μετά απο 10 λεπτά τρεξίματος του προγράμματος η θερμοκρασία ήταν κάπου 61-62oC

  3. #33
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού κάνει τα ίδια και με την μπαταρία δείχνει να μην υπάρχει πρόβλημα με τον φορτιστή.
    Η θερμοκρασία είναι φυσιολογική και χαμηλή μπορώ να πω για Laptop σε stress test, αποκλείεται να πέφτει η συχνότητα λόγω θερμοκρασίας.
    Η θερμοκρασία ήταν τόσο όταν έτρεχε στα 2095 Mhz;;;
    Ποιο Laptop είναι;; το έχεις γράψει;; για να μην ψάχνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #34
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    η θερμοκρασία ήταν τόσο με το heavyload αλλά στα 798MHZ μετά απο 10 λεπτά. Στα 2095 Mhz δεν έχει τρέξει το heavyload παρα μόνο μερικά δευτερόλεπτα με την μπαταρία που δοκίμασα πριν λίγο. το μοντέλο είναι dell inspiron N5110 core i3 2,1Ghz (αρχικά είχε 3gb ram και την έχω αναβαθμίσει σε 8gb).
    διάβασα απίθανα σενάρια ψάχνωντας στο ιντερνετ που προκαλούν αυτό το πρόβλημα, μέχρι και οτι αν ξεβιδώσεις σε μερικά μοντέλα μια βίδα που συγκρατεί το πληκτρολόγιο κοντά στο -C- λύνεται το πρόβλημα. αλλοι βγάζαν την μπαταρία για 10'' (το έκανα), άλλοι αναβάθμιση bios (δεν το έκανα). το θέμα είναι οτι μερικές στιγμές πιάνει αυτή την μέγιστη ταχύτητα. Πριν λίγο καιρό μάλιστα σε μερικές εκκινήσεις αλλά και την 1η ημέρα που άλλαξα τον adapter με τον συμβατό το cpu-z έδειχνε την μέγιστη συχνότητα σταθερά. αλλα μετά ξαναχάλαγε. ευχαριστώ

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Περίπου, με την διαφορά ότι είχε 3gb ram την οποία την αναβάθμιση σε 8gb. 2,1ghz είναι το δικό μου το 2310Μ. core i3
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzitzikas2 : 09-01-20 στις 22:49.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασα κι' εγώ στα γρήγορα μερικά στο Internet αλλά δεν βγάζεις και εύκολα άκρη, θα σου πρότεινα να πάρεις αύριο ένα τηλέφωνο στην DELL(210.81.29.810), χωρίς βέβαια να τους αναφέρεις κάτι για τον φορτιστή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. ούτε με το Throttlestop δεν ανεβαίνει πάνω απο 798Mhz....

    - - - Updated - - -

    καλησπέρα και πάλι. έφαγα φλασιά οτι έχω καιρό να ακούσω τον ανεμιστήρα μου φαίνεται. δοκίμασα με 2 λογισμικά τα οποία τα έχω χρησιμοποιήσει στο σταθερό, τα οποία μου δείχνουν την ταχύτητα του ανεμιστήρα (κάπου 2200rpm), το Speccy 1.30.728 portable και το openhardwaremonitor-v0.8.0-beta portable , αλλά στο λάπτοπ δεν δείχνουν και τα 2 την ταχύτητα ανεμιστήρα cpu. Σημειωτέον ο υπολογιστής είναι παλιότερης τεχνολογίας Intel Core 2 Duo E6400 @ 2.13GHz και έχει πάνω windows 7 32bit ενώ το λάπτοπ εχει i core3 2,1Ghz με windows 10 64-bit. Για ποιον λόγο δεν ξέρω. Ξέρετε πως θα μπορέσω να δω (αν μπορώ) την ταχύτητα του ανεμιστήρα cpu του λάπτοπ? Λέτε να μην έχει αισθητήρα η cpu? γίνεται αυτό? ευχαριστώ!

    υ.γ: Η θερμοκρασία επεξεργαστή είναι 63oC και μου φαίνεται υψηλή για την συγκεκριμένη χρήση (chrome & word)

    - - - Updated - - -

    τελικά όντως έχει θέμα ανεμιστήρα. έτρεξα με f12 το diagnostics και βάρεσε αλαρμ. Και δεν ακούγεται και καθόλου ούτε βγάζει αέρα. Συνημμένη εικόνα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails diagnostics.jpg  


  9. #39
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα και πάλι. το λαπτοπ αλλαξε 2 τεχνικούς. ο 1ος βρήκε λεει (φοβάμαι μήπως ίδιος ε΄κανε ζημιά κατα λάθος) σπασμένο τον κονεκτορα τροφοδοσίας του cpu fan απο την πλακέτα και μου είπε οτι αν πάει να το κολλήσει υπάρχει μικρή πιθανότητα να χαλάσει η motherboard. το πήγα σε άλλο τεχνικό, ο οποίος ενώ μετράει τάση στα pads στη μητρική όταν λεει συνδέει εκει το fan δεν δουλευει. το συνέδεσε τελικά εσωτερικά σε usb θύρα και δουλευει το ίδιο ανεμηστηράκι κανονικά αλλα συνεχόμενα (με ότι συνεπάγεται αυτό). Το θέμα είναι οτι κανένας απο τους 2 δεν μπόρεσε να βρει γιατι ο επεξεργαστής εργάζεται στους 798ΜHz μόνο και να βρεί λύση να διορθώσει το πρόβλημα. Οπότε παραμένει το πρόβλημα. Θα μπορούσα να δοκιμάσω και bios update αλλα το φοβάμαι μην γίνει τίποτα χειρότερο στη μητρική.
    το περίεργο είναι οτι στην εκκίνηση μόλις ανοίγω το cpu-z ο επεξεργαστής δουλεύει σε φουλ συχνότητα, μετά για λιγο παίζει σε διάφορες ενδιάμεσες τιμές και μετά κολlάει σταθερά στους 798mhz

  10. #40
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκιμή:
    Tι είχε το Laptop προεγκατεστημένα;; τα 7αρια;; βάλε τα Windows 7 με όλους τους drivers του κατασκευαστή και βρες και έναν γνήσιο φορτιστή, δοκίμασε το πάλι, αν έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα είναι πλέον θέμα Hardware.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #41
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν στο throttlestop ξετσεκάρω το BD Prochot παίζει κανονικά η cpu και έχει εύρος λειτουργίας, δηλαδή δεν παραμένει σταθερή αλλά ανάλογα με τις απαιτήσεις ξεκινάει απο χαμηλά και φτάνει στα μέγιστα (2095MHZ). έχω βρει και ένα manual να το βαλω να ανοίγει αυτόματα με την έναρξη των windows γιατι είναι portable πρόγραμμα

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας